Maj 03, 2024, 10:54:35 posle podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.108 poruka u 18.751 tema - 20.952 članova - Poslednji član: Bobbishapy
X3MShop banner

Autor Tema: Suplementacija i trening dece ispod 10 godina ?  (Pročitano 4819 puta)

Van mreže flashana

  • Član
  • *
  • Poruke: 7
Suplementacija i trening dece ispod 10 godina ?
« poslato: Avgust 09, 2016, 12:28:21 posle podne »
Postovani clanovi foruma , pretrazih malo forum ali mi se cini da ove teme nema.
Danas ima jako puno dece koja se bave aktivno sportom od malih nogu i postizu vrhunske rezultate.
Imam 2 sina 6 i 9 godina.Oboje su dzudisti , treniraju vezbe snage i izdrzljivosti samnom u nekoj light varijanti, plus plivanje.
Stariji sin je osvajao medalje i zelim da mu pomognem u pravilnom razvoju ...
Zelim od vas koji ste profi da mi pomognete  savetima.....
Pitanja koja me interesuju :
1. Koje vezbe i koja opterecenja za snagu.(trenutno koriste bucice od 1,2,3 kg)
2.Suplementacija ( sta , kako , koliko ?)
Ishrana im je veoma zdrava i umerena.
Zelim da naglasim da su veoma zdravi i puni energije, ali sad vec ulazim u fazu kad im treba vise...u smislu pojacavanja unosa svega a ja nemam iskustva u tome.....Molim za savet !

Da vam olaksam pristup evo detaljnog njihovog plana

Sto se tiče ishrane dečaka :
-Dorucak oko 09 h  (omlet sa 80 % belanaca , cureca prsa i sir od obranog mleka , razani hleb, zitarice , balans jogurt, burek sa mesom , pečenica i kajmak , itd)
-Užina ( frutabela 90% voce , maza meda , Monte coko desert , banana sa medom , kremic maza ,  voce , itd)
-Skoro svaki dan cedjeni sok od raznog voca +sargarepa+cvekla
-Ručak (Meso sve vrste , Riba , povrce , rizoto tuna , pasta , razno)
-Uzina ( suvo i sveze grozdje , banana, cokoladno mleko , sladoled , welness keks , itd )
-Vecera ( tost sendvic sunka , cureca prsa , pite, mlecni namazi -abc,ala kajmak, kajmak , mladi sir , tuna salata , itd

###############

Sto se treninga tice
-treniraju vezbe snage od 11-12 h.
Trenutni trening (koji im lako pada ) :
***15-20 sklekova na naslon fotelje
***15-20 sklekova na nižu stolicu
***Bucica ramena 15 pon (ispruz ruka -u stranu -do visine usiju)
***Cucanj 15 pon
***Sipka izmedju dve fotelje- 7 pon  -pa se iz lezeceg polozaja vuku ka gore/ka njoj

×××Hidratacija /0,15 l vode

***Bucica ramena 15 pon (ispruz ruka -ispred sebe -do visine ociju)
***15-20 sklekova na nižu stolicu
***Sipka izmedju dve fotelje- 7 pon  -pa se iz lezeceg polozaja vuku ka gore/ka njoj
*** Triceps 15 pon (noge na jednu ruke na drugu stolicu i spustanje/dizanje)
***Čucanj 15 pon

×××Hidratacija /0,15 l vode

***Biceps Hammer hvat 12 pon
***Sklek na sklekerima -ravni  7 pon
***Sklek na sklekerima -kosi 7 pon
***Biceps sedeci 15 pon
***Gusterov let 12 pon (cucanj u raskoraku sa odrazom ka gore)

×××Hidratacija /0,15 l vode

***Trbusnjaci /kolena blago savijena 2 ser po 20 pon
***Ledjni trbusnjaci  2 ser po 12 pon

Bucice koje koriste su po 1,2,3 kg
Voze bicikla skoro svaki dan.
Jednom dnevno imaju 2 h trening plivanja od 18-20 h
Spavaju od 22:30 - 08:30.....ponekad i sat u toku dana
Decaci ne gube na kilazi i pokazuju napredak u snazi i izdrzljivosti.....
Treninzi su 5 dana u nedelji...vikend je odmor
Sad mi treba savet kako dalje da ih unapredjujem....a da ne preteram .....Molim i za savet oko suplementacije....mislim na sve ...vitamini ...minerali...i veoma bitno smeju li decaci da piju neku vrstu whey posle treninga ??  Molim za pomoć

