Mart 28, 2024, 10:54:38 posle podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.040 poruka u 18.747 tema - 20.946 članova - Poslednji član: ylst
X3MShop banner

Autor Tema: Odgovori na neka pitanja u vezi sa proteinima  (Pročitano 164446 puta)

Van mreže Markoni

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 3.360
Odgovori na neka pitanja u vezi sa proteinima
« poslato: Januar 01, 2006, 01:30:53 posle podne »
Ovo su neke zablude u vezi sa proteinima i visoko proteinskim dijetama i njihovim uticajem na zdravlje .

PRVO PITANJE :
Mnogi lekari misle da visoko proteinske dijete izazivaju disfunkciju bubrega ?

ODGOVOR:
Visoko proteinske dijete ne izazivaju disfunkciju bubrega kod zdravih osoba.Nema ni jedne studije koja pokazuje da visoko proteinske dijete uticu na disfunkciju bubrega kod zdravih ljudi. Studije koje pokazuju neku vezu izmedju disfunkcije bubrega i unosa proteina su one koje su vrsene na ljudima kod kojih je vec dijagnostikovana pocetna faza nekog bubreznog oboljenja  kao sto su diabetic nephropathy, glomerular lesions itd.Ali i istrazivanja koja se ticu restrikcije unosa proteina kod bubreznih bolesnika mogu biti kontraverzna (Shils, Modern Nutr in Health & Dis, 1999) .
Ali ako imate neku pocetnu fazu bubreznog oboljenja vi ce te to osetiti i pre nego sto uradite nalaze krvi(narocito kod familija koje imaju istoriju bolesti i to pre svega diabetes mellitus i hypertension).
Ali i ako doktori u studijama nadju vezu izmedju visoko proteinskog unosa i bolesti bubrega , postoji i niz studija koje govore suprotno :


    a) Ann Intern Med 2003 Mar 18;138(6):460-7
    The impact of protein intake on renal function decline in women with normal renal function or mild renal insufficiency.

    Knight EL, Stampfer MJ, Hankinson SE, Spiegelman D, Curhan GC.

    b) Int J Sport Nutr Exerc Metab 2000 Mar;10(1):28-38

    Do regular high protein diets have potential health risks on kidney function in athletes?

    Poortmans JR, Dellalieux O.

    c) Int J Obes Relat Metab Disord 1999 Nov;23(11):1170-7
    Changes in renal function during weight loss induced by high vs low-protein low-fat diets in overweight subjects.

    Skov AR, Toubro S, Bulow J, Krabbe K, Parving HH, Astrup A.

    d) Eur J Clin Nutr 1996 Nov;50(11):734-40

    Effect of chronic dietary protein intake on the renal function in healthy subjects.

    Brandle E, Sieberth HG, Hautmann RE.

    e) Am J Kidney Dis 2003 Mar;41(3):580-7

    Association of dietary protein intake and microalbuminuria in healthy adults: Third National Health and Nutrition Examination Survey. "Dietary protein intake was not associated with microalbuminuria in normotensive or nondiabetic persons."

To su sve studije koje pokazuju da ne postoji veza izmedju visoko proteinskih dijeta i disfunkcije bubrega . Ako ste zainteresivani za ove studije mozete ih pogledati ovde   www.pubmed.com.


DRUGO PITANJE:
Mnogi lekari veruju da zato sto visoko proteinske dijete mogu pogorsati stanje onih koji vec boluju od neke bubrezne bolesti, da se onda  zbog toga to odnosi i na zdrave ljude.

ODGOVOR:
Netacno!Ove spekulacije dolaze od ranih istrazivanja koja su se bavila ovim pitanjem.
Ovo misljenje je krenulo zbog toga sto se prilikom davanja proteina pacijentima koji boluju od bubreznih oboljenja dolazilo do nekih bubreznih problema . Iz ovih podataka neki lekari su dosli do zakljucka da  povecani unos proteina moze naskoditi bubrezima zdravih ljudi.
I ako ima mnogo studija koje pokazuju da visoko proteinske dijete skode lbubreznim bolesnicima , opet ponavljam da nema dokaza da ce visoko proteinske dijete naskoditi bubrezima zdravog bodibildera.

TRECE PITANJE :
Bubrezi se menjaju da bi se privikli na visoko proteinske dijete.

