Mart 28, 2024, 11:38:14 pre podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.039 poruka u 18.747 tema - 20.944 članova - Poslednji član: Markionybg
X3MShop banner

Autor Tema: VOCE- IDEALAN UGLJENI HIDRAT ZA GOMILANJE MASNIH NASLAGA  (Pročitano 289702 puta)

Van mreže MR.BIG

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 2.984
  • BB Klub MR.BIG Kula
VOCE- IDEALAN UGLJENI HIDRAT ZA GOMILANJE MASNIH NASLAGA
« poslato: Decembar 15, 2005, 01:15:49 posle podne »
VOCE- IDEALAN UGLJENI HIDRAT ZA GOMILANJE MASNIH NASLAGA


         Jos uvek je puno pitanja o fruktozi, seceru koji se prirodno nalazi u vocu, a nedovoljno pravih odgovora. Nedavno je u jednom casopisu bila i reklama za saplement cokoladicu baziranu na fruktozi i u toj reklami  nam “strucnjaci” objasnjavaju zasto je ovaj ugljeni hidrat sa niskim glikemickim indeksom strasno dobar za bodi bildere. Ovde cemo pokusati da stvari konacno postavimo na svoje mesto, jer je stvarno previse primera kada neko sav svoj naporan rad u teretani upropasti pogresnom ishranom.
         Problem je jednostavan. Fruktoza se u jetri pretvara u MAST! To je sva mudrost, zaista. Neki ljudi isticu da fruktoza ima nizak glikemicki indeks (sto je tacno) i da proizvodi malo lucenje insulina, savetujuci nam da je fruktoza dobar izbor ugljenih hidrata za sportiste. Razlog zasto fruktoza ima nizak glikemicki indeks je taj sto velika se kolicina fruktoze otpusta iz jetre kao mast a ne ugljeni hidrat.
         Mozete li jos uvek tu i tamo pojesti malo voca a da i dalje zadrzite dobar izgled? Naravno da mozete. Ali vecina fitnes orijentisanih ljudi zeli da zadrzi izgled svog trbusnog zida bez maske. Profesionalni bodi bilderi, na primer, nezele samo dobro telo – oni zele savrseno telo bez imalo masti ispod koze. Naravno, voce je generalno zdrava hrana, bogata vlaknima, vitaminima i mineralima, i ima azuzetno mali procenat masti. Ali probajte da zamislite voce kao prirodnu cokoladu zato sto je voce upravo to. A ako je vas cilj da izgradite cisto, misicavo i definisano telo, ne  smete da jedete cokoladu.
          Dokaze za ovo ne trazite u nekim teorijama iz knjiga, vec u dokumentovanim cinjenicama i stvarnom zivotu. Dugo vremena je ovo bilo nerazumljivo. Sve sto smo znali je da neke namirnice cine da bodi bilderi udju u odlicnu formu dok ih neke ucine masnim i debelim. Da vam predocimo o cemu pricamo uradili smo jedan test.
          Eksperiment  ide ovako: kako se bodi bilder priblizava takmicenju njegov nivo telesnih masti je zaista nizak, 3-5 procenata. U ovom trenutku njegova koza je tanka kao papir, vidite bukvalno svaki misic kao da koze ni nema. U takvom stanju i najmanja promena je vidljiva te su zbog toga profesionalni bodi bilderi idealni za ovakve eksperimente. Sve se svakodnevno meri, njegova telesna kilaza , nivo masti, unos kalorija itd. Nista nije prepusteno slucaju. Tacno se zna da odredjena kolicina kalorija cini da ostane u zeljenoj formi. Ako se njegova forma i tezina ne menjaju, znaci da je  unos kalorija jednak potrosnji.
          E, sad ovako. Uklanjamo 300 kalorija ugljenih hidrata iz njegove ishrane u obliku pirinca i zamenjujemo ih sa 300 kalorija u obliku voca. Njegov ukupni unos kalorija ostaje isti, kao i procenat proteina, ugljenih hidrata i masti. Jegov program treninga takodje ostaje isti. Jedina promena je tip ugljenih hidrata, pirinac biva zamenjen bananama. Ocekujete da njegova telesna tezina i procenat telesnih masti ostanu isti, jel tako? Na svacije iznenadjenje, bodi bilder pocinje da dobije salo. Ovako ostaje par nedelja i sportista ima poprima sve losiji izgled. Sada uklanjamo banane i vracamo pirinac, tj vracamo se njegovoj originalnoj dijeti. Pogadjate sta se desava?! Bodi bilder pocinje da gubi salo. Neverovatno, ali istinito!
