April 26, 2024, 09:45:03 posle podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.099 poruka u 18.751 tema - 20.949 članova - Poslednji član: JankoStev
X3MShop banner

Autor Tema: Gigantske serije stare skole  (Pročitano 14416 puta)

Van mreže Polomac

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 5.861
  • http://miskopolomac.blogspot.com/
Gigantske serije stare skole
« poslato: Decembar 01, 2009, 08:09:05 posle podne »
Ako hocete da naucite nesto dodatno o treningu onda zaista to mozete uraditi citajuci
stare clanke stare skole bildinga,stare garde koja se ponajvise oslanjala na tvrd rad u gymu.
Evo primera,gigantske serije na nacin Fill Hilla,monstruma tog doba...
Inace ovo je clanak iz casopisa Bodi bilder koji je tada uredjivao Nenad Vuckovic sa Milanom Risticem.

NAPRAVITE GIGANTSKI KORAK NAPRED----------------------------------------------------------------------
Prema isecenoj, ispruganoj i venama isprepletenoj muskulaturi, koja ce vas dovesti do sampionske titule.

U svom nastojanju da postignete izvanredno definisanu muskulaturu, sigurno ste isprobali veliki broj vezbi i programa.
Na osnovu iskustva dosao sam do zakljucka da je za kombinaciju mase, ostre definicije i guste mreze kao prst debelih
vena, najefikasnije primenjivati gigantske serije.
Postoje tri glavna nacina kojima mozete povecati intenzitet treninga za odredenu misicnu partiju: Povecajte opterecenje
u vezbi, a broj serija i ponavljanja, kao i vreme odmora izmedu njih, zadrzite konstantnim. Povecajte broj ponavljanja, a
ne menjajte vreme odmora i broj serija. Reducirajte vreme odmora, ne menjajuci broj serija i ponavljanja.
Vecina bodi bildera povecanje intenziteta postize povecanjem opterecenja i broja ponavljanja. Ponavljanja u svakoj seriji
se izvode do odredenog maksimalnog nivoa, nakon cega se opterecenje povecava, a broj ponavljanja srnanjuje, da bi se
opet otpocelo s povecanjem broja ponavljanja s novim, vecim, opterecenjem. Na ovaj nacin progresivno povecanje
opterecenja navodi skeletne misice na kontinuirani rast.
Pre takmicenja vecina bodi bildera sampiona povecava intenzitet treninga na taj nacin sto progresivno smanjuje vreme
odmora izmedu serija, primenjujuci tehniku poznatu kao  kvalitativni princip treninga. U ovoj tehnici svoju pravu primenu
imaju slozene tehnike vezbi kao sto su super-serije, tri-serije i gigantske serije.. Izvode se dve ili vise vezbi u serijama, sa
sto je moguce manjim intervalima odmora izmedu njih. Progresivno cete smanjivati duzinu odmora izmectu serija, sto ce na
kraju rezultirati masivnom i definisanom muskulaturom, ispruganom venama.
Da biste bili u stanju da izvodite gigantske serije -serije od cetiri do sest vezbi, izvedenih bez odmora izmedu njih - morate
prethodno savladati intenzitet koji namecu super-serije i tri-serije. Super-serije se sastoje od dve vezbe, a tri-serije, kao sto
sam naziv kazuje, od tri. Koristeci ova dva metoda tokom jednog ili dva ciklusa priprema, osposobicete i pripremiti svoje
misice i respiratorni sistem za primenu gigantskih serija koje cete primenjivati pre svog najznacajnijeg takmicenja u sezoni.
Ne preporucujem koriscenje gigantskih serija u van-sezoni, jer je ova tehnika prvenstveno namenjena za povecanje
definicije.

