Mart 29, 2024, 12:01:19 pre podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.040 poruka u 18.747 tema - 20.947 članova - Poslednji član: Alena
X3MShop banner

Autor Tema: Sta posle dijete?  (Pročitano 128447 puta)

Van mreže mica86

  • Global Moderator
  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.661
  • Workout, eat right, stay healthy...die anyway!
Sta posle dijete?
« poslato: April 26, 2011, 09:02:57 posle podne »
Kako se hraniti prvih par nedelja posle zavrsetka dijete i kako na najbolji nacin iskoristiti trenutno stanje u kojem se telo nalazi?

Nisam nigde na forumu nasao da se o tome pisalo. Citao sam negde da je posle dijete idealno vreme da se grade misici jer telo vezuje sve sto se u njega stavi, valjda zbog povecane insulinske osetljivosti (nisam siguran). E sad na koji nacin je to najbolje uraditi i koliko vremena nam je otvorena ta mogucnost pre nego sto se telo vrati u normalno stanje.
Nasao sam razne tekstove na straim sajtovima, ali bas nesto i ne verujem u te tekstove a i svi imaju neku svoju drugaciju pricu.
Ko ima iskustva bilo bi lepo da podeli sa nama :)

Ja znam da sam prosle godine vrlo brzo posle dijete povratio salo jer sam resio da sebe castim slatkisima i ostalim "zabranjenim" stvarima jer sam 12 nedelja bio bez njih. Ove godine sigurno necu ponoviti istu gresku jer se vec kajem sto cu opet morati da drzim dijetu bar 12 nedelja (6 rotacija i bar 6 keto).

Van mreže Pocetnik993

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 474
  • Teretana Druga MAMA :)
Odg: Sta posle dijete?
« Odgovor #1 poslato: April 26, 2011, 09:07:51 posle podne »
krenes odmah na masu  ;D

Van mreže TeH FiLiP

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 2.443
  • Barbarian to be
Odg: Sta posle dijete?
« Odgovor #2 poslato: April 26, 2011, 09:08:10 posle podne »
jednostavno jedi cisto i sve ce biti u redu.ne trpaj cokolade,slatkise,bureke i jedi kvalitetno i minimalno ce biti sala a dosta dobre mase.
How could he know this new dawn’s light
Would change his life forever?
Set sail to sea but pulled off course
By the light of golden treasure

Van mreže mica86

  • Global Moderator
  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.661
  • Workout, eat right, stay healthy...die anyway!
Odg: Sta posle dijete?
« Odgovor #3 poslato: April 26, 2011, 09:12:28 posle podne »
jednostavno jedi cisto i sve ce biti u redu.ne trpaj cokolade,slatkise,bureke i jedi kvalitetno i minimalno ce biti sala a dosta dobre mase.
To razumem, prosle godine sam napravio gresku necu opet :)
Nego sam mislio, bar sam tako citao, da se moze povecati unos proteina jer telo prvih par nedelja bolje koristi hranu koju mu dajemo pa samim tim se i vise misica stvara. Takodje i da UH treba postepeno povecavati da ne bi veci deo zavrsio u salu...itd

Van mreže mica86

  • Global Moderator
  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.661
  • Workout, eat right, stay healthy...die anyway!
Odg: Sta posle dijete?
« Odgovor #4 poslato: April 28, 2011, 02:02:50 posle podne »
Evo jednog teksta koji sam nasao i preveo, a vezan je za ovu temu. Vec sam rekao da ne verujem mnogo tim tekstovima, ali ajde...mozda se nadje nesto korisno. Najvise mi je sumnjiva #6 stavka, zna se od cega misic raste, da su to proteini a ne masti i UH...itd itd




Ako ste ikada drzali dijetu za bodibilding takmičenje, ili ste pokusavali duzi vremenski period da se resite masnih naslaga onda znate sta zelite da uradite odmah nakon toga: nista, jescete svu onu hranu koju ste izbegavali proteklih nekoliko meseci.
Naravno, to je jedan od nacina da nastavite „dijetu“, ali moze da se pretvori u katastrofu, dovodeci ponovo do pojave mnogo masnih naslaga. Bolja strategija je da koristite ovaj nacin kako bi ste stekli impresivnu misicnu masu zahvaljujuci maksimalnoj osetljivosti tela u tom trenutku.
Najbolji napredak tokom cele godine obicno dolazi u prvih nekoliko nedelja posle faze „rezanja“, tako da je ovaj period idealan za misicni rast. Odnosno, mozete lako da dobijete 2, 3 ili cak 4 kilograma misicne mase u samo 6 nedelja. Evo sedam koraka koje mozete da koristite za prelazak iz faze „rezanja“ u sestonedeljnu fazu cistog anabolizma.

