April 28, 2024, 02:06:08 pre podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.102 poruka u 18.751 tema - 20.949 članova - Poslednji član: JankoStev
X3MShop banner

Autor Tema: Beta Alanine, UH, suplementacija  (Pročitano 11978 puta)

Van mreže Commando

  • Član
  • *
  • Poruke: 6
Beta Alanine, UH, suplementacija
« poslato: Februar 09, 2024, 06:07:28 posle podne »
Pozdrav svima, par pitanja iako sam svestan da je na vecinu vec odgovoreno i da su tu na forumu ali se nadam da cu dobiti i nove smernice za nesto sto mi mozda i nije u fokusu.

Imam 50 godina, sa tegovima sam prvi put poceo pre nesto vise od dve godine, neki low volume tip treninga/nizi broj ponavljaja, zadnjih godinu dana PPL, 4-5 puta nedeljno.

Low volume u smislu da prva vezba na treningu do 6 ponavljaja max, DL 3x3-5, military press 3x4-6, cucanj 3x5-6 dok ostale 2-3 vezbe za tu misicnu grupu, tacnije taj tip pokreta (push pull) malo veci broj 6-10 ponavljanja, isto u 3 serije (incline bench BB/DB, rows, zgibovi, triceps propadanja sa teretom). Tek od skoro sam ubacio i minimalan broj izolacionih vezbi koje radim u dve serije u opsegu ponavljanja 10-12 - i to samo biceps curl, machine press za grudi i split cucanj na smith masini.
Za leg day osim cucnja, split cucnja na masini radim i farmer walks sa tezinom od oko 90% od radnje serije za deadlift.

Sada, stigao mi je paket sa THE Beta Alanine izmedju ostalog. Svestan da za moj tip treninga - low reps / tenzija ispod 60 sec, BA mozda i nije najbolji izbor. U svakom slucaju isprobacu pa cu posle kutije i da podelim utiske.
(inace imao sam peckanje od BA ali to sam i ocekivao i bilo je vrlo neobicno ali dosta kratko tako da mi nije smetalo)

Da li je umesto BA bolji izbor BCAA ili nesto trece za moj tip treninga?

Inace treniram rano ujutru na prazan stomak i to mi potpuno odgovara a od suplementacije vec vise od godinu dana koristim the whey hydro i amix kreatin monohidrat.
Jedan period (dve kutije samo) koristio sam i the bcaa pre treninga sa kreatinom i kao PW zajedno sa whey i kreatinom.

Da li je bolja opcija kada zavrsim sa BA ili i u medjuvremenu da krenem ponovo sa BCAA narocito jer treniram na prazan stomak?

Obavezan deo suplementacije su mi i Animal flex za zglobove (elasti joint od Labrade dugo nije bilo na trzistu kod nas). Sada da li na meni stvarno radi Animal flex/elasti ne znam ali ako je i placebo dobar je placebo :) problema sa donjim ledjima/kicmom nemam vise, problemi sa kolenima sa kojima se mucim zadnjih 10-15 godina jos postoje ali znatno umanjeni.

Slicno je i sa whey i kreatinom, ne znam da li imaju stvarnog uticaja na mene, ali ako nista drugo tu je dobar placebo :) pa sa njima kao i sa animal/elasti nastavljam do daljeg. Dok za druge stvari - bcaa, BA,.. mi je opciono da eksperimentisem po neki put i uporedjujem sa/bez.

Jedna od dilema u zadnje vreme mi je da li da pocnem da ubacujem i ugljene hidrate u PW zajedno sa whey i kreatinom posle treninga?