###
Evo link za Nestle koji peoizvodi Whey protein za decu
« Poslednja izmena: Avgust 09, 2016, 01:00:44 posle podne Pedja_Petrovic »

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.540
Odg: Suplementacija i trening dece ispod 10 godina ?
« Odgovor #1 poslato: Avgust 09, 2016, 12:41:45 posle podne »
Citat
Sad mi treba savet kako dalje da ih unapredjujem....a da ne preteram

Gospodjo, uz duzno postovanje ,sa ovim postom ste vec u samom startu preterali... cemu sve to ? koja bre crna suplementacija za decu od 6 i 9 godina ? Sta zelite od svoje dece ? da postanu svetski sampioni u dzudou? jesu to rezultati vase dece ili Vasi? Deca u tom uzrastu treba da uzivaju u sportu i da se igraju , treba da uce da vole sport i rekreaciju a ne da ih odmah stavljate na trenazne cikluse i da se ubijaju od treniranja... Pa sta ce im to u zivotu , jos mi pricamo o sportu od koga nece nikada moci da zive... Vi stvarno  morate malo da preispitate svoje tendencije  i ciljeve , jer to definitvno nisu decji...

sto se tice ishrane... pa i za decu koju ne treba mnogo opterecivati sa tim stvarima , ali toliko suhomesnatih i preradjenih proizvoda nikome ne moze da koristi... ali opet to su deca , ne treba im nista uskracivati ...

Neka se malo okrenu skoli, a sport treba da im bude rekreacija, a za to da se pravi neki ozbiljan pristup ima vremena kada i ako to vreme dodje ...

Van mreže flashana

  • Član
  • *
  • Poruke: 7
Odg: Suplementacija i trening dece ispod 10 godina ?
« Odgovor #2 poslato: Avgust 09, 2016, 12:57:04 posle podne »
☺ Nije gospodja vec gospodin
Stariji je odlican ucenik a oboje vec govore strane jezike.
Kao prvo niste dali ni jedan strucan odgovor. Niste naveli ni jedno zvanicno istrazivanje ili poznatog trenera  neko sporta i njegov savet.
Nestle kao jedan od vodecih proizvodjaca decije hrane vec proizvodi Whey protein za decu...sa 6 g whey po dozi.
Mojoj deci nista nije uskraceno. Samo im je slobodno vreme koje bi proveli na tel ili pred sonijem bolje iskoristeno.
Kao sto navedoh gore , deci su ovi treninzi laki , deca nisu gijazna i nisu bili kod doktora od 3-će godine.
Tražim savet od stručnog lica a ne od amatera koji jos pritom nisu ni roditelji

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.307
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: Suplementacija i trening dece ispod 10 godina ?
« Odgovor #3 poslato: Avgust 09, 2016, 01:01:35 posle podne »
Citat
Sad mi treba savet kako dalje da ih unapredjujem....a da ne preteram

Gospodjo, uz duzno postovanje ,sa ovim postom ste vec u samom startu preterali... cemu sve to ? koja bre crna suplementacija za decu od 6 i 9 godina ? Sta zelite od svoje dece ? da postanu svetski sampioni u dzudou? jesu to rezultati vase dece ili Vasi? Deca u tom uzrastu treba da uzivaju u sportu i da se igraju , treba da uce da vole sport i rekreaciju a ne da ih odmah stavljate na trenazne cikluse i da se ubijaju od treniranja... Pa sta ce im to u zivotu , jos mi pricamo o sportu od koga nece nikada moci da zive... Vi stvarno  morate malo da preispitate svoje tendencije  i ciljeve , jer to definitvno nisu decji...

sto se tice ishrane... pa i za decu koju ne treba mnogo opterecivati sa tim stvarima , ali toliko suhomesnatih i preradjenih proizvoda nikome ne moze da koristi... ali opet to su deca , ne treba im nista uskracivati ...

