April 27, 2024, 07:01:13 pre podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.101 poruka u 18.751 tema - 20.949 članova - Poslednji član: JankoStev
X3MShop banner

Autor Tema: Koja dijeta je najbolja?  (Pročitano 9998 puta)

Van mreže Nella

  • Cruiserweight Member
  • *****
  • Poruke: 872
    • http://www.nellamehinovic.se
Koja dijeta je najbolja?
« poslato: Septembar 09, 2007, 08:30:47 posle podne »
Neki ljudi idu na defku iz takmicarskih razloga. Drugi da bi se skockali pred ljetnu sezonu. Al u bilo koju svrhu definisanje bilo, vazno je da se radi ispravno.

Izraz defka dolazi od rijeci definicija i  odnosi se na definiciju misica. To je od pocetka bodibuilder izraz, koji znaci da se samnji masnoca u tijelu da bi misici dosli do boljeg izrazaja.
 
U zadnjih par godina je to sve popularnije u siroj javnosti. Ako vec zelite da odlozite toliko dragocijenog vremena i energije koja to i zahtjeva da bi ste izrazili misice na stomaku ili bilo gdje drugo na tijelu, vazno je da izaberete pametnu dietu koja nece razoriti vase tijelo. Isto tako je jako bitno znati da nije zdravo biti na defki neprekidno i cijelo vrijeme.
U nekim slucajevima defkih mozete da izgubite do 3 kg sedmicno.

Glikogen (skladistenje za secer) nestane prvo,  posto ono veze vodu u organizmu,zato gubite vodu naglo. Ako pocnete da jedete normalno sve kile ce da se vrate istom brzinom. Istovremeno ce te da izgubite na veliko na misicnoj masi i tada dovodite vase tijelo do totalnog ljuljanja u balansu. Cesto tad dobijete ruzne osjecaje gladi, izgubite kontrolu nad dietom i pocnete da jedete panicno.
Da bi ste odrzali trajne rezultate trebali bi da ne gubite vise od pola kg sedmicno. Ako gubite vise i opadate naglo vase tijelo se pripremi za gladovanje i tad cuva sto vise energije.
U danasnje vrijeme vrvi miliun varijanti dieta, imate navedenih par osnovnih modela od kojih se mnogi personalni treneri i nutritionisti koriste  kad sklapaju program ishrane.

GI- metoda

Ova metoda je bazirana na glkemiski index, koja se mjeri po brzini absorbcije prehrambenih proizvoda i pratenju krvnog secera. Sa GI- metodom mozete da jedete UH i ujedno izbjegavate preveliko lucenje inzulina i efekta naslaganja masnoca.
U ovoj metodi jedete sporu hranu.I tako sprijecavate da jedete stalno jer drzite krvni secer ravnomjerno duze vremena.Osim toga  lucite manje inzulina-koji je tijelesni hormon za naslage masnoca u krvi. Potrosnja energije nije veca ali pojacate koristenje masnoce i koristite ga kao gorivo.

Svaki obrok treba da sadrzi proteina i hrane sa niskim GI. Odprilije 40% od unosa energije bi trebalo da je od UH sa niskim (ispod 70) ili izmedju niskim (ispod 90) GI vrijednostima. 30% proteina i 30% masnoca. Ova podijela energije je kao kod diete Zone  tako zvana kamenodoba dijeta.
Jedite spore prehrambene proizvode kao sto su ovsene pahuljice, grasak, zitarice, paste. Vrijednost GI od ovih proizvoda je tesko znati ako ne gledate u GI tabele koje mogu da se nadju na net stranicama
Cilj je da jedete te proizvode koji su ispod 70 na GI tabelama.





Montignac- metoda

Francuska metoda od dietguru Michaela Monignaca se radi o izboru ishrane koja daje stabilan krvni secer, znaci da ishrana sadrzi nizak GI. Ovo je slicno varianti GI metode.Savjet je jedino da se secer nikad nejede isto tako bijeli hljeb, isto tako da se smanjiishrana sa zasicenim masnocama kao cveno meso, jaja, suhomesnati proizvodi, mljeko i puter.