#1 Upoznajte svoje telo sa prilagodjavajucim mehanizmom
Srecniji bodibilderi imaju fantastican metabolizam koji im omogucava da budu maksimalno izdefinisani i jos uvek zadrze vrednu misicnu masu tokom pred takmicarske dijete. Za mnoge, spremanje za takmicenje je put gladovanja. Neki bodibilderi moraju da smanje sve, masti, ugljenehidrate i ukupne kalorije, dok provode iscrpljujuce vreme na kardiu ne bi li olaksali sagorevanje viska masti.
Istina je da cela dijeta tesko pada telu i cesto ga baca u hronicno stanje katabolizma gde se gubi misicna masa, ili u najboljem slucaju bori da zadrzi misicnu masu. Pozitivnno je to da kada je katabolicki proces ublazen, telo upada u veoma jako anabolicko stanje.

#2 Povecaj unos ugljenih hidrata i zdravih masti
Kod dijete se uvek nesto ogranicava. Konzumiranje manje ugljenih hidrata i masti za posledicu ima smanjenu energiju. To moze izazvati gubitak misica, ali takodje pokrece anabolicki signal da pripremi telo za veliki misicni rast kada prekinete dijetu – dokle god postoje dovoljne kolicine ugljenih hidrata i masti u vasoj dijeti. Posle dijete telo ne moze cekati na misicni raste dokle god mu se ne ponove ne uvedu odgovarajuce kolicine hranljivih materija.
Pored toga, hormoni i enzimi ce pomoci da rasti ide svojim tokom. Kada ste na dijeti nivo testosterona moze da opadne. Kada pocnete ponovo da jedete hormoni se brzo vracaj. Rastuci nivo testosterona, zajedno sa povecanim unosom hrane rezultira brzim i znacajnim dobitkom misicne mase.
Pored toga, dok misicno skladiste ugljenih hidrata (glikogen) opada tokom dijete, glikogen – skladisti enzime koji cuvaju ugljene hidrate za „prekovremeni rad“. Kada zavrsite sa dijetom i pocnete kvalitetnije da se hranite, vase telo uvecava kolicinu glikogena koji direktno utice na misicni rast.

#3 Pratite „pravilo 150“ o unosu ugljenih hidrata. Nijedan bodibilder nema isti metabolizam
To je jedan od razloga zasto takmicari unose razlicite kolicine ugljenih hidrata tokom dijete. Neki unose veoma malo ugljenih hidrata da bi se izdefinisali, dok su drugi na modifikovanom unosu ugljenih hidrata. Ni jedan slucaj ne garantuje da povecanjem ugljenih hidrata posle takmicenja moze doci do povecanja misicne mase bez dobijanja masnih naslaga. Budite izbirljivi i imajte pametan pristup. U radu sa bodibilderima otkrio sam da dodavanje 150gr ugljenih hidrata dnevno deluje najbolje. Ako ste na dijeti sa 170gr UH dnevno, mozete ocekivati rast bez telesnih masti uzimajuci ukupno 320gr UH dnevno u periodu od prve tri nedelje. Ako ste jeli 300gr tokom dijete, unosite 450gr UH dnevno. Najbolji izvori su slozeni UH kao sto su ovsene pahulje, pirinac itd. i prosti seceri pre(?) i posle treninga.

#4 Prilagodite unos Uh u cetvrtoj nedelji posle dijete
Telo je zanimljiva masina. Kako ste ga hranili posle dijete, vas metabolizam se zapravo povecava. Kako se to dogodi, trebalo bi da nastavite sa dodavanjem UH kako bi nadoknadili svoje potrebe. Ukoliko ne povecate kolicinu UH posle cetvrte nedelje vaste telo nece moci da nastavi sa misicnim rastom zbog nedostatka energije jer je metabolizam ubrzan. Zato od cetvrte do seste nedelje dodajte jos 100-125gr UH dnevno u svoju ishranu. Ako ste jeli 320gr po zavrsetku trece nedelje, mozete da povecate unos na 420-445gr dnevno, ako ste jeli 450 povecajte na 550-575.