Neka se malo okrenu skoli, a sport treba da im bude rekreacija, a za to da se pravi neki ozbiljan pristup ima vremena kada i ako to vreme dodje ...

BRAVO!!!
x 2

Van mreže SlobodanS

  • Global Moderator
  • Super-heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 2.932
  • Hammers and nails
Odg: Suplementacija i trening dece ispod 10 godina ?
« Odgovor #4 poslato: Avgust 09, 2016, 01:06:50 posle podne »
Pre svega zelim da napisem da nije u redu tako se obracati piratu ili bilo kom drugom clanu foruma,niko od nas ovde nije ZVANICNO "STRUCNO LICE" ovde su samo ljudi dobre volje koji imaju iskustva u ovoj oblasti,sto svoje licno,sto sa ljudima i klijentima oko sebe tako da ako trazite odgovor STRUCNOG LICA,obratite se lekaru,a mozda cak i jeste ali Vam odgovor ne prija ? :)


Sto se konkretno same teme tice,mislim da je sve ovo previse za decu mladju od 10 godina,neki sport koji vole svakako 3-4x u toku nedelje,ali forsirati dete od 9 godina na ovako nesto,po 4-5h aktivnosti koje su svakako ogroman zalogaj za njih,cak i za nekog dosta starijeg bi bilo,mi je van svake pameti.

Deca su sigurno "pretrenirana" samo nemaju predstavu kako to izgleda pa ne mogu da vam kazu,a vi ste previse optereceni sa STO VISE treninga da ne primecujete da pravite vise stete nego koristi(bez uvrede)

O suplementaciji mi je nebulozno i pricati,naravno ishranu svakako,mozete DA IH USMERAVATE U ISHRANI,sto vise jaja,belog mesa,pirinca i slicno,ali slozicu se sa piratom da im NIKAKO NE TREBA USKRACIVATI bilo sta kad dodjemo do pitanja hrane.. :)

Tamo od 15te godine,kada vec malo "stasaju" za malo ozbiljnije bavljenje sportom svakako,ali u toj starosnoj dobi mi je to stvarno - PREVISE...

Eto vidjenje situacije od jednog 18to godisnjaka,niti je strucan,niti sam roditelj,ali je svakako bio dobronameran kako god ga vi protumacili..

Ovde ce najbolje Pedja dati komentar,jer je i roditelj,a njegovo znanje o ovome necu ni da spominjem... :)

Van mreže flashana

  • Član
  • *
  • Poruke: 7
Odg: Suplementacija i trening dece ispod 10 godina ?
« Odgovor #5 poslato: Avgust 09, 2016, 02:46:38 posle podne »
Prihvatam savete.
Vidim da se ovde niko nije bavio aktivno sportim u ranijoj osnovnoj...Ja sam od 2-og razreda na karateu i judou...Ovaj trening je sastavni deo toga oduvek....
Mozda vam zvuci cudno....Pogledajte bilo koju skolu borilackih vestina u svetu...bilo koju poznatiju...bilo koji trening dece koja su gimnasticari, dzudisti , kjokusikai karate skole , rvaci , atleticari  itd....Pa mi onda recite da je ovo puno.....
Nisam zadovoljan proizvoljnim kritikama...hocu primer ...zvanican....inace je he sve ovo obicna farsa od saveta u vezi sporta
Navedite mi jednog dobrog sportistu koji je poceo neku disciplunu sem bodibildinga  posle 15 -te ???
Vecina su vec ozbiljni takmicari sa 15 ...Pocevsi od Novaka pa nadalje

Van mreže bbc

  • Lightweight Member
  • ***
  • Poruke: 220
Odg: Suplementacija i trening dece ispod 10 godina ?
« Odgovor #6 poslato: Avgust 09, 2016, 03:24:11 posle podne »
...Pocevsi od Novaka pa nadalje
Evo ga problem,velika vecina roditelja se vodi slicnim razmisljanjima kao vi i tu je generalno i problem.

