Mart 29, 2024, 02:18:20 posle podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.040 poruka u 18.747 tema - 20.948 članova - Poslednji član: Pekiiii
X3MShop banner

Autor Tema: Vitamini - FAQ  (Pročitano 17254 puta)

Van mreže California

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 644
    • Arandjelovcani
Vitamini - FAQ
« poslato: Maj 21, 2007, 10:03:11 posle podne »
Sigurno se znate kada Vam lekar kada ste bolesni savetuje da pijete sto vise vitamina. Verovatno mnogi znaju zasto, ali nije na odmet malo obnoviti gradivo  8) .

Vitamini predstavljaju mikrohranu jer se u organizam unose u veoma malim kolicinama, ali oni nemaju kalorijsku (energetsku vrednost).
Inace, naziv vitamin potice od latinske reci vita sto znaci zivot tako da sami mozete predpostaviti od kakve su vaznosti za coveka.Inace imaju ulogu u razvoju skeleta, nervnog sistema ,radu srca, rastu. Vazno je napomenuti da samo biljke i mikroorganizmi mogu sintetisati vitamine, dok ljudi i zivotinje proteine unose putem ishrane. Mozemo ih unositi u aktivnom obliku ili kao provitamine-supstance koje se naknadno transformisu u vitamine.

Posto su oni veoma bitni, poremecaji u unosu vitamina mogu biti nezgodni za coveka.

-Hipovitaminoze su poremecaji izazvani nedovoljnim unosenjem vitamina u organizam.
-Avitaminoze su porenecaji izazvani potpunim nedostatkom vitamina u prganizmu.
-Hipervitaminoze su poremecaji koji je javljaju usled velikih kolicina vitamina unetih u organizam.

Njihova uloga je zadnjih godina je gotovo u potpunosti razjasnjenja i oni predstavljaju vaznu materiju koja ucestvuje u matabolickim reakcijama.

By the way, prema rastvorljivosti podelili smo ih u dve grupe:

-vitamini rastvorni u uljima ili liposolubilni
-vitamini rastvorljivi u vodi ili hidrosolubilni.


Liposolubilni vitamini su: vitamin D, A, E i vitamin K.

Vitamin D (kalciferol)  je veoma bitan posto regulise metabolizam kalcijuma cime ima veliku ulogu u stvaranju kostiju. On takodje ima i ulogu u iskoriscavanju fosfora.Nasa dnevna potreba za ovim vitaminom je 0.0005 mg. Inace, nedostatak ovog vitamina izaziva rahitis  :( .
Ovog vitamina ima u mlecnim proizvodima, zumancu i dzigerici :? .

Vitamin A (retinol) ucestvuje u procesu vida. Dnevna potreba za njim je 2 mg. Ima ga u dzigerici, voce, a narocito ga ima u sargarepi pa se zato kaze da je sargarepa dpbra za vid.

Vitamin E (tokeferol, mislim da se ovako zove) ima ulogu u razvoju muski polnih organa, zastitu lipidnih membrana od oksidacije i bitan je u radu misica. Dnevni minimum za ovaj vitamin je 10 mg.Ima ga u zitaricama i mesu, posebno u ribljem.

Vitamin K (menahinom) ima jednu specificnu ulogu koju nema nijedan vitamin vise, a to je zgrusavanje krvi. Dakle, kada dodje do neke posekotine i spoljasnjeg krvarenja on ima ulogu u stvaranje kraste. On nam treba u kolicini od 1mg i mozemo ga unositi tako sto cemo jesti zeleno povrce.


Hidrosolubilni vitamini su :
B1, B2, PP, B3, B6, B12, C, F, H.
Da im ne pisem hemijske nazive posto vam oni nece mnogo znaciti, a i teski su za pamcenje, a ni ja ih ne znam. 8)

Ova grupa vitamina ima veoma vaznu ulogu u nasem metabolizmu.



- Malo da se zadrzim na vitaminu C posto on ima veoma vaznu ulogu za coveka...
Kada ga je neki naucnik (ne znam koji :lol:) otkrio u proslom veku dobio je velike nagrade i postao worldwide poznat naucnik i njemu je bas taj vitamin doneo dug zivot i on ga je unosio u velikim kolicinama. On nam je zastita od tih slobodnih radikala koji su glavni uzrocnici nasih prehlada. Inace ovog vitamina ima dosta u limunu i ostalom juznom vocu i u kiselom kupusu :lol:. On se od svih vitamina unosi u najvecim kolicinama.



To je to !!!



autor: California  :lol:
« Poslednja izmena: Maj 22, 2007, 09:58:48 posle podne California »
,,Savremenici vide ljude koji su na velikim polozajima, no retko ili nikad ne vide ljude, koji su i bez polozaja veliki.''


Sveti vladika Nikolaj Velimirovic

Van mreže Nico

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 788
Odg: Vitamini - FAQ
« Odgovor #1 poslato: Maj 22, 2007, 12:30:23 pre podne »
znam tacno na kog coveka mislis ovo oko C vitamina.
Ali taj covek je bio totalni ludak. Pio je po 20g vitamina C, jer je hteo da bude vecito mlad. Na kraju ne secam se da li je umro od kamena u bubregu ili je odustao od svoje teorije o ultra mega giga dozama C vitamina pa umro prirodnom smrcu.

Van mreže California

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 644
    • Arandjelovcani
Odg: Vitamini - FAQ
« Odgovor #2 poslato: Maj 22, 2007, 12:35:10 pre podne »
Na mogu sada da se setim imena tog naucnika...
Inace, on je tovario vitamin C u ogromnim kolicinama, ali je ipak doziveo duboku starost...
,,Savremenici vide ljude koji su na velikim polozajima, no retko ili nikad ne vide ljude, koji su i bez polozaja veliki.''


