April 29, 2024, 11:15:22 pre podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.106 poruka u 18.751 tema - 20.950 članova - Poslednji član: d0ss
X3MShop banner

Autor Tema: Trening za NOGE  (Pročitano 2567 puta)

Van mreže Joksale

  • Član
  • *
  • Poruke: 8
Trening za NOGE
« poslato: Februar 12, 2024, 09:27:20 pre podne »
Moze li neko da podeli trening za noge.
Imam svoju skromnu teretanu..Dosta tegova,bucica ali nemam one masine..
E sad najvise me zanima koliko se fokusirati na cucanj jer ima dosta variacija te vezbe.
Koliko serija radite i koje tipove cucnja?
Takodje da li koristite one bandazere za kolena i jel pomazu?malo mi je levo koleno zeznuto pa razmisljam to da nabavim
I za kraj da li je najbolje raditi bosih nogu?
Veliki pozdrav

Van mreže motorbike33

  • Flyweight Member
  • **
  • Poruke: 124
Odg: Trening za NOGE
« Odgovor #1 poslato: Februar 12, 2024, 06:07:36 posle podne »
Sta ti je sa kolenom?Iz iskustva ne bih trpao tezine odmah,cucanj majka i isto iz mog iskustva iskoraci jos bolji pogotovo ako imas problem sa kolenom.Meni se najbolje pokazale jordanke ili neke tako tvrde ravne  patike za cucanj a nije lose ni bos.

Van mreže Joksale

  • Član
  • *
  • Poruke: 8
Odg: Trening za NOGE
« Odgovor #2 poslato: Februar 12, 2024, 07:44:15 posle podne »
Misliš kod tebe su cucanj i iskorak imale blagotvorno dejstvo na koleno?
Ma ligamenti su dobri ali imao sam na potkolenici operaciju pa sad svaki put mislim da cu nesto da pokvarim na toj nozi.
Zato sam i mislio da nabavim one bandazere.. da li si to nekad koristio? Vidim ovi bodibilderi stavljaju doduše oni trpaju bas jako kilažu

Van mreže motorbike33

  • Flyweight Member
  • **
  • Poruke: 124
Odg: Trening za NOGE
« Odgovor #3 poslato: Februar 13, 2024, 06:29:13 posle podne »
Tako je ja sam radio najvise iskorak,vozio biciklu,i dubok cucanj.Bol je nestao a imao sam godinama unazad.U svakodnevnici nisam nista drugo promenio pa kapiram da je zbog tih vezbi prestalo.Ja na cucnjevima nisam nosio te bandaze,jer nisam hteo da mi daju tu neku laznu sigurnost,a kapiram da sa njima mozes vise ali opet sa druge strane nikad ispod 10-12 ponavljanja na cucnju nisam radio.Ali sa druge strane sam nosio steznike nekad svakodnevno dok pesacim i dok radim jer me bolelo strasno i samo kad hodam ili stojim u mestu,pa kasnije preso na obicnu izolir traku koju sam vezivao 1-2cm ispod casice...
Ako mozes da hodas i da napravis nekoliko cucnja,i naravno ako si zavrsio oporavak i rehabilitaciju,nemas drugu opciju nego da jacas misice posle te operacije,sto duze cekas to ce biti gore.

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.540
Odg: Trening za NOGE
« Odgovor #4 poslato: Februar 15, 2024, 09:26:15 posle podne »
malo edukacije nije na izmet:

https://www.youtube.com/watch?v=k9Q8I4RRCLc
https://www.youtube.com/watch?v=tXc9iwMNvO4
https://www.youtube.com/watch?v=QWXEnmN315w

stim sto bih se definitivno posavetovao sa nekim ko je imao slicna ako ne ista iskustva odnosno povrede

edit
jos bih dodao da to sto je "radilo" motorbikeu , to ne znaci da je isto i za tebe... Npr nekome u zavisnosti od toga gde je povreda hrskavice u kolenu vise odgovara da radi iskorak unazad a nekom unapred, banalan primer - you get the point
« Poslednja izmena: Februar 15, 2024, 09:29:09 posle podne Pirat »

Van mreže Commando

  • Član
  • *
  • Poruke: 6
Odg: Trening za NOGE
« Odgovor #5 poslato: Februar 16, 2024, 02:44:22 posle podne »
Da, svako je razlicit i razlicito reaguje.
Ja mucim muku sa kolenima (tacnije jednim kolenom) vec dugo i sem cucnja low bar nista drugo mi ne prija.
Mrtvo dizanje ne radim u danu za noge i nemam problema sa mrtvim.
Leg ekstenzija na masini nikako mi ne prija, probao par puta ranije i rastura mi koleno. Leg press na masini probao skoro sa bas malim tezinama i ne prija mi, ne smeta kolenu ali mi je nezgodna vezba, mogu duboko koliko treba i pravilno, ali mi je bilo nekako neprirodno, ne mogu da ocenim koliku tezinu da stavim pa sam resio da ne eksperimentisem sa tim.
Iskorak prednji mi isto rastura koleno. Iskorak zadnji mnogo prijatniji ali ta dinamika u vezbi mi nije bas legla.