Kada sam poceo da treniram pre skoro dve i po godine imao sam 125kg i osim pocetka treniranja u teretani promenio sam i nacin ishrane tada, neka vrste keto dijete (striktne prvih 6 meseci samo sa bukvalno 0 UH) i neka vrste intermittent fasting. Sada tj vec dosta dugo vremena sam na nekih 95-98kg i to mi je odlicno. Te ishrane se pridrzavam i sada u smislu da ne brojim kalorije, jedem puno koliko hocu i kada sam gladan.
Bukvalno se i prezderavam pa uglavnom dva obroka dnevno su mi sasvim dovoljna i tako mi prija.
Ono sto sam izbacio zauvek i na sta jedino striktno pazim - gazirana pica tj sokovi generalno, slatko seceri vrlo retko, tek ponekad, voce slicno bas kada mi se jede.
Za UH, hleb sam izbacio skroz, dok burek peciva pice bas kada mi se jede tj nemam presiju u glavi da jedem ili ne.
Ono bez cega ne mogu da zamislim obrok/dan su jaja, mlecni punomasni proizvodi, meso naravno.

Tako da mi je dilema da li da ubacim i UH u post workoout sa whey/kreatinom, posto po mom misljenju prekomereni UH zajedno sa fizickom neaktivnoscu, nacinu zivota generalno prethodnih godina / decenija su doveli do prekomernih debljanja i propratnih problema koje sam imao (ledja, kolena, ceste kandide, apsces,...)

Inace nemam neki odredjen cilj masa ili definicija, da budem precizniji ne zanima me definicija uopste jer bi to podrazumevalo i da vodim striktno racuna o ishrani koliko masti koliko UH, koliko kalorija itd, barem ja to tako zamisljam.
Veca misicna masa je svakako dobro dosla ali ono sto mi je glavni cllj da sam u mogucnosti da barem svakog meseca dizem vece tezine nego proslog meseca kao glavno merilo da napredujem i ne stagniram /nazadujem. I naravno da sacuvam zdravlje, ne upropastim se, izbegnem povrede.

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.540
Odg: Beta Alanine, UH, suplementacija
« Odgovor #1 poslato: Februar 09, 2024, 06:26:37 posle podne »
Citat
I naravno da sacuvam zdravlje, ne upropastim se, izbegnem povrede.

sve od dilema koje imas za suplementaciju zaboravi, ubaci svaki sups ako ti finansije to dozvoljavaju, pa vidi sta ti odgovara a sta ne.. Mada u tim godinama ljudi uveliko idu na neke druge suplemente  ;D
ALI ovo sto sam ti citirao, veruj mi na rec, uz takav pristup treningu, u tim godinama, sa tim stazom, takvim mentalitetom "da dizem sto vise"...ne da ces se sjebat, nego znas ono kako kazu - teretana moze da pomogne onoliko koliko moze i da odmogne... Ishrana takodje mandatorna, ne zbog izgleda samo... Nije to brojanje kalorija, brojanje kalorija je za debile... Nego je to izbor hrane koja dolazi u tvoj jelovnik, izvori makrosa i nacin na koje hrana spremljena
A trening ok mora postojati progresive overload, ali postepeno, postepeno... jako postepeno, i da milikis posle svaki index snage koji dobijes, pametnim hipertofijskim treningom, pa kada vidis da ne ide dalje, onda se bockas kilazama... ne duze od 5-6 nedelja

Van mreže Commando

  • Član
  • *
  • Poruke: 6
Odg: Beta Alanine, UH, suplementacija
« Odgovor #2 poslato: Februar 09, 2024, 07:32:58 posle podne »
Citat
I naravno da sacuvam zdravlje, ne upropastim se, izbegnem povrede.

sve od dilema koje imas za suplementaciju zaboravi...


Da, hvala Pirat na odgovoru, mislim da sam razumeo poentu jer nesto od toga sam vec i sam poceo da uvidjam, doduse tek od skoro i samo delimicno jos :)
Jer osim dobrih navika koje sam stekao od kada sam poceo sa tegovima/keto stekao sam i lose tipa da sam se skroz odvikao od dobrih UH kao pirinac, krompir.
Gledacu u narednom periodu vise da se prebacim na hipertofijski trening tj da podizem ponavljanja postepeno za 1,2,3 kao deo napredka pre nego da podizem tezine prvo.

