Jun 14, 2024, 04:29:06 pre podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.184 poruka u 18.756 tema - 20.949 članova - Poslednji član: nikolicmarko
X3MShop banner

Autor Tema: Svadja izmedu mase i simetrije  (Pročitano 2735 puta)

Van mreže thor

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 609
  • Ali ajde vise skini mi se sa kurca, jebala te hrvy
Svadja izmedu mase i simetrije
« poslato: Oktobar 27, 2006, 12:39:45 pre podne »
Pitanje: Moj opseg kod bokova iznosi nekih 73,5 cm, a moj cilj je tako puno mase kako god bilo moguce da nabacim. Moji prijatelji mi kazu da cu ako postanem masivan izgubiti moju simetriju. Sta vi mislite o tome?
Dorian Yates: Tokom moje sestogodisnje "vladavine "kao Mr. Olympia bio sam permanentno zbog moga neestetskoga tijela napadan.Moja masa i moja muskularnost, tako su tvrdili, unistavaju moju simetriju, izjednacenost i proporciju.Moje linije nisu tekuce. Da li ste i vi primjetili da jednome  Ronnie Coleman-u, osmostruki Mr. Olympia , jednom od najmasivnijih i najvecih bodybuildera na svijetu isto takovo predbacivanje ide? AKo kopate po izvorima ovih napadanja gotovo uvijek cete naci iste, takmicare sa nedovoljno mase ili prave monstere koji nemaju sanse protiv Coleman-a . Iako se mi trudimo uciniti nas sprort finijim, ostaje jedan aspekt aktualan, koji regira nas sport-masa.Sto vise mase -to bolje.To ne znaci automatski da masivniji znaci i bolji u pogledu na proporcije, simetriju i izjednacenost, ali masa ne znaci automatski opozicija ovih triju stvari.
Ja vjerujem da je vrijeme da jedan od najneestetskijih bodybildera svih vremena jednu lekciju ocita kako se pojmovi estetike i estetske terminologije zbilja moraju interpretirati. Simetrija znaci, da jedna strana istu formu posjeduje kao i druga, znaci njezina slika u ogledalu bude.Izjednacenost je kada masa na jednoj strani odgovara masi na drugoj strani iako mozda misicna forma i simetrija nisu pokrivene.Proporcije nisu nista drugo nego veza misicnih grupa jedne sa drugima i nema niti sa simetrijom niti sa izjednacenosti sta da radi.Ako to uzmete strogo, mozete,ako se samo radi o simetriji, formu jedne kugle za kuglanje ili zigarete da imate i da budete usprkos tome simetricni. Ako je desna strana vaseg tijela kao blok od kamena a vase lijeva strana kao bandera, onda ce vase tijelo dobiti oznaku izjednaceno, ako obadvije strane imaju istu tezinu. Jedan zohar posjeduje perfekte proporcije-za zohara, razumije se iako su njegove proprorcije drugacije od onih koje ljudi imaju.Na slican nacin moramo gledati i razlicita tijela razlicitih ljudi i staviti ih pod takove relacije. Jer i te relacije su nam date kroz individualne veze izmedu tezine tijela, velicine i strukture skeleta. Pa ipak niti u jednoj kategoriji nije atribut kroz povecanje mase promijenjen. Tako moze netko sa vise mase imati tijelo koje izgleda simetricno, izjednaceno i proporcionalno-on je samo masivniji.
I drugacini...
Tokom citave moje bodybulderske karijere slijedio sam jedan jedini cilj, svaki misic mojega tijela da bude masivan, tvrd i definisan koliko je to god moguce. Ja vjerujem da su Ronnie Coleman i Lee Haney imali isti cilj. Moja je ideja bila , da ako sve misicne grupe-svejedno da li noge, leda , stomak, biceps, soleus ili supraspinatus-na ist nacin sa istim intenzivitetom, i istim stupnjem neumornoga treninga  razvijam, onda ce svi da rastu simetrijski, izjednaceno i proporcijalno.
Umesto da pokusam prirodnu estetiku moga tijela da promjenim, ili da ju kontroliram, pokusavao sam se prisiliti da moju opsjednutnost usmjerim ka tome da svaki misic i misicnu grupu sa jednakim respektom i paznjom treniram, i posvetim im jednaku paznju. Svaki momenat koji sam sa tom "misijom" proveo jednostavno sam uzivao, i ja vjerujem da su moji misici to osjetili.
A ako neki i dalje tvrde , da moja simetrija, izdednacenost i proporcija su patili zbog toga, onda se ja jednostavno povlacim u moj kutak iza zatvorenih vrata.....tamo gdje mi sest Sandow Trofeja prave drustvo...
Dorian Yates odgovara rado na vasa pitanja,ask Dorian, Flex Magazine, 21100 Erwin St. Woodland Hils CA, 91367 USA
WHY DO I KEEP HITTING MYSELF WITH A HAMMER?
BECAUSE IT FEELS SO GOOD WHEN I STOP