Mart 28, 2024, 09:41:16 posle podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.040 poruka u 18.747 tema - 20.946 članova - Poslednji član: ylst
X3MShop banner

Autor Tema: Problem sa donjim delom ledja, disk L5-S1! Pomoc  (Pročitano 6192 puta)

Van mreže SPEED911

  • Član
  • *
  • Poruke: 36
Problem sa donjim delom ledja, disk L5-S1! Pomoc
« poslato: Oktobar 06, 2022, 09:13:34 pre podne »
Pozdrav svima,

Treniram vec godinama unazad, nikada nisam imao problem sa ledjima, radio sam mrtvo dizanje sa 50 kg kao zagrevanje na treningu (mozda je to a mozda i nije od toga), ali od tog dana mi se manifestuje bol (nelagodnost) koji traje vec 2 meseca, nije bas bol bol nego neka nelagodnost koju osecam u donjem delu ledja, kao neka napetost, kao da nesto pritiska blago u ledjima, najvise kada spavam i ujutru kad ustanem vrv se tada misici ohlade. Posto to traje vec 2 meseca odlucio sam da odradim Magnetnu rezonancu da vidim o cemu se tacno radi i prilazem izvestaj na uvid, kontam da se ovde ljudi razumeju ili su imali problem slicne prirode. Sad trazio sam na youtube i nasao dosta vezbi istezanja i generalno za donji deo ledja, u pitanju je L5-S1 to je prvi prsljen koji ima protruziju i bol mi ne ide dole na noge uopste nego ide na par prsljenova iznad, znaci nije bas bol bol nego kao neka nelagodnost kao da osecam da tu nesto nije u redu, mogu sve da radim i da idem i da vezbam ali mi je lekar rekao da ne bi smeo mnogo da dizem terete i da malo iskuliram sa teretanom, preporucio mi je fizikalne terapije (to sam se javio u domu zdravlja i cekam termin) i plivanje. Svaki savet dobrodosao, otisao sam na vreme kako kaze ovaj lekar i sada hocu da se pozabavim time na pravi naci ni uz vase savete.

Izvinite ako sam ovo objavio u pogresnoj temi. Hvala unapred :)


Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.525
Odg: Problem sa donjim delom ledja, disk L5-S1! Pomoc
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 06, 2022, 10:23:31 pre podne »
Ovo je ono o cemu smo pricali ovde, barem neki koji su shvatili, neki na vreme neki kasno, a ti kasno... Mrtvo dizanje nije dobra vezba za rekreativno bavljenje u teretani, visoko rizicna, jos plus kada je uzmes da je radis kao prvu vezbu za zagrevanje, ovo su neminovne stvari.

Nema sta tu druze da se doda, pise sve u nalazu, najveci ti je problem trenutno taj kontakt koji disk pravi sa nervom na L5, i to je ono sto osecas. Ostale protruzije ukazuju na NEPRAVILNO vezbanje, konkretno izbor vezbi.
Od ove tacke ti imas sada dva putica (od izvora dva putića :)), a to je da slusas mentole koji ce ti pricati kako treba i dalje da radis mrtvo, btw te mentole treba tuziti i zabraniti im rad sa klijentelom, jer neminovno te vode hirurgu pod noz (sto opet nije resenje).
Druga opcija je da cekas bol da prodje, a oporavak kada ce biti to se nikada ne zna. Jedino sto mozes da uradis je da se kreces, tj setnja, lagana setnja, izbegavanje statike, nalazenje polozaja u krevetu za spavanje koje ti najvise odgovara i pauza od teretane. Nista ne treba raditi vise od prirodnog kretanja, tj opet ponavaljam SETNJE. Sve ostalo dok su koreni nerava optereceni je kontraproduktivno, posle mozes lagano da pocnes sa fizikalnim vezbama i to postepeno opterecivanje erektora. Nemoj se istezati natezati i slicno. Mrtvo izbaci iz recnika teretane, ubaci hiperekstenziju, ledja radi na masinama. poz

