Jun 15, 2024, 11:24:41 posle podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.194 poruka u 18.756 tema - 20.949 članova - Poslednji član: nikolicmarko
X3MShop banner

Autor Tema: TRENING ZA GLUTEUSE I KVADRICEPSE  (Pročitano 8820 puta)

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.318
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
TRENING ZA GLUTEUSE I KVADRICEPSE
« poslato: Avgust 02, 2011, 07:18:53 posle podne »
AKO SE OSVRNETE U TERETANI, SVUDA CETE VIDETI MOMKE SA SJAJNIM BICEPSIMA, ODLICNIM TRBUSNJACIMA, SIROKIM RAMENIMA I RAZVIJENIM GRUDIMA. USKE MAJICE BEZ RUKAVA SU UNIVERZALNI JEZIK KOJIM SE KOMUNICIRA U OVAKVOJ FIZICKOJ ELITI.

 Ali, znate sta, dobro razvijen gornji deo tela danas prakticno predstavlja normu. Ako ste iskreno zainteresovani da igru vrednu elitnog statusa, moracete da pogledate dole. Tako je, dobro pogledajte vase noge i priznajte koliko ste vremena posvetili razvoju misica na nogama. Ako pripadate velikoj grupi bodibildera pocetnika, onda mozete reci da vas trening za gluteus i kvadriceps tek treba da dostigne onaj intenzitet sa kojim radite vezbe za gornji deo tela.

 

1.)POCNITE DA RAZLIKUJETE KVADRICEPS I GLUTEUS

Trening za kvadriceps i gluteus ne treba da bude razdvojen. Kada radite jednu od ove dve grupe misica vi automatski aktivirate i drugu. Mnoge slozene vezbe-poput leg-pressa i cucnja- aktiviraju vise od jedne misicne grupe, onemogucujuci da izolujete jedan misic. Prednost ovde je sto trening mozete da ucinite efikasnijim i da aktivirate vecu misicnu masu sa manje vezbi; sto je jos vaznije, kod slozenih vezbi mozemo da koristimo vece tezine, stimulisuci ciljna misicna vlakna tezinama koje dovode do maksimalne hipertrofije (odnosno, maksimalnog misicnog rasta). Kvadriceps se sastoji od cetiri misica spojena u blizini kolena i koji se aktiviraju kod pokreta u kojima ispruzate koleno. Samo jedna vezba, a to je ekstenzija nogu, izoluje kvadriceps, ali slozenije vezbe za noge aktiviraju misice kvadricepsa do nekog stepena. Gluteus aktiviramo kada zakoracimo, sedimo ili stojimo. I dok gluteus mozemo da aktiviramo izolovanim pokretima, svi najslozeniji pokreti donjeg dela tela ukljucuju I gluteus. Zato kada radite butane I guzu veoma je efikasno da radite slozene vezbe sa velikim tezinama koje se sastoje od ekstenzije I kolena I kuka.

 

2.) DOBRO SE ZAGREJTE

Zagrevanje nam omogucuje da dizemo vece tezine I na taj nacin da stimulisemo maksimalan broj misicnih vlakana. Koji je najbolji nacin da se zagrejete? Pocnite sa jednom od kardio sprava kako biste pokrenuli veci protok krvi. To radite nekih 7-10 minuta pri niskom ili umerenom intenzitetu. Kako mozete znati kada je dosta? Pa bas onda kada vam se pojavi prvi grasak znoja. Mnogi bodibilderi zapocinju trening za noge sa laganom ekstenzijom kako bi zagrejali kvadriceps, ali vi mozete umesto toga uraditi I leg press jer s njim aktivirate I kukove. Naime, necete zagrejati glutes I aduktore I kukove. Naime, necete zagrejati gluteus I aduktore ako se zagrevate ekstenzijom nogu. Uradite ne vise od tri serije sa malim tezinama I velikim brojem ponavljanja (od 15 do 20) I mozete poceti trening.

