Mart 28, 2024, 09:39:21 posle podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.040 poruka u 18.747 tema - 20.946 članova - Poslednji član: ylst
X3MShop banner

Autor Tema: Bolesti i stanja koja izazivaju nizak nivo testosterona  (Pročitano 18804 puta)

Van mreže nenadarsic

  • Član
  • *
  • Poruke: 15
    • Besplatan websajt, Hosting, Lista FREE Domena, Napravite sami websajt
Bolesti i stanja koja izazivaju nizak nivo testosterona
« poslato: Februar 21, 2007, 08:11:33 posle podne »
Bolesti i stanja koja izazivaju nizak nivo testosterona

Postoje nekoliko stanja koja izazivaju niske vrednosti testosterona.
Najcesce je to kod muskaraca mladjih godina i to kod promena kod funkcija testisa,
 Pituitarne zlezde ili Hipofiza (jedna od najznacajnijih zlezda u organizmu) http://en.wikipedia.org/wiki/Pituitary_gland
i Hipotalamusa. http://en.wikipedia.org/wiki/Hypothalamus
Nizak nivo testosterona izazivaju sledeca stanja:


Efekat starenja — Andropauze (posle 20 dolazi do prirodnog opadanja nivoa testosterona aposle 30 ono iznosi oko 1.5%.

Kod nekih muskaraca  LH opada sa strarenjem, sto direktno umanjuje produkciju testosterona. Zajedno s ovim dolazi do povecanja proteina  sex hormone binding globulin (SHBG) koji se povecava kod starijih muskaraca. Ovo ogranicava sintezu testosterona u krvi, tkivima i misicima. Ovo stanje opadanja je direktno u vezi sa Adropauzom.

Stanja testisa
Muskarci kod kojih ima promena stanja na testisima imaju najcesce povecanje FSH nivoa, povecanje LH , i smanjenu produkciju testosterona.
Ova stanja su izazvana:


Traumom — Direktna fizicka povreda ili uticaj na celije koje proizvode testosteron.

Kastracija — Hirusko odstranjenje.

Orchitis — Upala u  post-pubertetu  (veci rizik od neplodnosti nego li od niskog nivoa testosterona).

Radijacija i Hemoterapija— Terapije koje mogu unistiti produkciju testosterona u testisima.

Tumor testisa — Direktno utice na nivo testosterona u testisima.


Pituitary/Hypothalamus-Pitutarna (sluzna zlezda Hipofiza-Prednji režanj (adenohipofiza) luči šest hormona i svi oni, osim hormona rasta, deluju tako što stimulišu štitnu, nadbubrežnu žlezdu, jajnike, testiste i mlečne žlezde da proizvode druge hormone koji dalje obavljaju svoju ulogu u organizmu, dok zadnji režanj (neurohipofiza) luči dva hormona koji učestvuju u kontroli izlučivanja vode, lučenje mleka i verovatno deluje pri porođaju na kontrakcije materice.

i Hipotalamus (obe su mozdane zlezde)

Muskarci koji imaju nizak nivo FSH i LH najcesce imaju poremecaj Pitutitarne zlezde ili Hipotalamusa igeneralno slabu produkciju testosterona. http://arhiva.glas-javnosti.co.yu/arhiva/2005/12/12/srpski/SV05121103.shtml
Ova stanja obuhvataju:

Pituitarni tumor - Narastanje abnormalnog tkiva na sluznoj zlezdi moze da ugrozi njen normalan rad i utice na promet hormona. Neki tumori proizvode hormone koji potiru lucenje LH hormona.
>Visoki nivo prolaktina
Visok nivo hormona prolaktina Iz Hipotalamusa ili  pituitarnog  tumora, odredjeni lekovi, izazivaju inhibiciju (slabo lucenje) LH i FSH produkcije, rezultira niskim nivoom testosterona.

Lekovi — Odredjene droge i lekovi korisceni u tretmanima oboljenja mozga (koriscenje morpfina) i hormona (e.g., kortisone-like lekovi kao sto su prednisone, i  anabolic steroidi )mogu inhibirati LH i FSH sekreciju u zlezdama a zatim i nivo testosterona u testisima.

HIV/AIDS — Virusi i druge infekcije mogu direktno ili indirektno da uticu na Hipotalamaus pitutarnu zlezdu ili testise i moze usloviti nizak nivo testosterona. Vise od 50 % muskaraca inficiranih virusom HIV (human immunodeficiency HIV), mogu imati nizak nivo testosterona.