Van mreže SPEED911

  • Član
  • *
  • Poruke: 36
Odg: Problem sa donjim delom ledja, disk L5-S1! Pomoc
« Odgovor #2 poslato: Oktobar 06, 2022, 10:47:06 pre podne »
Ovo je ono o cemu smo pricali ovde, barem neki koji su shvatili, neki na vreme neki kasno, a ti kasno... Mrtvo dizanje nije dobra vezba za rekreativno bavljenje u teretani, visoko rizicna, jos plus kada je uzmes da je radis kao prvu vezbu za zagrevanje, ovo su neminovne stvari.

Nema sta tu druze da se doda, pise sve u nalazu, najveci ti je problem trenutno taj kontakt koji disk pravi sa nervom na L5, i to je ono sto osecas. Ostale protruzije ukazuju na NEPRAVILNO vezbanje, konkretno izbor vezbi.
Od ove tacke ti imas sada dva putica (od izvora dva putića :)), a to je da slusas mentole koji ce ti pricati kako treba i dalje da radis mrtvo, btw te mentole treba tuziti i zabraniti im rad sa klijentelom, jer neminovno te vode hirurgu pod noz (sto opet nije resenje).
Druga opcija je da cekas bol da prodje, a oporavak kada ce biti to se nikada ne zna. Jedino sto mozes da uradis je da se kreces, tj setnja, lagana setnja, izbegavanje statike, nalazenje polozaja u krevetu za spavanje koje ti najvise odgovara i pauza od teretane. Nista ne treba raditi vise od prirodnog kretanja, tj opet ponavaljam SETNJE. Sve ostalo dok su koreni nerava optereceni je kontraproduktivno, posle mozes lagano da pocnes sa fizikalnim vezbama i to postepeno opterecivanje erektora. Nemoj se istezati natezati i slicno. Mrtvo izbaci iz recnika teretane, ubaci hiperekstenziju, ledja radi na masinama. poz

Pre svega Pirat hvala na odgovoru.

Da li se zna od prilike koliki je oporavak, ili je to individualno?

Napravicu pauzu od teretane, msm da sam to trebao odavno da uradim ali sam napravio gresku, meni se to desilo pre mora, na moru sam posle duzih setnji osecao nelagodnosti tada nisam vezbao 15 dana, posle mora (1. avgust) sam otisao kod kiroprakticara koji mi je odradio tretman i savetovao da nastavim sa vezbanjem (naravno nije on mogao da zna bez MR nista) on je rekao da su mi tu misici slabiji malo i da imam vrv neku upalu blagu i da je sve u redu, trebao sam odma na rezonancu da odem... kada sam nastavio sa treninzima nelagodnost se smanjila ali je i dalje bila tu kao i sada sto je tu... od tog tretmana nisam vise radio mrtvo dizanje, sve ostalo jesam ne sa nekim kilazama nego umereno... na greskama se uci, video sam da ne prolazi nelagodnosti i resio da odem tek juce na reozonancu i da vidim sta se desava sa ledjima... ovo sam podelio i ostali da vide da ne pogrese kao ja... ako jos neko ima neki savet pored setnje bio bi zahvalan.

Hvala svima.

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.525
Odg: Problem sa donjim delom ledja, disk L5-S1! Pomoc
« Odgovor #3 poslato: Oktobar 06, 2022, 10:56:45 pre podne »
imam, nemoj ici kod kiroprakticara, kao neko ko je godinama koristio njihove usluge, reci cu ti da je cista zajebancija ljudi, lazna medicina koju treba iskoreniti, razlog zasto sse osecas wow posle kiropraktike je vezan za psihicki dozivljaj, inace sve jebivetri koji nisu imali ni kefala ni jaja da zavrse medicinski fax.
Samo setnja i dobar dusek ;) ako mozes da vezbas ledja, na masinama pumpa vise ponavljanja male kilaze. Ako se stvara tnzija u misicu samo setnja, ima svoje zasto...

