April 16, 2024, 04:05:16 posle podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.089 poruka u 18.750 tema - 20.949 članova - Poslednji član: Richardpew
X3MShop banner

Autor Tema: KATEGORIZACIJA SPORTISTA  (Pročitano 15559 puta)

Van mreže GORAN_ILIC

  • VIP
  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.779
  • National, Balkan, European champion
KATEGORIZACIJA SPORTISTA
« poslato: Mart 11, 2011, 11:08:48 posle podne »
Evo aktuelne kategorizacije sportista koja vazi od 2009 godine tako da svi citaoci foruma koji nisu bili upoznati mogu da vide koji rezultati su potrebni da bi sportista osvojio neko od sportskih zvanja a tako i prava koja iz istih proisticu.


    БОДИ БИЛДИНГ

ЗАСЛУЖНИ СПОРТИСТА
•   за освојено 1. место на Светском и Европском првенству

СПОРТИСТА МЕЂУНАРОДНОГ РАЗРЕДА
•   за пласман од 2. до 8. места на Светском првенству и за пласман од 2. до 6. места на Европском првенству
•   за освојено 1. место на Медитеранским играма и Балканском првенству
•   за освојено једно од прва три места на Светском и Европском првенству за јуниоре

СПОРТИСТА НАЦИОНАЛНОГ РАЗРЕДА
•   за освојено 1. место на Првенству Србије
•   за освојено 2. и 3. место на Медитеранским играма и Балканском првенству
•   за учечће у репрезентацији Србије на Светском и Европском првенству, под условом да је остварен пласман у прву трећину пласираних такмичара

   Наведена звања спортисти ће остварити на Балканском првенству уколико на њему учествује пет и више земаља, односно ако у спортској дисциплини/категорији учествује осам и више спортиста из различитих земаља, као и на Првенству Србије, на којем учествује осам и више клубова са осам и више спортиста из различитих клубова у дисциплини/категорији.

Сва звања предвиђена овом категоризацијом спортистима припадају доживотно.
ZALUD TEBI BEOGRADE SLAVA
KAD JE TEBI KRAGUJEVAC GLAVA

Van mreže BAKIĆ

  • VIP
  • Light Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 676
  • Lepomir Bakic-IFBB champion and competitor
    • Lepomir Bakic
Odg: KATEGORIZACIJA SPORTISTA
« Odgovor #1 poslato: Mart 12, 2011, 03:47:50 posle podne »
Lepo.Hvala za info Gorane

Van mreže LazicExyu

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 746
    • ExYu-fitness
Odg: KATEGORIZACIJA SPORTISTA
« Odgovor #2 poslato: Mart 12, 2011, 03:54:17 posle podne »
po ovome znaci da je lutrija da ako je neka zemlja domacin i ima u finalu 2 takmicara, nista od zvanja

Van mreže GORAN_ILIC

  • VIP
  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.779
  • National, Balkan, European champion
Odg: KATEGORIZACIJA SPORTISTA
« Odgovor #3 poslato: Mart 12, 2011, 05:49:42 posle podne »
Ne znam da li mislimo na isto ali reci ako sam pogresno razumeo, jer pitanje je dobro...

Prosle godine su Toza i Bakic bili obojica u finalu Evropskog prvenstva u istoj kategoriji i obojica imaju zvanje Medjunarodnog sportiste. Zbog toga ove godine i primaju stipendiju.
ZALUD TEBI BEOGRADE SLAVA
KAD JE TEBI KRAGUJEVAC GLAVA

Van mreže GORAN_ILIC

  • VIP
  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.779
  • National, Balkan, European champion
Odg: KATEGORIZACIJA SPORTISTA
« Odgovor #4 poslato: Mart 12, 2011, 06:07:33 posle podne »
I ovo je mnogo bitno a verujem da mnogi sportisti i ne znaju za ovu mogucnost....


REGULISANJE SPORTSKOG STAŽA VRHUNSKIH SPORTISTA

 Sedamdesetih godina počelo je da funkcioniše regulisanje sportskog staža vrhunskih sportista. Naime, svaki sportista koji je ispoljio svoje vrhunsko sportsko stvaralaštvo (sportsiti međunarodnog, zaslužnog i u većini slučajeva saveznog ranga) kroz svoj sport, omogućeno im je da regulišu svoj penzioni staž, otkupom staža provedenog baveći se vrhunskim sportom.

SSS ima bazu podataka registrovanih sportista od 1945. godine pa do danas i na vrlo brz i efikasan način se može utvrditi da li je određeni sportista zaista i bio vrhunski sportista i kao takav ostvario pravo da otkupi svoj sportski staž. SSS (u to vreme SOFK-a) je uspeo da sa PIO-m sklopi ovakav aranžman za svoje sportiste.