 

3)IZABERITE PRAVU VEZBU ZA POCETAK

Sada kada ste spremni da pokrenete veliku tezinu, nemojte zaboraviti da izaberete vezbu koja vam upravo dopusta da to uradite-a to nije ekstenzija. Mi uglavnom imamo najvise snage na pocetku treninga, narocito na treningu na kojem radimo noge, pa je neophodno da izaberete neki slozeni pokret. I cucanj I leg pres predstavljaju dobar izbor za ovaj deo treninga, ali su mozda vezbe sa slobodnim tezinama bolje. One zahtevaju I da misici podupiraci rade vise kako bi zadrzali ravnotezu I pravilan polozaj tela, a  te misicne grupe koje kod ovih vezbi asistiraju takodje nam I omogucavaju da dignemo vise, sto opet podrazumeva I vecu misicnu stimulaciju. Zapravo, cucnjevi sa slobodnim tezinama aktiviraju, pored kvadricepsa I gluteus I tetive I listove, zbog cega spadaju u veoma popularnu vezbu za pocetak treninga medju bodibilderima. Milos Sarcev je takodje pristalica konvencionalnog cucnja. “Cucanj sa tegovima je kralj svih vezbi za kvadriceps”, kaze on. “Nemojte da vas prevare oni koji kazu da je cucanj napredna vezba. Pocnite sa veoma malim tezinama I naucite pravilnu tehniku. Stanite tako da vam razmak izmedju nogu bude u sirini ramena (stopala su u ravni sa ramenima) I uradite pun pokret. Pun pokret podrazumeva I pun napredak.” Ako se I dalje plasite cucnja, postoje alternative. Na primer Monika Brant preporucuje Smith spravu. “Smith masina predstavlja bezbedniju alternativu , koja ima iste prednosti kao I konvencionalan cucanj sa tegovima, ali nam sprava pomaze da stabiliziramo pokret,”objasnjava ona. “Kada je rec o cucnju, nista nije vaznije od dobre forme.”

 

4.)IZABERITE RAZLICITE SLOZENE POKRETE

Kao sto birate vise od jedne vrste potiska za grudi, tako bi trebalo da ubacite I vise od jedne slozene vezbe za noge. Ovde je ideja da se ciljani misic aktivira iz razlicitog ugla, sto generalno nije tesko. Ako ste poceli sa cucnjem, uradite leg press kao sledecu vezbu, ili slicno. Bez obzira koji ste pokret izabrali, radite ono sto je moguce sa  vecim tezinama I onoliko ponavljanja koliko ste zamislili. Najverovatnije cete kao drugu vezbu izabrati neku na spravi, ako ste prvu vezbu radili sa slobodnim tezinama. Razlog za to jeste sto ste vec potrosili dosta energije radeci prvi pokret. Sprava nam omogucuje da brinemo samo o tome da li cemo uspeti da odrzimo ravnotezu. Ako ste, na primer, poceli sa leg pressom I nastavljate sa cucnjem, bice vam znatno teze da izbalansirate tezinu.

 

5) RADITE ISKORAK ZA GUZU

Najverovatnije najbolja vezba za oblikovanje gluteus jeste iskorak. Vecina ljudi ne moze iskorak da radi sa velikim tezinama, pa zato nema potrebe da ovu vezbu radite kao prvu na treningu za noge. Vodite racuna da iskorak radite pravilno, jer cete do sada izgubiti dosta energije. Pocnite sa veoma malim tezinama kako biste postigli formu I zapamtite da tegovi sa kojima radite iskorak nikako ne bi smeli da budu iste tezine kao oni sa kojima ste radili prvu vezbu.

 

6.) POCNITE DA IZOLUJETE SPECIFICNE MISICNE GRUPE

Kada ste odradili tezi deo posla, vreme je da se bacite na izolovane vezbe. E ovde mozete da radite noznu ekstenziju koja izoluje kvadriceps. Koncentrisite se na negativni pokret (spustanje), a tezinu podizite eksplozivno. Dve druge dobre vezbe, mada ne bi trebalo  da ih radite na svim treninzima za noge, jeste aduktor sprava, sprava koja aktivira misice unutrasnje butane, I abductor sprava, sprava koja aktivira misice sa spoljasnje strane butane. Kod ovih izolovanih pokreta pokusajte da radite sa nesto manjim tezinama zajedno sa vecim brojem ponavljanja koja zaista “prze” unutar misica.

