April 29, 2024, 03:02:36 pre podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.106 poruka u 18.751 tema - 20.949 članova - Poslednji član: JankoStev
X3MShop banner

Autor Tema: Kolena i trcanje!  (Pročitano 4892 puta)

Van mreže petradel

  • Lepotica
  • Član
  • *****
  • Poruke: 8
Kolena i trcanje!
« poslato: Jun 02, 2009, 11:16:32 pre podne »
Volela bih da znam kakva je veza izmedju kolena tj, zglobova uopste, a kolena posebno, i trcanja. Sta se desava sa zglobovima kad imate dug trkacki staz?Bolovi, krcanja... Tu se ni strucnjaci ne slazu, neki pricaju da je trcanje dobro za sve pa i za zglobove i da je to ustvari prirodan oblik kretanja, drugi da trose zglobove i ubrzavaju iovako ocekivane degenerativne promene, pa me zanimaju vasa iskustva. Ja trcim oko 5km par puta nedeljno, a ne bih zelela da prestajem zbog nekih bezazlenih bolova koji se povremeno jave jer sam oduvek bila reumaticna.

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.540
Odg: Kolena i trcanje!
« Odgovor #1 poslato: Jun 02, 2009, 11:26:26 pre podne »
zavisi od mnogo faktora , od tvoje telesne tezine , podloge po kojoj trcis , godina , kako trcis ...lagano dzogianje je ok ... ja jedino sto znam je da su zene sklonije povredama kolena i da imaju mnogo slabije ligamente kolena od muskaraca kao i zglobove, da ima se brze trosse kosti su manje gustine... ne bi bilo lose ako ti je to jedini oblik rekreacije da koristis suplemente tipa glukozamin -sulfat, kalcijum ,kao prevenciju i razne multim vitamin mineralne kombinacije ... znaci dzogiranj je uvek ok , postoje i drugi oblici kardio treninga koji su mnogo bolji od samog trcanja ali ako ovo radis za svoju dusu i volis da trcis onda je to to... nisi nista rekla o sebi visse , godine , kilaza da bi ti neko dao konkretniji savet...

poz

Van mreže ile

  • Flyweight Member
  • **
  • Poruke: 138
Odg: Kolena i trcanje!
« Odgovor #2 poslato: Jun 02, 2009, 01:59:36 posle podne »
zavisi od mnogo faktora , od tvoje telesne tezine , podloge po kojoj trcis , godina , kako trcis ...lagano dzogianje je ok ... ja jedino sto znam je da su zene sklonije povredama kolena i da imaju mnogo slabije ligamente kolena od muskaraca kao i zglobove, da ima se brze trosse kosti su manje gustine... ne bi bilo lose ako ti je to jedini oblik rekreacije da koristis suplemente tipa glukozamin -sulfat, kalcijum ,kao prevenciju i razne multim vitamin mineralne kombinacije ... znaci dzogiranj je uvek ok , postoje i drugi oblici kardio treninga koji su mnogo bolji od samog trcanja ali ako ovo radis za svoju dusu i volis da trcis onda je to to... nisi nista rekla o sebi visse , godine , kilaza da bi ti neko dao konkretniji savet...

poz
  ajde predlozi neki drugi oblik kardia kad si vec pomenuo koji ne opterecuje kolena

Van mreže Naturalni

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 2.772
Odg: Kolena i trcanje!
« Odgovor #3 poslato: Jun 02, 2009, 02:15:40 posle podne »
bajk,plivanje
Ubijam se od HEMIJE!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.540
Odg: Kolena i trcanje!
« Odgovor #4 poslato: Jun 02, 2009, 02:31:39 posle podne »
plivanje je extra ko moze i ima mogucnosti ali recimo simlacija skijaskog trcanja je jako dobra stvar... iz visse razloga ne samo kolena ,,, ali se pritrcanju ako nisi primetio desava sledece , a to je udarac nogom u zemlju koji je mnogo visse naglasen nego kod ovih drugih oblika kardia , jos ako je tvrda podloga taj impuls se prenosi vrlo snazno na prvi zglob od pete i stopala a to je koleno i dolazi do habanja zglobova sto recimo za nekog ko ima probleme ili godine nije bas pozeljno... da se razumemo zglobovi se habaju trose , ligamenti rade sta god da mi radili ali ako bi birao rad na spravama i trcanje iz tog razloga , uvek bi se opredelio za ovo prvo , skijaska sprava je pravljena tako da da je opseg pokreta siguran , prirodan i sto manje prenosi  opterecenje  na zglobove i ligamente , dok kod trcanja ti imas bukvalno udarce jbg tako se trci ... ono sto je zanimljivo kod skjaske sprave je to i da ti mozes vrlo lako da kontrolises puls pri kardiju jer da bi recimo kod trcanja povecao puls ti moras brze da se kreces visse koraka da pravis a samim tim to povlaci ponovo veca optereenja na gore pomenute stvari , ako hoces da povecas puls na spravi ti promenish stage i stavis vece opterecenje , broj pokreta je isti , kao i brzina ali se puls povecava i eto ti HIIT kardia... mozes po svojoj meri da pravis kardio trening...