         Vracamo se vocu. Zasto je uopste vazno koju vrstu hrane jedete? Zar nije sve jedno koju hranu jedete ako je ukupan broj kalorija onaj koji je vama potreban? Tu vecina ljudi koja zeli da smrsa gresi. Oni misle da ce smanjivanjem kalorija automatski gubiti na tezini. Ovo je tacno ali samo za kratko. A ako drasticno smanjite unos kalorija, 50 % izgubljene tezine ce biti u misicnom tkivu. Ljudi ne shvataju da je tip hrane koju jedu isto toliko vazan kao i broj kalorija koji unose. Kljuc svega je da razlicita hrana ima razlicit hemijski sastav i da zbog toga ima razlicite efekte na vase telo. Sva hrana je gorivo za vase telo, ali vazno je koji tip goriva koristite. Probajte da kerozin u vas auto da vidite kako ce ici. Da bi masina radila pravilno, zahteva odgovarajuce gorivo.
         Problem sa fruktozom je sledeci je taj sto telo nema potrebnu enzimsku masineriju da pretvoru fruktozu u glikogen tako da fruktoza predstavlja tezak teret za jetru. Fruktoza jednostavno prolazi pored enzima fosfofruktokinaza-I (PFK-I) koji je odgovoran za konvrziju ugljenih hidrata u energiju. Fruktoza preskace  kontrolnu tacku koja odlucuje dali ce secer biti uskladisten kao glikogen ili mast. Kompleksni ugljeni hidrati, kao sto su pirinac, ovsene pahuljice i krompir se pretvaraju glikogen sve dok se rezerve glikogena ne napune. Fruktoza se, na drugoj strani, direktno pretvara u mast i biva otpustena u krvne tokove da bi bila iskladistina kao masna celija. Bam. Dobili ste dozu masti! Ali steta ne prestaje ovde. Ostatak fruktoze se skladisti u samoj jetri u obliku glikogena. E ovo je dobro, pomislicete, greska! Vidite, kada su rezerve glikogena u jetri pune, ona ovako “razmislja”: Imam sav glikogen koji mogu drzati tako da ako bilo koji ugljeni hidrat dodje ovde pretvoricu ga u mast! Fruktoza zamenjuje zamenjuje glikogen u jetri umesto u misicnom tkivu i tako stavlja jetru u mod za skladistenje masti. Ovo je upravo ono sta najmanje zelimo. Ali fruktoza ni nemoze da puni misicne rezerve glikogena tako da ako smo na dijetu bogatoj vocem nasa jetra biva  zasicena i pretvara cak i kompleksne hidrate u mast bez da ikada napumi nase misice glikogenom. Rezultat je sledeci scenario: ugljeno hidratna nocna mora!
          Fruktoza je najgori moguci izvor hidrata za bodi bildere koji mozete zamisliti. Jos jednom napominjemo da sve ovo ne znaci da treba eliminisati voce iz ishrane, naprotiv, ali definitivno “ne ludujte” sa velikim kolicinima voca. Pogotovo treba da zaboravite na one “pametne” dijete koje vam savetuju da jedete povece kolicine voca za dorucak ili celo prepodne. Na takav nacin jedina namirnica koja ce vas vise udebljati od voca je bice sama mast.
         Dakle, paljivo birajte vase ugljene hidrate ako zelite cvrst i “suv” stomak, a ako bas zelite neki vocni obrok uzite pomorandze ili grejpfrut jer sadrze dosta dekstroze koja za razliku od fruktoze moze biti od velike pomoci vasem izgledu.


Pozdrav svima : )
"No man has the right to be an amateur in the matter of physical training. It is a shame for a man to grow old without seeing the beauty and strength of which his body is capable." - Socrates

Van mreže sasacg

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 9.809
  • Get up you son of a bitch,'cause Mickey loves you!
    • http://www.realx3mforum.com
Re: VOCE- IDEALAN UGLJENI HIDRAT ZA GOMILANJE MASNIH NASLAGA
« Odgovor #1 poslato: Decembar 15, 2005, 01:29:25 posle podne »
moram priznati da nisam znao za ovu informaciju da se fruktoza pretvara u mast
"You'll be able to spit nails. You're gonna eat lightening and you're gonna crap thunder, you're gonna become a very dangerous person"

HASTA LA VICTORIA SIEMPRE !!!