Gigantske serije ce ocuvati vasu misicnu masu - mozda je cak malo i povecati - ali u vecini slucrajeva ono sto ce vam ova
tehnika dati bice duboka izdvojenost izmedju misicnih partija, ispruganost svakog misica i vaskularnost poput karte
saobracajnica u Los Andelesu.
Da biste progresivno napredovali u izvodjenju gigantskih serija, prvo cete izvoditi najlaksu vrstu ove tehnike, koja se sastoji
od cetiri vezbe za dve antagonisticke misicne grupe. Nakon toga slede gigantske serije sa Cetiri vezbe za pojedinacnu misicnu
partiju, pa potom gigantske serije od pet vezbi za dve misicne partije, pet vezbiza jednu misicnu partiju, sest vezbi za
antagonisticke misicne grupe i, konacno, sest vezbi za jednu vecu misicnu grupu.
Antagonisticki  misici su oni koji rade jedan protiv drugog, u odredenom pokretu. Takvi misici su biceps, koji savija ruku i triceps,
koji je ispravlja. Ostali antagonisticki misici su kvadriceps i biceps femoris, pektoralisi i latisimusi i fleksori i ekstenzori podlaktice.
Gigantska serija od cetiri vezbe za biceps i triceps, koju mozete isprobati u svom predtakmicarskom programu izgleda ovako:
 
VEZBE                                      SERIJE   PONAVLJANJA

Stojeci pregib dvorucnim tegom   3   8 -   10
Lezece triceps opruzanje s           3   8 -   10
dvorucnim tegom         
Koncentracioni pregib dvorucnim tegom   3   8 -   10
Triceps potisak na »lat« masini   3   8 -   10

Sledi primer gigantskih serija od pet vezbi za dve antagonisticke misicne grupe i pojedinacnu misicnu partiju:
ANTAGONISTICKI
VEZBE                            SERIJE   PONAVLJANJA
Zgibovi na vratilu (iza vrata)   3   8 -   10
Kontra kosi potisak sa grudi   3   8 -   10
Veslanje   u pretklonu dvorucnim tegom   3   8 -   10
Koso razvlacenje bucicama   3   8 -   10
Prednje vucenje na »lat« masini   3   8 -   10

POJEDINACNA MlSlCNA PARTIJA
VEZBE                                 SERIJE   PONAVLJANJA
Sklekovi na paralelnom razboju   3 - 4     10 -15
Koso razvlacenje bucicama           3 - 4      8 -   10
Potisak s grudi uzanim hvatom   3 - 4      8 -   10
Ukrstanje na »kros« masini           3 - 4      8 -   10
Razvlacenje na »pek-dek« masini   3 - 4      8 -   10

ANTAGONISTICKI MISICI

VEZBE                     SERIJE   PONAVLJANJA
Sedeci pregib bucicama   4   8 -   10
Koso  triceps  opruzanje  dvorucnim  tegom   4   8 -   10
Kosi pregib bucicama   4   8 -   10
Triceps opruzanje    u pretklonu         
sa dva jednorucna tega   4   8 -   10
Pregib sajlom na »Skotovoj« klupi   4   8 -   10
Triceps potisak na »lat« masini obrnutim hvatom   4   8 -   10

 POJEDINACNA MlSlCNA PARTIJA
 
Prednji zgibovi na vratilu 3            10-15
Veslanje sa T-sipkom      3            8-10
Vucenje na »lat« masini s ispravljenim rukama »3  10-12
lat« vucenje iza vrata      3            8-10
Vucenje na »nautilus« masini 3     8-10
Sleganje ramenima s dvorucnim tegom koji se drzi iza vrata 3  10-15
 
