April 26, 2024, 02:08:52 posle podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.099 poruka u 18.751 tema - 20.949 članova - Poslednji član: JankoStev
X3MShop banner

Autor Tema: Miloš Šarčev European Flex, Chin-ups and pull-ups  (Pročitano 13676 puta)

Van mreže nickname

  • Član
  • *
  • Poruke: 22
Miloš Šarčev European Flex, Chin-ups and pull-ups
« poslato: Mart 06, 2006, 03:15:03 posle podne »
P: Hteo bih da imam šira leđa (latove, latissimus dorsi). Nekoliko momaka u teretani mi je reklo da je najbolja  za to uski zgib (chin ups). Posle 4 meseca predanog izvođenja ovih zgibova dvaput nedeljno jedva da mogu da primetim da sam postao širi. Biceps mi se poboljšao ali ne i leđa (latovi). Šta bi mi ti preporučio?

O: Ako si pratio moju rubriku – znaš već šta mislim o „najboljim vežbama“ za bilo koju mišićnu grupu. Svi smo mi različiti i TI moraš da pronađeš šta je NAJBOLJE za tebe. Upamti – ti moraš da OSETIŠ mišić koji treniraš. Ako gađaš gornje latove (latissimus dorsi) bolje ćeš ga osetiti kroz pun radius pokreta, bilo koju vežbu  da izabereš.
Dalje – uobičajena je konfuzija među vežbačima kada treba objasniti razliku između uskog i širokog zgiba. To su dva različita pokreta koja gađaju različite mišićne grupe. Uski zgib (chin-ups) gađa DONJI deo latissimus dorsi-a. Izvodi se sa uskim ili srednjim (u širini ramena) hvatom sa dlanovima u supinaciji (obrnuti hvat, dlanovi okrenuti prema telu) i laktovima okrenutim  unapred. Dok se vučemo na gore, laktovi treba da su ispred nas i okrenuti na dole. Uobičajeno je da  se podižemo na gore dok nam brada ne bude u nivou ili iznad šipke. Ova vežba opterećuje biceps u velikoj meri i mnogi vežbači je smatraju vežbom za bicepse. Zajedno sa bicepsima – donji latovi su u velikoj meri stimulisani, kao i brachioradialis, brachialis, rhomboids, teres major i trapezius. Čisto da napomenemo, pektoralisi (major i minor) kao i tricepsi su u manjoj meri angažovani u manjoj meri. Široki zgib (pull-up) je vežba koju treba da koristiš za pogađanje gornjeg dela leđa (da bi proširio leđa).
Hvat je u ovoj vežbi proniran (dlanovi su okrenuti od tela) i značajno je širi hvat od hvata u širini ramena. Ubrzo ćeš videti da je ova vežba značajno teža od uskog  zgiba i bez sumnje ćeš osetiti kako rade gornji latovi. Obavezno zateži mišiće konstantno. Mnogi prave  grešku i opuste mišiće pri spuštanju i puštaju gravitaciju da odradi svoje.  Izvodite vežbu polako potpuno kontrolišući pokret dok se potpuno ne istegnete (i to treba da osetite u latovima). Mišići koji ovde učestvuju su isti oni koji rade pri uskom zgibu zajedno uz subscapularis i coracobrachialis.
Moja preporuka bi bila da je hvat što širi mogući. Ovo će naglasiti gornji deo latissimusa a teres major i pektoralis će biti manje opterećeni (uži hvat bi angažovao više vlakana u donjim latovima i pektoralisu majoru).
Video sam dosta momaka kako rade široki zgib ispred i iz glave. Ne volim verziju iza glave jer verujem da stavljaju ramena  u veoma nezgodnu poziciju. Pri ovom uglu vučenja izloženi smo velikoj mogućnosti povrede ramena. Imati godine problema sa rotatorima ramena je nešto što nije ni najmanje prijatno, a to mogu da ti kažem iz prve ruke. Jednostavno nije vredno rizika. Osim toga verzija vežbe ispred glave omogućava veći radijus pokreta.
Nemoj biti obeshrabren ako ne možeš da uradiš mnogo ponavljanja na ovaj način. Snaga će ti se povećavati vremenom. Pogledaj mene, posle dvadeset godina treniranja mogu da uradim neverovatnih 5 ponavljanja u prvoj seriji!
Pitam se jeli to razlog što dobijam dobre ocene kod sudija kad im okrenem leđa?

Van mreže nickname

  • Član
  • *
  • Poruke: 22
Re: Miloš Šarčev European Flex, Chin-ups and pull-ups
« Odgovor #1 poslato: Mart 06, 2006, 03:16:15 posle podne »
Kao i kod ostalih tekstova, sve primedbe i preporuke dobrodoshle. Bice toga josh....

Poz

Van mreže milovan

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 323
Re: Miloš Šarčev European Flex, Chin-ups and pull-ups
« Odgovor #2 poslato: Mart 06, 2006, 03:26:35 posle podne »
Lepo je covek objasnio ;)
Siroki zgibovi su stvarno prava stvar za veca i sira ledja...
Ali evo nekog mog misljenja.... Kada hvatas uze radijus pokreta ti je veliki
a kada hvatas mnogo sire od ramena , radijus je manji...... Ja sam za neku "zlatnu sredinu" , ni uski ni preterano siri hvat.. tako ukljucis veci broj misicnih partija.........
A ako mozes da radis preko 10 -15 ponavljanja, dodaj neko opterecenje sa kojim ces moci max 6-8 zgibova u seriji......:p
Putovanje od hiljadu milja pocinje jednim korakom........

