Maj 11, 2024, 05:11:42 posle podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.128 poruka u 18.752 tema - 20.950 članova - Poslednji član: Ostoja92
X3MShop banner

Autor Tema: Moj trening  (Pročitano 15003 puta)

Van mreže Buki

  • Cruiserweight Member
  • *****
  • Poruke: 867
Re: Moj trening
« Odgovor #30 poslato: Jun 27, 2006, 06:47:25 pre podne »
Citat: fitness_instruktor
Kako telo regulise podizanje (istim misicem) razlicite tezine i sta je uzrok tome?

BIVA STINULIRANO I NASTAJE HIPERTROFIJA ILI HIPERPLAZIJA!


od kad nastaje hiperplazija zivota ti ?

Van mreže fitness_instruktor

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 382
Re: Moj trening
« Odgovor #31 poslato: Jun 27, 2006, 07:49:32 pre podne »
Osim hipertrofije vlakna tipa I na trening reagiraju povećanjem broja mitohondrija i oksidativnih enzima, te porastom broja kapilara između mišićnih vlakana. Trening ne mijenja odnose između tipova vlakana (Goldspink & Ward, 1979). Do danas nije dokazano stvaranje mišićnih vlakana u čovjeka te je prilagodba povećanjem broja mišićnih vlakana malo je vjerojatna. Kao teorijski mogući mehanizam povećanja broja vlakana navodi se uzdužno cijepanje hiper[/i]trofičkih mišićnih vlakana.
Neki to nazivaju HIPERPLAZIJA!!!!!

Van mreže Nikko55

  • Član
  • *
  • Poruke: 32
Re: Moj trening
« Odgovor #32 poslato: Jun 29, 2006, 04:25:37 pre podne »
Citat: Nikko55


Pitanje za tebe  je:

 - koji je osnovni princip po kome misicno vlakno radi i kako se na osnovu tog principa kontrolise ili izvodi pokret podizanja razlicitih tezina?

Ako ti je poznat taj princip shvatices da je kod piramidalnog izvodjenja treninga relativno gubljenje vremena izvodjenja vezbi sa manjim opterecenjem od maksimalnog.


Cekao sam malo duze verujuci da ce se neko od moderatora ubaciti u diskusiju ali izgleda to je samo slucaj kad treba nekog kritikovati.

Samo da te malo podsetim kako je misic gradjen.

- osnovu svakog skeletnog misica cini misicno vlakno i motoricki nerv (koji dolazi iz mozga ili produzene kicmene mozdine i ulazi u misic). Ta misicna vlakna su povezana u snopove i u jednom snopu moze biti od 12 do 150 misicnih vlakana. Da bi ti snopovi mogli da rade potreban im je signal iz mozga i on se prenosi preko motorickog nerva. Ali taj signal mora da inervise svako pojedinacno misicno vlakno u snopu i zbog toga se nerv, kada stigne u snop, grana na vise manjih ogranaka i svaki od tih ogranaka inervise jedno misicno vlakno.

Takodje jedan motoricki nerv moze inervisati vise snopova. Vazno je napomenuti da se sva misicna vlakna jedne motoricke jedinice aktiviraju istovremeno.

Iz toga proizilazi da je apsolutna sila koju misic razvija po kvadratnom centimetru fizioloskog preseka identicna medju polovima, decom, odraslima kao i kod treniranih i netreniranih osoba. Iz ovog dalje proizilazi da ako zelis povecati apsolutnu misicnu silu moras povecati fizioloski presek aktiviranog misica tj. izazvati hipertrofiju.


Koji je osnovni princip po kome misicno vlakno radi?

Svako pojediniacno vlakno ima osobinu da radi po principu "sve ili nista". To znaci ili ce se maksimalno zgrciti ili se nece zgrciti uopste. Nema nista izmedju.

Pa kako se onda vrsi gradacija kontrakcije ili kako se podizu razliciti tereti?

