Maj 08, 2024, 10:58:55 posle podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.108 poruka u 18.751 tema - 20.950 članova - Poslednji član: Ostoja92
X3MShop banner

Autor Tema: Kardio od šest sati  (Pročitano 3182 puta)

Van mreže Spear20

  • Član
  • *
  • Poruke: 11
Kardio od šest sati
« poslato: Oktobar 20, 2010, 11:58:52 pre podne »
Pozdrav svima na forumu i pohvale za izuzetnu kvalitetu članaka i savjeta koji se ovdje mogu naći.

E sad imam jednu nedoumicu. Naime dosta sam novi u svemu ovome i može se reći da sam ovamo "zalutao" isključivo i jedino zato jer sam sa 31 godinom života navukao 108 kg na 178 cm. Mnogo sam čitao po forumima i otprilike u osmom mjesecu prvi put ulazim u teretanu (živim u Splitu, usput). Nekako mi se nije pretjerano sviđao rad svaki dan druga mišićna skupina pa sam krenuo ponedjeljak - srijeda - petak sa tzv. full body programom kojeg mi je preporučio i sastavio jedan iskusniji kolega, sa napomenom da ćemo vidjet kako će sve to izgledat i hoćemo li mijenjati način treninga. Prehranu sam bazirao tako da dnevno unosim cca  60 % proteina, 30% ugljikohidrata i 10 % masti, uz obavezan unos BCAA 10g prije, 10g za vrijeme i 10 g nakon treninga uz koje popijem i Whey protein + nekakav šećer iz DM-a (traubenzucker ili tako nešto) E sada dolazi dio zbog kojeg sam i napisao ovaj post. Naime, po sistemu Vedrana Jakšića a odmah ujutro natašte vozim sobnu biciklu tri (3) sata uz puls 60 % max. A nakon treninga (ako taj dan treniram) krenem kući pješice (brzo hodanje) nekih 20 kilometara, najdužim putem do kuće (predgrađe Splita).Kad ne treniram taj dan opet navečer biciklo tri sata (65%  max) E sad u nešto više od dva mjeseca sam došao na 94 kilograma, međutim iako mi kilogrami idu dolje a i primjećujem da mišići dobivaju nekakav suvisli okvir, da li mi se isplati odmah prijeći na HIIT ( vidim da je to ovdje izuzetno objasnio gospodin Petrović) ili nastaviti sa ovim programom pa dok ide - ide. Napominjem da je jedini razlog zbog kojeg bih odustao od ovog dosadasnjeg kardia, užasna monotonija. Srećom financije mi nisu nikakav problem u životu pa vremena imam sasvim dovoljno da ovakav kardio radim i dalje, međutim ovaj HIIT mi djeluje mnogo mnogo privlačnije. Samo nisam siguran jel to može izazvat kakva oštećenja na tetivama i zglobovima s obzirom da imam još uvijek više od 90 kilograma i nisam siguran isplati li se mjenjati "konja koji pobjeđuje"?

Ispričavam se na dužem postu

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.540
Odg: Kardio od šest sati
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 20, 2010, 03:26:37 posle podne »
nece izazvati bilo kakva ostecenja... pa pre bi ti izazvalo neke tegobe toliko sati koliko si radio kardio sa nekadasnjom tezinom itd , sad tek kad si skunio nesto mozes lakse da treniras, slobodno udri HIIT, pazi mozes ti i pored kucnog bicikla i sprave i na karido spravama da radis kardio kao recimo simulator skijaskog trcanja je isto jako dobar , zamoris se podjednako a pokreti su ti ograniceni i kontrolisani tako da nema nekih iznenadnih trenutaka da krivo stanes pa istegnes nesto itd... a koji ti je to secer , nisam najbolje razumeo ? dekstroza? jel si to mislio? 