Montignac se radi o kombinacijama, dje se ne jedu losi UH kao sto su ti sa visokim GI zajedno sa masnocama.
Dozvoljeno je da se unosi ishrana kao sirevi, sosevi, djigeríca od guske, losos, cveno vino. I sve to moze da se jede uz krompir ali kuhani itd.
Da se jede vise povrca uz meso nego krompira.
U montignac metoda obuhvata 2 faze. Tokom faze 1 koja je priprema gdje popravite ishranu da bi ste smrsali. I 2 faza je do kraja zivota dje se pridrzavatei dozvoljavate to sto je dozvoljeno cak i nesto vise ali odrzite idealnu tezinu jer ste naucili tijelo na novi sistem ishrane.

To je misao cijele price uostalom...


Atkins-metoda

Doktor Robert Atkins koji je napustio ovaj svijet je bio jedan od najpoznatijih pobornika za protein diete. Ta dieta je po njegovom imenu nazvana i citav Hollywood je bio osednut sa njom. Zvijezde kao Jenifer Aniston prate sa zadovoljstvom Atkins ideje.
Princip je da jedete proteine i masnoce bez granice al skoro nista od UH. Ako jedete mnogo proteina nemozete da jedete tako puno masnoca i zato padate na kilazi.


Ovo je dosta extremna dijeta posto su nam UH potrebni da bi nam mozak funkcionisao kako treba. Kada prestanemo sa unosom UH tijelo mora da pretvori masnocu u gorivo za mozak, tada nastaju ketoni.
Ketoni dolaze iz tjelesne masnoce i iz masnoce koju jedete i izmokravate djelimocno, i to dovodi do gubljenja energije preko urina. Plus ako ne jedete UH ne lucite skoro nista od inzulina i to sagorjeva masno tkivo u tijelu. To znaci da da prakticki mozete da smrsate sa ovom dijetom ali imunitet funkcionise losije i gubite mnogo serton nivoa u mozgu.


Sertonin je jedna materija koja nam daje dobar osjecaj i niski nivoi dovode do nesanica, depresije, i osjecaja gladi, jer sertonine je prigusivac apetitu. Kad vam se pojaca sertonin u mozgu jedete manje.
Znaci dobra hrana po ovoj metodi je npr: riba, crveno meso, jaja, piletina, kobacice, i vecina raznih ulja.




VLED- dijeta

VLED znaci Very Low Energy i prema njoj se jede 800-1200 kalorija na dan. To znaci da gubimo jako puno kilaze (najvise vode) na pocetku, ali poslje nekoliko sedmica se uspori sagorijevanje, koja dovodi  do duzeg procesa padanja kilaze iako jedete jako malo.
Znaci mozete po principu da jedte bilo sta, ali da se pridrzavate kalorijama.





Isokaloriske-diete

Smisao ove diete je da unis energije bude isti od sva 3 izvora. Tj. da  ako jedete 3000 kcal na dan, treba da 1000 kcal budu proteini, 1000 UH, i 1000 masnoca. u gramima je to 250 gr UH, 110 gr masnoce i 250 gr proteina jer one daju 4-4,9 kalorija po gr.
U ovakvoj dieti mozete da jedte skoro sve ali da se pridrzavate Uh sa niskim GI (nikad preko 70). Tad mozete kontrolisati inzulin efektivnije.
Ali prenisko UH unosenje dovodi do snizenja izulin osjetlivosti i na taj nacin osporava mrsavljenje.

Rezultat je nabolji ako bazirate vase unose na nezasicene masnoce, posebno one korisne kao omega 3 i omega 9. Tad zadrzavate onaj sagorjevacki efekat i izbjegavate slaganje masnoca.