Van mreže drafter

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 87
Re: VOCE- IDEALAN UGLJENI HIDRAT ZA GOMILANJE MASNIH NASLAGA
« Odgovor #2 poslato: Decembar 15, 2005, 01:58:27 posle podne »
Bravo Mr,Big !
Znao sam da vece kolicine voca goje ostale informacije su dosta dobre i interesantne.
Pitao bih koji je izvor ove informacije?
Gde si procitao ili cuo?
Nekada pre izvjesni br. godina kad sam "ozbiljno" trenirao ne samo ja mnogi moji kolege smo koristili bareni pirinac i jednu bananu ili jabuku,jagode poslje treninga !
Istresli bi obareni pirinac u tanjir i isjeckali bananu preko ,te se dobro zasladili ! Rad na masi nema sta
Prijatno....
drafter
Drafter

Van mreže MR.BIG

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 2.984
  • BB Klub MR.BIG Kula
Re: VOCE- IDEALAN UGLJENI HIDRAT ZA GOMILANJE MASNIH NASLAGA
« Odgovor #3 poslato: Decembar 15, 2005, 10:18:46 posle podne »
Uf, ovaj tekst sam davno sastavio a tek sad smo ga objavili u "Sport Supplement" casopisu, bilo je tu svega od izvora, od Vince Gironde do Parrilla, naravno i oni su ljudi imali svoje reference a ako te zanima samo reci , nece mi biti tesko da malo preturim po papirima i nadjem to.
Bilo je tu jos mnogo stvari u vezi voca a ovo je neka sustina. Nego kako se tek sad nasmejem na znate one dijete sto kojekakvi strucnjaci preporucuju domacicama na TV-u : prepodne jedite samo voce drage moje dame, pa uvece voce ..... a proteina nema ni na zub. I onda ta neka domacica prijavi kako je ta dijeta super i kako je smrsala 7 kg za 2 sata, ali nece reci da je izgubila u stvari i ono malo misica sto je imala a salce je ostalo.

No, u svakom slucaju voce ima svoje mesto i ulogu u zdravoj ishrani, ali svakako ne treba ludovati sa njim.
"No man has the right to be an amateur in the matter of physical training. It is a shame for a man to grow old without seeing the beauty and strength of which his body is capable." - Socrates

Van mreže drafter

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 87
Re: VOCE- IDEALAN UGLJENI HIDRAT ZA GOMILANJE MASNIH NASLAGA
« Odgovor #4 poslato: Decembar 16, 2005, 09:15:29 pre podne »
OK
Znamo kakve su to dijete(mislim one iz novina i TV) .Dovoljno je reci da generalizuju stvari.
Nesagledavaju koliko je ko tezak koliko % masti ima,god. starosti ali ostavimo to po strani....
Ja volim sustinu stvari a i prakticno.
Dajnam onda informaciju kad konzumiramo voce koje i kad da uzimamo?
Recimo jedite banane,narandje,jabuke u prepodnevnim casovima ne nikako posle 17h kad radite na masi slobodno 3 kom voca dnevno.
Kad radite na definiciji sta onda ? Uzimajte multivitaminske ,mineralne tab.
Mozda da nejdemo u detalje mislim razlicite smo tezine i razlicite su nam po tom potrebe?
Pa da dam ideju vezbac je tezak 100 kg radi na masi treba mu koliko ono markoni UH po kg tezine? Od toga kompleksni su vecina a koliko bi trebali voca unosit?
Mr.Big ako imas ovako nesta "opipljivo" bio bih zahvalan..
E da i ako je izvor ima tezinu,autoritet...Mozda previse sto trazim nije bitno ..mozemo i zakljuciti ovu temu...ako je smor
Pozdrav
drafter
Drafter

