April 19, 2024, 02:26:47 posle podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.090 poruka u 18.750 tema - 20.948 članova - Poslednji član: stefanl
X3MShop banner

Autor Tema: HOLESTEROL i JAJA  (Pročitano 26317 puta)

Van mreže MR.BIG

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 2.984
  • BB Klub MR.BIG Kula
HOLESTEROL i JAJA
« poslato: Decembar 12, 2005, 10:58:14 posle podne »
Da pocnem ovako, ovaj tekst sam sastavio i objavljen je u prvom broju casopisa "Sport Supplement" i koliko cujem od prijatelja iz Beograda izazvao je dosta polemika kod nekih vlasnika a i vlasnica poznatih teretana u BG. Prenosim ga i vama, ali vas molim da ga lepo procitate i kazete vase misljenje, znaci izbacite iz glave ono sto nam stalno govore, u fazonu "tri jaja nedeljno" itd, vec razmisljajte logicki i na osnovu nekih cinjenica iznetih u tekstu. U svakom slucaju tekst je veoma zanimljiv (nadam se )

Neopevani Heroj HOLESTEROL

Moze li premalo holesterola zaustaviti Vas napredak? Vrlo je moguce! Ipak godinama nas medicinski establisment upozorava na rizik po zdravlje povezan sa holesterolom, koji se uglavnom odnosi  na zidove arterija, uzrokujuci otezan protok krvi koji moze dovesti do srcanog udara. Navedeni smo da verujemo da dok god smanjujemo unos holesterola i masti u hrani mozemo izbeci zastrasujuce konsekvence sa kojima je povecan nivo holesterola povezan. Ali dali je holesterol stvarni problem?! Mozda i nije. Cak i ako izbacite sav holesterol iz ishrane, vase telo ce nastaviti samo da ga proizvodi. Sto ga manje jedete telo ga vise pravi! Zakljucak je da unos holesterola kroz hranu ima mali ili nikakav uticaj na kolicinu istog u krvi. Kao i mnogi drugi faktori koji se ticu zdravlja, dugovecnost, pa cak i misicni rast odredjeni su genetikom.
               Holesterol dolazi u dve forme: LDL (los holesterol) i HDL (dobri hl.). Kljuc svega je snizavanje “loseg”, a podizanje izgradjivaca misica, “dobrog” holesterola. Jedna od zabluda u vezi sa ukupnim holesterolom, kao zlom, je da vecina ljudi sve namirnice sa visokim sadrzajem masti povezuje sa povisenim holesterolom. Ako ste bodi bilder i smanjujete unos ulja sa ciljem da smanjite unos kalorija, holesterola i telesnih masti, cinite sebi veliku protivuslugu. Ulja sadrze “nula’ holesterola!!!
                Istina, sva ulja su mast, ali mast vam je potrebna za energiju dabi telo sagorevalo mast efikasno. Tajna je u tome da konzumirate dovoljno esencijanih masnih kiselina; omega 3, omega 6 omega 9 koje se nalaze u pojedinim namirnicama. Ovo mozete postici i saplementiranjem sa omega 3 izvorima ka sto je U.N. Flax Seed ulje. Mnogi profesionalni sportisti primenjuju ovo u praksi sa fantasticnim rezultatima.
               Studije pokazuju da je visok nivo holesterola faktor za srcana obolenja ali ne spominju da ti nije samo disparitet izmedju HDL i LDL-a, vec je telesna tezina ipitanika takodje veliki cinilac ovih obolenja. Studija iz 1998. sprovedena u nekoliko bolnica, medju pacijentima koji su umrli od koronarnih komplikacija pokazala je da su njih 87% imali normalan nivo holesterola. Ali 92% umrlih su klasifikovani kao osobe sa prevelikom tezinom. To je stvarni problem a ne koliko cete masti i holesterola uneti hranom.
               Nivo triglicerida se pokazuje kao daliko vazniji za zdravlje srca nego sto je to nivo holesterola. Nivo triglicerida moze biti pocvecan uticajem stresa, konzumacijom alkohola, manjkom antioxidanata, unosom proizvoda kao sto su margain i slatkisi.
               U redu, holesterol i nije tako los kao sto se mislilo, ako se LDL drzi pod kontrolom, ali postoje li beneficije unosenja extra kolicina holesterola? Mnogo!
Holesterol je gradivni blok svake celije u nasem telu. Bez njega bi umrli! Takodje trebamo holesterol za proizvodnju hormona, ukljucujuci i najboljeg prijatelja svakog bodi bildera – testosterona, glavnog faktora koji odlucuje koliko cete misicne mase posedovati. Dakle , nizak holesterol jednako je mala produkcija testosterona, sto rezultira manjim misicnim rastom. Koristeci istu matematikuvidimo da je povecanje holesterola jednako povecanju testosterona sto doprinosi povecanju misicne mase. Nije lose, priznajte!!!
