April 27, 2024, 06:09:34 posle podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.102 poruka u 18.751 tema - 20.949 članova - Poslednji član: JankoStev
X3MShop banner

Autor Tema: Zamena za secer  (Pročitano 2687 puta)

Van mreže Gricko

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 64
Zamena za secer
« poslato: Decembar 12, 2022, 02:44:27 pre podne »
Hej drustvo, koja je najbolja zamena za secer sto se tice ukusa?

Pretesko mi je da se skroz odreknem slatiksa, tako da ako bih nasao nesto sto je prava zamena za secer, to bi bilo top!

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.540
Odg: Zamena za secer
« Odgovor #1 poslato: Decembar 12, 2022, 11:06:37 pre podne »
To nije bas najbolje razmisljanje, tj to je razmisljanje koje vodi do neminovnog prezderavanja slatkisima.
Istina je, da se ti NICEGA ne moras odricati ali od toga ce zavisiti rezultati.
Znaci ovde se na forumu uvek prica o procesima transformacija, tj rezimima ishrane u tim periodima, sto vecina ljudi ne razume. Ako ti , Mika, Pera i Laza hocete recimo da smrsate ili nabacite KVALITETNI masu imajte u vidu sledece cinjenice:

1.Kolicina/ kcal / ucestanost / igraju veliku ulogu

Nije isto uzeti jednu cokoladnu bananicu i pojesti dve kutije medenjaka , nije isto raditi to svaki dan da to bude bukvalno obrok i pocastiti se s vremena na vreme.

2. Timing uzimanja

Nije isto pojesti nesto slatko posle treninga kao sto nije ni isto ako se to uradi nakon obilnog obroka sa mastima, uh i proteinima. Nije isto sabajle na prazan stomak uzeti kada su hormoni naostreni za topljenje masti.

3. Genetika /starost

Neko ko je sklon nabijanju kila ne moze pojesti istu kolicinu kao neko ko celog zivota ima visoku stopu bazalnog metabolizma. Mladji ljudi obicno zbog svih bujalih hormona uvek imaju visu, ali i oni posle 20 i neke mogu lepiti kile nekontrolisano od slatkisa. Sto se danas i najcesce i desava !!!

4. Sta ti je cilj trenutni ?

Da li ti zvuci logicno unos slatkog, ako tokom dijete udjes u fat burning zonu, u danima kada izbacujes dosta vode, ketoni ti kruze sistemu , kile idu dole, koristi se energija iz sala, skok energije itd...  da li ti zvuci logicno ?

5. Slatkisi ... industrijski pretpostavljam?

Medenjaci, nela, cokolade munchmallow... Znas za koga je to hrana? Za crnce iz geta i siromasne ljude !!! Brz secer jeftinog ukusa, bez ikakvih bogatih aroma, sada pokvarene formule zbog kriza oko sirovina ukusi koji samo podsecaju na nesto starije. Nagli dizaci dopamina, za male pare. Pogledaj sastav nutele !!! Secerno govno sa pojacivacima ukusa, bez imalo kakaa, natrpano biljnim uljima!
Nije prosecni konzumer istih neki gurman koji zna sta je klasa, on je obicna halapljiva SVINJA !!!
Umesi neki dobar kolac,tortu,  koji ce imati i zdrave masti orasastih plodova, neka vlakna za varenje iz visanja ili drugog voca.  Jesi cuo za carrot cake? Mozes ako si entuzijasta , koristiti i proteinske praskove za pravljene palacinki i slicno. Ali ne moras, nije sada navlakusa da se jedna konzumerska industrija zameni drugom. Poenta je da napravis nesto od boljih sastojaka i da znas sta si stavio u to!

6. I jos nesto sto je jako bitno!!! Parafraziracu Arnolda (iako to ne volim da radim ali ima istine neverovatno u sledecem, neverovatno dobre istine) - Pojeo si parce torte? Cool... Znaci sada nemas izgovora da ne pokidas sledeci trening u teretani, do poslednjeg gasa...

Moglo bi o ovome jos mnogo da se pise, ali eto neke malo uputnice koje ce ti MOZDA pomoci, jer ne radi se ovde o zameni za secer, nego o NAVICI i tvojoj ZAVISNOSCU slatkisima, a kada hrana nije u vecinski u svrsi funkcionalnosti nego iskljucivo zadovoljstva, to nije dobro.

