April 27, 2024, 04:04:17 posle podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.102 poruka u 18.751 tema - 20.949 članova - Poslednji član: JankoStev
X3MShop banner

Autor Tema: Miloš Šarčev - European Flex, Mart 2003, Masti koje leče  (Pročitano 6628 puta)

Van mreže nickname

  • Član
  • *
  • Poruke: 22
Miloš Šarčev - European Flex, Mart 2003, Masti koje leče
« poslato: Januar 24, 2006, 06:56:41 posle podne »
Miloš Šarčev - European Flex, Mart 2003, Masti koje leče

P: Redovan sam posetilac tvog foruma i marljiv čitalac tvoje rubrike. Divim se ljudima koj imaju hrabrosti da isprobaju nešto novo i neuobičajeno kao i ljudima koji se ne plaše da iznesu svoje mišljenje, posebno ako se  ne slaze sa određenim naučnim istraživanjima. Svakako sam primetio da se tvoje preporuke za upotrebu određenih prostih  ugljenih hidrata, doziranje proteina i uobičajenih dodataka ishrani (supplements) razlikuje od preporuka koje nalazim u člancima u magazinima. Šta misliš o esencijalnim masnim kiselinama (EFAs) i koliko su one u stvari važne. Takmičim se već 20 godina i sada, kao National master competitor, mislim  da esencijalne masne kiseline stvarno  imaju uticaja!

O: Prvo, da razjasnim nešto. Pišem isključivo za „Flex“ časopis i stvarno uživam u tom poslu. Urednici mi dozvoljavaju da iznesem svoje stavove i pogled na stvari iako su možda u suprotnosti sa nekim njihovim autorima koji pišu na o istim temama. Prednost koju ja imam je ta da ja nisam naučnik, specijalista, niti bilo šta drugo  što bi mi stvorilo pritisak da potkrepim informacije koje iznosim u smislu uobičajenih naučnih shvatanja.

Ja sam ponekad glas tih priznatih  naučnika koji bi voleli da obelodane svoja mišljenja, ali ne smeju da rizikuju svoje poslove, titule ili diplome...

Kada bi doktor preporučio unos proteina od 4 ili više grama po kilogramu telesne težine, ona ili on bi bio poslat u mentalnu umesto u medicinsku instituciju. Isto važi i za mnoge druge drastične preporuke koje su u suštini poznate i prihvaćene od dosta njih. Dalje, da kažem šta mislim o esencijalnim masnim kiselinama. Nadam se da svi znaju da ESENCIJALNO znači apsolutno  neophodno za opstanak organizma! Pričali smo već o 8 esencijalnih aminokiselina koje naše telo ne može da proizvodi i koje moramo da unosimo kroz redovnu ishranu. Važno je razumeti da je ESENCIJALNA namirnica nešto što je svakoj našoj ćeliji neophodno da bi opstala, a ne može da je stvori sama. Iako većina ljudi veruje da će ih izbegavanje masti dovesti do dobrog zdravlja, istina je da bi njihovo zdravlje bilo ozbiljno ugroženo ako bi zanemarili DVE tako važe esencijalne masti. Alpha-linoleinska ili OMEGA 3 masna kiselina i Linoleinska ili OMEGA 6 masna kiselina su u pravom smislu te reči „spasioci“.

Medicinska zajednica je priznala brojne, za zdravlje korisne osobine masnih kiselina, od prevencije brojnih kardiovaskularnih problema (sposobnost da spušta krvni pritisak, nivo LDL holesterola, triglicerida. U isto vreme povećavaju nivo HDL ili dobrog holesterola, bitnog  faktora dobro poznatog svakom bodibilderu takmičaru). Doprinosi prevenciji artritisa, pa čak i kancera. Pomenuli ste da su vam esencijalne masne kiseline donele pomak napred i ja pretpostavljam da pričate o napretku u snazi i izgledu. Ove esencijalne masti deluju kao lipotropički (sagorevanje masti) i anabolički agensi sa njihovim dokumentovanim sposobnostima da istovremeno povećavaju mišićnu masu i smanjuju nivo telesne masnoće. Ili, primećujete njihov uticaj na raspoloženje, energiju, vid, pamćenje, reparaciju zglobova i ligamenata ili osećaj opšteg boljitka.

Nedavno sam imao zadovoljstvo da prisustvujem seminaru Uda Erasmusa, priznatog stručnjaka za ulja i masti i autora knjige „Masti koje leče i masti koje ubijaju“, koju bih svima preporučio. Takođe sam imao zadovoljstvo da budem učestvujem  u diskusiji  sa njim i brojnim drugim stručnjacima iz oblasti nutricionizma i medicine na prestižnom SWIS simpozijumu u Torontu. Kada je počelo razgovor  o esencijalnim masnim kiselinama svi smo se složili da one imaju brojne funkcije u ljudskom telu, ali nismo mogli da se složimo o dnevnim dozama.

