April 19, 2024, 01:47:17 pre podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.090 poruka u 18.750 tema - 20.948 članova - Poslednji član: stefanl
X3MShop banner

Autor Tema: Moj trening program  (Pročitano 5446 puta)

Van mreže Gricko

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 64
Moj trening program
« poslato: Avgust 06, 2021, 02:52:39 pre podne »
Pozdrav ljudi, trebaju mi saveti u vezi treninga.

Planiram da treniram 4 puta nedeljno i da tako radim barem narednih 6 meseci. To  bi bili treninzi PON i CET gornji deo tela, UTO i SUB donji deo tela.

Sta mislite o tome?

I jos bitnija pitanja: Imam izvesne zdravstvene probleme - skolioza, i kila; kilu nemam ali otvori kroz koje se pravi kila su mi otvoreni.
Tako da trebao bih da izbegavam da radim klasicne trbusnjake zbog kicme, a zbog kile da ne trcim mnogo, ne podizem velike tezine itd.

E sad, doktori se ne razumeju toliko u vezbanje, zato mi trebaju vasi saveti.

Iz svega sto su mi doktori rekli, moj zakljucak je da ne bih trebao da radim mrtvo dizanje, cucanj, veslanje u pretklonu, i military press sa dvorucnim tegom. I naravno, ne bih trebao da mnogo trcim i da ne radim klasicne trbusnjake, nego da podizem noge od podloge.

Koje vezbe bih mogao da radim umesto ovih navedenih?
« Poslednja izmena: Avgust 06, 2021, 02:54:24 pre podne Gricko »

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.538
Odg: Moj trening program
« Odgovor #1 poslato: Avgust 06, 2021, 08:10:46 pre podne »
a sta si ti mislio da kroz compound vezbe neces aktivirati trbusni zid ? :) ima kila da ti izleti ko balonce detetu na vasaru :)
ako imas otvor imas i kilu, nema tu nije izasao sadrzaj jos... imas dve opcije:
 1 operisi je na vreme
 2 ako ti nije do operacije pa bi da prolongiras stvar: teretana u kojoj ima dosta sprava ali pod spravama ne mislim na sajlarice samo, nego plate loaded hammeri i slicno... i trening baziraj na tim spravama, a dopuni iz slobodan teg vezbe koje izvodis sedeci i lezeci... tacnije potisci... eto... i opet ces najverovantije u jednom trenutku nazalost to morati hirurski da sredjujes ali kasnije...

takodje moj ti je savet da nadjes nekog da ti pokaze kako da vezbas, jer iz tvog posta se vidi da pojma nemas o cemu pricas... jer teretana je mesto gde koliko mozes nesto popraviti , toliko mozes i sjebati 10x  vise ako nemas pojma...

Van mreže g0xy

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 754
  • Go hard or go home
Odg: Moj trening program
« Odgovor #2 poslato: Avgust 06, 2021, 09:06:41 pre podne »
Druze dok to ne sredis,samo setnja lagana,na teretanu zaboravi.

Van mreže Gricko

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 64
Odg: Moj trening program
« Odgovor #3 poslato: Avgust 06, 2021, 02:23:46 posle podne »
Meni je hirurg rekao ovako: Otvoreni su kanali za kilu(ne secam se kako se to strucno zove), ali jos uvek nema kile, dakle jos uvek nije ispalo crevo. I jos nije za operaciju. A najverovatnije ce biti za nekoliko godina.

I rekli su mi da jacam donje trbusnjake  :)


Sto se treninga u teretani tice, i mislio sam da se zasniva na izolacionim vezbama i spravama(ako imate jos saveta oko toga, recite).

A sto se tice vezbi oko kojih sam pitao - koliko ja znam nijedna druga vezba ne pogadja donja ledja kao mrtvo dizanje, i nijedna druga vezba ne pogadja noge tako kao cucanj i nozni potisak. Ako nisam u pravu, recite :) I svakako mi recite sta bih mogao umesto toga, i ostalih navedenih vezbi, moze i kombinacija 2-3 vezbe kojima bih nadonkadio nedostatak ovih vezbi.

@pirat zasto mislis da nemam pojma o cemu pricam kad pricam o teretani? Daleko od toga da sam neki strucnjak, ali trenirao sam ranije aktivno :)

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.538
Odg: Moj trening program
« Odgovor #4 poslato: Avgust 06, 2021, 02:52:17 posle podne »
Citat
Iz svega sto su mi doktori rekli, moj zakljucak je da ne bih trebao da radim mrtvo dizanje, cucanj, veslanje u pretklonu, i military press sa dvorucnim tegom. I naravno, ne bih trebao da mnogo trcim i da ne radim klasicne trbusnjake, nego da podizem noge od podloge.

ne znam zasto sam procitao jutros ovo, kao da si napisao da treba te vezbe da radis... moja greska

pa vidi, na ovu crnu listu bi trebalo da dodas i cucanj sa slobodnim tegom, umesto toga bih ubacio bugarski iskorak recimo sa nekom pored potporom za koju mozes da se uhvatis, uspravna sipka recimo,  kako bi celo opterecenje islo na nogu a ne na odrzavanje ravnoteze...

