April 25, 2024, 12:18:42 posle podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.098 poruka u 18.751 tema - 20.949 članova - Poslednji član: JankoStev
X3MShop banner

Autor Tema: Kofein?  (Pročitano 29846 puta)

Van mreže LUC1FER

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 639
  • One 'n' Only - X3M Gym
    • http://www.benchmark.co.yu, www.x3mgym.com
Kofein?
« poslato: Februar 04, 2006, 03:46:09 posle podne »
Interesuje me u kojoj kolicini smem koristiti kofein u pocetku i na koliko da povecam kasnije? Takodje bi mi znacilo kad bih znao da li se on tretira kao doping ili ne?

Hvala

Pozdrav!

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.307
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Re: Kofein?
« Odgovor #1 poslato: Februar 04, 2006, 07:41:54 posle podne »
NE TRETIRA SE KAO DOPING....a na pocetku cega dali smes korsititi koffein...biciklizam,plivanje,fudbal.....????????

Van mreže sasacg

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 9.809
  • Get up you son of a bitch,'cause Mickey loves you!
    • http://www.realx3mforum.com
Re: Kofein?
« Odgovor #2 poslato: Februar 04, 2006, 07:47:50 posle podne »
Imas u temi "E/C/A" o koliciniama kofeina u ovoj kombinaciji,ako si na to mislio
"You'll be able to spit nails. You're gonna eat lightening and you're gonna crap thunder, you're gonna become a very dangerous person"

HASTA LA VICTORIA SIEMPRE !!!

Van mreže LUC1FER

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 639
  • One 'n' Only - X3M Gym
    • http://www.benchmark.co.yu, www.x3mgym.com
Re: Kofein?
« Odgovor #3 poslato: Februar 04, 2006, 08:03:03 posle podne »
Ma mislim na pocetku samog uzimanja kofeina. :)

Treniram hokej na ledu i treninzi su veoma intenzivni. Bitno mi je ovo za doping posto krajem marta imam svetsko prvenstvo i doping test se radi tako da ono ... ne smem da padnem :D

Da li cu imati efekta samo od kofeina ili je neophodna ECA kombinacija?

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.307
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Re: Kofein?
« Odgovor #4 poslato: Februar 04, 2006, 08:22:57 posle podne »
ovisno sta hoces..u svakom lsucau male doze kofeina ti nece stetei nista tako da poksuaj

Van mreže Rudi

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 67
Re: Kofein?
« Odgovor #5 poslato: Februar 04, 2006, 08:31:52 posle podne »
Kofein od zavisnosti od kolicine spada u dopimg.Dnevna maximalna doza koja se sme unositi od zavisnosti unosa tecnosti je od 200-300mg.
Najcesce konzumirana pica i namirnice sadrzaj kofeina:
Kafa(1 dupal):80-120 mg
Coca-Cola(1 litar):150 mg
Caj(250 ml,zavisno od jacine):50-80 mg
Cokolada(100 g):30 mg
Red Bull(250 ml):80 mg
ovo je i meni bilo jako bitno,jel sam i ja letos bio na svetskom,pa je bio reda da malo pripazim :wink:
ovo sam preveo sa jednog madjarskog sajta,gde pise sta sve spada u doping...
Cross-Country is my passion,I live for bike

Van mreže dadochicago

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 468
Re: Kofein?
« Odgovor #6 poslato: Februar 04, 2006, 10:22:46 posle podne »
Znam da testiraju za ephedru i to su poceli od nedavno
Sto se tice caffiene nebi trebao imati nikakvih problema ali bolje ti je da dobro proveris

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.307
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Re: Kofein?
« Odgovor #7 poslato: Februar 05, 2006, 08:30:07 pre podne »
Citat: Rudi
Kofein od zavisnosti od kolicine spada u dopimg.Dnevna maximalna doza koja se sme unositi od zavisnosti unosa tecnosti je od 200-300mg.
Najcesce konzumirana pica i namirnice sadrzaj kofeina:
Kafa(1 dupal):80-120 mg
Coca-Cola(1 litar):150 mg
Caj(250 ml,zavisno od jacine):50-80 mg
Cokolada(100 g):30 mg
Red Bull(250 ml):80 mg
ovo je i meni bilo jako bitno,jel sam i ja letos bio na svetskom,pa je bio reda da malo pripazim :wink:
ovo sam preveo sa jednog madjarskog sajta,gde pise sta sve spada u doping...
....nije mi jasno rudi kako mogu da ti otkriju..VISOK NIVO KOFFEINA.???....mislim..kojim metodama se to radi i zasto bi  neko to uopste trazi...