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.540
Odg: Beta Alanine, UH, suplementacija
« Odgovor #3 poslato: Februar 09, 2024, 09:02:38 posle podne »
keto dijeta je efektivna ali je sranje sta sve moze da ti napravi... Siguran sam 100 posto da sam svoj metabolizam usporio keto ciklusima. Kalorijski unos dokle god mozes da gledas kroz uh je zlato. Masti i prot treba da budu konstantni. Generalno ukoliko nisi prinudjen na dasci da hodas dok ispod plivaju ajkule, da skidas poslednje kile keto dijetom do nekog jednocifrenog bf, neki g uh bi trebalo uvek da imas u ishrani i keto bi trebalo da zaboravis da postoji. Da da znam sada ce price da si lebdiooo, lebdioooo dok si bio na keto... pazi fore, tu nirvanu dozivljavaju svi koji prelaze s jednog rezima isrhane na drugi...Pogotovo ako je predstavis po prvi put organizmu... ista prica i sa carinovore i veganstvo(daleko bilo tog jeresa), i post na vodi i fotosinteza itd itd

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.307
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: Beta Alanine, UH, suplementacija
« Odgovor #4 poslato: Februar 10, 2024, 06:40:21 pre podne »
Pozdrav
evo da se i ja oglasim
Pirat je rekao tacnos ve od reci do reci ja bih samo dodao, ali bez sarzkama hahah
Zaista u tim godinama (stariji sam od tebe 2 pa da ne bude da pametujem nesto), nemoj da guras preko limita i granica koje TELO moze. Stari narod bi rekao: srce hoce, ali guza klokoce. Naravno, govorim iz licnog iskustva, jer ja tj ne ja, no glava ne dozvljava da se pomirim da nemam vise 20 ili25 i da se ne spremam za svetsko ili neko drugo, ali dzaba kada trening dozivljavam kao nesto od zivotonog znacaja ( da ne brkamo pojmove, meni trening i znaci od zivtnog znacaja zbog tristtruke diskus hernije itd itd itd) ali to svakako ne znaci da ne bi trebalo da SPUSTIM GAS kada je i intezitet i volumen i svi ostalim paramteri treninga u pitanju....naravno, posle svakog aktivnog perioda od 7-8 meseci, gde guram "pun gas" sledi rehabilitacije, uglavnom kostano/skeletnog dela a onda i mekih tkiva . Prevedeno, terpaije za kolena, laktove pa onda npr ove godine rotator ramene manzetne i tako..uglavno uvek zanimljivco do toga da sam sam probao da lecim kleno ove godine sa smecem koje se zove BPC i TB 500. Naravno, nikakvu naucnu podlogu nisam imao, a od pre 7 i vise godina iz razgovra sa ljudima koji su vodiecu u ovome poslu, receno mi da su petpidi i sarm opcije SVIRANJE KURCU (snimio sam story o tome i objavio na fb ali cu sniiti podcast da se vidi st ami se desilo) i ja kao ja nikada nisam peptide ni korostio posto je stvar veoma jasna, a to je da do pucanja AK lanca dolazi iz nekog razloga, a kog - niko ne zna jer to nije medicinsko sredstvo na kojemu su vrsene analize, studije itd vec je to "sviranje ku..cu" da bi neko uzeo novac....i desilo se da sam za 12 dana dobio vise mladeza nego sto sam rodjen sa njima, glava mi je pocrnena kao da sam arap itd itd itd da bi analizom ustnvoljeno da to nema veze sa bpc i tb vec da je untura melatonan na koji sam odregovao UZASNO. Imamo zakazno kod dermatologa sledece nedlje pa cu videti sta sma uradio.
Uglavnom, necu naravno da kazem koji brend osim ako me neko ne pita privatno, jer javnonema smisla i niko mi nije kriv- sam pao i sam se ubio i da se razumeo to je sve UG i ko me jebe kada sam glup, ali je ocigledno da se to muti u nekim kantama od kupusa jer takva glupost da je neko pomesao i u nesto stavio druge supstance je ono.....garage workers...