Bolesti imunog sitema i upala Pituitarne zlezde, i njene bolesti — Stanja kao sto su sarcoidosis, tuberculosis, fungal infekcija, pad imuniteta, takodje uslovljavaju Pitutitarnu zlezdu da luci hormone

Genetika-Osnovna stanja
Muskarci sa niskim nivoom testosterona mogu imati taj poremecaj i koji moze biti genetski uslovljen.
Ova stanja ukljucuju:

Klinefelter's syndrom — Geneticko stanje gde je prisutanpovecan (extra) X hromozom  (svaki 400 muskarac ); nivo testosterona je ispod donjeg nivoa normalnih vrednostil; Muskarci sa ovim sindromom imaju problem i sa cvrstinom kostiju i sposobnostima u ucenju (Losa koncentracija)

Hemochromatosis — Cest genetski poremecaj koji uslovljava povecanje gvozdja u krvi, tkivima, jetri, pankreasu, srcu, kozi, pitutitarnoj zlezdi, rezultirajuci stanje slabijeg funkcionisanja ovih organa. Povecanje gvozdja u pituitarnoj zlezdi povecava produkciju LH i  FSH, koji rezultura smanjnjem nivoa  testosterona.

Kallmann's syndrom — Povremeno, recesivano geneticko oboljenje sa X hromozomom,koje pogadja svakog  10,000 muskarca. Nedostatak gonadotropina  otpustanje hormona (GnRH) podstice lucenje LH i FSH, koji ponovo uticu na nivo  testosteron;muskarci sa ovim oboljenjem nemaju culo mirisa i ne izrastu u pubertetu.

Prader-Willi syndrom — Geneticki poremecaj karakterisan opadanem misicne snage koje napreduje sa starenjem, nerazvijene genitalije, niski nivoi hormona. Opsesija jelom kompulsivno obedovanje, je takodje uslovljeno ovim poremecajem, pocinje pre seste godine.

Myotonic dystrophy
(miotonicna distrofija) — najcesce oboljenje odraslih, geneticko stanje koje pogadja muskarce koji nose  Y hromozom; zato sto testikullarna disfunkcija se javlja najcesce u periodu  30 do 40, muskarci koji imaju sinove cesce oboljevaju.


Dijagnostika niskog nivoa Testosterona
Vaznost prave dijagnoze

Cesto fizicki siptomi ukazuju na medecinski problem. Npr.
muskarac u godinama koji ima opadanje u misicnoj masi, gubitak libida, erekcije i smanjenja produkcije sperme, sjedne strane i tinejdzera koji ima takodje poremecaje kao kod dece, a to su mmale testise, penis ili i prostatu, slabu maljavost na telu i glavi i visok glas s druge strane,  pokazujejasne znakenekoga sa problemom sa testisima. U puno slucajevabitn aje prava dijagnoza od strane vise lekara sa velikim iskustvom u svojoj praksi.
Ovo ukljucuje dijagnosticiranje pitanjima kao sto su:

Prosla i trenutna stanja bolesti
svi trenutni prepisani ili neprepisani lekovi ili droge koje se uzimaju
porodicni/ljubavni problemi, kao sto su seksualni problemi i bolesti
sve vece promene u zivotu
porodicna istorija, nasledjne bolesti i stanja koja ukazuju na problem.

Doktor mora sve ovo da ispita u indentifikaciji prave dijagnoze

Fizicki pregled
U toku pregleda doktor prati promena na::

Kolicinu i raspored porasle kose na glavi;
Prisustvo i procenat povecanja grudi;
Velicinu i konzistenciju testisa;
abnormalne promene u scrotumu;
velicinu penisa;
Da izmeri nivo Hormona
Nivo testosterona varira iz sata u sat , tako da vreme uzimanja i analize krvi utice na nivo testosterona.
Svejedno, generalno prihvatljiv nivo se krece u vrednostima 300 do 1,200 nanograma po decilitru (ng/dl) za celogupni testosteron.Generalno , najvisi moze biti u jutarnjim satim a pa stoga analize treba raditi tada.
Testosteron cirkulise u krvi u tri forme:

Oko 40 % testosterona je vezan za  protein - sex hormone binding globulin (SHBG), i nije dostupan za akcije u telu;
Oko 58 % je vezan za drugi protein albumin i dostupan je za mnoga tkiva i akcije u telu;
oko 2% cirkulise slobodno u krvotoku.