7.EDIT

Kakva je tvoja trenutna ishrana ? Da li postoje neke nepravilnosti u kolicini unete energije iz uh, masti ? Da li postoji neki neplanirani energetski deficit koji se pravi pa ti telo trazi cesca dizanja slatkisima? Unos proteina ? Osecas li ceste padove secera ? Jesi radio nekada OGTT (test opterecenja glukozom) ? Vadio krv na secer , lipide ... ? poz

« Poslednja izmena: Decembar 12, 2022, 11:19:38 pre podne pirat »

Van mreže Gricko

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 64
Odg: Zamena za secer
« Odgovor #2 poslato: Decembar 12, 2022, 06:01:44 posle podne »
Da, razumem o cemu pricas. Jedino sto mi deluje da bih sve to resio kad bih nasao pravu zamenu za secer  ;D


Nisam nikad radio OGTT, radio sam obicne analize pre oko god dana i bilo je sve ok.
Imam povremeno padove energije, narocito popodne posle rucka, ali to je valjda i normalno?


Verovatno jesam zavisnik od slatkisa, ali ja oduvek uzivam u hrani i to mi je veoma dostupan izvor zadovoljstva, tako da ne mogu da prestanem s tim, probao sam vise puta, ali jednostavno ne ide, tako da trazim neki kompromis izmedju toga da se hranim zdravije, a da opet uzivam u hrani. Prvo sto mi pada na pamet je da probam da nadjem adekvatnu zamenu za secer.

Trenutna ishrana mi je katastrofa, zapustio sam se, i resio sam da to sredim tako sto cu naci dugorocno neko resenje koje je realno za mene, zato i trazim zamenu za secer.


Volim te nezdrave stvari, dakle, pored slatkisa, volim i masnu hranu, soseve itd, ali za soseve i masnu hranu i moze da se nadje resenje, najveci problem su mi slatkisi.

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.540
Odg: Zamena za secer
« Odgovor #3 poslato: Decembar 12, 2022, 06:04:03 posle podne »
Smrkaj koks onda , tako je i Brusi li radio, on isto nije jeo slatko...

Van mreže Gricko

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 64
Odg: Zamena za secer
« Odgovor #4 poslato: Decembar 12, 2022, 06:24:48 posle podne »
Hahaha  ;D

Pa dobro, ako bi bas dotle doslo da ili jedem slatkise, ili smrcem kokain, ipak bih odabrao slatkise kao zdraviju i dugorocniju varijantu  ;D


Ali ozbiljno sad, hoces da kazes da apsolutno ne postoji nikakva prava zamena za secer?

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.540
Odg: Zamena za secer
« Odgovor #5 poslato: Decembar 12, 2022, 06:52:57 posle podne »
ima rekao sam ti ... isto ga neki zovu secerom, Aca Lukas cak vanilinim secerom... mozes sa njim i da crtas, neki samo prave linije, ali siguran sam da ima i talentovanih umetnika koji prave remek dela na ravnim - po mogucstvu staklenim podlogama. Moze biti sexual ako se konzumira sa dupeta ili sise, u jednom filmu direkt iz rcma... slatko na mnogo nacina... #jebotesecer #citajpostovesarazumevanjem #netracivremedrugimasaglupimpitanjima #poz

Van mreže midzi

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 318
Odg: Zamena za secer
« Odgovor #6 poslato: Decembar 12, 2022, 07:50:00 posle podne »
Oni koji pricaju da su slatkisi neophodni su isti oni koji pricaju kako je nemoguce resiti neki zdravstveni problem zato sto ne zele da se potrude i onda im je lakse da zive u tom uverenju. Ljudi pricaju kao treba mi secer za energiju tako kazu, moraju da pojedu nesto slatko neku cokoladicu a zapravo nije svestan da ce ta cokoladica uciniti da energija jos vise padne zato sto secer rafinisani stvara hronicni umor to je opste poznato zbog remecenje procesa varenja u telu krupni molekuli prolaze resice u tankom crevu i to izaziva inflamacije u telu sto stvara umor, bol u zglobovima, neraspolozenost, remecenje glukoze, lose utice na neurotransmitere u mozgu pre svega na dopamin. Tako da treba pre svega izbaciti slatkise iz ishrane.
Nema tu mnogo filozofije jednostavno skines se i to je to. Glavni problem je sto se to svuda reklamira i to sto svi to promovisu kao da je to uzivanje u zivotu, da je umereno okej i onda naravno svi ostanu zauvek zarobljeni u konzumiranju te droge. Dopaminska zavisnost. Kada se skines ti moras da zamenis te kalorije koje si jeo iz gluposti sa kalorijama iz kvalitetne hrane jer ces u suprotnom biti jako gladan ne mozes da smanjis svoj kcal unos za recimo 1000kcal secera a da to ne nadomestis nicim drugim jer tako sigurno neces uspeti.
Secer izaziva brze i nepravilne skokove insulina.
Secer izaziva veliki umor zato sto u procesu glikacije vezuje se za neke druge molekule i cini da varenje bude losije i onda postoje hronicne inflamacije u telu.
Povecava nivo slobodnih radikala u telu sto dovodi do brzeg starenja, bora, celulita itd.
Obara ph vrednost u krvi i telu, secer je jedna od najkiselijih namirnica remeti odnos alkalnih i kiselih.
I dodatno otezava apsorpciju magnezijuma, cinka itd.

