Jun 08, 2024, 10:47:24 pre podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.191 poruka u 18.756 tema - 20.953 članova - Poslednji član: BrandonSuede
X3MShop banner

Autor Tema: Odmor izmedju serija  (Pročitano 25611 puta)

Van mreže sasacg

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 9.809
  • Get up you son of a bitch,'cause Mickey loves you!
    • http://www.realx3mforum.com
Odmor izmedju serija
« poslato: Decembar 13, 2005, 08:30:37 posle podne »
Jedna od bitnijih stvari u toku treninga je I odmor izmedju serija.premala pauza nije dobra iz razloga sto je misic imao malo vremena da se povrati od soka,tako da sledeca serija nece biti odradjena u istom intenzitetu kao prethodna.nasuprot tome,prevelik odmor odnosno velika pauza izmedju dve serije dozvoljava misicu da se ohladi I dolazi do toga da prethodna serija ima mnogo manji uticaj odnosno znacaj na ciljani misic nego sto bi to bio slucaj kod pravilno odredjenih pauza.istovremeno zbog hladjenja misica moze doci do povrede.Mislim da bi odmor izmedju serija trebao da bude izmedju 90 I 120 sekundi,sto je cini mi se dovoljno da se misic oporavi I spremi za nova naprezanja,a da se istovremeno ne ohladi.ja licno dok sam u teretani imam na ruci sat sa stopericom I alarmom koji me upozorava da je vreme isteklo I da ponovo treba da zagrizem sipku J .ostali???
"You'll be able to spit nails. You're gonna eat lightening and you're gonna crap thunder, you're gonna become a very dangerous person"

HASTA LA VICTORIA SIEMPRE !!!

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.312
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Re: Odmor izmedju serija
« Odgovor #1 poslato: Decembar 13, 2005, 09:10:07 posle podne »
jebem li ga..dosta zanim ljivo pitanje sale....

stvarno imaa jako puno oprecnih misljenja o ovome...sta koliko,kada itd..

licno mislim da bi trebalo stvoriti neki alarm u organizmu...naravno da to ovisi od staza u gymu kada bi trebalo pritupiti novoj seriji..

a licno mislim da to ovisi i od faze u kojoj se vezbac nalazi..

ja recimo kada sam na masi sigrno radim vece pauze...ne merim ali se kladim da su vece nego na defki...

Van mreže Markoni

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 3.360
Re: Odmor izmedju serija
« Odgovor #2 poslato: Decembar 13, 2005, 09:11:37 posle podne »
duzina pauze bi trebala da zavisi od broja ponavljanja a samim tim i tezine sa kojom radimo npr. ako radimo sa vecim tezinama manji broj ponavljanja pauza je  60s a ako radimo sa manjim tezinama vise ponavljanja pauza je veca 2-3 min , evo primer ako radimo 10x3 sa 80% od maks. pauza bi trebalo da bude 60s ali ako radimo 2x30 pauza bi trebalo da bude 180s .

Van mreže Markoni

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 3.360
Re: Odmor izmedju serija
« Odgovor #3 poslato: Decembar 13, 2005, 09:12:10 posle podne »
duzina pauze bi trebala da zavisi od broja ponavljanja a samim tim i tezine sa kojom radimo npr. ako radimo sa vecim tezinama manji broj ponavljanja pauza je  60s a ako radimo sa manjim tezinama vise ponavljanja pauza je veca 2-3 min , evo primer ako radimo 10x3 sa 80% od maks. pauza bi trebalo da bude 60s ali ako radimo 2x30 pauza bi trebalo da bude 180s , ako se serije rade sa istim tezinama .

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.312
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Re: Odmor izmedju serija
« Odgovor #4 poslato: Decembar 13, 2005, 09:22:43 posle podne »
Citat: Markoni
duzina pauze bi trebala da zavisi od broja ponavljanja a samim tim i tezine sa kojom radimo npr. ako radimo sa vecim tezinama manji broj ponavljanja pauza je  60s a ako radimo sa manjim tezinama vise ponavljanja pauza je veca 2-3 min , evo primer ako radimo 10x3 sa 80% od maks. pauza bi trebalo da bude 60s ali ako radimo 2x30 pauza bi trebalo da bude 180s , ako se serije rade sa istim tezinama .
...ovo ti je mnogo komplikovano stari.....napusti ove fore

Van mreže sasacg

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 9.809
  • Get up you son of a bitch,'cause Mickey loves you!
    • http://www.realx3mforum.com
Re: Odmor izmedju serija
« Odgovor #5 poslato: Decembar 13, 2005, 09:37:35 posle podne »
slazem se da bi pauza trebalo da zavisi od toga radi li se masa ili def,ali i od coveka do coveka,kako kome odgovara i utreniranosti.gore sam napisao kako ja radim
"You'll be able to spit nails. You're gonna eat lightening and you're gonna crap thunder, you're gonna become a very dangerous person"

HASTA LA VICTORIA SIEMPRE !!!