ODGOVOR :
Neke studije su pokazale da dolazi do ubrzanja funkcije bubrega prilikom visoko proteinskih dijeta.Ali vazno je da ovo nije negativna promena ili bolest. One misle da je to strukturalna adaptacija na povecanu filtraciju(nesto sto bubrezi ionako rade svo vreme )
Ako bubreg ne reaguje na ovakav nacin mnogi lekari ce misliti da nesto nije uredu.Bas kao kod dizanja tegova tkivo se prilagodjava zahtevima koje stavljate pred njega . Zato ako nesto mora da "radi" jace , ne znaci da je to negativna stvar .Sta se desava kada misic radi jace?se zahtevima i postaju veci , jaci ili efikasniji.Zato adaptacija koju vrse bubrezi je razumna i odgovarajuca.

Pogledajte ove studije :


    Eur J Clin Nutr 1996 Nov;50(11):734-40

    Effect of chronic dietary protein intake on the renal function in healthy subjects.
    Brandle E, Sieberth HG, Hautmann RE.

na  www.pubmed.com

CETVRTO PITANJE :
A sta ako je  povecan kreatinin i BUN( nitrogen(azot) sastavni deo uree , a ova skracenica znaci blood urea nitrogen (BUN)) u nalazima krvi .

ODGOVOR :
Za pocetak sta je kreatinin a sta je BUN ?

Kreatinin je poznat kao otpad misica ili metabolizma proteina.Njegov nivo je odraz misicne mase ili kolicine proteina u dijeti .Niski nivoi su vidjeni nekad kod oboljenja bubrega , niskog unosa proteina, bolesti jetre, ili trudnoce.Visoki nivoi su nekad vidjeni kod bolesti bubrega pre svega zbog toga sto oboleli bubrezi nece izbaciti kreatinin iz tela kao sto bi trebali da urade.Takodje povecani nivo kreatinina moze se videti prilikom upotrebe nekih lekova.I konacno povecani nivo kreatinina takodje se moze videti kod degradacije misica, visoko proteinskim dijetama, ili koriscenjem kreatina .
Kolicina kreatinina u krvi je regulisana kolicinom njegove produkcij(od degradacije proteina - misica ili dijete) i kolicine koja je otklonjena(od strane bubrega).Znaci kreatinin u krvi moze biti dokaz bubreznog oboljenja ili povecane degradacije proteina .
Kako kod bodibildera stalno dolazi do degradacije misica usled vezbanja  a i koriste visoko proteinske dijete onda to i uzrokuje poviseni nivo kreatinina u krvi.A kako je kreatinin produkt razbijanja kreatina onda i unos kreatina utice na njegov nivo.

BUN (blood urea nitrogen) je ustvari azot koji je sastavni deo uree produkta metabolizma proteina a velicina njegove koncentracije je pod uticajem istih faktora kao kod kreatinina . povecani nivo zavisi od unosa proteina bolesti bubrega, odredjenih lekova,malog unosa tecnosti , unutrasnjeg krvarenja,vezbanja,otkaza srca koje pokazuje poviseni nivo BUN.Nizi nivo je pokazatelj lose ishrane,oboljenja jetre,ili malog unosa azota.Bun je vise povezan sa unosom proteina nego kreatinin.Svi argumenti odozgo se odnose i na ovo.
Ne govorim da usled povecanja kreatinina i BUN ne treba brinuti ali njihovo povecanje u krvi moze biti razlog podiznja tegova i visoko proteinskih dijeta  kod zdravih ljudi. Ali takodje moze biti pokazatelj oboljenja bubrega.

PETO PITANJE :
Posto kreatinin i BUN nisu pokazatelji sigurni pokazatelji oboljenja sta onda  testiramo , samo da bi bili sigurni da nemamo neko oboljenje ?

ODGOVOR :
 Dr. Eric Serrano kaze da nivo BUN i kreatinina moze biti do 30 ali visi nivoi pokazuju da postoji problem. Urinarni proteinski test je bolji za merenje funkcije bubrega od ostalih nacina provere .
Gledajuci slozenu funkciju bubrega bilo bi pogresno reci da samo na osnovu ova dva elementa(BUN i kreatinina)mozemo reci da postoji disfunkcija bubrega , vec da bi to rekli potrebno je detaljno ispitati funkcionisanje bubrega .

SESTO PITANJE:
A sta sa povecanim nivoima  Creatine Kinase ?

ODGOVOR:
Doktori spekulisu da je povecanje markera ostecenja misica(Creatine Kinase) indikacija skorasnjeg srcanog udara! Kako je ovo moguce ?