Van mreže SlobodanS

  • Global Moderator
  • Super-heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 2.932
  • Hammers and nails
Odg: Suplementacija i trening dece ispod 10 godina ?
« Odgovor #7 poslato: Avgust 09, 2016, 04:01:49 posle podne »
Navedite mi jednog dobrog sportistu koji je poceo neku disciplunu sem bodibildinga  posle 15 -te ???
Vecina su vec ozbiljni takmicari sa 15 ...Pocevsi od Novaka pa nadalje

Nije posle 15te,ali recimo Conor McGregor poceo da radi kick box sa 12,SA 18 je poceo da radi grepling,a SA 20 GODINA JE POCEO DA RADI MMA,i sta mu fali,jedno od najpopularnijih imena UFC scene od "novijih generacija".. :)

Ne kazem ima raznih primera,ali mi ovde gledamo samo sjajniju stranu medalje(KAO I UVEK)..

Svi znamo za decu koja su pocela kao deca da krvare i uspeli(retki),znamo i za one koji su poceli kao momci pa uspeli (dobar deo sportista),svaka cast i jednima i drugima,ali ono sto NE ZNAMO su svi oni koji su poceli kao deca PA NISU USPELI,jer jednostavno nisu mogli da izdrze,ili je to jednostavno bilo previse za jedno dete,niti znamo gde su oni sada i kakav zivot zbog toga vode..

Mi smo ovde nebitni,odnosno nemamo nikakvo subjektivno misljenje,niti delimo vase rizike pa bi najmanji problem bio MA FORSIRAJ NEKA RADI,JOS JEDAN TRENING DNEVNO UVEDI,ODMA KOD PEDJE SUPLEMENATA ZA 10k DINARA,po 200gr praska DNEVNO i slicno,ali sta ce se desiti ako to bude (99.9%) mnogo i previse za 2 tako mlade osobe? :)

Slazem se sa @bbc,ispale 2-3 slike Novaka sa reketom sa 6 godina i prica kako mu roditelji nemaju namestaj po kuci,kako bi platili treninge,kako im fali bubreg i 2m creva da plate reket i opremu i to sve da bi on BIO SAMPION...

Neki veruju da je tako bilo,ja bas i ne,mozda ja gresim,mozda je tako bilo,ali to mi nikad necemo znati... :)

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.307
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: Suplementacija i trening dece ispod 10 godina ?
« Odgovor #8 poslato: Avgust 09, 2016, 04:40:43 posle podne »
Citat
Navedite mi jednog dobrog sportistu koji je poceo neku disciplunu sem bodibildinga  posle 15 -te

Naravno
samo ako zelis da ti ja nabrojim 50 primera gde su deca PREGORELA jer im psiho/fizicke sposobnosti nisu bile spremne na takave podrazaje CNS,ali u strahu od rodietelja su radili ,ne pitajuci nista.
Upravo u 15 godini dolazi do brejka itd itd
da sada ne ulazim,posto i na zalost ocigledno ne rauzmes i trazis studije od kojih mogu da ti nadjem bar 500 za i jos toliko protiv.
Klasicna zabluda i klasicno nadjebavanje preko dece,a oni koji trpe su upravo oni
PS -roditelj sam
imam dva sina od kojih jedan sa 19 god je igrao Ligu Sampiona u rukometu a drugi npr sa 17 moze da ide vec sada u inostrani klub posto je trazen.Obadovjica su repreznettivci
JA IH NISAM TERAO
suplemetacija,pravlna ishrana i sve ostalo moguce je o tome pricati kada dodju adekvatni fizcki napori
sada u ovom trenutku,preteran fizicki napor je veliko optrecennje za dete (bez obzira sto ti kazes da si trenirao itd it di) jer i sam npr,nemas niakve vrhunske rezulatete npr sto znaci da to sto si radio.i nije uticalo na tok tvoje karijere aposlutno i nikako..
da ne duzim..
« Poslednja izmena: Avgust 09, 2016, 04:43:04 posle podne Pedja_Petrovic »