Sta vi mislite o ovim dietama,  da li ste se koristili od nekih i koji su vasi utisci/rezultati?

LIFE IS NOT MEASURED BY THE NUMBER OF BREATHS WE TAKE,BUT BY THE MOMENTS THAT TAKE OUR BREATH AWAY.

Nella

http://www.myspace.com/nellamehinovic

http://www.nellamehinovic.se/

Van mreže zetz

  • Lightweight Member
  • ***
  • Poruke: 284
Odg: Koja dijeta je najbolja?
« Odgovor #1 poslato: Septembar 09, 2007, 11:44:37 posle podne »
U svakom slucaju treba konsultovati strucnjaka prilikom primene bilo koje od dijeta! Za ovu Atkins metodu sam cuo da uopste nije dobra!

Van mreže H2SO4

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 5.778
  • sve je to na psihickoj bazi ®
Odg: Koja dijeta je najbolja?
« Odgovor #2 poslato: Septembar 10, 2007, 12:01:57 pre podne »
da i ja bi se obratio nekom struchnom nutricionisti tj doktoru ili eventualno nekoj budaletini sa difa
matere mi matere,
kupicu ti dimije

Van mreže TTgirl

  • Lepotica
  • Super-heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 2.311
  • You are very cute,but I am on diet:)
Odg: Koja dijeta je najbolja?
« Odgovor #3 poslato: Septembar 19, 2007, 07:15:07 pre podne »
U svakom slucaju treba konsultovati strucnjaka prilikom primene bilo koje od dijeta! Za ovu Atkins metodu sam cuo da uopste nije dobra!

Ja mislim da je odlicna:)Bar meni..;)

"What's meant to be...will always find it's way...":)

Van mreže ekstremna

  • Lepotica
  • Član
  • *****
  • Poruke: 41
Odg: Koja dijeta je najbolja?
« Odgovor #4 poslato: Septembar 19, 2007, 09:21:16 pre podne »
Ja sam drzala Atkinsovu dijetu vise puta,poslednji put 3 meseca.Moja iskustva sa njom su bila vise nego odlicna,dobro sam se osecala i fizicki i psihicki i veoma sam bila zadovoljna svojim izgledom i definicijom.Verujem da svaka dijeta ima svojih losih strana i da nista nije bolje nego hraniti se zdravo,ali ako ipak zelite da skinete neki kg i da pritom ne izgledate kao da ste bolesni onda je Atkinsova dijeta resenje za to.A ako sam ja dobro upucena doktoru Atkinsu je to bukvalno bio nacin ishrane ceo zivot...i umro je u dubokoj starosti.Tako da za nekih 10_ak dana (koliko je odprilike potrebno da se skine oko 2kg) nikome nece naneti zdravstvenih problema. :wink:

Van mreže TTgirl

  • Lepotica
  • Super-heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 2.311
  • You are very cute,but I am on diet:)
Odg: Koja dijeta je najbolja?
« Odgovor #5 poslato: Septembar 19, 2007, 01:18:58 posle podne »
Ja sam drzala Atkinsovu dijetu vise puta,poslednji put 3 meseca.Moja iskustva sa njom su bila vise nego odlicna,dobro sam se osecala i fizicki i psihicki i veoma sam bila zadovoljna svojim izgledom i definicijom.Verujem da svaka dijeta ima svojih losih strana i da nista nije bolje nego hraniti se zdravo,ali ako ipak zelite da skinete neki kg i da pritom ne izgledate kao da ste bolesni onda je Atkinsova dijeta resenje za to.A ako sam ja dobro upucena doktoru Atkinsu je to bukvalno bio nacin ishrane ceo zivot...i umro je u dubokoj starosti.Tako da za nekih 10_ak dana (koliko je odprilike potrebno da se skine oko 2kg) nikome nece naneti zdravstvenih problema. :wink:

Yep:D

"What's meant to be...will always find it's way...":)