eto samo malo iksustvo

sto se tice suplemenata
Ne mozes da poreds BA i BCAA a jos manje EAA sa bilo kojom izolovanom amino kiselinom.
Tako da ako pitas sta je bolje BCAA ili BA, naravno da je uvek bolji SKUP amino kiselina nego neka posebna i izolovana, a pogtovo u tvojj konstalaciji - UJUTRO NA PR STOMAK!!... Jos najbolja opcija u tome bi bila EAA

https://www.ogistra-nutrition-shop.com/pocetak/1260-essential-amino-acid-eaa-pro-300g-basic-supplements.html


ali to je stvar finacjijskog momenta ali pricamo o tome sta bi bilo najbolje

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.540
Odg: Beta Alanine, UH, suplementacija
« Odgovor #5 poslato: Februar 10, 2024, 09:49:29 pre podne »
Citat
naravno, posle svakog aktivnog perioda od 7-8 meseci, gde guram "pun gas" sledi rehabilitacije, uglavnom kostano/skeletnog dela a onda i mekih tkiva . Prevedeno, terpaije za kolena, laktove pa onda npr ove godine rotator ramene manzetne i tako.

mozda postoji razlog koji te naveo da razmisljas o tako necim, tj da ides i u takva resenja jbg... Uz duzno postovanje prema liku i delu i da ne mislis da potcenjujem tvoje trenazne kapacitete, taj pristup nije dobar...

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.540
Odg: Beta Alanine, UH, suplementacija
« Odgovor #6 poslato: Februar 10, 2024, 12:17:15 posle podne »
Citat
(snimio sam story o tome i objavio na fb

stavi ovu sliku na story, znace ljudi o kom filmu se radi  ;D Sada koliko vidim imacemo i domacu verziju na YT kanalu #black_lifes_matter ;D
« Poslednja izmena: Februar 10, 2024, 12:41:03 posle podne Pirat »

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.307
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: Beta Alanine, UH, suplementacija
« Odgovor #7 poslato: Februar 10, 2024, 02:35:12 posle podne »
Citat
naravno, posle svakog aktivnog perioda od 7-8 meseci, gde guram "pun gas" sledi rehabilitacije, uglavnom kostano/skeletnog dela a onda i mekih tkiva . Prevedeno, terpaije za kolena, laktove pa onda npr ove godine rotator ramene manzetne i tako.

mozda postoji razlog koji te naveo da razmisljas o tako necim, tj da ides i u takva resenja jbg... Uz duzno postovanje prema liku i delu i da ne mislis da potcenjujem tvoje trenazne kapacitete, taj pristup nije dobar...

Piratski,

hvala na postovanju itd, i mislis da ja ne znam da nije dobro? hahaha
znam druze ali glava......kada nesto radis 40 godina pun gas, onda je tesko prihvatiti da je vreme da se malo ppopuste apetiti.
ALi...doci ce, na tezi nacin (kroz povrede) ali ce doci do glave

Van mreže Commando

  • Član
  • *
  • Poruke: 6
Odg: Beta Alanine, UH, suplementacija
« Odgovor #8 poslato: Februar 10, 2024, 02:40:12 posle podne »
Pirat, Pedja, hvala obojici na korisnim savetima i daljim instrukcijama!

Sto se tice suplementacije jos vagam, cisto zbog ekonomike/budzeta/optimalnih doza sta je meni korisnije / isplatljivije, ali verovatno cu umesto EAA/BCAA koji si ti Pedja preporucio uzeti BCAA cisti (The) i verovatno Glutamin isto The. I to "samo" zbog budzeta / potrebnih doza.

Deo te ekonomike :) mi je i da pauziram jedan period sa suplementima za zglobove, jer to su suplementi koje najduze koristim, bez maltene dana pauze godinu i po dana vec.
Krenuo sa Elasti joint pa kada je nestao sa trzista skoro godinu dana, prebacio se na Animal Flex.
Cisto da vidim ima li razlike sa stanjem zglobova/kolena sa i bez suplemenata, ustedim :) tj usmerim taj novac na nesto drugo, na period od nekih 4 meseca za pocetak.