Uslovi neophodni da bi se regulisao sportski staž:

-          Potvrda kluba sa oznakom registracije takmičara
-          Potvrda nacionalnog saveza (da se sportista takmičio, u određeno vremenu i za određene klubove)
-          Fotokopija radne knjižice
-          Fotokopija lične karte
-          Uverenje o vreenu provedenom u vojsci (samo za muškarce)

 U tekućem zakonu o sportu između ostalog definiše se i mesto i uloga Sportskog saveza Srbije u Srpskom sportu.

 
ZALUD TEBI BEOGRADE SLAVA
KAD JE TEBI KRAGUJEVAC GLAVA

Van mreže Ted Arcidi

  • Cruiserweight Member
  • *****
  • Poruke: 851
  • CCCP ВСЕГДА CCCP...
Odg: KATEGORIZACIJA SPORTISTA
« Odgovor #5 poslato: Mart 12, 2011, 06:33:45 posle podne »
jos samo nisi rekao koja je to sitnica od para ,ako se neko odluci da oktupljuje staz, u nekom trenutku je to bilo 130 000 dinara po godini staza, a sada je valjda nesto smanjen taj iznos, ali stvarno ne znam kome se to isplati ili ce savez mozda da se otvori


Uploaded with ImageShack.us

Van mreže GORAN_ILIC

  • VIP
  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.779
  • National, Balkan, European champion
Odg: KATEGORIZACIJA SPORTISTA
« Odgovor #6 poslato: Mart 12, 2011, 07:12:24 posle podne »
Ne znam kolika je cifra za otkup staza, cim saznam napisacu ovde.
 Pokusavam i sam da sakupim sve svoje rezultate sa takmicenja do sada i da vidim sta sve treba jos da bih upisao staz.
I ja sam cuo da je nesto oko 1000eura po godini ali nisam siguran. Znam samo da ce novi zakon o sportu i tu nesto da olaksa sportistima, daj Boze da ukinu placanje...


Evo nadjoh na netu i novu kategorizaciju sportista u body buildingu koja vazi od 2011 godine (ne razlikuje se puno od stare)


   БОДИ – БИЛДИНГ

ЗАСЛУЖНИ СПОРТИСТА
•   за освојено 1. место на Светском и Европском првенству.

СПОРТИСТА МЕЂУНАРОДНОГ РАЗРЕДА
•   за остварени пласман од 2. до 8. места на Светском првенству и за остварени пласман од 2. до 6. места на Европском првенству,
•   за остварени пласман од 1. до 3. места на Светском и Европском првенству за јуниоре.

СПОРТИСТА НАЦИОНАЛНОГ РАЗРЕДА
•   за освојено 1. место на Првенству Србије,
•   за освојено 1. место на Медитеранским играма и Балканском првенству,
•   за наступ у репрезентацији Србије на Светском и Европском првенству, под условом да је остварен пласман у прву трећину пласираних такмичара,
•   за остварени пласман од 4. до 8. места на Светском првенству за јуниоре,
•   за остварени пласман од 4. до 6. места на Европском првенству за јуниор
ZALUD TEBI BEOGRADE SLAVA
KAD JE TEBI KRAGUJEVAC GLAVA

Van mreže GORAN_ILIC

  • VIP
  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.779
  • National, Balkan, European champion
Odg: KATEGORIZACIJA SPORTISTA
« Odgovor #7 poslato: Mart 12, 2011, 07:27:54 posle podne »
Evo nesto i u vezi stipendija....  body building je inace u trecoj grupi sportova...

   
Broj stipendija koje mogu dobiti vrhunski sportisti istog granskog saveza određuje se prema rangu sporta utvrđenom Republičkom kategorizacijom sportova, i to:

    prva grupa sportova - 15 stipendija po savezu;
    druga grupa sportova - 10 stipendija po savezu;
    treća grupa sportova - pet stipendija po savezu;
    četvrta grupa sportova - tri stipendije po savezu.

 U četvrtoj grupi sportova stipendiju može dobiti samo vrhunski sportista koji je kategorisan kao zaslužni sportista ili sportista međunarodnog razreda.

Visina mesečnog iznosa stipendije za sportsko usavršavanje vrhunskih sportista utvrđuje se prema sledećim kriterijumima:

    zaslužni sportista - jedna i po prosečna neto zarada u Republici za mesec decembar prethodne godine, prema podacima organa nadležnog za poslove statistike;
    sportisti međunarodnog ranga - jedna prosečna neto zarada u Republici za mesec decembar prethodne godine, prema podacima organa nadležnog za poslove statistike;
    sportisti saveznog razreda - 70% prosečne neto zarade u Republici za mesec decembar prethodne godine, prema podacima organa nadležnog za poslove statistike.