Van mreže Markoni

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 3.360
Re: Odmor izmedju serija
« Odgovor #6 poslato: Decembar 13, 2005, 10:04:50 posle podne »
Citat: sasacg
slazem se da bi pauza trebalo da zavisi od toga radi li se masa ili def,ali i od coveka do coveka,kako kome odgovara i utreniranosti.gore sam napisao kako ja radim


ma ok i ja sam napisao kako ja radim  :D

Van mreže Mladen

  • Bantamweight Member
  • ***
  • Poruke: 197
Re: Odmor izmedju serija
« Odgovor #7 poslato: Decembar 13, 2005, 10:27:55 posle podne »
Ja radim iskljucivo po osecaju. Jednostavno kad osetim da sam spreman za sledecu seriju onda pocnem, nemam predstavu da li je to 60, 120 ili 240 sekundi...

Van mreže SoberEgg

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 79
Re: Odmor izmedju serija
« Odgovor #8 poslato: Decembar 14, 2005, 03:43:10 pre podne »
Nakon serije,opipavam stalno sebi zglob ruke da imam u vidu puls...ne merim ga precizno,ali ukoliko je jos uvek brz sacekam jos koju desetinu sec. Kada zakljucim da je sve OK,bacam se na novu seriju...

Naravno,kako i puls tako i odmor varira od vezbe do vezbe...
I Would fuck myself if I could

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.312
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Re: Odmor izmedju serija
« Odgovor #9 poslato: Decembar 14, 2005, 07:03:43 pre podne »
Citat: Mladen
Ja radim iskljucivo po osecaju. Jednostavno kad osetim da sam spreman za sledecu seriju onda pocnem, nemam predstavu da li je to 60, 120 ili 240 sekundi...
...ovo je sistem koji i ja radim i koji bi trbealo svi da rade tj da se pridrzavaju :wink:  :wink:  :wink:

Van mreže max_ns

  • Član
  • *
  • Poruke: 22
Re: Odmor izmedju serija
« Odgovor #10 poslato: Decembar 14, 2005, 08:04:30 pre podne »
Citat: Mladen
Ja radim iskljucivo po osecaju. Jednostavno kad osetim da sam spreman za sledecu seriju onda pocnem, nemam predstavu da li je to 60, 120 ili 240 sekundi...


I ja imam slican nacin, mada moram jos nesto da dodam, ne znam kakva je sitvuacija kod vas, ali ja kada radim noge konkretno cucanj, tada pauza izmedju serija mora biti veca nego recimo kada radim biceps. Dakle htedoh reci kada radim noge pauze izmedju serija su mi i najvece :wink:

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.312
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Re: Odmor izmedju serija
« Odgovor #11 poslato: Decembar 14, 2005, 09:18:40 pre podne »
Citat: max_ns
Citat: Mladen
Ja radim iskljucivo po osecaju. Jednostavno kad osetim da sam spreman za sledecu seriju onda pocnem, nemam predstavu da li je to 60, 120 ili 240 sekundi...


I ja imam slican nacin, mada moram jos nesto da dodam, ne znam kakva je sitvuacija kod vas, ali ja kada radim noge konkretno cucanj, tada pauza izmedju serija mora biti veca nego recimo kada radim biceps. Dakle htedoh reci kada radim noge pauze izmedju serija su mi i najvece :wink:
...pa te je logican sled dogadjaja... :wink:  :wink:  :wink:

Van mreže drafter

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 87
Re: Odmor izmedju serija
« Odgovor #12 poslato: Decembar 14, 2005, 10:06:26 pre podne »
Citat: SoberEgg
Nakon serije,opipavam stalno sebi zglob ruke da imam u vidu puls...ne merim ga precizno,ali ukoliko je jos uvek brz sacekam jos koju desetinu sec. Kada zakljucim da je sve OK,bacam se na novu seriju...

Naravno,kako i puls tako i odmor varira od vezbe do vezbe...


