April 16, 2024, 07:50:42 pre podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.089 poruka u 18.750 tema - 20.949 članova - Poslednji član: Richardpew
X3MShop banner

Autor Tema: Kako kombinovati suplementaciju  (Pročitano 3070 puta)

Van mreže prestigebd

  • Član
  • *
  • Poruke: 8
Kako kombinovati suplementaciju
« poslato: Mart 01, 2023, 07:21:56 posle podne »
Do sada nisam koristio suplementaciju, prvi put sam kupio proizvode koje cu navesti, pa su mi potrebni saveti na koji nacin se konzumiraju, kolicine, sa cim se mesaju, u koje vreme se uzima... Svaki savet mi je dobrodosao.

Imam 39g, visina 1,86m, tezina 95kg.
U treningu sam tek 2 meseca, pre toga prilicno statican, tako da trenutno nemam veliki procenat misicne mase, ima tu i viska masnoca koje skidam... Cilj i jeste da u isto vreme skidam masnoce i gradim misicnu masu.

Treniram 4 puta nedeljno u teretani. Treninge imam izmedju dorucka i rucka.
Radim sa opterecenjem, kombinujem 2 grupe misica po treningu, 4 serije po 8-10 ponavljanja. I svaki dan par vezbi za krbusnjake i kor.
1. Grudi i triceps
2. Ledja i biceps
3. Noge i ramena
4. Trbusnjaci, nakon trbusnjaka odradim kruzno po 2 vezbe za grudi, ledja, triceps, biceps.
Nekad ubacim 5 trening kardio ali nije redovan.

Ishranu sam sredio okvirno.
Izbacio sam sve sto smatram stetnim u potpunosti (brza hrana, sva testa, sokove, slatko, grickalice i slatkisi, bilo sta spremljeno na ulju/dinstano/pohovano, mesne preradjevine...), ne pusim, ne pijem alkohol nikad...
Dorucak uglavnom 3-4 jaja i komad mladog sira ili ovsena kasa
Uzina saka orasastih plodova, jabuka, proteinska cokolada ili ovsena kasa... (jedno od toga)
Rucak 250g mesa (najcesce pilece belo grilovano), sto vise razne salate zacinjena samo maslinovim uljem
Uzina - isto kao prva
Vecera, slicno kao rucak ili tunjevina, gledam da bude manja kolicina

U principu, za 2 meseca sam bas zadovoljan rezultatima, i gubitkom masti i misicima i napredovanjem na treningu.

E sad sam resio da ubacim sledecu suplementaciju (vec sam kupio):
Protein Ultimate Nutrition ISO Gold Vanila
Kreatin
 BCAA
 Carnitine Liquid
Dodatno uzimam Ecomer i Centrum Men, kao multivitamin i omega 3.

Na osnovu moje kilaze, ishrane i treninga, potrebni su mi saveti kako je najbolje da kombinujem navedene suplemente posto nemam nikakvog iskustva?
« Poslednja izmena: Mart 02, 2023, 06:01:26 pre podne Pedja_Petrovic »

Van mreže prestigebd

  • Član
  • *
  • Poruke: 8
Odg: Kako kombinovati suplementaciju
« Odgovor #1 poslato: Mart 01, 2023, 08:54:54 posle podne »
Ono sto sam uspeo da se informisem i citam.

Ovo su kolicine
Protein
Na moju kilazu 95kg bi trebao da unosim 190g protenina.
Izracunao sam da dnevno unosim okvirno 120g preko obroka (3-4 jaja, komad sira, 250g mesa uglavnom pilece belo, tunjevina 150g...), tako da mi je potrebno dodatno oko 70g.

Kreatin
2 x 5g dnevno (+ dektstroza koju trebam da dokupim)

BCAA
2 x 10g dnevno

L Carnitine
2 x 1000mg dnevno

Planirana konzumacija.
Posto treniram izmedju dorucka i rucka, a problem mi je da spremam sejker pre treninga, planirao sam prvu dozu da uzimam ujutru uz dorucak, jel to greska?
Pomesao bi u sejkeru 30g proteina + 5g kreatina + dekstroza + 10g BCAA + (centrum i ekomer), sa vodom.