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.290
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: Problem sa donjim delom ledja, disk L5-S1! Pomoc
« Odgovor #4 poslato: Oktobar 13, 2022, 05:40:28 posle podne »
imam, nemoj ici kod kiroprakticara, kao neko ko je godinama koristio njihove usluge, reci cu ti da je cista zajebancija ljudi, lazna medicina koju treba iskoreniti, razlog zasto sse osecas wow posle kiropraktike je vezan za psihicki dozivljaj, inace sve jebivetri koji nisu imali ni kefala ni jaja da zavrse medicinski fax.
Samo setnja i dobar dusek ;) ako mozes da vezbas ledja, na masinama pumpa vise ponavljanja male kilaze. Ako se stvara tnzija u misicu samo setnja, ima svoje zasto...

to eto!!!

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.525
Odg: Problem sa donjim delom ledja, disk L5-S1! Pomoc
« Odgovor #5 poslato: Oktobar 13, 2022, 07:03:41 posle podne »
jbg gresi iz mladosti :) ispadne covek magarac verujuci, dok ne dodje iz bulje u encephalon :), nije jedini put nazalost hahahahha

Van mreže SPEED911

  • Član
  • *
  • Poruke: 36
Odg: Problem sa donjim delom ledja, disk L5-S1! Pomoc
« Odgovor #6 poslato: Novembar 30, 2022, 07:29:25 posle podne »
Radim vezbe za core kod kuce, mnogo mi je bolje, nemam bolove, ne dizem nista, nisam isao u teretanu od magnetne rezonance... ponekad mi se javi nelagodnost u donjem delu ali sve manje i manje se javlja ali i dalje se ponekad javi... dosta setam i trudim se da ne sedim mnogo, sedim 20 min pa ustanem, osecam boljitak nista me ne koci da bilo sta radim, mogu i da vezbam ali ne bi jos uvek dok ne ojacam trbusnjake skroz, plan mi je da mozda lagano krenem sa zgibovima i propadanjima ako je to ok, bez cimanja, pa posle lagane  tezine u teretani? lekar mi je preporucio inverzioni sto, da li je neko nekad koristio inverzioni sto za istezanje kicme?
« Poslednja izmena: Novembar 30, 2022, 07:40:35 posle podne SPEED911 »

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.525
Odg: Problem sa donjim delom ledja, disk L5-S1! Pomoc
« Odgovor #7 poslato: Novembar 30, 2022, 08:30:33 posle podne »
Moras da imas tacnu dijagnozu preko MRI snimka. Ovo u nekim slucajevima moze da da trenutno olaksanje, ali sta mislis sta se desi onog trenutka kada se uspravis u vertikalu? :) Stvar je ciste fizike. Nije problem takodje samo pritiskanje korena nerva protruzijom diska, nego i sama neuralgija koja se napravi vremenom. Ja ne bih bacao pare na takve stvari.
Pre bih ako bih nesto uzimao u kucnoj radinosti to bila klupa za hiperekstenziju ili ona reverse hyper, mada i jedno i drugo moze da se radi na dobroj obicnoj. ALI JEDAN VELIKI DISCLAIMER , ako su to neke velike protruzije koje odavno nisu buldging, ili ne daj boze puknuti ili iscureli disk koji ide uz ovojnicu. Tu samo jedan covek moze da ti popravi stanje - hirurg, i to dobar hirurg, inace raditi bilo sta sa tako losim dijagnozama i izrazenim d.h. brate bolje da ti ne pricam kuda to sve vodi. Evo i sad se najezim dok ti kucam. Tako da bez slicice i dijagnostike HIRURGA, znaci idi kod HIRURGA da vidi snimke, nemoj nista ni pomisliti da radis. Ovo ti govorim iz licnog iskustva. Jer samo Sekac moze da ti kaze realno trenutno stanje i koliko i ako imas do tacke bez povratka. Poz

Van mreže BOGISHA

  • Cruiserweight Member
  • *****
  • Poruke: 902
  • Sve je to od loseg vina
Odg: Problem sa donjim delom ledja, disk L5-S1! Pomoc
« Odgovor #8 poslato: Decembar 01, 2022, 10:46:14 pre podne »
Pored ovoga što si napisao-osećaš li bol koji se proteže kroz gluteus, zadnju ložu pa sve do stopala, trnu li ti prsti i tako? Pitam čisto informativno.