gle...koffein da bi bio stetan po organizam mora da bude PREDOZIRAN...

naravno da je kffei stimulasn...ALI DOZOVLJENI...o tome se radi..i zbog toga mi nije jasno o cemu se radi tu kod tebe tj toj tvopjoj federaciji ili sta je vec kada bi nekoga suspndobvali ako bi i nasli povisen koffein?????

pa onda bi svi fudbaleri i ksarklasi odavno popadali na doping testovima....ne govrim o amerikancima jer oni smeju i da smrcu a da ne idu na dopin kontole sto su ajvo i rekli na olimpijadi nego ti govrimo recimo o talijankskoj fudbalskoj ligi..ti momci konzurmiaju litree kaffe i doze im sigrino prelaze preko 150-200 mg tako da stvarno ne vidim poentu

Van mreže sasacg

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 9.809
  • Get up you son of a bitch,'cause Mickey loves you!
    • http://www.realx3mforum.com
Re: Kofein?
« Odgovor #8 poslato: Februar 05, 2006, 10:39:46 pre podne »
Bila je prica da ce i kofein proglasiti kao nedozoljeno sredstvo,odnosno doping,ali to su samo spekulacije i od toga jos nema nista
"You'll be able to spit nails. You're gonna eat lightening and you're gonna crap thunder, you're gonna become a very dangerous person"

HASTA LA VICTORIA SIEMPRE !!!

Van mreže fitness_instruktor

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 382
Re: Kofein?
« Odgovor #9 poslato: Februar 05, 2006, 02:18:31 posle podne »
Ja san zamalo dospio na stup srama zbog kofeina kofein se u većoj kolićini tretira kao doping!!!!!
i onda te niko ne pita jesi li ti uzimao anabolike ili ergogena srestva nego si PAO NA DOPING TESTU I AMEN!!!!!!!!!!!!!!!

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.307
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Re: Kofein?
« Odgovor #10 poslato: Februar 05, 2006, 02:28:59 posle podne »
a koja je to kolicna i kako otkriavju...jel mozes samo to da mi pojasnis...???

stavno mi to ne ide u glavu?????

dopin test se vrsi na odnos toj razliku u odnosu na osnovne vrednosti ljudksog testosteriona vs epitestosteron...

znaci i blago povisnje tvog testosterona se tretria kao dopingovan sprotista...

koffein nema nikakve ali bas nikakve veze sa tim!!!!!!!

stvano mi nije jasno...tebi su radili test na koffein??????neverovatno....

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.307
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Re: Kofein?
« Odgovor #11 poslato: Februar 05, 2006, 02:30:58 posle podne »
i btw...ako padnes na doping testu tj ako ti nadju poviesen epitestosteron a ti se zalis e odna ideu u detalje tj nakon 15 dna ti stize nalaz sa svim bukvalno sta si  doruckovao...ALI NIGDE SE NE SPOMINJE KOFFEIN....GLEDAO SAM SVOJIKM OCIMA

Van mreže fitness_instruktor

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 382
Re: Kofein?
« Odgovor #12 poslato: Februar 05, 2006, 03:23:49 posle podne »
Kava nije dobar doping
Znanstvenici iz Sveučilišne bolnice u Zuerichu su ustvrdili da je kava loš doping, odnosno da smanjuje reakciju srca na povećani fizički napor.

Za taj učinak kod zdravih osoba dovoljne su 2 šalice kave.

Konkretno, kava sprječava povećani protok krvi u srce kod povećanog tjelesnog napora, što znači da srce ne dobiva potrebnu količinu krvi i hranjivih tvari, niti je u mogućnosti ukloniti ugljični dioksid, mliječnu kiselinu i ostale štetne tvari.

U istraživanju što ga je na 18 zdravih mladih redovitih potrošača kave proveo prof. Mehdi Namdar, ispitanici su 50 minuta prije vježbanja uzeli 200 miligrama kofeina, što odgovara dvjema šalicama kave.