Determinacija (odredjivanje) niskog nivoa testosterona zavisi vise od laboratorijskog nalaza.
Normalno ocitavanje nivoa testosterona ne mora uvek da znaci da je sve u redu sa nivoom istog. Nprneki muskarci sa povecanim nivoom SHBG i niskim nivoomslobodnog testosteronamogu imati normalan nivo sveukupnog testosterona.

Drugi testovi

Zato sto nizak nivo testosterona smanjuje tezinu kosti, doktor moze pristupiti analizi kostanih struktura u telu.
Geneticka ispitivanja mogu pokazati promene u ovim strukturama.
Ako u testovima doktor posumnja na Pituitarnu zlezdu, on/ona mora potraziti promene na njoj i videti da je nije mozda zahvatio tumor. Dva pregleda su najcesca i nijedan ne izaziva koznu penetraciju (operativni zahvat).Kompjuterska tomografija, ili  CT skener, (kompjutersko rentgen snimanje)., magnetnu rezionancu, dakle preglede koji pokazuju i snimaju unutrasnost tela.

Prednosti Terapije testosteronom

Muskarci sa niskim nivoom testosterona se zale na seksualne probleme, malaksalost i raspolozenje.
Terapija testosteronom se provodi da se ova stanja poboljsaju.
Terapija se sprovodi na vise nacna:
Pilulama (oralno Andriol)
Inekcijama (Depo-Testosterone)
Gelom

Najcesca razjasnjenja:
Kako telo zna kako da proizvede dovoljnu kolicinu testosterona?
Testisi primaju signal iz Pituitarne zlezde, koja je locirana u bazi mozga ispod Hipotalamusa. Ona prima signal od Hipotalamusa. Hipotalamus luci gonadotropin-hormon (GnRH). Signak pituitarne zlezdeluci follicil-stimulativni hormon (FSH) i  luteinizin hormon (LH). LH signali u testisima proizvode testosteron. Kada testisi pocnuda luce hotmon testosteron vise nego sto je potrebno, telo salje signale pituitarnoj zlezdi govoreci joj da pravi manje LH. Ovo na kraju usporavaprodukciju testosterona (ireverzibilna tj. povratna reakcija).

Zasto se sumnja na nekog da ima nizak nivo testosterona?
Siptomi su sledeci: opadanje seksualne zelje i mogucnosti, erekcije (ED), mala kolicina sperme, povecanje grudi (stanje zvano gynecomastia), ceste temperature, razdrazljivost, tesko koncentrisanje i depresija. Muskarci koji imaju cestu i prolongiranu redukciju testosterona gube maljavost, opada im misicna masa, skloni su osteoporozi (slabljenje kostiju) i lom.

Dali nizak nivo testosterona se moze javiti i kod mladih ljudi, takodje?
Da. Odredjena geneticka stanja kao sto su  Klinefelter's syndrom, Kallmann's syndrom, i  Prader-Willi syndrom mogu izazvati nisku produkciju testosterona kod mladica i muskaraca. Moze biti izazvana i povredama testisa, upalama, i tumorima. Hemoterapija i radijacijatakodje mogu smanjiti produkciju. Na kraju, mnogi pacijenti koji su  HIV+ imaju nizak nivo testosterona.


Nadam se da sam ovim isrpnim clankom dao potrebne informacije svima koje interesuje hormon Testosteron,
onima kojima su na nesrecu potrebne da definisu stanje u kojem se nalaze.
Svi oni koji imaju gore navedene sindrome treba da se hitno jave svojim lekarima i da od njih traze sva dodatna objasnjenja ili terapije!


Clanak uredio,
prof. fiz. kulture. Nenad Arsic
« Poslednja izmena: Februar 06, 2008, 12:06:11 pre podne sasacg »
Ako želite definiciju i dobro telo bez Kardio treninga, zaboravite! (kardio trening = aerobni trening) trčanje, bicikl, traka 3x30min nedeljno za prave rezultate!

www.dentura.co.yu   www.jobclub-leskovac.org www.statovac.com www.nedesign.co.yu

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.290
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: Bolesti i stanja koja izazivaju nizak nivo testosterona
« Odgovor #1 poslato: Februar 21, 2007, 08:18:41 posle podne »
ODLICAN TEXT...

ALI TU  POSTOJI JEDNA PROBLEM..

NEZNAM DALI SI CITAO ALI UGLAVNOM NASI LEKARI TO NE ZNAJU DA RESAVAJU TJ U OSPTE NE LOCARJU PROBLEM..