ZALUD TEBI BEOGRADE SLAVA
KAD JE TEBI KRAGUJEVAC GLAVA

Van mreže LazicExyu

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 746
    • ExYu-fitness
Odg: KATEGORIZACIJA SPORTISTA
« Odgovor #8 poslato: Mart 12, 2011, 08:04:49 posle podne »
ok za stipendiju, zanima me za penziju , da li slavisa ima pravo na zasluznog spootistu jer je prvak evrope ili je to sto je pedja drugi u njegovoj je propalo zbog ovih pravila

Van mreže GORAN_ILIC

  • VIP
  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.779
  • National, Balkan, European champion
Odg: KATEGORIZACIJA SPORTISTA
« Odgovor #9 poslato: Mart 12, 2011, 08:50:16 posle podne »
Pa ne znam sta je nejasno, Slavisa je zasluzni sportista a Pedja sportista medjunarodnog ranga koje su zasluzili plasmanima na pr. Evrope i to je zavedeno u bilteni Sportskog Saveza Srbije za 2009.godinu. Imaju sva prava koja proisticu za ta zvanja. Zasto bi Pedji nesto propalo, zbog kojih pravila, ne razumem?
ZALUD TEBI BEOGRADE SLAVA
KAD JE TEBI KRAGUJEVAC GLAVA

Van mreže LazicExyu

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 746
    • ExYu-fitness
Odg: KATEGORIZACIJA SPORTISTA
« Odgovor #10 poslato: Mart 12, 2011, 08:56:08 posle podne »
ne pedji nego slavisi, u jednom razgovoru sa tobom kada sam ti pricao o tome, ti mi rece da vladica i ti nemate nikave beneficije od toga, sto ste 1.i 2.na svetskom.(mislim na penziju), jer moralo je da bude 8 u finalu i ne moze 2 takmicara iz iste drzave ili kako god..bas na ovom forumu da ne trazim diskusiju..
a sada ispada drugacije,,znaci svako od nas da se spremi za bilo koju sh kategoriju i da bude prvak sveta ili evrope u priznatoj federaciji , dobice zasluzni sportista.

sad mi nista nije jasno..

Van mreže GORAN_ILIC

  • VIP
  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.779
  • National, Balkan, European champion
Odg: KATEGORIZACIJA SPORTISTA
« Odgovor #11 poslato: Mart 12, 2011, 09:38:02 posle podne »
Aha....ok, razumem te sada...

Zadnja tvoja recenica je sasvim tacna: "...znaci svako od nas da se spremi za bilo koju sh kategoriju i da bude prvak sveta ili evrope u priznatoj federaciji , dobice zasluzni sportista."
Jedini uslov je da ih bude najmanje osam takmicara u kategoriji. A dva takmicara iz iste ekipe mogu u istoj kategoriji. Kod Vladice i mene ih nije bilo osam u kategoriji, kod Slavise i Pedje ih je bilo tacno osam (na srecu).

Ta nova pravila se primenjuju kod nas od 2009 godine i mnogo su tezi kriterijumi za dostizanje kategorizacije.

E sad....penzija....Ako mislis i na sportske penzije koje vec primaju mnogi sportisti, od toga nema jos uvek nista jer to vazi samo za Olimpijske sportove, bar za sada.... E, to je i za mene velika nepravda jer se himna Srbije slusala i kada je Slavisa pobedio kao i ostalima koji dobijaju penziju a samo zato jer su Olimpijski sport.

Cuo sam nesto da je pokrenuta inicijativa i javna rasprava na temu da i neolimpijski sportovi budu ravnopravniji i da se rezultati tih sportista vrednuju kao i ovi prvi. O tome ce da bude reci vec na prvom sledecem zasedanju Skupstine kada se bude donosio novi zakon o sportu.
ZALUD TEBI BEOGRADE SLAVA
KAD JE TEBI KRAGUJEVAC GLAVA

Van mreže LazicExyu

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 746
    • ExYu-fitness
Odg: KATEGORIZACIJA SPORTISTA
« Odgovor #12 poslato: Mart 12, 2011, 09:45:03 posle podne »
e to je bitno..znaci moze dvojica ili petorica iz iste drzave ali mora da ih bude 8 u kategoriji ili finalu?

Van mreže GORAN_ILIC

  • VIP
  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.779
  • National, Balkan, European champion
Odg: KATEGORIZACIJA SPORTISTA
« Odgovor #13 poslato: Mart 12, 2011, 10:56:31 posle podne »
e to je bitno..znaci moze dvojica ili petorica iz iste drzave ali mora da ih bude 8 u kategoriji ili finalu?

Da,da...bas tako.
ZALUD TEBI BEOGRADE SLAVA
KAD JE TEBI KRAGUJEVAC GLAVA

Van mreže Lazar Popovic

  • Cruiserweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.140
Odg: KATEGORIZACIJA SPORTISTA
« Odgovor #14 poslato: Mart 12, 2011, 11:02:49 posle podne »
O tome ce da bude reci vec na prvom sledecem zasedanju Skupstine kada se bude donosio novi zakon o sportu.
Misli se na ovaj zakon sto ga predlazu jedno 10-tak god,pa sad treba da usvoje narednih meseci...ali na neki sledeci?