Creatine Kinase je celijski enzim(on se nalzi u tecnom delu celije) i ucestvuje u misicnom metabolizmu.Kako je Creatine Kinase prisutan u svim misicnim tkivima (kako skeletnim tako i srcanim) njegov povecani nivo je indikacija nekog tipa povrede misica. Studije su pokzale povecanje Creatine Kinase kod ljudi sa ostecenjimas srca ali takodje i kod ljudi sa normalni treningom prouzrokovanim ostecenjima(ova ostecenja su znacajna za rast i adaptaciju misica).
Interesantno je to da su visoko proteinske dijete imalr uticaj an povecanje Creatine Kinase kako za vreme odmora tako i nakon treninga koji nije prouzrokovao ostescenja(i to kod ispitivanja kako ljudi tako i kod niza drugih vrsta).
Ako lekar sumnja onda se moze izvrsiti tkzv. test creatine kinase isoform test koji ce pokazati da li je creatine kinese otpustena is skeletnih ili srcanog misica .

evo nekih referenci :



    Med Sci Sports Exerc. 1999 Mar;31(3):414-20

    Effects of dietary protein on enzyme activity following exercise-induced muscle injury.

    Hayward R, Ferrington DA, Kochanowski LA, Miller LM, Jaworsky GM, Schneider CM



autor Dr.Dzon Berardi
jos informacija o njegovom radu mozete pronaci na :
www.johnberardi.com


link  http://www.t-nation.com/readTopic.do?id=459807


Preveo Markoni



Zahvaljujemo Milosu Sarcevu sto je nabavio dozvolu od Dr. Berardi za prevodjenje njegovih clanaka .

Van mreže sasacg

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 9.809
  • Get up you son of a bitch,'cause Mickey loves you!
    • http://www.realx3mforum.com
Re: Odgovori na neka pitanja u vezi sa proteinima
« Odgovor #1 poslato: Januar 01, 2006, 05:35:28 posle podne »
markoni,jos jednom odlican post i svaka ti cast na trudu!
"You'll be able to spit nails. You're gonna eat lightening and you're gonna crap thunder, you're gonna become a very dangerous person"

HASTA LA VICTORIA SIEMPRE !!!

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.290
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Re: Odgovori na neka pitanja u vezi sa proteinima
« Odgovor #2 poslato: Januar 01, 2006, 06:09:13 posle podne »
fenomenalno markoni....

Van mreže Markoni

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 3.360
Re: Odgovori na neka pitanja u vezi sa proteinima
« Odgovor #3 poslato: Januar 01, 2006, 06:21:53 posle podne »
to je poklon za novu godinu

preveo sam ovaj jer dosta roditelja kada vidi svoju decu kako uzimaju whey i unose vecu kolicinu proteina misle kako ce im bubrezi propasti , tako sam i ja mojima mora da objasnim , i ne samo njima vec sam i doktorima objasnjavao , ovako ce pocetnici moci da se informisu i ako je potrebno imace znanj da objasne roditeljima . :bday:  :x-mas:  :x-mas:  :santa:  :santa:

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.290
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Re: Odgovori na neka pitanja u vezi sa proteinima
« Odgovor #4 poslato: Januar 02, 2006, 10:12:20 pre podne »
ma svi smo mi imaliproblema sa tim..ja kada sam pocinjao..davne 1986..isto se tada pricalo ako se secate za jedine proteine koji su tada postojali....od petra celika...morao sam da krijem medju skolskim stvarima hahahhahhahahhah..da mi majka ne nadje...hahhahahhah

Van mreže TTgirl

  • Lepotica
  • Super-heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 2.311
  • You are very cute,but I am on diet:)
Odg: Odgovori na neka pitanja u vezi sa proteinima
« Odgovor #5 poslato: Decembar 06, 2006, 07:50:37 pre podne »
Onda me verovatno u potpunosti razumes:evil: Ali ne samo medju skolskim stwarima:evil:

"What's meant to be...will always find it's way...":)

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.290
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: Odgovori na neka pitanja u vezi sa proteinima
« Odgovor #6 poslato: Decembar 06, 2006, 08:12:30 pre podne »
Onda me verovatno u potpunosti razumes:evil: Ali ne samo medju skolskim stwarima:evil:
..ODAJ NAM GDE JOS...AJDE...AJDE..AJDE...

Van mreže princo

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 626
Odg: Odgovori na neka pitanja u vezi sa proteinima
« Odgovor #7 poslato: Januar 16, 2007, 01:00:17 posle podne »
Odlicno!

btw gde je Markoni...?

