Mart 29, 2024, 06:50:40 pre podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.040 poruka u 18.747 tema - 20.948 članova - Poslednji član: Pekiiii
X3MShop banner

Autor Tema: Max 30g proteina po obroku?  (Pročitano 10752 puta)

Van mreže Ogi.

  • Flyweight Member
  • **
  • Poruke: 142
Max 30g proteina po obroku?
« poslato: Februar 10, 2006, 11:04:00 pre podne »
Ovo mi nikada nije bilo jasno a nikako da mi neko objasni.

Navodno, organizam moze da apsorbuje samo 30g proteina odjednom.
To mi je oduvek bilo nelogicno. Pa bilderi pojedu pola mojeg dnevnog unosa za jedan obrok. Unesu daleko vise od 30g proteina. A oni sigurno ne bi bacali protein. Sa druge strane, cak i da je tacno, kolika treba da bude pauza izmedju dva obroka da bi se sledecih 30g apsorbovalo potpuno?

Da li je ova konstatacija iz subject-a tacna?

Zoka

  • Gost
Re: Max 30g proteina po obroku?
« Odgovor #1 poslato: Februar 10, 2006, 11:22:24 pre podne »
Nadam se da nije jer ja upravo pojedoh 250 gr sira, 2 dl mlijeka i 200 gr piletine sto je negdje oko 70 grama proteina :)

Van mreže Spartacus

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 97
Re: Max 30g proteina po obroku?
« Odgovor #2 poslato: Februar 10, 2006, 11:26:06 pre podne »
Mislim da je sve to individualno.  Ne mozes naci tu neku tacnu cifru jer to zavisi od osobe do osobe npr. pedja ima sigurno puno vecu mogucnost apsorpcije proteina iz jednog obroka od mene. Vremeno se tijelo prilagodi na vecu apsorpciju proteina. Ali ne marim ja za to previse jer ja ne mogu poceti dan bez 60-70g proteina
Nos morituri te salutamus!!!

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.290
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Re: Max 30g proteina po obroku?
« Odgovor #3 poslato: Februar 10, 2006, 01:21:59 posle podne »
Citat: Ogi.
Ovo mi nikada nije bilo jasno a nikako da mi neko objasni.

Navodno, organizam moze da apsorbuje samo 30g proteina odjednom.
To mi je oduvek bilo nelogicno. Pa bilderi pojedu pola mojeg dnevnog unosa za jedan obrok. Unesu daleko vise od 30g proteina. A oni sigurno ne bi bacali protein. Sa druge strane, cak i da je tacno, kolika treba da bude pauza izmedju dva obroka da bi se sledecih 30g apsorbovalo potpuno?

Da li je ova konstatacija iz subject-a tacna?
...a gde si ti proxtiao da organizam moze da vari 30 gr prot po obroku???

Van mreže sasacg

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 9.809
  • Get up you son of a bitch,'cause Mickey loves you!
    • http://www.realx3mforum.com
Re: Max 30g proteina po obroku?
« Odgovor #4 poslato: Februar 10, 2006, 02:55:04 posle podne »
Urbana legenda i nista vise.Ima samo jedno pravilo a to je da je bolje sejk sa whey proteinom piti polako,gutljaj po gutljaj a ne sve odjednom,mozda si nesto sa tim u vezi pomesao?
"You'll be able to spit nails. You're gonna eat lightening and you're gonna crap thunder, you're gonna become a very dangerous person"

HASTA LA VICTORIA SIEMPRE !!!

Van mreže gaudi

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 327
Re: Max 30g proteina po obroku?
« Odgovor #5 poslato: Februar 10, 2006, 02:59:17 posle podne »
Citat: pedjos
Citat: Ogi.
Ovo mi nikada nije bilo jasno a nikako da mi neko objasni.

Navodno, organizam moze da apsorbuje samo 30g proteina odjednom.
To mi je oduvek bilo nelogicno. Pa bilderi pojedu pola mojeg dnevnog unosa za jedan obrok. Unesu daleko vise od 30g proteina. A oni sigurno ne bi bacali protein. Sa druge strane, cak i da je tacno, kolika treba da bude pauza izmedju dva obroka da bi se sledecih 30g apsorbovalo potpuno?