Omjer između protoka krvi za vrijeme vježbanja i onoga u mirovanju naziva se rezervni miokardalni protok.

Uzimanje kofeina smanjuje taj protok za 22%, a na razrijeđenom zraku za 39%.

Znanstvenici vjeruju da kofein blokira neke receptore na srčanim krvnim žilama koji dovode do širenja žila zbog povećanog tjelesnog napora.

Istraživanje sugerira da uzimanje kofeina kao dopinga djeluje kontraproduktivno, a važnije od tog podatka je da pacijenti s koronarnom bolešću uzimanjem kave riskiraju ishemiju srca i infarkt, budući da fizički napor može uslijediti bilo kada, primjerice, prilikom trčanja za tramvajem.

Kofein kao doping
Kofein se nalazi na listi zabranjenih sredstava kada je u pitanju doping kontrola, ali u količini koju je nemoguće unijeti u organizam ispijajući kave (trebalo bi u jednom danu popiti 300-tinjak espressa, što se može smatrati nemogućim). Drugim riječima, ukoliko sportaš na doping kontroli padne zbog prekomjerne količine kofeina u organizmu, znači da ga je unio direktnim putem preko šprice u krv (intravenozno). Što će reći da dvije, tri kavice pred trku nemaju praktički nikakve veze sa zvaničnim dopingom. Još dvije stvari svrstavaju kavu daleko ispred pravog dopinga – lako ju je pronaći i cijena joj je apsolutno prihvatljiva.

Mnogobrojne studije su dokazale da prisustvo kofeina u organizmu može povećati njegovu izdržljivost za 10-15%. Profesor Graham upozorava da su sva ta kofeinska istraživanja napravljena u laboratorijima, ne u stvarnom životu tj. ne u situacijama pravih trka. Međutim, rezultati su svejedno vrlo impresivni.

A što je s potencionalnim zdravstvenim rizikom? Tijekom dugog niza godina, puno je pitanja postavljano na temu odnosa zdravlja i kave, tj. kofeina. Stoga, pogledajmo što kažu najnovija zdravstvena istraživanja na tu temu.

    * Energija

Kofein, između ostalog, stimulira centralni nervni sistem, što povećava produktivnost organizma. Za primjer, muškarac težak kojih 70-ak kilograma nakon što popije samo jednu šalicu kave osjećat će se življe, energičnije i koncentriranije, što znači da će biti bolje fokusiran na svoj trening, bolje motiviran i, što je najvažnije, duže će ga obavljati bez bolnih nuspojava. No, ako se unos bitno poveća pa recimo npr. isti taj muškarac popije 10-ak kava, ili ako žena od 60-ak kilograma popije 7-8 šalica, pozitivni efekti se počinju međusobno sukobljavati. Tada može doći do glavobolje, nervoze i razdraženosti.

Kao što se da zaključiti, mnoge studije idu u prilog tvrdnji da kava poboljšava trčanje. Uz već dugo poznatu i priznatu teoriju, da kava ubrzava i pospješuje korištenje masnih depoa, što omogućava štednju mišićnog glikogena (primarnog goriva) i njegovu dostupnost u kasnijoj fazi trčanja (recimo u drugom dijelu maratona, kao najadekvatniji mogući primjer), profesor Graham nudi još kofeinskih beneficija. Kako on tvrdi, kava popijena prije trke stvara lažni osjećaj lakšeg trčanja, što joj ne bi smjeli zamjeriti. Stvar je u tome da kofein u sukobu s nervnim sistemom "napali" mišiće koji nakon toga postaju upotrebljiviji za izvedbu, primjerice, opet maraton.

Sasvim konkretna doza pred trku, da bi se ostvario željeni potencijal rezultatskog poboljšanja od 15% trebala bi izgledati ovako: 4 miligrama kofeina po kilogramu težine, uzeta s puno vode sat vremena prije starta. U doslovnom prevodu to su 3 šalice kave za trkača teškog 80 kg ili 2 šalice za trkačicu od 60 kg. No, slične efekte možete postići i kofeinskim tabletama, ali tada izostaje relaksirajući socijalno-društveni aspekt i nadmudrivanje s konobarom/icom, što svaki pravi trkač/ica doživljava čisto ritualno, kao pravi mali obred s hepiendom u toaletu.

