April 28, 2024, 10:34:28 posle podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.106 poruka u 18.751 tema - 20.949 članova - Poslednji član: JankoStev
X3MShop banner

Autor Tema: VADJENJE CASNOG KRSTA  (Pročitano 3124 puta)

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.307
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
VADJENJE CASNOG KRSTA
« poslato: Januar 23, 2006, 06:37:20 posle podne »
БОГОЈАВЉЕЊЕ

            Христос је ушао у воде Јордана. Тада се над њим отвори небо и Дух Свети сиђе на Исуса у виду голуба. Истовремено са неба се чуо глас Бога Оца који је рекао: "Ово је Син мој љубљени. Он је по мојој вољи". Зато је ово празник Богојављења.  Јован Крститељ је дрхтавом руком дотакао спаситеља када је видео отворена Небеса и зачуо глас са висина. И у крштењу које је примио Господ од човека Јована Претече, безгрешни Исус Христос - Спаситељ света постаје једно са нама грешнима. Својим крштењем Христос сведочи да је дошао у свет да постане један од нас и тиме нас приближи Господу.

            Наш народ верује да се у поноћ пред Богојављење отвара небо и Бог се јавља људима. Верује се да кад се небо отвори све воде престану да теку и све се умири. Зато је река Дунав симбол Јордана, јер је Христос крштен у текућој води. Уместо божићног поздрава "Христос се роди", овога дана једни друге поздрављамо радосним поздравом ''Бог се јави''.

            Радост празника Христовог крштења је у вери да све и свагда може изнова да буде опрано, очишћено, обновљено и поново рођено. Зато је подвиг уласка у хладну дунавску воду више од спорта и надметања. Сваки учесник је пример  како се вером, жељом и хтењем превазилази телесна и свака друга немоћ. То је лични подвиг који се мери чашћу да ће се понети титула Носиоца Богојављенског крста, а не жеља да се буде окићен златом и ловорикама.  

            Међу храбрим пливачима биће и чланови СВЕБОР савеза Београда. Удружење СВЕБОР сабира свенародно знање и умеће о борењу и преживљавању. Чланови Удружења СВЕБОР оличавају јединство физичке и духовне снаге која је водиља у историји српског народа.

            Земунски историографи бележе да се Богојављенска литија одржавала у 18. веку, па све до почетка Другог светског рата. Након рата, Литија је одржана 1945. и '46. године. До обнављања ове традиције долази 1998. године, откада се на Богојављење организује вађење Часног крста из Дунава.

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.307
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Re: VADJENJE CASNOG KRSTA
« Odgovor #1 poslato: Januar 23, 2006, 06:38:01 posle podne »
izvinjavam se sto kasnim sa ovim,ali bolej ikada nego nikada

Van mreže UrosWasHere

  • Član
  • *
  • Poruke: 33
Re: VADJENJE CASNOG KRSTA
« Odgovor #2 poslato: Februar 02, 2006, 05:08:50 pre podne »
Ah, ah uspomene... Ja sam plivao prosle godine u Zemunu.
Inace bio sam clan SVEBOR saveza do pre nego sto sam se krenuo u beli svet.
Jako mi bilo krivo sto nisam bio u mogucnosti da ucestvujem i ove godine.
To jedno jedinstveno iskustvo.
Ako ste ikada bili na bazenu i voda je bila jaaaaaako hladna onda je to otprilike 18 stepeni. Temperatura vode prosle godine je iznosila 3 stepena!!!!
Ja koji se vaterpolom bavim ceo zivot 33 metra(koliko iznosti distanca do krsta) preplivam najbrze za nekih 13-14 sekundi. Kada se jednom uskoci u tu vodu, to vise nema veze sa plivanjem. To je toliko hladno da i jajca pocinju da ti se grce. Ruke su mi se toliko tresle da sam se posle nisam mogao sam da se popnem u camac.
Iako je extremno hladno, mnogo je dobar osecaj kada zavrsis tako nesto i kada izadjes na obalu a ono stotine ljudi ti klice bez obzira sto nisi prvi stigao do krsta.(stavili su me skroz po strani tako da sam imao male sanse da budem prvi)
Ovo je slika iz 2005. Ovo sam ja.

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.307
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Re: VADJENJE CASNOG KRSTA
« Odgovor #3 poslato: Februar 02, 2006, 06:57:41 pre podne »
bravo urke!!

Van mreže sasacg

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 9.809
  • Get up you son of a bitch,'cause Mickey loves you!
    • http://www.realx3mforum.com
Re: VADJENJE CASNOG KRSTA
« Odgovor #4 poslato: Februar 02, 2006, 12:34:24 posle podne »
Svaka cast ovim momcima,a Urosu posebni naklon :D
"You'll be able to spit nails. You're gonna eat lightening and you're gonna crap thunder, you're gonna become a very dangerous person"

HASTA LA VICTORIA SIEMPRE !!!

Van mreže UrosWasHere

  • Član
  • *
  • Poruke: 33
Re: VADJENJE CASNOG KRSTA
« Odgovor #5 poslato: Februar 03, 2006, 11:06:08 posle podne »
Hvala, hvala. :)

Van mreže Milos

  • Flyweight Member
  • **
  • Poruke: 141
Re: VADJENJE CASNOG KRSTA
« Odgovor #6 poslato: Februar 05, 2006, 01:07:59 posle podne »
svaka cast Urose!