Kako smo videli da pojedinacno misicno vlakno radi po zakonu "sve ili nista" a da su ta ista misicna vlakna povezana u snopove, gradacija u podizanju razlicitih tereta se vrsi aktiviranjem samo odredjenih misicnih snopova. Istovremeno su ostali snopovi neaktivni ali spremni za akciju u slucaju da rad potraje duze. Na taj nacin je omogucen rad slabijeg inteziteta a duzeg trajanja.

Zbog ovog principa delovanja svaki rad koji ne aktivira sva misicna vlakna nema nikakvog ili sasvim malog efekta ne misicnu hipertrofiju. Zbog toga si i opadajuce ili rastuce serije nepotrebno trosenje vremena (snopovi rade na smenu i mozak ima informaciju da je postojeci fizioloski presek misica sasvim dovoljan). Jedino zadnja serija (u rastucoj) ili prva serija (u opadajucoj) imaju jedini pravi efekat za ono sto BB zele a to je hipertrofija i to pod uslovom da je izabrana tezina, sa kojom se vezba, adekvatna u procentima u odnosu na 1RM.


Kako telo tj. mozak zna koliko misicnih snopova treba da upotrebi za odredjeni teret?

Proces je izuzetno komplikovan I odvija se veoma brzo. Najpre, preko cula vida (boja, oblik I velicina tega) pa preko sluha (vrsta I visina tona prilikom namestanja tega) I najzad preko dodira (tvrdo, hladno), mozak sakuplja informacije. Sve se to obradjuju u kori velikog mozga I uporedjuju sa vec ranije pohranjenim slicnim informacijama I na osnovu toga donosi zakljucak o kvalitetu I kvantitetu potrebnih signala.

Medjutim ti signali nisu dovoljno precizni I u velikoj vecini slucajeva su preobilni. Svakim novim treningom mozak iznova procesira informacije I koriguje postojece signale. Tim nacinom, nakon izvesnog vremena, dobija jasno odredjene parametre za dovoljnu I kvantitativnu I kvalitativnu kolicinu signala koja se salje misicima da bi oni uz minimalni utrosak energije sto efikasnije obavili postavljeni zadadtak.

I to je ona tacka kada se oseti da se dotadasnje tezine podizu sa lakocom I omiljeni termin kod BB -ra je “navikao mi se misic”. Kao sto smo videli misic nema nikakve veze sa tim. To je CNS pronasao najefikasniji put.

Ovakva najefikasnija kombinacija signala se sada naziva “minimalni prag nadrazaja” za doticnu vezbu I misice koji ucestvuju u njoj. Ako se u sledecem treningu ne dostigne taj prag, misic nazaduje. Ako se dostigne, misic stagnira, a ako se premasi misic napreduje.

Premasaj minimalnog praga nadrazaja moze se ostvariti jedino na dva nacina (za hipertrofiju)

- povecanjem tezine ili
- povecanjem brzine izvodjenje vezbe (explozivni pokret)

Svi ostali nacini (povecanje repeticija, povecanje setova, opadajuce ili rastuce serije itd) vode u treniranje drugih vrednosti misicnog vlakna (izdrzljivost - bilo opsta, snazna, jaka…itd ) I vrlo malo doprinose hipertrofiji.

Genetski kod

Svaka misicna ima svoj genet ski kod koliko moze da napreduje. Kad dostigne taj nivo dalji napredak je nemoguc.
Tada na scenu stupaju steroidi koji, pored procesa ubrzavanja ugradnje proteina, “razbijaju” I genetski kod doticne misicne celije I ona premasuje svoj potencijal.
Ali, usput, steroidi razbijaju I druge genetske kodove u celijama I to vodi u razne druge devijacije (ginekomastija, usporeni rast … itd)

Na mreži Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.309
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Re: Moj trening
« Odgovor #33 poslato: Jun 29, 2006, 06:50:08 pre podne »
gledaj ovako prijatelju...verovatno aludrias na mene kao jednog od oderatora,a posto ja nisam trenuno kuci tj u prilici da koristim net tako cesto,onda cu ovako da odgovrim na ova tvoja preseravanja ovde i tekstove koji granice sa nekada popularnom zabvom koja je bila omiljena medju sirokim narodnim masam..IGRE BEZ GRANICA..