Staticni zadnji iskorak tj split cucanj sa bucicama mi je najvise prijao i radio sam jedan duzi period, sa obe noge na podlozi, tj ne kao bugarski split cucanj.
Ali sam onda poceo da preterujem sa tezinama i samim tim da se vise naginnjem napred i to je onda i guralo koleno vise napred, pa mi je onda rutina postala led na koleno posle svakog treninga za noge. Na kraju sam prestao sa tim skroz.
Sada radim split cucanj na smith masini sa malim tezinama kako drugu vezbu i to mi odgovara. Smith me sprecava da guram koleno preterano unapred. Uz farmer walks kao vezbu za celo telo koja pogadja donekle i noge, listove te tri vezbe su mi u danu za noge.

Koliko sam citao hack squat masina kao i ona masina za cucanj sa pojasom su odlicne opcije da se smanji pritisak i na kolena i na donja ledja tj odlicne zamene za klasican cucanj. Na zalost u mojoj teretani nema tih masina.

Po magnetnoj ligamenti su mi skroz OK, a u hrskavici imam puno rupa i koleno mi je prepuno starih oziljaka (sta god to znacilo jer nikada nisam povredjivao koleno, barem se ne secam).

Povremeno, u zadnje vreme, otprilike jednom godisnje odem kod nekog drugog specijaliste, sve u nadi da cu da cujem neko drugacije misljenje za koleno :).
Ali uvek isto ligamenti ok, hrskavica ima rupa ali moze da prodje a starih oziljaka prepuno i na kraju obavezno - zaboravi skroz na tegove cucnjeve i to od sutra vec :)


Van mreže motorbike33

  • Flyweight Member
  • **
  • Poruke: 124
Odg: Trening za NOGE
« Odgovor #6 poslato: Februar 16, 2024, 03:10:25 posle podne »
U mom slucaju ako nekom znaci je magnetna pokazala blaga ostecenja prednjih ukrstenih i hrskavice na oba kolena.

Van mreže Commando

  • Član
  • *
  • Poruke: 6
Odg: Trening za NOGE
« Odgovor #7 poslato: Februar 16, 2024, 03:40:22 posle podne »
Inace nedavno preminuli :( Dejan Milojevic bio je specifican i po tome sto je imao tesko ostecene ligamente ili sta vec ali je izmedju ostalog jakim treninzima sa tegovima izgradio misice i neverovatnu snagu u nogama i time nadomestio veliki fizcki hendikep.
Meni je bilo uzivanje gledati ga, toliko dominantan centar sa jedva 2 metra, koga je nemoguce pomeriti/izgurati iz reketa, nezaustavljiv u napadu, skoro da nije ni kucao, bez neke ultra mega posebne tehnike ili suta, ali zabije ko od sale 20 koseva i pokupi milion skokova.
Po mom (skroz subjektivnom) misljenju u te tri top sezone - Buducnost i Partizan bio je sigurni najbolji centar evrope ili najmanje barem u top 3.

Ali ta srcanost izgaranje treninzi uticala je da bukvalno odmah posle toga i zavrsi profesionalnu igracku karijeru u negde 30-oj.
Ne zelim ni da nagadjam da li je takva srcanost, izgaranje i na treningu i na terenu, davanje uvek 120% od sebe uticala i na tragican kraj ovog velikog coveka.

Van mreže motorbike33

  • Flyweight Member
  • **
  • Poruke: 124
Odg: Trening za NOGE
« Odgovor #8 poslato: Februar 16, 2024, 05:24:26 posle podne »
Umro covek Ko general ceo zivot radio sta je voleo a ne kao ovi danasnji kljakavi matorci u pelene itd...

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.540
Odg: Trening za NOGE
« Odgovor #9 poslato: Februar 16, 2024, 07:46:30 posle podne »
Inace nedavno preminuli :( Dejan Milojevic bio je specifican i po tome sto je imao tesko ostecene ligamente ili sta vec ali je izmedju ostalog jakim treninzima sa tegovima izgradio misice i neverovatnu snagu u nogama i time nadomestio veliki fizcki hendikep.


Dule kada se prosere to stvarno zagrmi.. Mada bih ga pitao da li je kao trener cuo za doziranje napora kod sportiste, s ozbirom da je doticni napravio vise invalida nego saobracajne nesrece....  ;D  Kao neko ko je bio u kosarci, pa ono, skoro pa 3 decenije, mogu ti zasigurno tvrditi da je to cisto baljezganje. Ti kada pokidas ligamente, nema te promene pravca kretanja gde ti koleno nece iskakati i posle oticati i sve blagodeti koje prednji ukrsteni donose kada se sjebu.