Još jednom, doktori moraju da budu pažljivi i konzervativni kada prepisuju optimalne doze nekog medikamenta ili dodatka ishrani. Njihova preporuka određene namirnice jedva da dostiže minimalne doze za opstanak. Ne one optimalne i  daleko  od maksimalnih! Isto kao i kad preporučujem doze proteina sklon sam da savetujem obilno uzimanje esencijalnih masnih kiselina, posebno kada su u pitanju sportisti i fizički aktivni ljudi! Takođe, nailazio sam na poteškoće u prihvatanju „optimalnog odnosa“ omega 3 i omega 6 masti. Slažem se da unos omega 6 masti daleko premašuje unos omega 3 masti, ali teško mi je da tvrdim da odnos mora biti 2:1 ili 13:11 ili bilo koji drugi odnos koji se navodi u objavljenim studijama.

Jednostavno, ja verujem u uzimanje većih količina Omega 3 masnih kiselina. Bilo iz prirodnih izvora kao što su masnije hladno-vodne ribe, semenja lana/konoplje/chia-e, zelenog lisnatog povrća ili iz raznih široko dostupnih Omega 3 dodataka ishrani.

Mislim da su esencijalne masne kiseline naročito  korisne za poklonike tzv. „low-carb“ dijeta  kao što su popularne Atkinsonova, Ketogena, Metabolička ili dijete bodibildera pred takmičenje. Smisao ovde navedenih dijeta je u značajnom smanjenju unosa ugljenih hidrata čime „teramo“ organizam da koristi raspoložive telesne masti kao  izvor energije. Izmene u našem enzimskom sistemu gde naše telo proizvodi enzime za varenje masti nas čini „prilagođene mastima“. Masti (trigliceridi) tako postaju preferirani izvor energije u odnosu na ugljene hidrate (glukozu). U suštini naše telo postaje mašina za sagorevanje masti koja efikasno sagoreva masti iz naše ishrane kao i iz naših telesnih rezervi, u nedostatku ugljenih hidrata! Osamdesetih godina mnogi  profesionalni bodibilderi su koristili MCTs (srednje razgranate trigliceride) tokom njihovih „low-carb“ pred-takmičarskih dijeta. Atkins uopšte ne navodi koje vrste masti treba da se koriste (isto kao i kardiolog!), on  štaviše preporučuje  slaninu, svinjsku mast, puter i sve ostale „masti koje ubijaju“!
Moj savet bi bio: klonite se zasićenih masti. Imajući u vidu moje preporuke o visokom unosu proteina, sasvim je sigurno da je određena količina zasićenih masti sakrivena u izvorima proteina sasvim dovoljna za potrebe sintetisanja svih neophodnih hormona (što je i jedina stvar za koju su dobre). Ostale masti (po mom mišljenju) treba da budu isključivo iz porodice „masti koje leče“, mononezasićene ili  polinezasićene masne kiseline.
Srednje razgranati trigliceridi  (MCTs) nisu štetni, ali oni samo dopunjuju kalorije, i nemaju nikakav blagotvoran uticaj na zdravlje ili snagu i  izgled.

Moja preporuka bi bila 0,3 – 0,5 grama Omega 3 masne kiseline po KG težine (bodibilder koji ima na primer 100KG treba da unosi 30 – 50 grama Omega 3 masne kiseline) i 0,2 – 0,3 grama Omega 6 masne kiseline (20 – 30grama) dnevno.

Van mreže nickname

  • Član
  • *
  • Poruke: 22
Re: Miloš Šarčev - European Flex, Mart 2003, Masti koje l
« Odgovor #1 poslato: Januar 24, 2006, 06:58:31 posle podne »
Preuzeto sa
http://milossarcev.com/board/index.php?topic=1219.0

Ako primetite slovne greshke ili nepravilnosti u prevodu, molim vas da se obratite moderatoru kako bi mogao da edituje poruku.

Van mreže Doktor

  • Član
  • *
  • Poruke: 45
Re: Miloš Šarčev - European Flex, Mart 2003, Masti koje l
« Odgovor #2 poslato: Januar 24, 2006, 07:20:15 posle podne »
Odlicno 8) Nadam se da ce biti jos toga.

Inace, mozes sam da editujes svoje poruke, moderator nije neophodan.