Da li je ova konstatacija iz subject-a tacna?
...a gde si ti proxtiao da organizam moze da vari 30 gr prot po obroku???


ima to da se procita gde hoces . Ja sam na par mesta na netu to procitao. Ali kao sto sale kaze urbana legenda

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.290
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Re: Max 30g proteina po obroku?
« Odgovor #6 poslato: Februar 10, 2006, 04:24:15 posle podne »
ja verovatno nisam to procitao iz tog razloga sto je to budalstina....

aNARAVNO..NISAM HTEO DA OBRATIM PAZNJU NA TO...

ajde,,neka mi neko objasni..ja unsiom 500 gr proteina dnevno....po tome ja bih dnevno trebao da jedem 17 puta!!!!!!!!!...niej da ne bi..ali sto je mnogo ..mnogo je....jel da????...mada kada bolje razmisli,...mmmmmmm...17 puta...LEPO ZVUCI.....salim se naravno..

to je budalstina...the end

Van mreže Milos Sarcev

  • VIP
  • Bantamweight Member
  • *****
  • Poruke: 177
Re: Max 30g proteina po obroku?
« Odgovor #7 poslato: Februar 10, 2006, 04:47:57 posle podne »
O vom "mitu" sam napisao clanak u Flex-u...
Nadam se da ce ga moderatori prevesti...

Van mreže Doktor

  • Član
  • *
  • Poruke: 45
Re: Max 30g proteina po obroku?
« Odgovor #8 poslato: Februar 10, 2006, 05:52:42 posle podne »
European Flex, article #3, Protein requirement, by Milos Sarcev


P: Zbunjen sam. Citajuci naucnu literaturu o potrebnom unosu proteina za sportiste, naisao sam na  podatak da je 0,83 grama proteina po kilogramu telesne tezine maksimalni preporuceni unos proteina za zdravog sportistu. Prelistavajuci “Flex” video sam da profesionalni bodibilderi preporucuju, pa i sami uzimaju preko dva puta vise (cak i 4,4 g po kilogramu?). Da li oni znaju nesto sto mi ne znamo? I da li je tacno da telo moze da svari samo 30 g proteina od obroka? Koliko onda puta mora da jede Naser El Sonbati da bi svario 600 grama proteina dnevno?

O: Kao profesionali bodibilder zagovaram visok unos proteina, posebno za fizicki aktivne. Mogu da probam da konacno razresim ovu misteriju. Prvo, spomenuo si naucnu literaturu. Slazem se da FDA (Food and Drug Administration -- prim. prev.) preporucuje kolicinu proteina koju si spomenuo. Ali, ono sto su zaboravili da napomenu je da je to minimalna kolicina potrebna za prezivljavanje. Proteini imaju vaznu ulogu u organizmu i neophodni su za rast i obnavljanje skoro svih celija i tkiva. Nasi organi, koza, misici, kosa, hormoni, kosti, krvne celije, enzimi, mozdane celije, vezivno tkivo, DNK itd, sve ovo je sacinjeno od amino kiselina (koji grade proteine). Fizickom aktivnoscu mi gubimo amino kiseline. A veliki fizicki napor kom se izlazu pro bodibilderi stvara veliki gubitak amino kiselina i mikro ostecenja misicnih vlakana, za ciju je popravku potrebna dovoljna kolicino amino kiselina (proteina). Iako se neki nutricionisti slazu da je sportistima potrebno dva puta vise proteina nego neaktivnima, postoji dilema koliko je kompetitivnom bodibilderu potrebno proteina za misicnu hipertrofiju. Posto sam pripremao mnoge bodibildere, a sa mnogima cesto komuniciram, mogu iskreno da ti kazem da svi mi uzimamo najmanje 2,2 g po kilogramu telesne tezine. Oni uspesniji unose izmedju 3,3 i 4,4 grama po kilogramu. Razmisli malo, ako znas da je za povecanje misicne mase neophodan pozitivni azotni balans, i ako znas da ni u UH ni u mastima nema azota, zar ne zvuci logicno da povecas unos proteina? Ako hoces da izgradis kucu, a imas na raspolaganju 5 cigli, sta mislis dokle ces stici? Postoji razlika izmedju klicine proteina potrebne za prezivljavanje, potrebne za ocuvanje zdravlja, za sportistu i na kraju, pro bodiibldera. Probaj da uporedis starog coveka od 140 kg i Ronija Kolmana ili sekretaricu od 90 kg i Sona Reja! Uveravam te da je Roniju i Sonu potrebno mnogo vise proteina nego Marlonu Brandu, i mnogo vise proteina nego sto FDA preporucuje.
A sto se tice drugog pitanja (ili tvrdnje) da ljudski organizam moze da svari samo 30 grama proteina po obroku, zamolio bih te da mi pokazes tu naucnu literaturu koja to potvrdjuje. I samo da te upozorim – “Mikijev Zabavnik” se ne racuna u naucnu literaturu. Sta mislis, sta se desava kad pojedes snislu od 250 grama (blizu 60 g proteina)? Da li to ti (ili Dizni) hoces da kazes da se samo prvih 30 grama proteina svari, a  preostalih 30 grama pretvori u glukozu, salo ili zabu? Da li to na 31. gramu neko upotrebi magicni stapic? Razliciti proteini imaju razlicitu brzinu apsorpcije i iz svarenih proteina, bez obzira da li su iz spomenute snicle, piletine, ribe, jaja, mleka, soje ili proteinskih praskova ce se na kraju dobiti slobodne amino kiseline (u slobodnom stanju, ili kao peptidi).
One mogu da se iskoriste za sintezu bioloski/fizioloski vaznih proteina (svi gore nabrojani – koza, kosa, organi, MISICI!!!)
Veruj mi, ako vec postoji potreba za amino kiselinama, one sigurno nece da se pretvore u salo (lipogenezom) ili glukozu (glukoneogenezom) niti u zabu (kermitogenezom).
Ucini sebi uslugu i uvecaj unos proteina na najmanje 2,2 grama po telesnoj (ukupnoj) tezini, pa cak probaj da povecas na 3,3 g/kg.