Drugu dozu bi uzimao odmah posle treninga.
Takodje u sejkeru sa vodom 40g proteina + 5g kreatina + dekstroza + 10g BCAA

Jedino bi tecni L Carnitine uzimao po 1000mg pre i posle treninga.

Zanima me da li smem ovako sve da mesam zajedno, jel preporucljivo sa vodom, greske, sugestije...?

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.538
Odg: Kako kombinovati suplementaciju
« Odgovor #2 poslato: Mart 01, 2023, 09:14:26 posle podne »
Citat
Dodatno uzimam Ecomer i Centrum Men

ekomer bacanje love i to velike love... pogotovo za zdrave individue, a verovatno i za bolesne...Omega 3 i vit D skroz sasvim dovoljno, ALI !!!! S obzirom da to uzimaju jako bolesni ljudi - ja ne pisati dalje, svako radi ono sto je njemu logicno u tim situacijama.

Centrum Men, sto bi Fata rekla - Umrla bih, a ne bih znala kako se to puni (kad je zatekla Muju na nagovor lekara kako stavlja k u solju jogurta), nije po sastavu losa opcija. Ali iskreno prvi put cujem.

EDIT
kartnitin ti u ovom stanju trenutnom sigurno ne treba. Sacuvaj kasnije kada se budes finisirao sa kardiom.
I naravno ono na sta postoje mnoge polemike oko uzimanja kredze tokom skidanja kila. Moje licno misljenje je ne.
Navescu ti dva razloga jer me mrzi da pisem vise od toga:
Tebi dodatni atp ne treba, zapravo treba da ga povuces iz glikogena. Mozda i mozes da ga uzmas na pocetku ulazenja u kondiciju , snagu da bi nesto sa tim radnim serijama uradio, ali tokom skidanja kila - ja ne bih.
pod 2
kredza ima svojstvo zadrzavanja vode i voluminiziranja stanica, e sada to ima smisla kada su u pitanju misicne, ali isto tako nazalost volumizacija ide i na masne, koje se tako duze odrzavaju i zaobilaze katabolizam. Vodu moras otpustati tokom skidanja kila ako nosis visak btw. Matematika je cista tu. Pisaces ko konj, ako budes pisao....

« Poslednja izmena: Mart 01, 2023, 09:22:03 posle podne pirat »

Van mreže prestigebd

  • Član
  • *
  • Poruke: 8
Odg: Kako kombinovati suplementaciju
« Odgovor #3 poslato: Mart 01, 2023, 09:22:48 posle podne »
To su mi manje bitne stavke.
Procitao sam negde da se pored ostatka suplementacije svakako savetuje da se uzima neka multivitaminska varijanta, Omega 3 i magnezijum. Pa sam na osnovu toga sam izabrao Centrum Men, Ekomer i magnezijum jos nisam uzeo (imaju one kesice u prahu).

Mnogo vise dilema imam ono nacina konzumacije i kolicina proteina, kreatina (+dekstroza) i BCAA.
L Carnitine mi je isto usputna opcija.

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.538
Odg: Kako kombinovati suplementaciju
« Odgovor #4 poslato: Mart 01, 2023, 09:26:34 posle podne »
Mikronutritijenti su uvek bitni tokom treniranja.
Moras znati zasto nesto pijes da bi to pre svega pio. Kreatin plus dekstroza je notorna glupost...

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.538
Odg: Kako kombinovati suplementaciju
« Odgovor #5 poslato: Mart 01, 2023, 09:29:09 posle podne »
Citat
Cilj i jeste da u isto vreme skidam masnoce i gradim misicnu masu.

Ovo nece moci... jednostavno ne ide...