Van mreže Markoni

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 3.360
Re: Miloš Šarčev European Flex, Chin-ups and pull-ups
« Odgovor #3 poslato: Mart 06, 2006, 04:18:22 posle podne »
bravo nckname

Van mreže Nikae

  • Lightweight Member
  • ***
  • Poruke: 243
Re: Miloš Šarčev European Flex, Chin-ups and pull-ups
« Odgovor #4 poslato: Mart 06, 2006, 06:32:07 posle podne »
Samo 5 ponavljanja? Jachi sam od Milosh Sarcheva :D

Van mreže Rade

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 74
Re: Miloš Šarčev European Flex, Chin-ups and pull-ups
« Odgovor #5 poslato: Mart 06, 2006, 09:39:05 posle podne »
Ja imam jednog druga koji radi 15*15 sirokih zgibova,i izgleda kao zivotinja,ali sta ces kad decak radi samo zgibove i propadanja radi vec 6 godina,znachi od neke svoje dvaneste godine.

Van mreže Markoni

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 3.360
Re: Miloš Šarčev European Flex, Chin-ups and pull-ups
« Odgovor #6 poslato: Mart 06, 2006, 09:40:32 posle podne »
ja imam druga koji radi 40x10 zgibova i milovan ga zna

Van mreže protejini

  • Lightweight Member
  • ***
  • Poruke: 279
Re: Miloš Šarčev European Flex, Chin-ups and pull-ups
« Odgovor #7 poslato: Mart 07, 2006, 10:05:12 pre podne »
A ja nemam takvog druga :lol:
Zgibovi su mi osnovna vezba za ledja ,ali ne mogu vise od 6-8 ponavljanja.
A nesto se mislim i da mogu onda to vise ne bi bilo to,pa bih morao da stavljsam tegove oko pojasa.
Svejedno mislim da je to osnova.
Ne volim kad vidim kad neko na latu vuce veliku tezinu i sve se krivi...
Zgibovi su zakon.

Van mreže Kekka

  • Cruiserweight Member
  • *****
  • Poruke: 973
Re: Miloš Šarčev European Flex, Chin-ups and pull-ups
« Odgovor #8 poslato: Mart 08, 2006, 10:12:54 posle podne »
Zgibovi su keva.....

Van mreže Rade

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 74
Re: Miloš Šarčev European Flex, Chin-ups and pull-ups
« Odgovor #9 poslato: Mart 09, 2006, 10:13:00 posle podne »
Markoni a za koje vreme taj decak uradi 40x10 cisto me zanima?

Van mreže Markoni

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 3.360
Re: Miloš Šarčev European Flex, Chin-ups and pull-ups
« Odgovor #10 poslato: Mart 09, 2006, 10:14:01 posle podne »
ne znam nisam mu merio vreme , pa otprilike sat vremena

Van mreže MR.BIG

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 2.984
  • BB Klub MR.BIG Kula
Re: Miloš Šarčev European Flex, Chin-ups and pull-ups
« Odgovor #11 poslato: Mart 12, 2006, 02:36:00 posle podne »
8)
"No man has the right to be an amateur in the matter of physical training. It is a shame for a man to grow old without seeing the beauty and strength of which his body is capable." - Socrates

Van mreže MR.BIG

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 2.984
  • BB Klub MR.BIG Kula
Re: Miloš Šarčev European Flex, Chin-ups and pull-ups
« Odgovor #12 poslato: Mart 12, 2006, 02:38:36 posle podne »
8)
"No man has the right to be an amateur in the matter of physical training. It is a shame for a man to grow old without seeing the beauty and strength of which his body is capable." - Socrates

Van mreže t1000

  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.932
  • Srdjan Dmitrovic - licni trener
Re: Miloš Šarčev European Flex, Chin-ups and pull-ups
« Odgovor #13 poslato: Mart 12, 2006, 07:51:12 posle podne »
Mr Big,gde mogu da narucim Milosev DVD???Kolika im je cena?Zgibovi su moja najomiljenija vezba.Radim ih obicno 10x12 ali su mi pauze 2-3 minuta...
"Šampioni su oni koji ustanu svaki put kada su bačeni na pod."

Van mreže Kekka

  • Cruiserweight Member
  • *****
  • Poruke: 973
Re: Miloš Šarčev European Flex, Chin-ups and pull-ups
« Odgovor #14 poslato: Mart 12, 2006, 08:18:34 posle podne »
Citat: t1000
Mr Big,gde mogu da narucim Milosev DVD???Kolika im je cena?Zgibovi su moja najomiljenija vezba.Radim ih obicno 10x12 ali su mi pauze 2-3 minuta...



http://www.realx3mforum.com/index.php?name=Forums&file=viewtopic&t=910

Ovo ti je tema o tome, sve detaljno pishe, telefon, cena, rok isporuke.. itd...

Pozdrav.