April 19, 2024, 12:30:37 pre podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.090 poruka u 18.750 tema - 20.948 članova - Poslednji član: stefanl
X3MShop banner

Autor Tema: KAKO POVEĆATI TRAPEZ  (Pročitano 1428 puta)

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.305
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
KAKO POVEĆATI TRAPEZ
« poslato: Mart 16, 2020, 03:03:11 posle podne »
Čak i ako niste trenutno ostvarili željeni cilj trenirajući u teretani, vreme koje svakodnevno ulažete, zajedno sa napornim radom će se kad-tad isplatiti, u vidu razvijenih, tvrdih grudi, ruku koje vam zatežu rukave majice, masivnim nogama i leđima. Kada su u pitanju mišići leđa, u praksi izgleda kao da najveći broj vežbača, ali i takmičara najviše pažnje posvećuje latisimusima. Sa druge strane su oni vežbači koji svojim latisimusima daju dosta indirektnih stimulacije (tj. prilikom treniranja drugih mišićnih grupa, ne leđa), a vrlo malo direktnog. Bilo kako bilo, trapezasti mišići izgleda da u velikom broju slučajeva bivaju zapostavljeni.


Kako biste ostvarili simetrično razvijeno telo,potrebno je posvetiti ujednačenu pažnju svim mišićima. A kada su u pitanju mišići leđa, trapezastim mišićima treba obezbediti direktne stimulacije u dovoljnoj meri, a kroz pokrete koji primarno angažuju ove mišiće leđa.

Realno možete oceniti nečiji staž u teretani po tome kako im je razvijen trapezasti mišić. Neki od njih imaju genetski blagoslov pa im gornji segmenti trapezastog mišića „ispadaju“ iz ramena i skoro da se spajaju sa ušima. Možda ste vi jedan od vežbača kome ovaj mišić ne izgleda privlačno, ali ako odlučite da ga unapredite, svakako će vam poboljšati i formu i pojavu. Sleganje ramenima šipkom iza leđa može biti alternativna vežba sleganjima bučicama ili na mašini, a svakako nudi direktne stimulacije trapezastom mišiću.
Aktivacija mišića kroz pokret sleganja

Trapezasti mišić sastoji se od nekoliko segmenata, pa se vrlo često govori o trapezastim mišićima, dakle u množini. Nezavisno od toga, najveći broj vlakana gornjeg segmenta trapezastog mišića aktivira se upravo kroz pokret sleganja, posebno ukoliko se opterećenje drži iza leđa.Deo ovog mišića, superior trapezius, počinje odmah ispod lobanje sa zadnje strane i sedmog pršljena. Vlakna se pod uglom spuštaju kako bi se spojila sa lateralnim delom ključne kosti i lopatica. Vlakna gornjeg segmenta trapezastog mišića odgovorna su za pokrete lopatice i ramenog zgloba na gore, prema ušima (što je u stvari i pokret sleganja), stoga su pokreti sleganjima ramenima pod opterećenjem odlična vežba za aktivaciju ovih mišića.
Srednji deo trapezastog mišića proteže se od gornjeg dela torakalne kičme, pa dijagonalno do donjeg dela lopatice i ključne kosti. Ova vlakna omogućavaju „stiskanje“ dveju lopatica ka srednjem delu tela (pokret povlačenja ramena unazad).

U varijaciji kada je opterećenje postavljeno na šipku koju vežbač drži ispred sebe, srednji segment trapezastog mišića je manje aktiviran, ali kada se šipka drži iza leđa, položaj opterećenja u odnosu na telo tera vlakna ovog dela mišića da jače rade, kako bi održavala lopatice u optimalnom biomehaničkom položaju.
Donji segment trapezastog mišića proteže se od donjeg medijalnog položaja kod donjeg dela grudnog pršljenja i spaja se za lopatice sa donje strane.  Funkcija ovog segmenta trapezastog mišića odnosi se na pokret spuštanja lopatica.


Vodič za sleganje ramenima šipkom iza leđa


Korak 1.Postavite šipku sa radnim opterećenjem na stalak, stanite ispre šipke, leđima okrenuti šipci. Širina stopala bi trebalo da bude u liniji sa ramenima, kao i što širina hvata šipke treba da otprilike odgovara širini ramena. Šipku uhvatite tako da vam palčevi budu okrenuti ka tlu, a kolena treba da budu blago povijena. U takvom položaju dignite opterećenje sa stalka..............

Nastavak teksta, procitajte OVDE