e sada ta prica hirurga oko jacanja trbusnjaka, ti pre svega treba da shvatis da taj donji zid je nemoguce izolovati.. neko mi je silovao mozak u inboxu takvim pitanjima, i koje vezbe za donje... zapravo cela ta prica sa kilom nema veze sa samom misicnom kontrakcijom koliko sa povecanjem pritiska u abdomenu tokom izvodjenja vezbi..kao i naglo pritiskanje iznutra organa na zid... tako da jedino resenje je progresivno opterecenje a ne sam izbor vezbi kod trbusnjaka...

takodje bih uradio sledece : ne bih radio trbusnjake dok ne skinem body fat (kako salo ne bi vrsilo dodatan pritisak)
,  trening na iskljucivo prazan stomak, nikako kada si nadut i nikako ako nisi obavio broj 2 - tako da ishrana mora biti sa redovnim praznjenjem, kada skines bf onda bih radio iskljucivo pokrete za stomak gde se taj trbusni zid ne razvlaci , znaci podizanje nogu veliko NE, podizanje trupa i ta aktivacija na podu, da.. i to ne do kraja podizanje nego samo toliko da se oseti konktracija, savijes nogeu kolenima i prstima klizis po njima... nikakve klupe, nikakakvo podizanje nogu... jer to je prekoaktivacija a tebi je potrebno da osetis taj misic... i donji deo ce raditi.. ne brini se... takav je pokret da mora... sve drugo sto budes radio, otvorice kanal jos vise...


Van mreže Gricko

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 64
Odg: Moj trening program
« Odgovor #5 poslato: Avgust 06, 2021, 05:08:52 posle podne »
Hvala ti na ovako detaljnom objasnjenju :)

Sastavicu i neki program treninga pa cu postaviti da prokomentarisete.

Ovaj bugarski iskorak mi predlazes da radim bez tegova, samo sopstvenom tezinom?

A sta mislis o tome da treniram neki sport amaterski?
MMA ili Boks me najvise privlace, ali bih trenirao skroz rekreativno, nista previse ozbiljno. A problem je ta kila tj otvori za istu.
Samo da oko toga objasnim, ja nemam neke strasne bolove ili sta vec, nego samo treba spreciti da kila dalje napreduje i da je na kraju dobijem pa da moram na operaciju itd. Ako je to moguce.


Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.538
Odg: Moj trening program
« Odgovor #6 poslato: Avgust 06, 2021, 05:50:36 posle podne »
 :D ti bi to bas da ides na seckanje... Za boks ili kik boks ako hoces rekreativno je ok, bez sparinga, da ides samo na grupne treninge, mma ne znam kako izgledaju njihovi treninzi ali bih svakako izbegavao zbog partera...  Ali morao bi da se pazis i ovde, da se ne lozis i ne primas previse, najbolje je da imas nekog ortaka skojim bi radio u paru, jer klinci su cesto lozane i jedan jaci kontakt bi ti to bez problema otvorio...

Van mreže Gricko

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 64
Odg: Moj trening program
« Odgovor #7 poslato: Avgust 06, 2021, 05:58:23 posle podne »
hahaha ja bih bas da izbegnem seckanje  ;D

I takodje bih i da izbegnem to da budem debeli lik koji samo sedi i jede i ne krece se  ;D


Ako znas vise o tome - o kili, objasni mi. Ja sam mislio da ce najveci problem u boksu i kik boksu biti skakanje i trcanje, cega ima dosta u tim sportovima. Mislio sam da ce to opterecivati stomak i vrsiti pritisak na dole i stvoriti mogucnost za kilu. A ti kazes, ako sam dobro razumeo, da najveci problem mogu biti udarci. Gde konkretno primljeni? U mesto gde se stvara kila, ili u stomak bilo gde?

I sta je tacno problem oko partera kad je kila u pitanju? Ja sam tu mislio da je vise problem rvacki deo, jer se vise fizicke snage koristi, barem meni tako izgleda.

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.538
Odg: Moj trening program
« Odgovor #8 poslato: Avgust 06, 2021, 06:16:17 posle podne »
E buraz jos ovo i stvarno vise ne bih natezao pricu...
Napinjanje u parteru, poluge, tezina protivnika na tebi... Sve to moze isprovocirati ili pogorsati kilu, u stand upu svakako kontakti u predelu abdomena itd... Skakanje i trcanje moze.. Ali je tu veci rizik sa vecom kilazom... Moj ti je savet skini prvo visak kila pa onda se dalje rekreiraj na tim sportovima... Svakako da treba da skines bf pre svega zbog problema naspram kojih kila izgleda smesno... Samo optimizuj trening prema svojoj situaciji, sto jedino mozes u dobro opremenljoj teretani.. Pa kada ona izadje operisi i tako dalje... To ti ne gine u svakom slucaju i ne treba zbog toga sad da stopiras trening i zivot ali kao sto rekoh pametno optimizuj, sve ti receno.

Van mreže Gricko

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 64
Odg: Moj trening program
« Odgovor #9 poslato: Avgust 06, 2021, 06:49:40 posle podne »
Ok, hvala puno na objasnjenju  :)