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.525
Odg: Problem sa donjim delom ledja, disk L5-S1! Pomoc
« Odgovor #9 poslato: Decembar 01, 2022, 11:33:18 pre podne »
Trnjenje je dobar znak da moras da stanes, izbacis neku vezbu i slicno, ali opet bez snimka tesko ici dalje

Van mreže BOGISHA

  • Cruiserweight Member
  • *****
  • Poruke: 902
  • Sve je to od loseg vina
Odg: Problem sa donjim delom ledja, disk L5-S1! Pomoc
« Odgovor #10 poslato: Decembar 01, 2022, 11:46:37 pre podne »
Trnjenje je dobar znak da moras da stanes, izbacis neku vezbu i slicno, ali opet bez snimka tesko ici dalje
naravno, nije isključeno da kod ovakvih problema vremenom dodje i do upale išijadikusa, još jedna zavrzlama dodatno.

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.525
Odg: Problem sa donjim delom ledja, disk L5-S1! Pomoc
« Odgovor #11 poslato: Decembar 01, 2022, 11:49:43 pre podne »
isijas sam po sebi nije strasan, to je neuralgija kao i svaka druga, problem je ono sto ga prouzrokuje, potpuno zdrava osoba , tj bez degenerativnih promena, moze da oseti cari isijasa u nekom delu zivota...

Van mreže SPEED911

  • Član
  • *
  • Poruke: 36
Odg: Problem sa donjim delom ledja, disk L5-S1! Pomoc
« Odgovor #12 poslato: Decembar 07, 2022, 09:04:45 pre podne »
Pored ovoga što si napisao-osećaš li bol koji se proteže kroz gluteus, zadnju ložu pa sve do stopala, trnu li ti prsti i tako? Pitam čisto informativno.

Ne osecam nikakav bol u nogama niti trnjenje, samo ponekad kada duze sedim neka nelagodnost u lumbalnom delu koja me uopste ne ogranicava u kretanju nego vise nervira, al kad odradim neke vezbice sto mi je fizijatar pokazao za core prodje brzo, kazem opet lekar mi preporucio taj inverzioni sto. Mnogo mi se popravilo stanje u odnosu na pre, nemam te neke bolove niti neka ogranicenja, ne idem jos uvek u teretanu ma da mi je taj lekar rekao da mogu da radim tipa bench sa podignutim nogama na klupi sa malim tezinama kao pumpu i tipa tegove stojeci sa stegnutim stomakom male tezine, zgibove, propadanja i plivanje (prenosim ono sto mi je lekar rekao)...

Pirat znaci da odem kod hirurga nekog, jel to da uzmem uput ili nekog privatnog ovako, nisam nikad bio ne znam kak to ide jel znas nekog poznatog? Da li smem nesto u teretani lagano da vezbam ili da ne idem dok taj hirurg ne pogleda?

Da imam i disk tj. snimak i taj lekar sto me je pregledao je to i gledao  i rekao da nista nije strasno, da su mi malo nagnjeceni diskovi (valjda su to te degenerativne promene) i da treba istezanje (al da nisu pocrneli, jedino je taj zadnji disk na l5 s1 malo krenuo da tamni al nije strasno, valjda kad su sivi su zdravi diskovi tako sam ja bar njega razumeo).

Hvala na odgovorima i sugestijama  8)

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.525
Odg: Problem sa donjim delom ledja, disk L5-S1! Pomoc
« Odgovor #13 poslato: Decembar 07, 2022, 10:06:53 pre podne »
kod hirurga samo sa MRI snimcima