April 24, 2024, 01:23:59 pre podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.105 poruka u 18.751 tema - 20.949 članova - Poslednji član: JankoStev
X3MShop banner

Autor Tema: Problem sa lat-mašinom  (Pročitano 1859 puta)

Van mreže stm321

  • Član
  • *
  • Poruke: 4
Problem sa lat-mašinom
« poslato: Oktobar 08, 2022, 04:31:40 posle podne »
Imam problem prilikom vežbanja povlačenja na lat-mašini (šipka ispred glave): nikako da osetim da je široki leđni mišić pravilno "pogođen".

Pokušavam što širim hvatom, čak i na zakrivljenim krajevima šipke, i možda je tu uzrok; možda treba da smanjim hvat? (Visok sam 169 centimetara.)

Kada hvat smanjim, vežbu izvodim pravilnije, ali sa vrlo malom kilažom, pri čemu osetim da leđni mišić "radi" znatno bolje. Ako kilažu ipak povećam, onda osetim suvišno zatezanje tetiva u podlakticama, dok leđa ne "rade" baš kako treba.

Može neki savet?

U teretani u kojoj vežbam instruktori nisu baš raspoloženi da savetuju vežbače, pa pitam poštovane forumaše :)

Van mreže midzi

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 318
Odg: Problem sa lat-mašinom
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 10, 2022, 08:10:47 posle podne »
Imam problem prilikom vežbanja povlačenja na lat-mašini (šipka ispred glave): nikako da osetim da je široki leđni mišić pravilno "pogođen".

Pokušavam što širim hvatom, čak i na zakrivljenim krajevima šipke, i možda je tu uzrok; možda treba da smanjim hvat? (Visok sam 169 centimetara.)

Kada hvat smanjim, vežbu izvodim pravilnije, ali sa vrlo malom kilažom, pri čemu osetim da leđni mišić "radi" znatno bolje. Ako kilažu ipak povećam, onda osetim suvišno zatezanje tetiva u podlakticama, dok leđa ne "rade" baš kako treba.

Može neki savet?

U teretani u kojoj vežbam instruktori nisu baš raspoloženi da savetuju vežbače, pa pitam poštovane forumaše :)
Hvat neka bude malo siri od ramena. Nemoj da sedis previse uspravno. Nagni se lagano unazad, povuci lopatice, podigni grudi gore, i ciljaj da povuces na gornji deo grudi. Naravno kontrolisan pokret.
Kada ides siroki hvat ciljas ''teres major'' koji je manji misic ispod lata.
Kroz ceo pokret vuci laktovima.
Ako i dalje ne ide. Zameni sipku.

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.543
Odg: Problem sa lat-mašinom
« Odgovor #2 poslato: Oktobar 10, 2022, 09:21:24 posle podne »
stm123

To se uci vremenom i mora da se oseti, moras da naglasis pokret iz lopatica-ramenima sto vise, da vuces laktovima a ne sakama, sake kao kuke samo, zamisli da se pokretom kreces kroz prostor, najbolje prvo na donjem koturu hvatati taj osecaj, smanji kilazu ali nemoj mnogo, tako negde oko 4 plocica

Van mreže stm321

  • Član
  • *
  • Poruke: 4
Odg: Problem sa lat-mašinom
« Odgovor #3 poslato: Oktobar 12, 2022, 04:47:46 posle podne »
midzi i pirat, hvala vam na savetima :) Probao sam to što ste rekli, i sada je vežbanje mnogo bolje.

Pre svega, promenio sam šipku (umesto klasične ravne sa zakrivljenim krajevima, koristim šipku sa blagim zakrivljenjem na mestima gde je klasična skroz ravna), i smanjio sam hvat. Odmah mišići rade bolje :) Ostaje mi da poradim na povlačenju "iz ramena".

Hvala još jednom :)

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.543
Odg: Problem sa lat-mašinom
« Odgovor #4 poslato: Oktobar 12, 2022, 05:35:51 posle podne »
sto se tice sipki tu razliku moze samo da napravi sipka sa neutralnim hvatom