Tabela s prosječnom količinom kofeina, izraženih u miligramima po pojedinoj porciji:

    * Obična kava         135
    * Espresso              95
    * Kava bez kofeina  5
    * Čaj u vrećici         50
    * Ledeni čaj            42
    * Zeleni čaj            30
    * Coca-cola            45
    * Diet-cola              47
    * Red Bull              130
    * PowerGel             50

PODJELA DOPING SREDSTAVA KORIŠTENIH U SPORTU (Američki izvori)
1. ANABOLIČNI STEREOIDI (Anabolic stereoids) testosteron i njegovi brojni derivati, HGH, banrot, stanazol, dianabol, deca, parabolin i sustanon
2. STIMULATIVNA SREDSTVA (Stimulants) Efedrin, kofein, amfetamin i drugi
3. OPOJNA SREDSTVA (Narcotics) Marihuana, kokain, heroin...
4. KRVNI DOPING (Blood doping) EPO i druge zamjene za krv
5. BILJNI EKSTRAKTI (Herbal extracts) Ma Huang, Kava-kava
6. SREDSTVA PROTIV BOLOVA (Analgesic painkillers) kodein, analgin
7. PEPTIDNI HORMONI (Peptide hormons) angiotensin, bradykinin, serotonin
8. DIURETICI (Diuretics) Salirghan, furasemid, orocetam
9. LOKALNI ANESTETICI (Local anaesthetics) kapsaicin, dekstro-propoksifen
10. BETA AGONISTI (Beta agonists) clenbuterol

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.307
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Re: Kofein?
« Odgovor #13 poslato: Februar 05, 2006, 03:53:12 posle podne »
JA TI OPET GOVIM DRUGO..SVE OVO STO SI TI IZNEO JE zanovano na studijma...mozda...ali mozda i dokazano..nije ni bitno ja ionako studije smatram glupostima koji su placene u svrhu reklamiranje nekoga ili encega....promisli malo pa ces da vuidis kako zia svake studije o nekom proziodu ili leku stoji jak sponzor a ako trbe nesto da se zabrane onda stduija obicno dolazi sa dravnog sveucilista..ali da ne zvucim kao mel gibson u terojiji zavere,..ti malo prkopaj pa razmisli o tome...dalje....

ja ti opet ponavaljm...u sportu sa kojim se ja bavim ti kazem da traze odnos tstosteron-e[pitestosteron...nenzam kojim SE TI SPORTOM BAVIS ILI KOJIM SPORTOM TTREBA DA SE BAVIS DA TI TRAZE KOFFEIN U KRVI...

josko..jedan doping test koji se radi u spec labs i gde se trazi ono najjednostavnije tj dali je sprtista doipingova ili ne je taj koji sam ti naveo i kosta 550 eu..svaki dalji korak je skplji za vise od 50%....

da se uradi doping test na sve ovo onda bi za jedno sgpritsu trebalo da se izdvoji preko 1500 eu..

e ada ti meni kazi na kojem to jakom takmicenju je bilo ko bio da mu rade doiping test na sve supstanece koje si ti naveo???????

ili na kojem si ti takmicenju bio da su ti radili doping test na koffein tj onda us morali krv da ti vade

Van mreže fitness_instruktor

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 382
Re: Kofein?
« Odgovor #14 poslato: Februar 05, 2006, 05:49:36 posle podne »
amaterskom svjeskom kupu u kick boksingu !!!!!!!!
neznam kako bi oni meni detektirali doping ali ja sam (kao natjecatelj )bio upozoren i potpisao sam da nisam ništa koristio od navedenog ,nisam siguran 100%ali mislim da je cofein bio na list dopinga
Bili oni meni imali mogućnosti dektetirati doping ili ne neznam ali znao sam za posljedice pa mi nije palo na pamet da se igram i budem na stupu sram
jesu li blefirali ili ne i dan danas neznam!!!!!!!!!
ovo sam naša na netu neznm di ali definiraju doping
2. STIMULATIVNA SREDSTVA (Stimulants) Efedrin, kofein, amfetamin i drugi
je li oni pomažu ili ne neznam tu si ti veći ekspert i to poštujem i cijenim
ali on je navedem na listi i ti ako ga imaš u sebi kršiš zakon jeli se slažeš!!!!!!