7.) IZABERITE PRAVI BROJ PONAVLJANJA

Ljudi se cesto pitaju sa kojim tezinama bi trebalo da rade, ali to je nesto sto sami treba da odredite. Uopsteno govoreci, trebalo bi da radite sa tezinama sa kojima mozete da uradite deset pravilnih ponavljanja. Ako ta ponavljanja preterano lako odardjujete, onda je tezina koju koristite veoma mala. Ako vec sesto ponavljanje ne mozete pravilno da uradite, onda je tezina prevelika. Ne morate uvek da radite standardne tri serije od deset ponavljanja. Ako , na primer, deset ponavljanja radite sa 100kg, uradite osam ponavljanja sa 110kg, zatim mozda petnaest ponavljanja sa 90kg.  Najvaznije je da serije radite tako da ne dozvolite misicu da se adaptira. Nemojte se plasiti da isprobate I neke nove pristupe ovoj vrsti treninga. Nasi citaoci kazu da kod treninga za noge prave vece varijacije po pitanju broja ponavljanja nego sto je to slucaj sa treningom za gornji deo tela. Eksperimentisite sa serijama od po osam, deset, dvanaest ili petnaest ponavljnja. Vreme koje je potrebno za oporavak cesto odvraca pocetnike da nastave da treniraju noge. Zapamtite, da je lako, svi bi to radili. Samo nemojte da odustajete I postacete deo bodibilding elite.

                                             (X-FITNES, godina IV, broj 18)

 

www.ogistra-nutrition-shop.com

Van mreže vlada sin

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 3.126
Odg: TRENING ZA GLUTEUSE I KVADRICEPSE
« Odgovor #1 poslato: Avgust 03, 2011, 12:41:38 pre podne »
Interesuje me posto radim mrtvo u treningu za noge najcesce, kada je tu vezbu najbolje raditi, odnosno koji je najbolji redosled  i da li je mnogo uraditi 4 vezbe po 4 serije na treningu nogu tipa cucanj,mrtvo,iskorak,leg pres?
Men sana in corpore sano !

Van mreže Thor_ZR

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 445
Odg: TRENING ZA GLUTEUSE I KVADRICEPSE
« Odgovor #2 poslato: Avgust 03, 2011, 12:55:17 pre podne »
 Peđa, šta misliš o dva treninga za noge nedeljno?
Naime meni zaostaje gluteus i zadnja loža u veličini, pa da li bi bilo pametno da jednom radim čučnjeve i leg press i ekstenzije, a tokom iste nedelje da uradim recimo iskorake ili mrtvo dizanje sa ravnim kolenima i leg curl? Ili da razmak bude 4-5 dana između takvih treninga?

Van mreže jovann

  • Lightweight Member
  • ***
  • Poruke: 255
Odg: TRENING ZA GLUTEUSE I KVADRICEPSE
« Odgovor #3 poslato: Avgust 03, 2011, 01:56:35 pre podne »
Evo ja cu nesto reci ako hoces moje misljenje dok se ne oglasi doc.
Ne znam kako radis noge s cim ili same ,ali ovo sto si napisao ne da je mnogo nego previse.Ako hoces sve zive vjezbe da ubacis za noge da izmiksujes moze ovako,znaci ne radis sve odjednom i leg press i cucanj i iskorak.
Nego jedne nedelje ubacis cucanj,ekstenzije i listove.
Druge leg press eksetnzije i listove.
trece iskorak ekstenzije i listove.
Pod ekstenzijom podrazumjevam(sprava tj sprave za quad i zadnju lozu)

zakljucak :Svaki naredni trening kao glavnu vjezbu ubacis ili cucanj ili leg press ili iskorak ,ne sve zajedno.Mada ako mozes radi.
Mada i za noge nekad je dovoljno da uradis samo cucnjeve.
Moras odmarati sve podjenako ,ne mozes forstirati noge 2x zato sto su ti slabija partija.
« Poslednja izmena: Avgust 03, 2011, 02:51:16 pre podne jovann »

Van mreže Thor_ZR

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 445
Odg: TRENING ZA GLUTEUSE I KVADRICEPSE
« Odgovor #4 poslato: Avgust 03, 2011, 10:01:08 pre podne »
 @jovan

 Ok hvala na isrpnom odgovoru. Naime, isprobao sam dosta različitih treninga za noge i shvatio sam da je čučanj ipak glavna vežba koja ima najbolji efekat na sve mišiće nogu. Najčešće uradim jedne nedelje paralelni ćučanj a naredne nedelje prednji čučanj. Što se tiče prese, ne mogu da postignem željeni efekat samo presom, jednostavno moram da uradim makar nekoliko serija čučnjeva pre prese.
 Sad što si napisao, sve tri stvari su puno za jedan trening, bar meni, to se slažem. Zato sam mislio da na drugom treningu dopunim sa nekoliko vežbi za zadnju ložu i dupe...:D
 Inače trenutno radim noge u kombinaciji sa ramenima, čisto reda radi,dok ne krenem za ozbiljno na jesen sve da treniram.