Van mreže Markoni

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 3.360
Re: VOCE- IDEALAN UGLJENI HIDRAT ZA GOMILANJE MASNIH NASLAGA
« Odgovor #5 poslato: Decembar 16, 2005, 12:21:06 posle podne »
Citat: drafter
OK
Znamo kakve su to dijete(mislim one iz novina i TV) .Dovoljno je reci da generalizuju stvari.
Nesagledavaju koliko je ko tezak koliko % masti ima,god. starosti ali ostavimo to po strani....
Ja volim sustinu stvari a i prakticno.
Dajnam onda informaciju kad konzumiramo voce koje i kad da uzimamo?
Recimo jedite banane,narandje,jabuke u prepodnevnim casovima ne nikako posle 17h kad radite na masi slobodno 3 kom voca dnevno.
Kad radite na definiciji sta onda ? Uzimajte multivitaminske ,mineralne tab.
Mozda da nejdemo u detalje mislim razlicite smo tezine i razlicite su nam po tom potrebe?
Pa da dam ideju vezbac je tezak 100 kg radi na masi treba mu koliko ono markoni UH po kg tezine? Od toga kompleksni su vecina a koliko bi trebali voca unosit?
Mr.Big ako imas ovako nesta "opipljivo" bio bih zahvalan..
E da i ako je izvor ima tezinu,autoritet...Mozda previse sto trazim nije bitno ..mozemo i zakljuciti ovu temu...ako je smor
Pozdrav
drafter


ne moras voce (vidis sta je napisano gore i ja sam skoro citao izvestaj sa seminara na kome su ucestvovali vrhunski treneri i nutricionisti i oni ne preporucuju bas fruktozu u ishrani) unosi povrce svaki obrok , a covek od 100kg treba 330-380g UH dnevno , ali u pogledu unosa proteina UH i masti postoje razlike u stavovima nutricionista npr. John Berardi za razliku od dijete koju sam ja preporucio preporucuje veci dnevni unos kalorija .

Van mreže drafter

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 87
Re: VOCE- IDEALAN UGLJENI HIDRAT ZA GOMILANJE MASNIH NASLAGA
« Odgovor #6 poslato: Decembar 16, 2005, 01:39:55 posle podne »
Ako radim na masi onda sam opusteniji uvek cu unesti  nesta veci broj kalorija sem ako primetim da sam preterao.
Ako se dobro secam
protein ima 1gram=4 kcal
UH isto 1gram=4 Kcal
masti 1g=9 Kcal
Ajde da racunamo ovako.
10% masti. 25% protein ,65% UH.Ovaj omjer je promjenjiv zavisno kakav je ko i da li radi masu ili def.
Eksperimentisanjem treba da dodje do toga koji je odnos za njega najbolji za masu a koji za definiciju.
Pa sad se igramo pocinjemo sa 2,2grama/proteina po kg i idemo na gore zavisno od potreba,mozda za pocetnika net reba 3,3g/kg proteina ali svakako ako radite na definiciji on moze preci i 4g/kg.
Kaloriska vrednost proteina i UH je ista ovdje je bitno naci omjer kako kome i za sta odgovara.Masti se mogu jos malo smanjiti u odnosu na 10% pogotovo ako se radi o def. a  ovdje ima sada dosta oprecnih teorija nizak unos UH je potreban ali i opasan,potrebno je iskustvo kad se radi definicija.
Ja sam uvek govorio masu je lako nabaciti (bar meni) ali definicija je muka.Znate kad radite za masu moze da zaluta koje parce pizze ili sl. aaaaa...
.
Mene su tako ucili...

Opet je sve  individualno .Od neceg se mora krenuti a markoni je izlozio jednu polaznu osnovu...

Pozdrav
drafter
Drafter

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.290
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Re: VOCE- IDEALAN UGLJENI HIDRAT ZA GOMILANJE MASNIH NASLAGA
« Odgovor #7 poslato: Decembar 19, 2005, 11:43:44 pre podne »
da ovaj tekst sam vieo u caspoisu koji nam je spominja MR BIG....

nema potrebe nego samo da se kaze..odlicno...

samo mi nije jasno da neko moze da razmislja u tom pravcu kako je voce perfektna vrsta hrane....

naravno da ovde necu ni ja ni bilo ko da osporava upotrebu voca u dnevnoj ishrani pogotovo dece i novorodjnih bebica,ali ljudi,pa nije bas normalno da neko sibne 1kg banana i 1 kg nmandarina i da kaze kako je to idealan obrok......strasno.....

znaci umereno konzumiranje voce da.....ali ludosti.....