               Jeste li primetili da kada god citate o dijetama za gubljenje tezine, odredjene masne namirnice su izostavljene? To se bas ne slaze sa onom o cemu smo do sada gore pisali, jel tako? Zasto nas naucnici, nutriciosti i dijeteticari  bombarduju sa informacijama o stetnosti odredjenih namirnica?
              Razlog lezi uglavnom u prirodi ispitivanja. Ako pokusavaju da nedju nesto lose u vezi sa nekom namirnicom, postoje velike sanse dace i naci. Bilo sta u prekomernoj kolicini imace stetne efekte ( ali ovo ste vec znali, zar ne). ne iskljucimo ni specificne postulate koje iznose protivnici konzumiranja namirnica zivotinjskog porekla. Na primer, argument protiv mleka je da jedna druga vrsta sem ljudi ne nastavlja njime da se hrani tokom kasnijeg zivota. Pa sta!?  Ni jedna druga vrsta ne kuva hranu, ne vozi automobile i ne koristi dezodorans. Dali i sa ovim treba da prestanemo?
              U cilju da se ukaze na stetnost holesterola, jaja se predstavljaju kao primer lose ishrane, a ona su verovatno najanabolicnija prirodna substanca na planeti. Trening guru Vins Zironda je toliko verovao u to da je svojim klijentima preporuciva najmanje deset jaja dnevno sto je sam praktikovao. Ovo moze da zvuci kao ekstreman slucaj, ali ono sto je zapravo cudno je to da nijedan klijent nije imao nikakve sporedne efekte osim – velikog povecanja misicne mase!!!
Konzumiranje toliko jaja ima smisla kada malo razmislite o tome. Sta je u jajima osim svih komponenti samog zivota? Holesterol u jajima je ono sto zastrasuje vecinu ljudi , a ne bi trabalo.
               Teorija da holesterol iz jaja podize endogeniholesterol je zasnovana na studiji sprovedenoj davni 1960 godine na zivotinjama kao stosu pacovi, koji normalno u zivotu ne jedu jaja. Njihova tela jednostavno ne,mogu da podnesu holesterol. Ljudi su na drugoj strani sposobni za nesmetan unos i probavu holesterola. Ne dozvolite da vas iko ubedi u suprotno. Bodi bilderi su uvek jeli jaja i koristili protein jaja kao saplement i tako treba i da ostane.
                Ako ovo nije bilo dovoljno da vas ubedi da su jaja zdrava i dobra hrana, procitajte sledece; naucnici su otkrili da jaja sadrze komponentu poznatu kao DHA (docosahaexaeonic acid), koja je esencijalna masna kiselina vazna  komponenta mentalnih funkcija, fokusa i energije – imperativa za intenzivan trening. Nizak nivo DHA se povezuje sa promenama raspolozenja, gubitkom  memorije, umorom i slabljenjem vida. Neki dokazi pokazuju da je DHA koja se nalazi u majcinom  mleku odgovorna za povecan imunitet, rast i mogucnost odojceta da uci.
               DHA je popstao popularan saplement medju bodi bilderima, zagovornicima dugovecnosti i svakog ko je zainteresovan za poboljsanje mozdanih i telesnih aktivnosti. Saplementi DHA su veoma skupi, jaja to nisu a sadrze mnogo DHA. Ovo sto smo do sada naucili cini da jaja gledamo kao dobar posao. Sasvim slucajno DHA je nadjena u zumancetu  delu koji oni sto “brinu o zdravlju” bacaju. Zumance takodje sadrzi lecitin kaji rastvara los LDL holesterol u telu, a uopste ne dotice dobri HDL holesterol. Takodje zumanca su bogata holinom, poznatim borcem u ciscenju krvnih sudova.
               Ako tragate za novim saplementom koji ce imati dejstvo kao steroidi, ne treba da idete dalje od frizidera. Jaja pruzaju perfektan proteinski balans, a njihov holesterol je pravi izvor anabolizma.
               Ishrana bogata zasicenim masnim kiselinama je ona koja se ne preporucuje ali to ne znaci da treba da iskljucite potrebu tela za holesterolom. Dokle god drzite kolicinu telesnih masti  pod kontrolom kroz pravilnu ishranu i dovoljno vezbanja, balans izmedju LDL iHDL ce se sam pobrinuti za sebe _ u najmanju ruku onoliko koliko to genetske predispozicije dozvoljavaju.
                Prestanimo da krivimo hranu za sve, od bolesti srca do raka i pocnimo da jedemo onakokako nam je to priroda odredila. Vreme je da holesterol dobije zasluzeni respekt, ne bojte ga se i ne ignorisite ga. Umesto toga, pocnite sa dodavanjem dobrih masti vasoj ishrani i uskoro cete osetiti poboljsanje zdravlja ukljucujuci povecan imuniotet, cistiju kozu, sjajniju kosu i vise misicnog rasta. “Zelenis” ostavite onima sa tankim vratom!
"No man has the right to be an amateur in the matter of physical training. It is a shame for a man to grow old without seeing the beauty and strength of which his body is capable." - Socrates