8)

Van mreže Spartacus

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 97
Re: Max 30g proteina po obroku?
« Odgovor #9 poslato: Februar 10, 2006, 06:07:07 posle podne »
Citat: pedjos
ja verovatno nisam to procitao iz tog razloga sto je to budalstina....

aNARAVNO..NISAM HTEO DA OBRATIM PAZNJU NA TO...

ajde,,neka mi neko objasni..ja unsiom 500 gr proteina dnevno....po tome ja bih dnevno trebao da jedem 17 puta!!!!!!!!!...niej da ne bi..ali sto je mnogo ..mnogo je....jel da????...mada kada bolje razmisli,...mmmmmmm...17 puta...LEPO ZVUCI.....salim se naravno..

to je budalstina...the end


HAHAHAH
 :lol:  :lol:  :lol:
E svaka ti cast, nisam se odavno ovako ismijao :lol:
Slicna je situacija i sa nom ja bih mogao da jedem po cijei dan, jenostavno sam uvijek gladan
Nos morituri te salutamus!!!

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.290
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Re: Max 30g proteina po obroku?
« Odgovor #10 poslato: Februar 10, 2006, 06:58:12 posle podne »
thnx doc.......

Van mreže Ogi.

  • Flyweight Member
  • **
  • Poruke: 142
Re: Max 30g proteina po obroku?
« Odgovor #11 poslato: Februar 10, 2006, 08:48:34 posle podne »
Da, kao sto neko rece urbana legenda. Tako sam cuo...

U svakom slucaju, sada ste mi razjasnili situaciju. Kao sto sam rekao to je bilo strasno nelogicno ali ipak rek'o bolje da pitam...

Van mreže sasacg

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 9.809
  • Get up you son of a bitch,'cause Mickey loves you!
    • http://www.realx3mforum.com
Re: Max 30g proteina po obroku?
« Odgovor #12 poslato: Februar 10, 2006, 09:15:26 posle podne »
Za sve sto nije jasno bolje da se pita,nego da se radi pogresno :D
"You'll be able to spit nails. You're gonna eat lightening and you're gonna crap thunder, you're gonna become a very dangerous person"

HASTA LA VICTORIA SIEMPRE !!!

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.290
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Re: Max 30g proteina po obroku?
« Odgovor #13 poslato: Februar 11, 2006, 07:57:48 pre podne »
Citat: Ogi.
Da, kao sto neko rece urbana legenda. Tako sam cuo...

U svakom slucaju, sada ste mi razjasnili situaciju. Kao sto sam rekao to je bilo strasno nelogicno ali ipak rek'o bolje da pitam...
:wink:  :wink:  :wink: ..MNOGO TOGA CES TI JOS OVDE NAUCITI

Van mreže six_pack

  • Član
  • *
  • Poruke: 20
Re: Max 30g proteina po obroku?
« Odgovor #14 poslato: Februar 11, 2006, 11:35:47 pre podne »
Ja se isto trudim unosit 3g proteina po kilogramu tezine pa i vise, tako da vjerujem u ovaj clanak od Milosa Sarceva.
Ono sta mene zanima iz onog clanka je, kako se doslo do onih cifri 2.2 , 3.3 , 4.4 grama po kilogramu?