Van mreže vlada sin

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 3.126
Odg: TRENING ZA GLUTEUSE I KVADRICEPSE
« Odgovor #5 poslato: Avgust 03, 2011, 10:27:23 pre podne »
Hvala za komentar, noge radim same na treningu sa pauzom i dan pre i dan posle, a listove sa ramenima. Znaci 3 vezbe i to je to,ubacicu onda stomak  taj dan da mi ne bude bas 30min trening. Da li bi onda mrtvo dobro islo kao druga vezba iza cucnja ili  iskoraka ili kao treca ?
Men sana in corpore sano !

Van mreže MSH

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 50
Odg: TRENING ZA GLUTEUSE I KVADRICEPSE
« Odgovor #6 poslato: Avgust 03, 2011, 10:54:37 pre podne »
Ja cu samo malo da se ubacim. Citam komentare i prosto ne verujem koliko se malo odmaraju. Dobro i ja sam tako radio na pocetku ali kada sam poceo da odmaram po 2-3 dana kvalitetno uz hranu postizao sam najbolje reyultate. To vam je cista matematika koliko se kalorija ili dzula potrosi na dobrom treningu izracunajte (ogromne cifre) pa sutra opet tako i tako dalje pa kada ce se to nadoknaditi hranom i stalno smo u deficitu sa kaloriujama a upravo visak kalorija treba da bude za kval. mis. masu. Mnogi rade po ugledu na magazine i takmicare koji su puni steroida (ne kazem nista). Svako neka misli svojom glavom i osluskuje svoje telo. Probajte da izrotirate sve misicne grupe za 10tak dana pa i vise (a ne za 5 ili7) a u medjuvremenu kvalitetan odmor i hrana i san jer hormon rasta je najjaci u snu. Mislite o ovome, mozda i radite ne kazem ali nekome ce dobro doci da razmislja na ovakav nacin, znam ljude koji su vuse dobili na masi sa manje treninga - nije nelogicno. (zamislite samo 2xnedeljno raditi noge, to me iniciralo na ovoliki tekst)
« Poslednja izmena: Avgust 03, 2011, 11:27:30 pre podne MSH »

Van mreže Thor_ZR

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 445
Odg: TRENING ZA GLUTEUSE I KVADRICEPSE
« Odgovor #7 poslato: Avgust 03, 2011, 11:43:43 pre podne »
@MSH

 Verovatno si u pravu. Znam da se puno troši i da je potrebno dosta vremena za odmor. Ali pošto godinama treniram na sličan način noge, i to jedanput nedeljno mislio sam da promenim rutinu. Tu mi je pala ta ideja na pamet. Negde sam pročitao da je vreme potrebno da se mišiči nogu regenerišu 72 sata...pa reko daj onda da ih ponovo opteretim nakon 4 ili 5 dana....Možda bude i kontraproduktivno. Da napomenem, treniram već 8 godina sa prekidima.

Van mreže MSH

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 50
Odg: TRENING ZA GLUTEUSE I KVADRICEPSE
« Odgovor #8 poslato: Avgust 03, 2011, 12:20:42 posle podne »
Da OK, imas dobar staz. U tom slucaju bi ti preporucio da razbijes rutinu, sto si ti i hteo da uradis, to u svakom slcaju i to na svaka 3-4 meseca za ubudice i za svaku mis. grupu. Ja to radim raznim trening principima (sistemima). Menjam ih periodicno: - opadajuće serije, opadajuće pauze, negativne odmarajuće serije, opadajuće odmarajuće serije, prethodno iscrpljenje, naknadno iscrpljenje, forsirana ponavljanja, negativni pritisak, super spora ponavljanja, parcijalna pon.  itd itd imam ih na "lageru" oko 30tak - 40 (sto sam sakupljao godinama sa svih strana) i to stalno okrecem (treba par godina da se sve okrenu samo jedanput) ili ubacim tek onako jednu nedelju da iznenadim i sam sebe. Jedino sto je stalno u treningu a to su promene, to je vrlo bitno a vec sam naveo kako ja to radim. Valjalo bi i general da se oglasi da da misljenje. Pozdrav, srecno i radno...
« Poslednja izmena: Avgust 03, 2011, 12:27:37 posle podne MSH »

Van mreže Thor_ZR

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 445
Odg: TRENING ZA GLUTEUSE I KVADRICEPSE
« Odgovor #9 poslato: Avgust 03, 2011, 01:54:53 posle podne »
 Ok slažem se sa svime što si napisao. Treba razbiti rutinu svakako na neki način.
Pozdrav i hvala!