Obratite paznju na to da sam u svakoj giganiskoj seriji izabrao vezbe kojima pogadam svaki deo kompleksnih
ili pojedinacnih misicnih partija.
Pre takmicenja, kada koristim veliki broj ponavljanja (15 do 30 u seriji), ovakve gigantske serije su prava tortura.
Ali, kao sto znate, bez zrtvovanja nema ni dobitka.
Da bisfe efikasno izvodili gigantske serije, morate prakticno da vezbate u praznoj teretani, da biste mogli
unapred da pripremite sprave i tegove, kako biste s vezbe na vezbu prelazili uz minimum odmora.
Napredujte lagano i sigurno kroz super-serije, tri-serije i gigantske serije, od cetiri, pet, ili sest vezbi.
Ovakve vrste serija znatno opterecuju karidiorespiratorni sistem - da ne govorimo o skeletnim misicima - pa
zato morate postupno privikavati misice i respiratorni sistem na napor, pre nego sto se upustite u izvodenje
slozenijih vrsta gigantskih serija, kao sto su one od sest vezbi izvedenih uz minimum odmora.
Pravilnom i pazljivom primenom gigantskih serija uspecete da postignete razvoj i definiciju misica o kojoj niste ni
sanjali. Bicete maksimalno razvijeni, s potpuno isecenom i ispruganom muskulaturom, prolaranom zapanjujucom
vaskuiarnoscu. A onda vam ni najvece titule nece biti nedostizne.
 









« Poslednja izmena: Decembar 01, 2009, 08:12:30 posle podne Polomac »

Van mreže tenssa

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 3.963
Odg: Gigantske serije stare skole
« Odgovor #1 poslato: Decembar 01, 2009, 08:19:38 posle podne »
Odlichan clanak Polomac. :)

Van mreže The_Bulldog

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 3.349
Odg: Gigantske serije stare skole
« Odgovor #2 poslato: Decembar 01, 2009, 08:23:54 posle podne »
Jos jedan u nizu dobrih clanak Mr. Polomca....  :)

Van mreže igor2806

  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.336
  • To be a legend, you have to beat a legend!!!
Odg: Gigantske serije stare skole
« Odgovor #3 poslato: Decembar 01, 2009, 08:34:00 posle podne »
polomac ja kao pocetnik u ovom sportu,da li bi se trebao upustati u gigantske serije i ako da koliko puta mesecno...interesuje me ako mozes da mi podelis misicne partipacije kad radim giga serije , koje vezbe ,broj serija ,broj ponavljanja....
to isto me interesuje za super serije pa ako imas volje napisi mi
unapred hvala
if you can walk out of the gym after legs, GET BACK IN THERE!!

''Each workout is like a brick in a building, and every time you go in there and do a half-ass workout, you're not laying a brick down. Somebody else is.'' -Dorian Yates

Van mreže Polomac

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 5.861
  • http://miskopolomac.blogspot.com/
Odg: Gigantske serije stare skole
« Odgovor #4 poslato: Decembar 01, 2009, 09:13:41 posle podne »
Hvala najlepse drugari moji.
 
polomac ja kao pocetnik u ovom sportu,da li bi se trebao upustati u gigantske serije i ako da koliko puta mesecno...interesuje me ako mozes da mi podelis misicne partipacije kad radim giga serije , koje vezbe ,broj serija ,broj ponavljanja....
to isto me interesuje za super serije pa ako imas volje napisi mi
unapred hvala
Ne mrzi me nikako,ali najbolje savete iz oblasti gigantskih serija mozes dobiti od Pedje Petrovica koji ima najvece iskustvo
kod nas sa takvim nacinom treninga.
Na mnogo tema je objasnio kako prilagoditi takav nacin treninga i vezbacima sa ne velikim stazom.
npr...
http://www.realx3mforum.com/smf/index.php/topic,11908.msg162509.html#msg162509

Van mreže igor2806

  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.336
  • To be a legend, you have to beat a legend!!!
Odg: Gigantske serije stare skole
« Odgovor #5 poslato: Decembar 01, 2009, 09:27:01 posle podne »
da polomac ali u ovoj temi vise se pise uopsteno o giga seriji,kako treba menjati hvatove,tempo itd,..pise se  o HYPERMIA ..

mene interesuje kako podeliti misicne grupe kad radim giga serije i kad radim super serije?
interesuje mi koje vezbe radim za misicne grupe kada radim super serije i kada radim gig
i jos  saveta o stvrima na koje trebam da obratim paznju kada radim giga i super serije...kao sto su tempo,duzina odmora itd itd
if you can walk out of the gym after legs, GET BACK IN THERE!!