ONI GA SAMO NA OSNOVU NEKIH STVARI IZ KNJIGA KOJE ZNAJU PKUSAJVAJU IZLECITI ALI SE TU U STVARI RADI SAMO O MASKIRANJU PROBLMEA....I ONDA NASTAJE HAOS..

Van mreže ericson

  • Član
  • *
  • Poruke: 7
Odg: Bolesti i stanja koja izazivaju nizak nivo testosterona
« Odgovor #2 poslato: Februar 22, 2007, 01:25:22 posle podne »
Super je ovo sto si napisao. Svaka cast.

Van mreže nenadarsic

  • Član
  • *
  • Poruke: 15
    • Besplatan websajt, Hosting, Lista FREE Domena, Napravite sami websajt
Odg: Bolesti i stanja koja izazivaju nizak nivo testosterona
« Odgovor #3 poslato: Februar 22, 2007, 02:23:01 posle podne »
Hvala, bice toga jos

Trudim se da pomognem...
Ako želite definiciju i dobro telo bez Kardio treninga, zaboravite! (kardio trening = aerobni trening) trčanje, bicikl, traka 3x30min nedeljno za prave rezultate!

www.dentura.co.yu   www.jobclub-leskovac.org www.statovac.com www.nedesign.co.yu

Van mreže adis88

  • Lightweight Member
  • ***
  • Poruke: 226
Odg: Bolesti i stanja koja izazivaju nizak nivo testosterona
« Odgovor #4 poslato: Oktobar 26, 2007, 08:57:33 posle podne »
dali covjek koji je prije imao oba testisa ali mu je jedan odstranjen hirurskim putem proizvodi isto ili manje  testosterona od ostalih

Van mreže adis88

  • Lightweight Member
  • ***
  • Poruke: 226
Odg: Bolesti i stanja koja izazivaju nizak nivo testosterona
« Odgovor #5 poslato: Oktobar 29, 2007, 07:11:49 posle podne »
sta je ovo ba niko da odgovori ....

Spartak

  • Gost
Odg: Bolesti i stanja koja izazivaju nizak nivo testosterona
« Odgovor #6 poslato: Oktobar 29, 2007, 09:27:26 posle podne »
pomoci cu ti ja,prije 5godina sam imao upalu neke zlijezde,mislim da se zove epiditimitis,znaci odjednom me poceo boljet desni testis nenormalno bol nije stajala,kao da ga neko stiska,poso sam kod doktora(urologa) i on mi je prepisao neki blazi antibiotik i mirovanje i to ce proc.Otiso sam kuci,pio sam to,al brale..posle par dana meni testis natekne kao lopta bio je 3x veci nego lijevi,bol nenormalna nisam mogao da sjedim samo da lezim.Podjem  na ultrazvuk cisto da ispitam da nije tumor,srecom nije bio nego upala te zlijezde,odma sam otisao na hitnu u podgoricu i smjestili su me u sobu,primao sam antibiotike intravenozno cini mi se longacef i hladne obloge i to je posle 8dana splasnulo,nakon toga mjesec dana mi je testis bio tvrd kao orah ali normalne velicine nije me boljeo,i onda je polako poceo da atrofira,znaci za 3mjeseca je dostigo velicinu zrna pasulja,dan danas je kao grasak.Sto se testosterona tice ne vidim da mi je opao,treniram normalno misici su tu napredujem,sto se libida tice nemam problema,eto jedino ti nisam siguran sto se tice plodnosti,mada moga rodjaka je zadesila ista stvar posle mene nekih 2godine,potpuno isto sve,atrofirao mu je testis,posle 2godine je dobio malu curicu  neka je nazdravlje!!
Samo da kazem da sam tih mjesec dana prolazio kroz pakao,goru bol nisam u zivot osjetio.
« Poslednja izmena: Oktobar 29, 2007, 09:29:22 posle podne Spartak »

Van mreže adis88

  • Lightweight Member
  • ***
  • Poruke: 226
Odg: Bolesti i stanja koja izazivaju nizak nivo testosterona
« Odgovor #7 poslato: Oktobar 30, 2007, 09:16:19 posle podne »
hvala jarane, al i meni je tao isto bilo pa su mi ga odstranili kazu gangrena testisa il testis il zivot... tako da sam da danas zivim bez jednog testisa i hvala bogu nista me ne boli et jos jednom hvala na odg. cuvaj se