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.305
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Re: HOLESTEROL
« Odgovor #1 poslato: Decembar 13, 2005, 05:46:42 pre podne »
da....mislim da ovde ne treba mnogo da se doda...

mene jedino muci jedno....svake godine ili bar svake 5 nam se sevira u stvari sitina...

sta hocu da kazem....pa evo ovde..tipican primer je ovaj tekst o holseterolu..ok naravno da je sada opste poznato da bez odredjene kolicine holestreola nema naopredka u nasem sprotu....ja licno konzmiram dnevno po 40 jaja od toga 5-6 celih..ovisno od forme u kojoj se nalazim...ali tako je isto isa npr..estrogenom...

verovatno ce mr.big da se slozi...isto je i etrogen bio ssatanizovan kao i holesterol da bi se sada tvrdilo tj utvrdilo da bez odredjene kolicine estrogena nema napretka u misicnoj masi..

meni se to sve svodi,tj bar me je tako naucio neko  da u svemu treba trziti logiku.....jer jebiga..kao sto vidimo iz ovog teksta...sasvim je loginco da ovako nesto radi i deluje....

nemoze da se ogrnaici unos necega i da se ocekuju odredjeni rezultati..mozda na neki kratak vremenski period da..ali na duze staze nikako..

u svakom slucaju....extra tekst

Van mreže zare

  • Član
  • *
  • Poruke: 33
Re: HOLESTEROL i JAJA
« Odgovor #2 poslato: Januar 11, 2006, 12:22:45 posle podne »
MR.BIG
Ako tragate za novim saplementom koji ce imati dejstvo kao steroidi,
ne treba da idete dalje od frizidera.

Ja se slazem sa ovim ni JAY CUTLER ne ide dalje od svog frizidera! ;-) ;-) ;-) ;-)
Pedjos super fotke. :-) :-) :-) :-) :-)
!!! Cilj Opravdava Sredstvo !!!