Van mreže Gricko

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 64
Odg: Zamena za secer
« Odgovor #7 poslato: Decembar 12, 2022, 09:16:08 posle podne »
Ok, mislim da sad razumem.



Nije zapravo poenta u ukusu, nego u tome sto izaziva skok dopamina; zato se meni to "svidja", tj navucen sam na to? Jel tako?


A ovo sto si rekao za povremeno konzumiranje slatkisa, osim dopaminske zavisnosti, da li se takodje javlja umor? Na primer ako neko pojede 1 cokoladicu svaki 3. dan, jel ce to biti problem?


I sta je sa ljudima koji kazu da NE VOLE slatko, ja znam bar nekoliko njih(i stvarno ne jedu slatko)? Kako kod njih nema dizanja dopamina od slatkog, i samim tim dopaminske zavisnosti, pa da i oni vole slatkise?

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.540
Odg: Zamena za secer
« Odgovor #8 poslato: Decembar 12, 2022, 09:48:14 posle podne »
Evo da ti resim dilemu, daj podatke visina tezina, koliko repsa/kg na benchu, cucnju, veslanjima, zgibu, ramenom potisku?  ;)

i otvori svoju temu..
« Poslednja izmena: Decembar 12, 2022, 09:58:32 posle podne pirat »

Van mreže Gricko

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 64
Odg: Zamena za secer
« Odgovor #9 poslato: Decembar 12, 2022, 11:44:46 posle podne »
Ne treba mi sad moja tema, treba mi bas ovo sto sam pitao.

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.540
Odg: Zamena za secer
« Odgovor #10 poslato: Decembar 13, 2022, 08:49:25 pre podne »
nema zamene, idemo dalje

Van mreže Gricko

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 64
Odg: Zamena za secer
« Odgovor #11 poslato: Decembar 13, 2022, 05:44:12 posle podne »
Pa, jel moze odgovor na ona pitanja koja sam postavio?

Evo iskopiracu ovde opet:

Nije zapravo poenta u ukusu, nego u tome sto izaziva skok dopamina; zato se meni to "svidja", tj navucen sam na to? Jel tako?


A ovo sto si rekao za povremeno konzumiranje slatkisa, osim dopaminske zavisnosti, da li se takodje javlja umor? Na primer ako neko pojede 1 cokoladicu svaki 3. dan, jel ce to biti problem?


I sta je sa ljudima koji kazu da NE VOLE slatko, ja znam bar nekoliko njih(i stvarno ne jedu slatko)? Kako kod njih nema dizanja dopamina od slatkog, i samim tim dopaminske zavisnosti, pa da i oni vole slatkise?

Van mreže BOGISHA

  • Cruiserweight Member
  • *****
  • Poruke: 902
  • Sve je to od loseg vina
Odg: Zamena za secer
« Odgovor #12 poslato: Decembar 13, 2022, 05:48:14 posle podne »
Jesi probao slatki kupus?  ;)

Van mreže Gricko

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 64
Odg: Zamena za secer
« Odgovor #13 poslato: Decembar 13, 2022, 06:05:36 posle podne »
Hah, ne znam na koji sladak kupus mislis  ;D

Ima ona varijanta sa slaninom, taj sam probao  ;D


Salu na stranu, sad sam u dilemi da li je do ukusa ili do lucenja dopamina zbog secera, sto je na neki nacin droga bukvano?
To su 2 razlicite stvari.

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.540
Odg: Zamena za secer
« Odgovor #14 poslato: Decembar 13, 2022, 06:13:57 posle podne »
javlja ti se umor jer razvijas verovatno insulinsku rezistenciju, sto je i i logicno jer ti ne vezbas, vodis stacionaran zivot, jedes sva moguca govna industrijska koja postoje itd itd... POCNI DA VEZBAS I NE FILOZOFIRAJ DRUZE MNOGO,nekad imam utisak da neko namerno ovako troluje sa glupim pitanjima. Ja razumem da je sve to tebi trenutno tesko, ali kroz par godina doci ces ovde sa pitanjima kako da se boris sa dijabetesom i visokim pritiskom... ova tema bi sada mogla da se zakljuca, jer stvarno si dobio i vise nego dovoljno informacija, sledi ti samo dalje zajebancija i podjebavanje jer si i sam neozbiljan.