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.318
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: TRENING ZA GLUTEUSE I KVADRICEPSE
« Odgovor #10 poslato: Avgust 03, 2011, 05:03:42 posle podne »
Citat
. Ja to radim raznim trening principima (sistemima). Menjam ih periodicno: - opadajuće serije, opadajuće pauze, negativne odmarajuće serije, opadajuće odmarajuće serije, prethodno iscrpljenje, naknadno iscrpljenje, forsirana ponavljanja, negativni pritisak, super spora ponavljanja, parcijalna pon.  itd itd imam ih na "lageru" oko 30tak - 40 (sto sam sakupljao godinama sa svih strana)

ne bih dodao vise nista jer si sa ovim sve rekao
BRAVO
a trenirati noge 2 puta nedljeno za nekoga ko nije ON LINE i ko nema pojma sta radi....GLUPOST

Van mreže Thor_ZR

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 445
Odg: TRENING ZA GLUTEUSE I KVADRICEPSE
« Odgovor #11 poslato: Avgust 04, 2011, 01:12:39 pre podne »
Citat
. Ja to radim raznim trening principima (sistemima). Menjam ih periodicno: - opadajuće serije, opadajuće pauze, negativne odmarajuće serije, opadajuće odmarajuće serije, prethodno iscrpljenje, naknadno iscrpljenje, forsirana ponavljanja, negativni pritisak, super spora ponavljanja, parcijalna pon.  itd itd imam ih na "lageru" oko 30tak - 40 (sto sam sakupljao godinama sa svih strana)

ne bih dodao vise nista jer si sa ovim sve rekao
BRAVO
a trenirati noge 2 puta nedljeno za nekoga ko nije ON LINE i ko nema pojma sta radi....GLUPOST

 Šta sad treba da znači da nisam on line? Hemija? A sad da nemam pojma šta radim (ako si mislio na mene) si čisto tako lupio...

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.318
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: TRENING ZA GLUTEUSE I KVADRICEPSE
« Odgovor #12 poslato: Avgust 04, 2011, 10:18:51 pre podne »
lupio:D
priceles
pa vidi majstore
da pratis kada se nesto pise itd,onda ne bi ni postavio LUPACKA pitanja tipa-IMAM STAZA JAKO PUNO U TERETANI i DALI DA TRENIRAM NOGE DVA PUTA NEDLJENO
jer da si citao onda ib video da i oni koji imaju MNOGOOOOOOOOOO vise staza od tebe i MNOGOOOOOOOOOO vise svega iza sebe od TEBE ne vezbaju noge dva puta ako nije u pitanju PRIORITET u svrhu nekog takmicenja gde se kasni iz nekog razloga ili slicno

i da si citao ono sta pisemo onda bi veruj imao pojma sta da radis a i da citas ovo sta sada pisem onda bi imao pojma sta da radis
ali posto nemas pojma evo reci cu ti

NEMOJ DA TRENIRAS NOGE DVA PUTA NEDLJENO JER TO NIJE ZA TEBE

nadam se da sam pomogao :D

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.318
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: TRENING ZA GLUTEUSE I KVADRICEPSE
« Odgovor #13 poslato: Avgust 04, 2011, 01:44:56 posle podne »
thor tarzane,jednostavno je BEZPREDMETNO da ti vise odgovoram i upustam se sa tobom u bilo kakvo vrstu..hmmm..ajd da je nazove rasrpava mada je to veoma blaga rec
zato bih te molio da ne gadis ovu sjajnu temu vise ukoliko nemas nesto pametno da pitas ili kazes
hva;la
 :D :D :D :D

Van mreže Thor_ZR

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 445
Odg: TRENING ZA GLUTEUSE I KVADRICEPSE
« Odgovor #14 poslato: Avgust 04, 2011, 02:35:07 posle podne »
thor tarzane,jednostavno je BEZPREDMETNO da ti vise odgovoram i upustam se sa tobom u bilo kakvo vrstu..hmmm..ajd da je nazove rasrpava mada je to veoma blaga rec
zato bih te molio da ne gadis ovu sjajnu temu vise ukoliko nemas nesto pametno da pitas ili kazes
hva;la
 :D :D :D :D

 U stvari imam da pitam još nešto... Vredi li raditi listove više od 1x nedeljno, ako zaostaju naravno...? Nisam imao nameru da se raspravljam, samo ne dam na sebe :D