dakle..u sve i jednom tekstu pises jedno te isto samo ti je redosled reci obrnut tj izmenjen i onda kazes trava je zelene i onda 3 posta nakon toga kazem zelena je ta trava jebem joj....

dakl...tvoji teksotvi koje prepisujes iz neke knjige koju je napisao neki starcic koji je odavno trebao da ide u penziju je PAST TENSE..

ja vidim da si zaita lepo savlado zadatu amteriju i se lepo naucio na pamet..okk....imas cistu 10....

a sada bih te zamolio najlepse da nas pustis svojih glupih i sarkastcinih komentara i ako nemas sta pametno DA KAZES I POKAZES KONKRETNIM PRIMEROM..ovo nam ne treba ovde......jel kao sto rekoh..ako zelis da se pdoajes kao dobr perosnalni trener ovde na ovom forumu..to neces..iz jednog razloga...jer to nisi i nikoga neces impresinirati svojom besomucnom prepiskom teskotva iz knjiga......

jos jednom....daj konkretane dokze ovoga sto prepisujes i o cemu prica onda ti neko dete mozda i poveruje....ovako...nema smilsa..gubis vreme pisajuci..veruj mi..


i ovo na kraju sto si naisao ...steroid-i-a ili whatever....

zzasto li me to podseca na jednog bivseg filozofa sa ovog foruma koji u malo da i kennedijevo ubojstvo nije pripisao aas_...hmmmmmmm

Van mreže fitness_instruktor

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 382
Re: Moj trening
« Odgovor #34 poslato: Jun 29, 2006, 07:32:12 pre podne »
Premasaj minimalnog praga nadrazaja moze se ostvariti jedino na dva nacina (za hipertrofiju)

- povecanjem tezine ili
- povecanjem brzine izvodjenje vezbe (explozivni pokret)

Nebi se s ovim složio jer mišić nezna je li je to 50 Kg ili 150 Kg on samo zna da li je mišić dovoljno ili nedovoljno stimuliran!

Primjer jedan poiznati bodybuilder radi čićan s nekih 30 ak KG i svaki out dobije dobru stimulaciju (dovoljnu) a noge su mu ogromne!!!
O ovome možeš cuti i na dvd-u MILIŠA Š

Na mreži Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.309
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Re: Moj trening
« Odgovor #35 poslato: Jun 29, 2006, 09:26:00 pre podne »
Citat: fitness_instruktor
Premasaj minimalnog praga nadrazaja moze se ostvariti jedino na dva nacina (za hipertrofiju)

- povecanjem tezine ili
- povecanjem brzine izvodjenje vezbe (explozivni pokret)

Nebi se s ovim složio jer mišić nezna je li je to 50 Kg ili 150 Kg on samo zna da li je mišić dovoljno ili nedovoljno stimuliran!

Primjer jedan poiznati bodybuilder radi čićan s nekih 30 ak KG i svaki out dobije dobru stimulaciju (dovoljnu) a noge su mu ogromne!!!
O ovome možeš cuti i na dvd-u MILIŠA Š
...prijat4elju veruj da ne vredi objasnjavati jer mislim tj pretpostvljam o cemu se ovde radi....saljem ti pm

Van mreže Dionis

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 346
Re: Moj trening
« Odgovor #36 poslato: Jun 29, 2006, 10:30:05 pre podne »
niko ti si onaj lik sa serbian cafea
Đenerale, đenerale
nek' je tvojoj majci hvala
što junaka rodila je
da se srpstvu vrati slava

Na mreži Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.309
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Re: Moj trening
« Odgovor #37 poslato: Jun 29, 2006, 07:02:14 posle podne »
vexx i pitt bull otisli set u off sa teme..tako da ako te nesto zanima..otvri novi topic,...soory....brisem

Van mreže Vexxx

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 777
Re: Moj trening
« Odgovor #38 poslato: Jun 29, 2006, 08:09:37 posle podne »
jao sad sam se setio... Sorri pedjos.....