''Each workout is like a brick in a building, and every time you go in there and do a half-ass workout, you're not laying a brick down. Somebody else is.'' -Dorian Yates

Van mreže tenssa

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 3.963
Odg: Gigantske serije stare skole
« Odgovor #6 poslato: Decembar 01, 2009, 09:46:14 posle podne »
Citat
mene interesuje kako podeliti misicne grupe kad radim giga serije i kad radim super serije?
Cisto sumnjam da mozesh vishe od jednog dijela tijela odraditi na jednom trningu... ;D ;D ;D

Van mreže igor2806

  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.336
  • To be a legend, you have to beat a legend!!!
Odg: Gigantske serije stare skole
« Odgovor #7 poslato: Decembar 01, 2009, 09:56:32 posle podne »
Citat
mene interesuje kako podeliti misicne grupe kad radim giga serije i kad radim super serije?
Cisto sumnjam da mozesh vishe od jednog dijela tijela odraditi na jednom trningu... ;D ;D ;D
znam da kad se rade giga serije da se radi samo jedna mis grupa,ali da  li treba raditi dve vezbe odjednom tj radi prsa i radim ravni bench i posle serije radi propadanja pa oradim 4 rotacije pa onda prelazim na sledecu vezbu ili sta
a za super serije ti ide dve mis grupe koliko sam shvatio
if you can walk out of the gym after legs, GET BACK IN THERE!!

''Each workout is like a brick in a building, and every time you go in there and do a half-ass workout, you're not laying a brick down. Somebody else is.'' -Dorian Yates

Van mreže Polomac

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 5.861
  • http://miskopolomac.blogspot.com/
Odg: Gigantske serije stare skole
« Odgovor #8 poslato: Decembar 01, 2009, 09:58:42 posle podne »
da polomac ali u ovoj temi vise se pise uopsteno o giga seriji,kako treba menjati hvatove,tempo itd,..pise se  o HYPERMIA ..

mene interesuje kako podeliti misicne grupe kad radim giga serije i kad radim super serije?
interesuje mi koje vezbe radim za misicne grupe kada radim super serije i kada radim gig
i jos  saveta o stvrima na koje trebam da obratim paznju kada radim giga i super serije...kao sto su tempo,duzina odmora itd itd
u ovom clanku Fila,takodje mozes videti njegove savete kako poceti sa primenom ovog nacina treninga.
Kakav uvod i zbog cega,koje vezbe..
Na forumu,sad ne mogu pronaci zbog vremena,bilo je diskusija za svo sto si pitao.
Evo na primer sta Pedja kaze za pocetnike...
ja jos jednom naglasvam da ovaj trening ne treba da krosite oni koji su jako malo u ovom sportu a oni koji se bave duze program bi trebalo da modifukuju prema svojim mogucnostima tj izbacivanju nekih vezbi koje ce dobro da dodju kasnije ili smanjivanjem obima samog treninga..
sustina je jedna..
TREBA ZNAATI TJ OSETITI KADA JE PUMPA MAXIMALNA,TADA MISIC U TOKU TRENINGA NAHRANTITI,ODRATITI JOS NEKOLIKO SERIJA SA SE DOTAKNU I ONA VLKANA ZA KOJA SSTE MISLILE I DA NE POSTOJE I MRSH NA PWM..

Na ovoj temi
http://www.realx3mforum.com/smf/index.php/topic,17500.msg218176.html#msg218176
,verovatno cemo u dogledno vreme doci opet do nekog konkretnog programa za pocetnike tog tipa..
pozz

Van mreže igor2806

  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.336
  • To be a legend, you have to beat a legend!!!
Odg: Gigantske serije stare skole
« Odgovor #9 poslato: Decembar 01, 2009, 10:03:44 posle podne »
ok,hvala!
if you can walk out of the gym after legs, GET BACK IN THERE!!