Van mreže Mladen

  • Bantamweight Member
  • ***
  • Poruke: 197
Re: HOLESTEROL i JAJA
« Odgovor #3 poslato: Januar 11, 2006, 01:33:33 posle podne »
Nisam ranije video ovaj thread, ne znam kako mi je promakao. Nego, Pedjin pas je imao iskustava sa zumancima i znamo vec kako je zavrsio. Otprilike kao i pacovi iz te studije... :)
Cinjenica je da pas nije sto i covek i da sigurno ne reaguje isto na hranu kao covek, ali isto tako ne verujem ni da je veterinar 100% utvrdio da je to bilo od holesterola, mada je vrlo logicno.

Ja dnevno jedem 10 celih jaja, i videcemo kako ce se to pokazati, a bas cu sada i da postujem ceo moj jelovnik pa da vidim komentare i sta bi trebalo da promenim.

Van mreže sasacg

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 9.809
  • Get up you son of a bitch,'cause Mickey loves you!
    • http://www.realx3mforum.com
Re: HOLESTEROL i JAJA
« Odgovor #4 poslato: Januar 11, 2006, 02:45:06 posle podne »
Ako neko sumnja da mu je skocio holesterol(LDL) zbog jaja ili cega vec moze u privatnoj laboratoriji da uradi nalaze i da ne brine previse :D
"You'll be able to spit nails. You're gonna eat lightening and you're gonna crap thunder, you're gonna become a very dangerous person"

HASTA LA VICTORIA SIEMPRE !!!

Van mreže gaudi

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 327
Re: HOLESTEROL i JAJA
« Odgovor #5 poslato: Januar 11, 2006, 05:40:17 posle podne »
Citat: sasacg
Ako neko sumnja da mu je skocio holesterol(LDL) zbog jaja ili cega vec moze u privatnoj laboratoriji da uradi nalaze i da ne brine previse :D


Tacno ! I to je ubedljivo najpametnije resenje. Laboratorijska analiza krvi nije ni skupa i mislim da bi svako trebalo da je radi 1-2 godisnje i da mirno spava ( bez obzira da li jede 2,5 ,10 zumanaca dnevno) javascript:emoticon('post', 'message', ':)')
Smile

Van mreže MR.BIG

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 2.984
  • BB Klub MR.BIG Kula
Re: HOLESTEROL i JAJA
« Odgovor #6 poslato: Januar 11, 2006, 09:59:02 posle podne »
Citat: zare
MR.BIG
Ako tragate za novim saplementom koji ce imati dejstvo kao steroidi,
ne treba da idete dalje od frizidera.

Ja se slazem sa ovim ni JAY CUTLER ne ide dalje od svog frizidera! ;-) ;-) ;-) ;-)
Pedjos super fotke. :-) :-) :-) :-) :-)


Vidis ti to, frizider je cudo, svasta moze da se nadje  :D

Sto se tice jaja: hmmm .... mislim da zadnjih 20 godina jedem najmanje 5-6 celih jaja svakodnevno, ali bas svakodnevno, i prilicno redovno proveravam stanje crvene tekucine u mojim venama: stanje perfektno!!!

Ako neko i primeti povisen los holesterol, treba dobro da preispita svoju ishranu, da nije nesto drugo uzrok tome?!
Dovoljno puta sam bio svedok kako doktor govori pacijentu sa povisenim holesterolom: "vi ne smete jesti jaja" - a odgovor je bio prilicno cesto "ali doktore, ne jedem jaja vec godinama!"
E , a sta sad???
"No man has the right to be an amateur in the matter of physical training. It is a shame for a man to grow old without seeing the beauty and strength of which his body is capable." - Socrates

Van mreže zare

  • Član
  • *
  • Poruke: 33
Re: HOLESTEROL i JAJA
« Odgovor #7 poslato: Januar 12, 2006, 09:59:43 pre podne »
Ja se potpuno slazem sa ovim i ja tu i tamo uzmem neko. Ali nikad manje od 5 kom.
I jos nisam nikad odvajao zum - bel. Greota toliko zumanca baciti :-) :-) .
Ali opet kad bi morao da uzimam kao ovi profi. bilderi. Razmislio bi se dobro
za tu cifru 40 kom celih.
!!! Cilj Opravdava Sredstvo !!!