Jos vagam, tj jos cu da iscitam, istrazim BCAA (sa ili bez Glutamina kao posebnog suplementa) vs EAA/BCAA koji sadrzi i Citrulin Malat.

Za BCAA bas na osnovu iskustva sa ovog foruma (a i koristio sam vec ranije), isao bih sa 10g pre treninga i 10g posle, bez BCAA u danima kada ne treniram, tako da bi mi kutija trajala nekih 2.5 meseca otprilike.

Za Glutamin, onako na blic sto sam procitao - 5g pre, 10g posle i 5g pred spavanje (ako imam sutra ujutru trening ?).
U danima kada ne treniram 5g ujutru i 5g uvece, tako da bi mi trajala kutija 2 do 2.5 meseca mada cu tek vise da iscitam za Glutamin u vezi doza/dana, uzimanje uvece prednosti i slicno.

Za EAA generalno, tj kombinaciju ovu EAA/BCAA nisam ranije razmatrao pa cu i to vise da iscitam. Ali verujem da potrebne doze bi trebalo biti vece nego one standardne pa cu verovatno odustati za sada od toga.

Ovo sve uz standardno 1.5-2 merice whey i creatin svaki dan. I naravno Beta Alanine dok ne istrosim kutiju kada je vec imam :). Plus deo rutine mada ne striktno i ne bas svaki dan su mi i Omega 3, Mg, cink, Vit D,...

Sto se tice treninga, za DL koji radim na PULL treningu sam od ove nedelje krenuo sa manjom frekvencijom - jednom u 9 dana deadlift samo. Ubacio sam Power Clean kao alternaciju sa DL u Pull danima. Mada sam svestan da Power Clean i nema mnogo smisla ni za snagu ni za hipertrofiju misica a narocito nema mnogo smisla za moje godine/zglobove.

Bench ravni sam izbacio skroz pre nekih 3 meseca.
Em u teretani nema tip klupe sa safe sipkama, ne postoji neka vrsta bench power rack, em mi se cesto desavao ostar bol u donjem delu leve sake u toku serije ravnog bencha sa sipkom, koji kratko traje ali je mnogo intezivan. Nesto sam lose radio ali nisam uspeo da svhatim sta jer takav problem mi se nikada nije javio u desnoj ruci/saci niti na drugim vezbama generalno military, kosi bench,...
Sa ravnim benchom sa bucicama sam skoro uvek imao problem da kada zavrsim seriju i ustajem sa klupe mi se zavrti u glavi na kratko i slosi malo ponekad.
Tako da sam se skroz prebacio na kosi bench samo gde nemam takvih problema. Tj za push day samo military, kosi bench, triceps propadanja i press na masini za grudi.
Generalno od proslog meseca sam dodatno smanjio volumen, svaka vezba u 3 serije samo, zadnja izolaciona u dve serije.

Ostalo je jos samo ishrana kao i verovatno najbitnije od ova tri :) tako da cu gledati da vise ubacujem zdrave UH generalno zdravu hranu.






Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.307
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: Beta Alanine, UH, suplementacija
« Odgovor #9 poslato: Februar 10, 2024, 02:46:51 posle podne »
Apsolutno te rauzmem i podrzavam u stavu koji si izneo oko ekonomije
Samo da se ne naljutis na mene i da bude - jbg, lako je njemu, on to prodaje i moze sta hoce.
Ja sam samo izneo sta je najbolje, a da se razumemo 20 godina nazad sam korostio ISTO TO STO TI SADA planiras
tako da...sve je jasno

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.540
Odg: Beta Alanine, UH, suplementacija
« Odgovor #10 poslato: Februar 10, 2024, 03:27:56 posle podne »
Citat
hvala na postovanju itd, i mislis da ja ne znam da nije dobro?

postovanje imas uvek, bez obzira na nesuglasice oko nekih tema...  Znam da znas sta radis, kao i da znas da neki drugaciji pristup(treningu), daje iste rezultate samo bez trosenja nerava i vremena na posle ta zalecenja i terapije...