''Each workout is like a brick in a building, and every time you go in there and do a half-ass workout, you're not laying a brick down. Somebody else is.'' -Dorian Yates

Van mreže mladen88

  • Lightweight Member
  • ***
  • Poruke: 296
Odg: Gigantske serije stare skole
« Odgovor #10 poslato: Decembar 01, 2009, 10:08:51 posle podne »
polomac ja kao pocetnik u ovom sportu,da li bi se trebao upustati u gigantske serije i ako da koliko puta mesecno...interesuje me ako mozes da mi podelis misicne partipacije kad radim giga serije , koje vezbe ,broj serija ,broj ponavljanja....
to isto me interesuje za super serije pa ako imas volje napisi mi
unapred hvala
Zaboravi ovaj trening za sad, pocetnicima i srednje iskusnim bi donio vise loseg od dobrog... Bdw Polomac jos jednom na visini zadatka...

Van mreže igor2806

  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.336
  • To be a legend, you have to beat a legend!!!
Odg: Gigantske serije stare skole
« Odgovor #11 poslato: Decembar 01, 2009, 10:25:52 posle podne »
polomac jos jedno pitanje,,na ovom zadnjem linku sto si mi dao nasao sam dosta primera treninga za giga serija i za super serija prvenstveno od pedje,..malo sam ih gledao i sad da li se giga mogu raditi svaki trening ili da se rade jednom mesecno i to isto za super koliko se puta mogu raditi
if you can walk out of the gym after legs, GET BACK IN THERE!!

''Each workout is like a brick in a building, and every time you go in there and do a half-ass workout, you're not laying a brick down. Somebody else is.'' -Dorian Yates

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.307
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: Gigantske serije stare skole
« Odgovor #12 poslato: Decembar 02, 2009, 06:45:34 pre podne »
Citat
srednje iskusnim bi donio vise loseg od dobrog.

mladene srednje sikusni vezbaci su po tebi sta?
oni koji idu u teretanu 3 meseca???
po podjomom srednje uskusno vezbaca spada neko ko je u teretani 2 ili 3 godine i onda ovakav nacin treninga uz male modifikacije ali kazem MALE moze nekome samo da donese NAPREDAK!!!!!!!!!!
to upamti....

poloms...svaka cast

Van mreže alexandar77

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 481
    • alexandar77 - slike
Odg: Gigantske serije stare skole
« Odgovor #13 poslato: Decembar 02, 2009, 10:05:36 pre podne »
probao sam ramena u petak, prema modifikaciji sa kojom sam se posavetovao sa peđom.
problem prvi: zamolili su me da im oslobodim sprave, i to je užasno veliki problem u velikim gymovima.
problem drugi: trebalo je da smanjim težine malo više nego što sam ih smanjio u petak. :) ali za prvi put sam zadovoljan.

prednost prva: osecaj je bio jako dobar, jer mi se retko, skoro nikada ne desi da osetim ramena.

treniram tačno godinu dana, hrana i supsi na pristojnom nivou.
i mene zanima u koju kategoriju vežbača spadam. često čitam tekstove gde se pominju početnici, rekreativci, napredni početnici, srednji staž, ...

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.307
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: Gigantske serije stare skole
« Odgovor #14 poslato: Decembar 02, 2009, 10:13:26 pre podne »
Citat
treniram tačno godinu dana

uzevsi u obizr da znam kako vezbas i da ispravno koristis u suplementaciju i sredjnu ishranu imas ceo ovaj period slobodno se moze reci da spada su srednje iskusne vezbace jer ovu godnu nisu gubio mlateci praznu slamu po teretani..
kada sam rekao 2 ili 3 godine onda sam obicno uzeo u obzir KAMPANJCE koji idu samo po 2 ili 3 meseca pred leto u gym i sada pred ng da se malo nabudze tj sve skupa 5 meseci u godini i da ne uzimam u ozbir gluposti koje rade po teretani kada su u pitanju programi treninga i sa tim da obavezno NOGE NE RADE JEL SU IM VELIKE OD FUDABLA onda nema sta vise da se doda