Van mreže prestigebd

  • Član
  • *
  • Poruke: 8
Odg: Kako kombinovati suplementaciju
« Odgovor #6 poslato: Mart 01, 2023, 10:08:37 posle podne »
Mikronutritijenti su uvek bitni tokom treniranja.
Moras znati zasto nesto pijes da bi to pre svega pio. Kreatin plus dekstroza je notorna glupost...

Upravo zbog ovih stvari mi i trebaju saveti.
Dekstrozu nisam ni kupio, nego sam malo citao teme pa vidim da se spominje da je potrebno dodavati dekstrozu uz kreatin.

Zasto mislis da je nerealno u isto vreme gubiti masnoce i povecavati snagu i misicnu masu?

Trudim se da imam dobru ishranu ali da budem u kaloriskom deficitu, sto bi trebalo da dovede do gubitka masti i sto je poslednja dva meseca dalo rezultate.
U isto vreme se trudim da i pored kaloriskog deficita unosim gradivne materije za misice (zato i ubacujem suplementaciju) i radim treninge sa tezinama, sto mi je takodje u poslednja 2 meseca dalo pozitivne/vidne pomake.

Ali ponavljam da se ne razumem i skupljam smernice.

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.538
Odg: Kako kombinovati suplementaciju
« Odgovor #7 poslato: Mart 01, 2023, 10:36:11 posle podne »
ok ajde jedno po jedno da pokusam u sto kracim crtama da ti odgonetnem, mada se o tome podosta pisalo na forumu, al i s obzirom da si jedan od retkih u poslednje vreme koji uljudno nesto pita, nije tesko izdvojiti vreme.

Citat
Dekstrozu nisam ni kupio, nego sam malo citao teme pa vidim da se spominje da je potrebno dodavati dekstrozu uz kreatin.

Nekadasnje verovanje da ce tih 10, 15 grama dexa, otvoriti insulinski prozor i pojacati apsorbovanje. U realnosti nije potreban secer da bi pogurao secer u plazmu, on ce da se apsorbuje pa ce da se absorbuje a i akumulira dejstvo, pa je 5 grama na dan sasvim dovoljno da se uzima. Mozes eksperimentisati eventualno sa dodatnih 5 u pwm

Citat
Zasto mislis da je nerealno u isto vreme gubiti masnoce i povecavati snagu i misicnu masu?

Ovo su vec tri komponente - gubljenje kila (usred kalorijskog deficita), stimulsanje CNS-s, hipertrofija. Respektabilno redom koji si ti naveo.
Nerealnost se oseti u momentu kada ti za skidanje viska treba deficit a za dobijanje misica suficit. Ne mozes matematicki ostvariti i jedno i drugo istovremeno.
Ono sto si osetio u prva dva meseca je toniranje misica koji su atrofirali uz neko mestimicno gubljenje vode koja se zadrzavala. Rezultat je "tvrdji izgled". Ti mozes da probas, ali u jednom trenutku ( ne tako dalekom) udaras plato. ?Nije lose sto si krenuo sa deficitom prvo ali videces kako glikogen bude poceo da se prazni i skidaju kile ( ako se se sve radi kako treba), u jednom momentu ako ne odes u reverse, stojis u mestu - sto se tice misicne mase.
Slikovito objasnjenje se obicno ogleda u voznji kolima. NE mozes terati istovremeno u rikverc i u napred.

Citat
U isto vreme se trudim da i pored kaloriskog deficita unosim gradivne materije za misice

do 2 grama protein po kg tezine bi trebalo da bude racunica, 1,7 - 2g


Van mreže prestigebd

  • Član
  • *
  • Poruke: 8
Odg: Kako kombinovati suplementaciju
« Odgovor #8 poslato: Mart 01, 2023, 11:30:21 posle podne »
Hvala na odgovorima.

Po tebi, sta iz pomenute suplementacije bi promenio (izbacio, dodao)?