Van mreže bbc

  • Lightweight Member
  • ***
  • Poruke: 220
Odg: Suplementacija i trening dece ispod 10 godina ?
« Odgovor #9 poslato: Avgust 09, 2016, 08:42:17 posle podne »

Van mreže flashana

  • Član
  • *
  • Poruke: 7
Odg: Suplementacija i trening dece ispod 10 godina ?
« Odgovor #10 poslato: Avgust 09, 2016, 10:47:38 posle podne »
Hvala na konkretnijim savetima Pedja.
Kad vec imas iskustva sa decacima u razvoju , daj mi neki savet  oko vezbi snage i izdržljivosti s obzirom da smatras da je ovo puno.
Ja nemam tih kompleksa da se preko dece dokazujem vec zelim da ih ispratim onim tempom koji je dobar za njih i da im pomognem.....Zato sam i trazio savet i kritiku naravno.

Takodje i oko dodatka ishrani....trenutno piju po jednog Gu-medica (gumene bombone multivitamini -za uzrast od 6+ godina)
Nesto mozda iz prodavnice zdrave hrane ili neki savet oko ishrane ?
« Poslednja izmena: Avgust 09, 2016, 10:50:20 posle podne flashana »

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.307
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: Suplementacija i trening dece ispod 10 godina ?
« Odgovor #11 poslato: Avgust 10, 2016, 06:13:53 pre podne »
Hvala na konkretnijim savetima Pedja.
Kad vec imas iskustva sa decacima u razvoju , daj mi neki savet  oko vezbi snage i izdržljivosti s obzirom da smatras da je ovo puno.
Ja nemam tih kompleksa da se preko dece dokazujem vec zelim da ih ispratim onim tempom koji je dobar za njih i da im pomognem.....Zato sam i trazio savet i kritiku naravno.

Takodje i oko dodatka ishrani....trenutno piju po jednog Gu-medica (gumene bombone multivitamini -za uzrast od 6+ godina)
Nesto mozda iz prodavnice zdrave hrane ili neki savet oko ishrane ?

-nemoj da ih optrecivas sa ishranom u tom dobu!
-te gumi bombone su obicnan shit naravno i marekting i nemas potrebe da se ni sa tim optrecujes za sada.Moze samo kasnije da im pravi problem
-vezbe snage i izdrzljivosti za dete od 6 i 9 god? Nemoj to da radis prijatelju.Pusti ih da se razviaju u skladu sa svojim psiho/motroickim spostobnostima.Ti pojma nemas u stvari da li ce dete u opste da nastavi sa tim sportom ili ce da predje na tenis,fudbal,sah ili pikado...TO SU DECA...odustaju u 18-19 god a ne sa 9 god ako im nametnes nesto STO CE DA ZAMRZE..

Van mreže flashana

  • Član
  • *
  • Poruke: 7
Odg: Suplementacija i trening dece ispod 10 godina ?
« Odgovor #12 poslato: Avgust 10, 2016, 01:37:49 posle podne »
Što se treninga tiče te vrste treninga su radili i pre na judou....
Ne svaki trening i ne na isti način  , ali to je sastavni deo toga.
Hvala na nekim savetima . Ali u stvari nisam dobio  prave odgovore na pitanje već uglavnom kritike.... Ali ok  , zato sam i postavio isto pitanje na 3 foruma...
Moram da priznam da sam na....... forumu dobio vrhunske savete i desetak linkova za ishranu , prirodnu suplementaciju , trening itd ....
Tako da ovu temu ovde završavam , a nastavljam tamo gde neko u stvari ovako ozbiljnu temu ...ozbiljno i obradi ...Pozz
« Poslednja izmena: Avgust 10, 2016, 01:45:25 posle podne Pedja_Petrovic »

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.307
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: Suplementacija i trening dece ispod 10 godina ?
« Odgovor #13 poslato: Avgust 10, 2016, 01:51:13 posle podne »
Što se treninga tiče te vrste treninga su radili i pre na judou....
Ne svaki trening i ne na isti način  , ali to je sastavni deo toga.
Hvala na nekim savetima . Ali u stvari nisam dobio  prave odgovore na pitanje već uglavnom kritike.... Ali ok  , zato sam i postavio isto pitanje na 3 foruma...
Moram da priznam da sam na....... forumu dobio vrhunske savete i desetak linkova za ishranu , prirodnu suplementaciju , trening itd ....
Tako da ovu temu ovde završavam , a nastavljam tamo gde neko u stvari ovako ozbiljnu temu ...ozbiljno i obradi ...Pozz