Van mreže Bare

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 385
Odg: Kolena i trcanje!
« Odgovor #5 poslato: Jun 03, 2009, 11:52:40 posle podne »
Volela bih da znam kakva je veza izmedju kolena tj, zglobova uopste, a kolena posebno, i trcanja. Sta se desava sa zglobovima kad imate dug trkacki staz?Bolovi, krcanja... Tu se ni strucnjaci ne slazu, neki pricaju da je trcanje dobro za sve pa i za zglobove i da je to ustvari prirodan oblik kretanja, drugi da trose zglobove i ubrzavaju iovako ocekivane degenerativne promene, pa me zanimaju vasa iskustva. Ja trcim oko 5km par puta nedeljno, a ne bih zelela da prestajem zbog nekih bezazlenih bolova koji se povremeno jave jer sam oduvek bila reumaticna.

Mozda ti bolovi nisu bezazleni, koliko godina imas, kakva ti je podloga, jel imas ravne tabane? Ili makar poluravne?
Slazem se mnogo sa piratom, trcaje je ubica kolena i ko nije atleticar pro neka batali to odma, pogotovo mi sa 100+ kg.
Brzo hodanje ti je skoro pa slican kardio, veruje mi, i tu mozes dosta da uradis.

Van mreže petradel

  • Lepotica
  • Član
  • *****
  • Poruke: 8
Odg: Kolena i trcanje!
« Odgovor #6 poslato: Jun 05, 2009, 01:14:31 pre podne »
stalno menjam brzinu trcanja, uglavnom trcim sporo, lagano pa to smenjujem sa sporijim ili malo brzim tempom kako bih dobila i efekat interval treninga.imam 170cm/60kg, trcim na tartan podlozi, u patikama namenjenim za trcanje i sa uloscima za trcanje  :)
nisam napomenula da sam fizioterapeut po struci  ;D tako da sam vecinu cinjenica uzela u obzir kada sam kretala da trcim. Naravno da ima laksih (za zglobove) oblika kardia, skijasko trcanje je pravi primer, ali za to npr bih morala da placam clanarinu u teretanama, a masa teretana vremenski ili cenom ogranicava upotrebu kario sprava :'(
Brzi hod jeste dobar, ali trenutno ne zadovoljava moje potrebe  ;D ne mogu ljudski ni da se oznojim...
Kapiram ja da je trcanje lose za kolena, kukove, kicmu i stopala, sto je logicno obzirom da se pritisak na kuk pri hodu povecava cak 5X. Sta se tek desava pri trcanju-ne zelim da mislim! :o  Nego, upravo je moja dilema u tome sto nailazim na literaturu,strucnjake i primere deka i baka od 80godina koji ceo zivot trce i nemaju artritis  ;D a opet sa druge strane cujem lekare koji kao nesto znaju (ne zelim nikoga da vredjam, izvinjavam se unapred) i nisu pristalice trcanja...S toga me je interesovalo kakvi su vasi stavovi u vezi teme ili neke naucne cinjenice (ako ih znate ;))
A da-moji bolovi jesu bezazleni jer od 8 razreda imam problema sa bolovima u rucnim zglobovima, kasnije ramenima,kolenima, kukovima,  javljaju se kad se menja vreme ili na smenu godisnjih doba, tako da na to vise i ne obracam paznju  8)