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.307
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Re: Miloš Šarčev - European Flex, Mart 2003, Masti koje l
« Odgovor #3 poslato: Januar 24, 2006, 07:32:24 posle podne »
Citat: Doktor
Odlicno 8) Nadam se da ce biti jos toga.

Inace, mozes sam da editujes svoje poruke, moderator nije neophodan.
8)  8)  8)  8)  8)

Van mreže nickname

  • Član
  • *
  • Poruke: 22
Re: Miloš Šarčev - European Flex, Mart 2003, Masti koje l
« Odgovor #4 poslato: Januar 24, 2006, 10:52:46 posle podne »
Citat: Doktor
Odlicno 8) Nadam se da ce biti jos toga.

Inace, mozes sam da editujes svoje poruke, moderator nije neophodan.


hvala, sad vidim da je to moguce, inache na drugim forumima user-i obichno ne mogu da edituju svoje poruke, ili mogu jedno odredjeno kratko vreme.

Potrudicu se da uradim josh prevoda ovih dana.

Pozdrav

Van mreže sasacg

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 9.809
  • Get up you son of a bitch,'cause Mickey loves you!
    • http://www.realx3mforum.com
Re: Miloš Šarčev - European Flex, Mart 2003, Masti koje l
« Odgovor #5 poslato: Januar 24, 2006, 11:32:03 posle podne »
Citat: nickname
Citat: Doktor
Odlicno 8) Nadam se da ce biti jos toga.

Inace, mozes sam da editujes svoje poruke, moderator nije neophodan.


hvala, sad vidim da je to moguce, inache na drugim forumima user-i obichno ne mogu da edituju svoje poruke, ili mogu jedno odredjeno kratko vreme.

Pozdrav


Vidis kako smo mi sirokogrudi i demokraticni  :D  :D
"You'll be able to spit nails. You're gonna eat lightening and you're gonna crap thunder, you're gonna become a very dangerous person"

HASTA LA VICTORIA SIEMPRE !!!

Van mreže nickname

  • Član
  • *
  • Poruke: 22
Re: Miloš Šarčev - European Flex, Mart 2003, Masti koje l
« Odgovor #6 poslato: Januar 25, 2006, 10:57:02 pre podne »
:) :)

shto cete vrlo brzo prestati da budete, samo kad vam poraste broj usera i krene haos od prepravljanja postova i  prekrajanja rasprava.

No daj Boze da ovaj forum dostigne tu velichinu, lako cemo za demokratiju. Tj. ne sme je biti ako mislite da spavate neki put od moderisanja foruma.

Pozdrav!

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.307
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Re: Miloš Šarčev - European Flex, Mart 2003, Masti koje l
« Odgovor #7 poslato: Januar 25, 2006, 11:08:05 pre podne »
hehheheeh..neka samo krenu ti koji misle da rade to sto rade po drugim forumima......smrt vesanjem..hahhahahahhah

Van mreže gaudi

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 327
Re: Miloš Šarčev - European Flex, Mart 2003, Masti koje l
« Odgovor #8 poslato: Januar 25, 2006, 11:13:26 pre podne »
Citat: pedjos
hehheheeh..neka samo krenu ti koji misle da rade to sto rade po drugim forumima......smrt vesanjem..hahhahahahhah


e to je prava demokratija u praksi!!! :)

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.307
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Re: Miloš Šarčev - European Flex, Mart 2003, Masti koje l
« Odgovor #9 poslato: Januar 25, 2006, 11:21:55 pre podne »
Citat: gaudi
Citat: pedjos
hehheheeh..neka samo krenu ti koji misle da rade to sto rade po drugim forumima......smrt vesanjem..hahhahahahhah


e to je prava demokratija u praksi!!! :)
:wink:  :wink:  :wink:

Van mreže nickname

  • Član
  • *
  • Poruke: 22
Re: Miloš Šarčev - European Flex, Mart 2003, Masti koje l
« Odgovor #10 poslato: Januar 25, 2006, 11:34:26 pre podne »
To i pricham, kakva demokratija... toga nema ni u stvarnom zivotu a  kamoli u ovom virtuelnom.

:) :)

Evo radim sledeci chlanak...

Pozdrav

Van mreže sasacg

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 9.809
  • Get up you son of a bitch,'cause Mickey loves you!
    • http://www.realx3mforum.com
Re: Miloš Šarčev - European Flex, Mart 2003, Masti koje l
« Odgovor #11 poslato: Januar 25, 2006, 12:08:39 posle podne »
Mi za svet pokusavamo da budemo demokratski forum,a u sustini vlada autokratija :D :D shala mala
"You'll be able to spit nails. You're gonna eat lightening and you're gonna crap thunder, you're gonna become a very dangerous person"

HASTA LA VICTORIA SIEMPRE !!!