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.305
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Re: HOLESTEROL i JAJA
« Odgovor #8 poslato: Januar 13, 2006, 02:19:12 posle podne »
Citat: Mladen
Nisam ranije video ovaj thread, ne znam kako mi je promakao. Nego, Pedjin pas je imao iskustava sa zumancima i znamo vec kako je zavrsio. Otprilike kao i pacovi iz te studije... :)
Cinjenica je da pas nije sto i covek i da sigurno ne reaguje isto na hranu kao covek, ali isto tako ne verujem ni da je veterinar 100% utvrdio da je to bilo od holesterola, mada je vrlo logicno.

Ja dnevno jedem 10 celih jaja, i videcemo kako ce se to pokazati, a bas cu sada i da postujem ceo moj jelovnik pa da vidim komentare i sta bi trebalo da promenim.
..he..veterinar je sa 100% sigurnosti utvrdio da je u pitanju holesterol..

dalje...5-6 celij jaja i nije puno..cak sto vise..tako bi trebalo da se konzumira u nekim fazam b.b-a//////ali..

morate se sloziti sa tim,kada bi ja jeo 40 jaja celij svakid dan u 16 nedelja pripreme da to ni malo ne bi bio lep prizor sa mojuim nalazom krvi...kada je u ptianju holesterol...

Van mreže Mladen

  • Bantamweight Member
  • ***
  • Poruke: 197
Re: HOLESTEROL i JAJA
« Odgovor #9 poslato: Januar 13, 2006, 02:29:03 posle podne »
A bogme bi se i namucio da ih pojedes :)

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.305
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Re: HOLESTEROL i JAJA
« Odgovor #10 poslato: Januar 13, 2006, 02:39:40 posle podne »
Citat: Mladen
A bogme bi se i namucio da ih pojedes :)
..hahhahahahh..mislis....???...moj stari....ja kda moram da pojedem 40 belanaca i kada u toj fazi osetim samo mirsi zumanjca,veruj da bih pojeo i serpu..a ne jaja

Van mreže Mladen

  • Bantamweight Member
  • ***
  • Poruke: 197
Re: HOLESTEROL i JAJA
« Odgovor #11 poslato: Januar 13, 2006, 02:48:41 posle podne »
Citat: pedjos
Citat: Mladen
A bogme bi se i namucio da ih pojedes :)
..hahhahahahh..mislis....???...moj stari....ja kda moram da pojedem 40 belanaca i kada u toj fazi osetim samo mirsi zumanjca,veruj da bih pojeo i serpu..a ne jaja


Meni belanca mnogo lakse idu, sa zumanjcima se nekada i pomucim :)

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.305
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Re: HOLESTEROL i JAJA
« Odgovor #12 poslato: Januar 13, 2006, 02:49:50 posle podne »
ja nema taj problem..veruj mi!!!!

Van mreže sasacg

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 9.809
  • Get up you son of a bitch,'cause Mickey loves you!
    • http://www.realx3mforum.com
Re: HOLESTEROL i JAJA
« Odgovor #13 poslato: Januar 13, 2006, 03:11:06 posle podne »
Ni ja :D uhhh kad smo kod jela,moram da se vratim u normalu-bar 7-8 obroka dnevno,totalno sam se zapustio u poslednje vreme,ali kad krenem bice to huge come back moje mase :D zivele kokoske :D
"You'll be able to spit nails. You're gonna eat lightening and you're gonna crap thunder, you're gonna become a very dangerous person"

HASTA LA VICTORIA SIEMPRE !!!

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.305
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Re: HOLESTEROL i JAJA
« Odgovor #14 poslato: Januar 13, 2006, 04:00:59 posle podne »
Citat: sasacg
Ni ja :D uhhh kad smo kod jela,moram da se vratim u normalu-bar 7-8 obroka dnevno,totalno sam se zapustio u poslednje vreme,ali kad krenem bice to huge come back moje mase :D zivele kokoske :D
...JEDAN NAS KOLEGA KLICUJE..ziveo pticiji grip....POGADJAJTE KOJI??/