Citat
znam druze ali glava.....

pa da, to! Tu su ono ako pogledas retrospektivno uspehe, i postignute ciljeve, najbitnije promene i odluke koje dovode do istih, tako da ono, nema neke dileme, sta treba raditi  ;)



Van mreže Commando

  • Član
  • *
  • Poruke: 6
Odg: Beta Alanine, UH, suplementacija
« Odgovor #11 poslato: Februar 11, 2024, 01:27:08 posle podne »
Apsolutno te rauzmem i podrzavam u stavu koji si izneo oko ekonomije
Samo da se ne naljutis na mene i da bude - jbg, lako je njemu, on to prodaje i moze sta hoce.
Ja sam samo izneo sta je najbolje, a da se razumemo 20 godina nazad sam korostio ISTO TO STO TI SADA planiras
tako da...sve je jasno

Ne, taman posla ipak sam ja taj koji na kraju donosi odluku za sebe tj vec sam i narucio i BCAA i Glutamin :) funkcionise happy hour i vikednom :).

Tek od skoro sam se registrovao ali pratim forum vec dugo tako da i imam neku svoju sliku, ko sta pise, kako, kakve informacije daje i slicno, prilagodjavajuci sve naravno svom minimalnom rekreativnom stazu :), svom nekom licnom izgradjenom misljenju o treningu i stvarima vezanim za trening (tacnim ili pogresnim stavovima mojim to je vec sasvim drugo pitanje) tako da hvala jos jednom.

Za BCAA cu ici 10g pre i 10g posle treninga, bez BCCA u danima bez treninga.
Za Glutamin jos imam neku dilemu u vezi doza i dana, mada i tu skoro sigurno cu ici sa 5g pre treninga, posle treninga 10g (evenutalno 5g) i pred spavanje 5g. U danima bez treninga Glutamin 5g uvece (eventualno i 5g ujutru).
Uz naravno whey i creatin svaki dan.

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.307
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: Beta Alanine, UH, suplementacija
« Odgovor #12 poslato: Februar 12, 2024, 07:00:35 pre podne »
Apsolutno te rauzmem i podrzavam u stavu koji si izneo oko ekonomije
Samo da se ne naljutis na mene i da bude - jbg, lako je njemu, on to prodaje i moze sta hoce.
Ja sam samo izneo sta je najbolje, a da se razumemo 20 godina nazad sam korostio ISTO TO STO TI SADA planiras
tako da...sve je jasno

Ne, taman posla ipak sam ja taj koji na kraju donosi odluku za sebe tj vec sam i narucio i BCAA i Glutamin :) funkcionise happy hour i vikednom :).

Tek od skoro sam se registrovao ali pratim forum vec dugo tako da i imam neku svoju sliku, ko sta pise, kako, kakve informacije daje i slicno, prilagodjavajuci sve naravno svom minimalnom rekreativnom stazu :), svom nekom licnom izgradjenom misljenju o treningu i stvarima vezanim za trening (tacnim ili pogresnim stavovima mojim to je vec sasvim drugo pitanje) tako da hvala jos jednom.

Za BCAA cu ici 10g pre i 10g posle treninga, bez BCCA u danima bez treninga.
Za Glutamin jos imam neku dilemu u vezi doza i dana, mada i tu skoro sigurno cu ici sa 5g pre treninga, posle treninga 10g (evenutalno 5g) i pred spavanje 5g. U danima bez treninga Glutamin 5g uvece (eventualno i 5g ujutru).
Uz naravno whey i creatin svaki dan.


sve ok osim sto ovih 5 gr glutamina PRED trening sto si napisao, prebacio tu kolcinu i dodaj tamo navecer.
Mnogo potrebnije ce ti biti da se oproavis u toku snaga i vise ce imati korist tih 5 gr tada, nego pred trening..