Van mreže Nikko55

  • Član
  • *
  • Poruke: 32
Re: Moj trening
« Odgovor #39 poslato: Jul 01, 2006, 04:31:07 pre podne »
Citat: fitness_instruktor
Premasaj minimalnog praga nadrazaja moze se ostvariti jedino na dva nacina (za hipertrofiju)

- povecanjem tezine ili
- povecanjem brzine izvodjenje vezbe (explozivni pokret)

Nebi se s ovim složio jer mišić nezna je li je to 50 Kg ili 150 Kg on samo zna da li je mišić dovoljno ili nedovoljno stimuliran!

Primjer jedan poiznati bodybuilder radi čićan s nekih 30 ak KG i svaki out dobije dobru stimulaciju (dovoljnu) a noge su mu ogromne!!!
O ovome možeš cuti i na dvd-u MILIŠA Š


Svakako da izuzetaka u svakom sportu ima pa ni BB nije postedjen od toga.
Ja cu ti dati jedan drugi primer poznatog bicikliste, visestrukog osvajaca Tour de Frans-a za koga nauka nema objasnjenja zasto njegovo telo proizvodi minimalne kolicine mlecne kiseline pri najvecim naporima, zasto i te minimalne kolicine  uklanja strahovito brzo i, kao slag na tortu, nema objasnjenja za iskoristivost kiseonika koja za 40% premasuje najvece poznate vrednosti.

Tako i taj bilder ima nesto sto njegove misice stimulira vise nego ostale. Da nije tako svi bi radili, ukljucujuci i Milosa, sa malim tezinama i ne bi se ubijali ogromnim tegovima.

Van mreže Nikko55

  • Član
  • *
  • Poruke: 32
Re: Moj trening
« Odgovor #40 poslato: Jul 01, 2006, 04:32:09 pre podne »
Citat: Dionis
niko ti si onaj lik sa serbian cafea


Da

Na mreži Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.309
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Re: Moj trening
« Odgovor #41 poslato: Jul 02, 2006, 07:19:40 pre podne »
jos jedino na slikama nekih fotografa mozes da vidis kako se salzu lazne ploce na sipke i rade cucenjvi sa 400-500 funti..

jedini i siguran sam poslednji je ronnie koji odist radi sa ogromnim tezianma..

ovde nikako ne govrim da pof rade sa smesnim tezinama ali nikako sa tim da rade 5-6 ponavljanja u seriji i jedino sto mogu da dobiju od takvog nadrzaja je da se povrede do kraja zivota.....

novi pristup treninga nije nicija izmisljotina i trebalo bi svako da pogleda dvd milosa sarceva pa da onda daje komentare o bilo cemu..jel milos je neko koji je doneo nesto novo u ovaj sport i sto je najbitnije to je nesto sto radi i sto deluje...a nikako samo pojedincima....

primer...samo treaba pogledati milosev team sto prof sto amaterski i treba pogledati gomile njih kojima je milos dao savet....

pojedinci ciji misic reaguje specificno......ne bih rekao da se ovde radi o jedinkama

Van mreže RoCkY

  • Lightweight Member
  • ***
  • Poruke: 286
Re: Moj trening
« Odgovor #42 poslato: Septembar 02, 2006, 10:32:57 pre podne »
Evo kako mi izgelda trening:

Prva nedelja
Ponedeljak - 1:
Ledja
1. Lat ispred - 4x12-15
2. Letenje kosa klupa bucice 3x12-15
3. Veslanje u pretklonu sipka 3x12-15
4. Veslanje (sprava) 3x12-15
Triceps
1. Kros triceps(sipka) 4x12-15
2. Triceps sa cela 4x12-15
3. Triceps bucice (sedeci) 3x12-15 - ne svaki trening
Trbusnjaci
Kradio (bicikl) 25-30 min

Utorak - 1:
Noge
1. Extenzija 4x10-12
2. Leg Press 3x10-12
3. Iskorak sa Bucicama 3x12-15
4. Zadnja Loza Fleksija 3x10-12
5. Stojeci Listovi 3x12-15
6. Sedeci Listovi 3x12-15