Van mreže PitBull

  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 2.163
  • ....1992....
Odg: Odgovori na neka pitanja u vezi sa proteinima
« Odgovor #8 poslato: Januar 28, 2007, 10:37:23 pre podne »
Odlicno!

btw gde je Markoni...?
ti bas nisi u toku....evo da ne bi kvarili temu BANOVAN JE!
Liberte toujours

Van mreže VincentVega

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 63
Odg: Odgovori na neka pitanja u vezi sa proteinima
« Odgovor #9 poslato: Mart 23, 2007, 04:37:01 pre podne »
Ne bih da kvarim ovako kvalitetan topik, ali bih zelio da upitam kako naci koji je kvalitetan whey proteina i koji je dobar za mene i moju namjenu?

Ja sam u Australiji i vecina brendova se mogu nabaviti, pa koju su ovako kvalitetniji i pristupacni? Na kutiji proizvoda ima tabela sa sastojcima, sta treba da se pogleda?

Koliko proteina je "dovoljno" da se uzima na dan kroz proizvod (whey) i hranu, ako sam 185cm/90kg?

Izvinjavam se ako su se vec ova pitanja motala ranije, ali eto ako nije nekom tesko da odgovori.

Hvala

Van mreže sasacg

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 9.809
  • Get up you son of a bitch,'cause Mickey loves you!
    • http://www.realx3mforum.com
Odg: Odgovori na neka pitanja u vezi sa proteinima
« Odgovor #10 poslato: Mart 29, 2007, 04:59:02 posle podne »
Jeste odgovoreno vise puta,ali jbg... :wink:
Odlicno bi bilo kad bi uzimao 3-3.5g proteina po kg tezine.E sad,nije dobro da vecina bude iz wheya,vec treba prvenstveno uneti protein i kroz kvalitetnu hranu.Whey je samo dodatak ishrani,ali ako imas mogucnosti mozes da ga konzumiras i vise puta u toku dana :wink:
"You'll be able to spit nails. You're gonna eat lightening and you're gonna crap thunder, you're gonna become a very dangerous person"

HASTA LA VICTORIA SIEMPRE !!!

Van mreže fox

  • Član
  • *
  • Poruke: 2
Odg: Odgovori na neka pitanja u vezi sa proteinima
« Odgovor #11 poslato: Maj 10, 2007, 10:51:02 pre podne »
Kolicina dnevnog proteinskog unosa zavisi se krece od 1,75gpokg pa do 4g po kg sve od zavisnosti od cilja treninga(oporavak,masa,definicija). Izvori proteina zavise od toga kada se uzimaju(koje doba dana,pre ili posle treninga,insulinske reakcije naseg tela itd.) Npr. hidrolizati surutke su idealni da se koriste pre i neposredno posle treningu upravo zbog cinjenice da se najbrze vare te nase telo dobija veoma brzo nephodne gradivne materiije-amino kiseline,naravno uz odgovarajuce kombinacije sa ostalim suplementima(dekstroza,glutamin,kreatin...)i odgovarajucom ishranom.

Van mreže adis88

  • Lightweight Member
  • ***
  • Poruke: 226
Odg: Odgovori na neka pitanja u vezi sa proteinima
« Odgovor #12 poslato: Novembar 03, 2007, 02:27:00 pre podne »
jel me iko moze posavjetovati sta da jedem i koju suplementaciju da koristim za dodavanje kvalitetne misicne mase bez suvisnog sala il jos bolje ako neko ima vremena da mi napise program ishrane i suplementacije, ja sta god napisem nevalja ili gubim na tezini ili se debljam jednostavno pojma nemam .... treniram 10 mjeseci imam 19 g, 189cm, 94 kg sa oko 25 posto sala molim vas za pomoc... hvalaaaa

Van mreže sasacg

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 9.809
  • Get up you son of a bitch,'cause Mickey loves you!
    • http://www.realx3mforum.com
Odg: Odgovori na neka pitanja u vezi sa proteinima
« Odgovor #13 poslato: Novembar 03, 2007, 12:27:16 posle podne »
A jel imas ti bar malo vremena da procitas po nesto na forumu,vec svi ti odgovori postoje na 100 mesta...Samo malo truda i sve es naci :wink:
"You'll be able to spit nails. You're gonna eat lightening and you're gonna crap thunder, you're gonna become a very dangerous person"

HASTA LA VICTORIA SIEMPRE !!!

Van mreže big v

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 356
Odg: Odgovori na neka pitanja u vezi sa proteinima
« Odgovor #14 poslato: Novembar 12, 2007, 09:01:08 posle podne »
Hvala i tebi sto detaljno citas sve postove 8)