Gledajte gospodine
nije bitno STA kaze vec KO kaze
i ja sam ovde mogao da vas skinem sa dnevnog reda,tj i ja kao i moderatori koji ovde rade,i da vam linkuju stvari koje nemaju VEZE sa zdravom pameti,a ponajmanje sa razumevanjem objasnjenja koje VI ZELITE DA CUJETE i da vam se podije do mere da se nesto proda ili uvali a bez bilo kakvog razmunog i racinalnog objasnjenja
Ovaj forum postoji 11 god i najbolji je forum na ovom govrnom podruciju i to ubedljivo
Na ovom forumu su postvali ljudi koji vama verovanto nista ne znace,ali onima koji dolaze na ovaj forum po adekvatne,tacne i precizne savete i koji traze savet a ne traze ono STO IM USI ZELE DA CUJU su reference zasto je ovaj forum takav.-ovaj FORUM ZNACI I TE KAKO i takav je od samog pocetka i takav ce ostati.Mi ne pricamo gluposti i nikada se nisu ni pricali.Onome kome ne prija ono sto se ovde pise-molim lepo,izvolite dalje,ali da neko prica gluposti o ovom forumu,nije lepo posto REFENRENCE i ucinjena dela govore dovvoljno.Moje ime je Pejda Petrovic kao i sto vidite sva imena mod na ovom forumu.NE KRIJEMO SE POD NICKOVMA ,apolo,tarzan i slicno,i mislim da i to nesto pametnom govori..

dakle
kada na nekom drugom forumu bude postavao neko ko je RODITELJ i cija su deca od malih nogu u sportu i kao takvi su postali vrhunski sportisti i kada na nekom forumu bude postavao neko ko iza sebe bude imao odredjene rezulatet kao u sportu sa kojim se bavi,kada iza sebe bude imaoo rezulatete u izucavanju kodniconih priprema sporista kako u radu sa decom,tako i sa vrhunskim sporostima,e onda cu da kazem da ste u pravu!
Ovako ste samo jedan u nizu roditelja kojih srecem i koji me zaskacu iz dana u dan sa pitanjima kako da im dete poraste,kako da im dete bude Novak,kako da im dete bude mesi itd itd itd,ali postovani gospodine,vi bi trebalo da se zapitete neke stvari u svom zivotu,jer PRICATI O TRENINGU SNAGE kod deteta sa 6 god granici sa raconalnim rasudjivanjem sveta u kojem se zivi!!

Mi smo Vas shvatili ozibljno ali vi niste shvatili ozibljno vas problem

svako dobro
« Poslednja izmena: Avgust 10, 2016, 01:54:41 posle podne Pedja_Petrovic »

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.540
Odg: Suplementacija i trening dece ispod 10 godina ?
« Odgovor #14 poslato: Avgust 10, 2016, 02:06:26 posle podne »
Citat
Ali u stvari nisam dobio  prave odgovore na pitanje već uglavnom kritike...

Niste dobili bilo kakve odgovore, jer to sto Vi zelite kao i tendencije koje imate, prelaze granicu normalnog... roditeljstvo  nije za svakog , nije samo poenta napraviti decu, nego i pravilno odgajiti i negovati. Ovaj forum upravo i ima kvaliteta zato sto daje prave savete koji nece ugroziti nicije zdravlje, stoga... Ne bi bilo lose da ova tema ide pod lock, jer je van svakog komentara... O tome koliko je dece unisteno u sportu se nikada ne pise ni govori , ali svako ko je ikada bio sportski aktivan,  bas zbog ovakvih stavova je mogao da svedoci o tome i prisustvuje nazlost vrlo tuznim situacijama... Uvek se pise o uspesima, ali nikada o drugoj strani medalje...