Definitivno je jos uvek prioritetniji cilj skidanje viska masti, tako da cu ostati u kaloriskom deficitu uz suplementaciju i treninge opterecenja, kao i do sada. U toj fazi misici kako god da se ponasaju, pa cu kad dodjem do zeljenog procenta masti nastaviti sa jacom ishranom i fokusirati se na misice.

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.538
Odg: Kako kombinovati suplementaciju
« Odgovor #9 poslato: Mart 02, 2023, 12:09:39 pre podne »
pa napisao sam ti sta bih izbacio ili sacuvao za kasnije... A do tada u arsenal whey i bcaa, dosta bcaa da se ima... sve zavisi od finansija fakticki i sta bi idealno bilo, pisano juce na forumu, baci se na citanje malo.

Na mreži Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.305
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: Kako kombinovati suplementaciju
« Odgovor #10 poslato: Mart 02, 2023, 06:05:49 pre podne »
Postovanje,

na osnovu napisanog najpre bih zamolio da NE REKLAMIRAS nista

a drugo, posluaj pirata posto bacas novac
Tamo GDE kupujes suplemente bi trebalo da ti objasne da to sto ti zelis NIJE moguce ( skidam salo, i nabacujem misice)
Kao da sedne u kola, ubacis u prvu i zelis u rikverc da ides

Dakle- Ne moze, i greska
ali
kao sto rekoh, to treba da ti objasne TAMO gde kupujes, a ne samo da ti prodaju nesto zbog profita. Npr, treba da te upozore da ukoliko zelis da skidas kg, onda za kreatinom i nema neke preke potrebe, pa da je L carntin tecni bacanje novca ( pogtovo ako je jos fumarat ili tako neki oblik koji je rastopljiv u vodi bla bla bla)....

I za kraj, mnogo matemaike si uneo u jednostavnu stvar
Ovo nije egzaktna nauka (kao matematika) i ne postoji tacna formula po kojoj ces se slepo drzati necega i da 2 i 2 budu uvek 4!

Sto se tice suplementacije,
kao sto rekoh
na dve stavke bacas novac
a da ne komentarisem neke druge stvari- nema smisla

Van mreže prestigebd

  • Član
  • *
  • Poruke: 8
Odg: Kako kombinovati suplementaciju
« Odgovor #11 poslato: Mart 02, 2023, 07:09:38 posle podne »
Izvinjavam se na "reklami", samo sam hteo precizno da napisem koje sam proizvode kupio, radi mene moze i da se obrise taj deo.
Moze li samo komentar, jesam li uzeo neke lose proizvode?

Shvatam sugestije ali koje su mi onda smernice?
Nije problem da ne koristim sve sto sam kupio, jednostavno ako smatrate da kreatin trebam da izostavim onda cu ga izostaviti dok ne prodje period rezanja masti.

Ali sta konkretno onda savetujete sa ostatkom suplementacije (na osnovu ishrane, treninga i stanja koje sam opisao)?
Jel OK da ujutro uz dorucak uzimam 20g proteina i 10g BCAA (zajedno u sejkeru sa vodom) + centrum, omega, magnezijum.
Nakon treninga 50g proteina i 10g BCAA (isto sa vodom zajedno, nekad pola popijem tokom treninga).
A da skroz izbacim kreatin, dekstrozu (koju nisam ni kupio), L-karnitin.

Da li smatrate da mi je kreatin u fazi rezanja masti nepotreban ili ce mi bas usporiti napredak i praviti problem?

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.538
Odg: Kako kombinovati suplementaciju
« Odgovor #12 poslato: Mart 02, 2023, 09:19:11 posle podne »
ne treba ti toliko proteina u pwm, 30 grama je dovoljno, bcaa mozes podebljati na 15g
dorucak skoro je decko sastavio dobar plan, protein bolje pomesati sa nekim uh tipa ovas kao uzina pa to dodje dodatnih 30 grama

bcaa mozes ispijati tokom dana ili roknuti posle obroka sada koliko to zavisi od finansija, idealna situacija skoro pisano o tome

poz