Van mreže denisator

  • Član
  • *
  • Poruke: 3
Re: VOCE- IDEALAN UGLJENI HIDRAT ZA GOMILANJE MASNIH NASLAGA
« Odgovor #8 poslato: Decembar 21, 2005, 10:56:32 posle podne »
...ne znam za ostale ali kad pojedem 1kg banana dnevno super se osećam. Mislim da uvek na kraju stoji broj kalorija, a ako sumanuto ne jurite definiciju banane su po meni super obrok ili bar deo obroka. Sve ovo je u sklopu neke koliko-toliko kontrolisane ishrane.

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.290
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Re: VOCE- IDEALAN UGLJENI HIDRAT ZA GOMILANJE MASNIH NASLAGA
« Odgovor #9 poslato: Decembar 21, 2005, 10:59:28 posle podne »
Citat: denisator
...ne znam za ostale ali kad pojedem 1kg banana dnevno super se osećam. Mislim da uvek na kraju stoji broj kalorija, a ako sumanuto ne jurite definiciju banane su po meni super obrok ili bar deo obroka. Sve ovo je u sklopu neke koliko-toliko kontrolisane ishrane.
...ufff...stari 1 kg banana od jednom ti nemoze doneti nikako dobro...a pogotvo tu nemozemo da pricamo o kontrolisanoj ishrani jer moras priznati da bas i nije kontrolisano pojesti kg banana dnevno

Van mreže denisator

  • Član
  • *
  • Poruke: 3
Re: VOCE- IDEALAN UGLJENI HIDRAT ZA GOMILANJE MASNIH NASLAGA
« Odgovor #10 poslato: Decembar 29, 2005, 11:10:13 posle podne »
OK, prihvatio savet. thanks. Kada već govorimo o voću može li mi neko reći (bar približno) vrstu i količine odredjenog voća u toku dana

Van mreže Markoni

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 3.360
Re: VOCE- IDEALAN UGLJENI HIDRAT ZA GOMILANJE MASNIH NASLAGA
« Odgovor #11 poslato: Decembar 29, 2005, 11:18:42 posle podne »
Citat: denisator
OK, prihvatio savet. thanks. Kada već govorimo o voću može li mi neko reći (bar približno) vrstu i količine odredjenog voća u toku dana


ja mogu da ti kazem kako ga ja koristim , uvek ujutru pola jabuke ili bananu , a nekada kada se vratim sa posla pre jela pomorandzu , uvek uzimam voce pre jela .

Van mreže MR.BIG

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 2.984
  • BB Klub MR.BIG Kula
Re: VOCE- IDEALAN UGLJENI HIDRAT ZA GOMILANJE MASNIH NASLAGA
« Odgovor #12 poslato: Decembar 29, 2005, 11:40:08 posle podne »
Jabuka recimo pola sata pre rucka ima smisla jer njena vlakna mogu stimulisati zeludac da luci vise zeludacnih sokova te time obezbediti lakse i efikasnije varenje obilnog obroka koji sledi : )
"No man has the right to be an amateur in the matter of physical training. It is a shame for a man to grow old without seeing the beauty and strength of which his body is capable." - Socrates

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.290
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Re: VOCE- IDEALAN UGLJENI HIDRAT ZA GOMILANJE MASNIH NASLAGA
« Odgovor #13 poslato: Decembar 30, 2005, 06:31:10 pre podne »
Citat: MR.BIG
Jabuka recimo pola sata pre rucka ima smisla jer njena vlakna mogu stimulisati zeludac da luci vise zeludacnih sokova te time obezbediti lakse i efikasnije varenje obilnog obroka koji sledi : )
///..tako je..kao recimo grape u teskim djetama pomaze organizmu u mnogim funkcijama...ali to ne znaci da treba da se pojede 1kg grape ili bilo kog drugog voca

Van mreže dr_rapid

  • Cruiserweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.073
    • http://www.tugraz.at
Re: VOCE- IDEALAN UGLJENI HIDRAT ZA GOMILANJE MASNIH NASLAGA
« Odgovor #14 poslato: Februar 23, 2006, 08:34:17 posle podne »
A ananas. Cuo sam da i on ima neke dobre benificije, kao Grape. Ili je samo fruktoza i u ovom slucaju.
If you can walk out of the gym after legs, GET BACK IN THERE!! - Tom Platz
Moje slike