Sreda - 1:
Kardio (trcanje) 25-30min

Cetvrtak - 1:
Grudi
1. Bench 4x10-12
2. Kosi bench 3x12-15
3. Kose bucice 3x12-15
4. Kros razvlacanje(donje grudi) 3x15-20
Biceps
1. Stojeci (sipka) 4x12-15
2. Sedeci bucice 4x12-15
3. Brahialis 3x12-15 - ne svaki trening
Trbusnjaci
Kradio (bicikl) 25-30 min

Petak - 1:
Ramena
1. Potisak iza 3x12-15
2. Odrucenje(letenje srednje rame) 3x12-15
3. Predrucenje (prednje rame) 3x12-15
4. Zadnje rame bucice 3x12-15
5. Trapez bucice 3x12-15
6. Trapez sipka 3x12-15
Kradio (bicikl) 25-30 min

Subota - 1:
Kardio (trcanje) 25-30 min
Trbusnjaci

Nedelja - 1:
Odmor

Druga nedelja
Ponedeljak - 2:
Ledja
1. Lat iza - 4x12-15
2. Veslanje u pretklonu sipka 3x12-15
3. Vucenje u pretklonu bucice 3x12-15
4. Veslanje (sprava) 3x12-15
Triceps
1. Kros triceps(kanap) 4x12-15
2. Uski bench 4x12-15
3. Triceps bucice 3x12-15 - ne svaki trening
Trbusnjaci
Kradio (bicikl) 25-30 min

Utorak - 2:
Noge
1. Extenzija 4x10-12
2. Cucnjevi 3x10-12
3. Kosi cucnjevi (masina) 3x10-12
4. Iskorak sa Bucicama 3x12-15
5. Zadnja Loza Fleksija 3x10-12
6. Stojeci Listovi 3x12-15
7. Sedeci Listovi 3x12-15

Sreda - 2:
Kardio(trcanje) 25-30 min

Cetvrtak - 2:
Grudi
1. Kosi bench 4x10-12
2. Ravni bench 3x12-15
3. Ravne bucice 3x12-15
4. Kontra bench bucice 3x12-15 (ponekad razvlacenja ili propadanja)
Biceps
1. Skot 4x12-15
2. Stojece bucice 4x12-15
3. Brahialis 3x12-15 - ne svaki trening
Trbusnjaci
Kradio (bicikl) 25-30 min

Petak - 2:
Ramena
1. Potisak ispred 3x12-15
2. Potisak bucice 3x12-15
3. Odrucenje(letenje srednje rame) 3x12-15
4. Vucenje do brade 3x12-15
5. Trapez bucice 3x12-15
6. Trapez sipka 3x12-15
Kradio (bicikl) 25-30 min

Subota - 2:
Kardio (trcanje) 25-30 min
Trbusnjaci

Nedelja - 2:
Odmor

Trening mi traje izmedju 45-60(+kardio) minuta nikad vise. Pauze izmedju serija 60-80sec, a izmedju vezbi 2min.
Cilj mi je definicija naravno uz dobru ishranu.
Interesuju me vasi komentari i sugestije na trening!!!

pozzzz i hvala
I  DON'T  EAT  FOR  TASTE,  I  EAT  FOR  FUNCTION

Van mreže Vexxx

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 777
Re: Moj trening
« Odgovor #43 poslato: Septembar 02, 2006, 10:43:43 pre podne »
S.icni su i moji treninzi samo sto ja to nemam na papiru :D

Meni izgleda ok ja radim isto 3-4 nekada 5 vezbi za 1 misicnu grupu...

Nemam nekih primedbi..... samo pichi.... adn may da force be with you & lavor near! :)

Van mreže nike

  • Član
  • *
  • Poruke: 3
Odg: Re: Moj trening
« Odgovor #44 poslato: Januar 09, 2007, 04:39:32 posle podne »
Citat: Boki4
95% povrede ramena spada u prednje iscasenje
meni se ovo desilo...zanima me kako mogu ovo da saniram...