Sveti vladika Nikolaj Velimirovic

Van mreže H2SO4

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 5.778
  • sve je to na psihickoj bazi ®
Odg: Vitamini - FAQ
« Odgovor #3 poslato: Maj 22, 2007, 12:39:39 pre podne »
/
« Poslednja izmena: Maj 22, 2007, 10:57:25 pre podne H2SO4 »
matere mi matere,
kupicu ti dimije

Van mreže Nico

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 788
Odg: Vitamini - FAQ
« Odgovor #4 poslato: Maj 22, 2007, 12:46:42 pre podne »
covek o kome ja pricam i koji je dokazani ludak zove se Linus Pauling ali pogresio sam umro je od raka prostate.
covek  je tokom prehlada konsultovao po 40g vit. C. da se uzima.
i da.... samo da napomenem da ja podrzavam suplementaciju vit C. Licno uyimam 2g svaki dan.
« Poslednja izmena: Maj 22, 2007, 12:49:37 pre podne Nico »

Van mreže H2SO4

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 5.778
  • sve je to na psihickoj bazi ®
Odg: Vitamini - FAQ
« Odgovor #5 poslato: Maj 22, 2007, 12:49:39 pre podne »
http://en.wikipedia.org/wiki/Linus_Pauling

mogo je ugradit barem jednu tabletu c vitamina umjesto tog zuba sto mu fali :lol:
matere mi matere,
kupicu ti dimije

Van mreže California

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 644
    • Arandjelovcani
Odg: Vitamini - FAQ
« Odgovor #6 poslato: Maj 22, 2007, 12:54:58 pre podne »
Linus Poling... jeste

Ali 93 godine  :shock:
,,Savremenici vide ljude koji su na velikim polozajima, no retko ili nikad ne vide ljude, koji su i bez polozaja veliki.''


Sveti vladika Nikolaj Velimirovic

Van mreže Nico

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 788
Odg: Vitamini - FAQ
« Odgovor #7 poslato: Maj 22, 2007, 01:08:33 pre podne »
brate ishrana ima otprilike 10 max 15 posto ucesca u odredjivanju koliko ces da zivis.
kad bi ishrana imala veci uticaj ovaj forum bi trajao jos 100godina sa istim clanovima.
psiholoski zivot i genetika su mnoooooogo vazniji faktori u odredjivanju duzine zivota

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.525
Odg: Vitamini - FAQ
« Odgovor #8 poslato: Maj 22, 2007, 10:29:07 pre podne »
^ pa ne bih se slozio stobom oko toga u potpunosti, tacno je da  genetika i psiholoski zivot igraju znacajnu ulogu...ali se do sada mnogo puta pokazalo da je raznovrsna ishrana , razne dijete, programi , studije, dosta puta promenili ljudske zivote tako da negde oko 30 posto :).nego jedno pitanje za sve-Da li je doza 1tableta oligovita na dan dovoljna , naravno uz recimo relativno dobru prehranu, da zadovolji vitaminske i mineralne potrebe jednog prosecnog vezbaca?

Van mreže medonjak

  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.218
Odg: Vitamini - FAQ
« Odgovor #9 poslato: Maj 22, 2007, 01:48:24 posle podne »
Ja mislim da nije i da je taj Oligovit bezveze
Gradim svoje telo kako bi moglo da nosi moj mozak

Van mreže Djolex

  • Lightweight Member
  • ***
  • Poruke: 228
  • Svakog dana teretana ..
Odg: Vitamini - FAQ
« Odgovor #10 poslato: Maj 22, 2007, 03:19:29 posle podne »
Ja mislim da nije i da je taj Oligovit bezveze
potpisujem"  slab je..

Van mreže Big_Rasha

  • Cruiserweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.096
Odg: Vitamini - FAQ
« Odgovor #11 poslato: Maj 22, 2007, 03:26:04 posle podne »
Ja mislim da nije i da je taj Oligovit bezveze
potpisujem"  slab je..
Pojasni malo, zasto je slab.. Oligovit je odlican...

Spartak

  • Gost
Odg: Vitamini - FAQ
« Odgovor #12 poslato: Maj 22, 2007, 04:30:14 posle podne »
svi ti vit&min preparati su dobri,samo zavisi od proizvodjaca do proizvodjaca kolike su doze,mada u 90% slucajeva kod vjezbaca doza treba da bude trodupla :)

Van mreže California

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 644
    • Arandjelovcani
Odg: Vitamini - FAQ
« Odgovor #13 poslato: Maj 22, 2007, 04:35:25 posle podne »
svi ti vit&min preparati su dobri,samo zavisi od proizvodjaca do proizvodjaca kolike su doze,mada u 90% slucajeva kod vjezbaca doza treba da bude trodupla :)
:? :roll:

trodupla ???
,,Savremenici vide ljude koji su na velikim polozajima, no retko ili nikad ne vide ljude, koji su i bez polozaja veliki.''


Sveti vladika Nikolaj Velimirovic

Van mreže SteX

  • Lightweight Member
  • ***
  • Poruke: 254
    • SZR "GAGA"
Odg: Vitamini - FAQ
« Odgovor #14 poslato: Maj 22, 2007, 08:17:45 posle podne »
da uzmemo dva primera:
1 ) zivis u selu na planini (cist vazduh,miran zivot) i jedes slaninu i kajmak i pijes rakiju svaki dan..
2) zivish u zagusljivom zagadjenom gradu punom stresa i pravilno se hranis..

broj 1) zivi duze...

Feel the fear... and do it anyway - Bruce Lee