Evo da se i ja uljucim malo.
Po mom misljenju kod svih ovih analiza , misljenja ima istine.
1.Pauza izmedju serija,vezbi ovisi dali radim na masi ili na definiciji odnosno koju vezbu koristis
2.Puls treba da dodje u neku prihvatljivu zonu pre sledece serije
Sto ovisi o kondiciji ,starosti i polu.
Vremenom se stekne osjecaj kad ste spemni za sledecu seriju
Koliko mogu da primjetim to svi ovde prisutni imaju.
Ono do cega sam ja dosao(nakon 15 god. treninga !) je da mi nece biti ista pauza kad treba da uradim seriju sa 80 kg ili kad me na stalcima ceka 180kg.
Mrkoni u pravu si kad kazes citat:"duzina pauze bi trebala da zavisi od broja ponavljanja a samim tim i tezine sa kojom radimo".
Zatim ono sto propagiras u treninzima koje postujes na ovom forum recimo"10x3 sa 80% od maks. pauza bi trebalo da bude 60s" mogu da shvatim kao (mene su jos stariji ucili da se to zove) produzena serija.
Ne nije to klasicna produzena serija jer ona zahteva jos krace pauze a i ne u toliki br. serija ali kazem podsjeca me i meni je interesantno jer gotovo sve sam probao ali taj prispup nisam i izgleda mi interesantno.Naravno ostaje ono moje nebih to u superstovima itd. ali da se vratim na temu.
Ono oko cega smo se svi slozili je znaci osjecaj,
Stopanje pauza je  zamorno to je istina ali hocu da nesta kazem u prilog ovoj teoriji (Markoni to ima precizno hirurski).
Postoji nesta sto zovemo faktor snage.Sigurno ste vec culi za to.
ja cu samo ponoviti istinu.
Snaga je rad u jedinici vremena.
Da prevedem?
Znaci nije isto ako neko uradi 5 serija po 10 pon. sa 50kg za 20min ili za 10min.
Naravno da onaj vezbac koji uradi za 10min. ima vecu snagu od onoga koji to uradi za 20min.
Ovo zovemo intenzitet treninga.Svi to znamo.Ako napredujemo u snazi nemoramo da povecavamo samo tezinu sa kojom radimo mozemo i da skracujemo pauzu izmedju serija.
Znam svi ce reci ja vise volim da povecam tezinu ....OK i ja ali ne uvek(otom potom)!
Ako zelite pratiti realno vas napredak u snazi treba da merite vreme izmedju pauza odnosno i ukupno vreme za trenirani misic.
Broj ponavljanja x tezina=ukupna tezina sabrati sve serije za trenirani misic i dobicemo ukupno podignutu tezinu recimo 8000 kg(ovo je ukupno podignuta tezina u svim serijama recimo za grudi) i sada nam treba vreme za koje smo to odradili.Primjer.Ako smo grudi odradili za ukupno 30min. lako cemo dobiti faktor snage je 8000/30=266.66 kg/min.
naravno ako 8000 kg uradimo za 20min faktor snage je veci ili 10.000kg za 30min. napredak je ocigledan.
Ako je nekom ovo interesantno a nije ukopcao nek slobodno pita.
Moze da se vodi evidencija za svaki trening (grudi,ledja..) i upisujete ga recimo u tabelu u excel-u a nakon izvjesnog broja treninga mozete dobiti i graficki prikaz (krivulju) napretka ili stagnacije,pada pa uzroke trazite u pretreniranosti,ishrani....
Znaci po meni pored tezina intenzitet ima jako veliku ulogu.
Posto vidim da na forumu ima dosta ozbiljnih vezbaca ovo nije lose kao neka orijentacija.Naravno reci cete ko ce to sve ?
OK onda se oslonimo na osjecaj,on je dosta subjektivan a kod manje iskusnih nije objektivan.
Ono sto mogu jos da kazem je >
Kad radim osnovnu vezbu pauze mi izmedju prvih serija su krace da bi kako povecavam opterecenje bile sve duze i duze.Pre vrh serije se obicno odmaram 3min ali moze se desiti i malo duze(ovisi o osjecaju i vezbi).
naravno da kad zavrsim osnovnu vezbu ubrzavam trening (skracujem pauze) letenja,razvlacenje,sajle
Posto svi pokusavamo da sokiramo misic na razne nacine kako bi napravili korak dalje ja dosta koristim pauze izmedju serija kao sredstvo za to.
Naravo ovo je prica za iskusne vezbace ,pocetnici treba da se drze pauza oko 2min kod osnovnih vezbi.
Pozdrav
drafter
Drafter

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.312
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Re: Odmor izmedju serija
« Odgovor #13 poslato: Decembar 14, 2005, 10:24:42 pre podne »
drafter wrote-Znaci po meni pored tezina intenzitet ima jako veliku ulogu.
Posto vidim da na forumu ima dosta ozbiljnih vezbaca ovo nije lose kao neka orijentacija.Naravno reci cete ko ce to sve ?
OK onda se oslonimo na osjecaj,on je dosta subjektivan a kod manje iskusnih nije objektivan.


OVO SU KLJUCNE RECI.......ODLICAN TEKST BURAZ...

i u svakom slucaju,ako nekome nije jasno pored ovakvih momaka koje imamo na forumu mislim da imamo sasvim ok buducnost....svaka cast...

and btw...koiko godina imas kada kazes da imas staza 15 go u treningu??? :roll:  :roll:  :roll:

Van mreže drafter

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 87
Re: Odmor izmedju serija
« Odgovor #14 poslato: Decembar 14, 2005, 10:38:11 pre podne »
40 god. je li puno?
drafter
Drafter