Van mreže Spear20

  • Član
  • *
  • Poruke: 11
Odg: Kardio od šest sati
« Odgovor #2 poslato: Oktobar 20, 2010, 03:53:46 posle podne »
nece izazvati bilo kakva ostecenja... pa pre bi ti izazvalo neke tegobe toliko sati koliko si radio kardio sa nekadasnjom tezinom itd , sad tek kad si skunio nesto mozes lakse da treniras, slobodno udri HIIT, pazi mozes ti i pored kucnog bicikla i sprave i na karido spravama da radis kardio kao recimo simulator skijaskog trcanja je isto jako dobar , zamoris se podjednako a pokreti su ti ograniceni i kontrolisani tako da nema nekih iznenadnih trenutaka da krivo stanes pa istegnes nesto itd... a koji ti je to secer , nisam najbolje razumeo ? dekstroza? jel si to mislio?  
Ovo što pijem sa Whey proteinom je nekakav "traubenzucker" ili grozdani šećer (to u "mojoj" teretani mnogi miješaju sa whey proteinom). A za tu spravu ću vidjeti, upravo razmišljam o investiciji od nekoliko tisuća eura za utege i sprave pošto imam veliko grijano potkrovlje gdje ionako nitko ne živi pa mi je glupo ići u teretanu, pogotovo jer čujem da je početkom godine izuzetno teško doći na red na spravu zbog gužve (jel to i kod vas slučaj ili ljudi pretjeruju?). Dalje, u prilici sam svakodnevno konzumirati svježu morsku ribu jer imamo poduzeće koje se bavi ulovom i preradom ribe pa sam mislio koristiti ribu kao središnji izvor proteina jer je izuzetno volim i koristio bih je kao zamjenu za puretinu i piletinu. Možda vam se pitanje čini glupo, ali ne znam (odnosno bar nisam nigdje pronasao) može li riba biti jednako kvalitetan izvor proteina kao crveno meso odnosno pureća ili pileća prsa za koje vidim da su neke središnje namirnice oko koje se vrti filozofija i pristup zdrave prehrane, a za tunu su mi rekli da je ne konzumiram svaki dan zbog žive  ??? ??? ?
« Poslednja izmena: Oktobar 20, 2010, 03:55:27 posle podne Spear20 »

Van mreže dex

  • Bantamweight Member
  • ***
  • Poruke: 177
Odg: Kardio od šest sati
« Odgovor #3 poslato: Oktobar 20, 2010, 04:13:30 posle podne »
manje vise to za zivu, al bzv je da jedes ribu iz konzerve, a zivis na moru. riba je odlican izvor proteina, samo udri...

Van mreže Spear20

  • Član
  • *
  • Poruke: 11
Odg: Kardio od šest sati
« Odgovor #4 poslato: Oktobar 20, 2010, 04:22:40 posle podne »
manje vise to za zivu, al bzv je da jedes ribu iz konzerve, a zivis na moru. riba je odlican izvor proteina, samo udri...

Nisi dobro pročitao, imam poduzeće za ulov i preradu ribe. Moje pitanje se odnosilo na konzumiranje  svježe ulovljene ribe . Hvala na odgovorima.
« Poslednja izmena: Oktobar 20, 2010, 04:25:13 posle podne Spear20 »

Van mreže dex

  • Bantamweight Member
  • ***
  • Poruke: 177
Odg: Kardio od šest sati
« Odgovor #5 poslato: Oktobar 20, 2010, 04:50:06 posle podne »
ja se nesto zajebo, zaboravio da ima tune i u jadranu. udri po svezoj tuni, bolje od toga nema.

Van mreže ivan.ipsc

  • Bantamweight Member
  • ***
  • Poruke: 183
  • :)
Odg: Kardio od šest sati
« Odgovor #6 poslato: Oktobar 20, 2010, 08:11:57 posle podne »
Riba je najbolja kad je tek izvadjena iz vode tojest sveza tako da ti je to extra ja bi je krkao svaki dan, da sam na tvom mestu :)