#5 Ne smanjujte svoj unos masti
Ja cu biti prvi koji ce reci da su dijete sa niskim unosom masti odlican nacin da se spremite za takmicenje ili plazu. Dijete sa ekstremno niskim unosom masti vam omogucava da zadrzite vise UH tokom definicije. Velika mana dijeta sa malim unosom masti ja da mogu izazvati pad testosterona, hormona rasta GH i IGH-I.
Ali, kada se vratite normalnom rezimu ishrane i unosu masti u prvih nekoliko nedelja nakon dijete to omogucava podrsku testosterona, GH i IGH-I nivoa i kao sto je vec pomenuto u #2, rast nivoa testosterona ima veliki uticaj na dobijanje misicne mase. Povecajte svoj unos masti u prve tri nedelje do 40-50gr dnevno i dodajte jos 10-15gr od cetvrte do seste nedelje. Idealni izvori masti sadrze mesavinu sledecih: zasicenih masti, koje se nalaze u junetini i mlecnim proizvodima, omega masti, od lososa i riblje ulje i mononezasicenih masti, u avokadu, orasima i maslinovom ulju.

#6 Saznajte svoju potrebnu kolicinu proteina
Morate unositi funtu proteina po kilogramu da biste rasli, zar ne? To nije obavezno u prvih nekoliko nedelja nakon dijete. Pocetak prilagodjavanja tela i rast je zaista pitanje povecanja energije. To cete uraditi tako sto cete trositi vise ugljenih hidrata i masti i naravno smanjivanje kardia tokom ovog perioda. Koliko proteina ti treba?
U prvih sest nedelja nakon dijete ili takmicenja, gram proteina po funti tezine je i vise nego dovoljno, a i manje je u redu. Zasto? Efikasnost. Kada povecate kalorije dodavanjem ugljenih hidrata i masti, mozete smanjiti potrebu za vecim unosom proteina. Dodatno gorivo iz ugljenih hidrata i masti telo cini izuzetno efikasnim u stvaranju misica. Dodavanje energije iz ugljenih hidrata i masti umanjuje potrebu za dodatnim proteinima koji se najcesce konzumiraju tokom dijete. Povecanje testosterona i GH nivoa omogucava telu da vise koristi proteine, potrebe za proteinima nisu tako velike kako sto mnogi misli u periodu nakon dijete.

#7 Promenite svoj trening
Naravno, nacin treniranja takodje moze uticati na rast. Generalno, u toku dijete, pored kardio treninga, bodibilderi imaju obicaj da treniraju veoma visokim intezitetom. Kada zavrsite sa kalorijskim ogranicenjima, trebalo bi da promenite svoj trening. Za najbolje rezultate, potrebno je nedelju ili dve odmoriti od treninga i dozvoliti telu da se oporavi. Zatim, vratiti se treningu sa malo ponavljanja i velikim tezinama. To ce vam pomoci da povecate svoju snagu i misicnu masu.
Bodibilderi cesto u periodu posle takmicenja ili dijete prestaju da vode racuna o unosu hrane i koriste predah kako bi jeli i pili ono sto zele. Mnogo bolje resenje je da iskoriste tih sest nedelja kao idealno vreme za rast povecavajuci kvaliteno ugljene hidrate i masti. Mozete iskoristiti prednost ovog uskog ali snaznog „prozora“ kao priliku za dobijanje misicne mase.

http://www.flexonline.com/nutrition/rebound-effect
Mica86

Van mreže Dominikanac

  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.624
  • No pain, no gain!!
Odg: Sta posle dijete?
« Odgovor #5 poslato: April 29, 2011, 03:36:48 pre podne »
Super tekst hvala za prevod. Da vidimo sta kazu profesori sa realx3m univerziteta. Ako je istinit, trebalo bi prebaciti taj ceo tekst u novu temu.
Sunce koje przi ko da kaze da izdrzim, vetar muzika za usi, ritam kisa koja pljusti

Van mreže mica86

  • Global Moderator
  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.661
  • Workout, eat right, stay healthy...die anyway!
Odg: Sta posle dijete?
« Odgovor #6 poslato: April 29, 2011, 11:18:59 pre podne »
Super tekst hvala za prevod. Da vidimo sta kazu profesori sa realx3m univerziteta. Ako je istinit, trebalo bi prebaciti taj ceo tekst u novu temu.
Nema na cemu, jeste da i nisam neki prevodilac ali sam se potrudio :P
Pokusacu da nadjem jos nesto na ovu temu, da bude sto vise "gradiva" pa da nadjemo neku zlatnu sredinu. Ili ce neko da napise svoja iskustva, ako je vec probao nesto slicno, i nacin na koji je to radio...

Van mreže Milos Zivanovic

  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.774
  • Miloš Živanović
    • Facebook
Odg: Sta posle dijete?
« Odgovor #7 poslato: April 29, 2011, 12:08:19 posle podne »
A koji je cilj? Da se krene na kvalitetnu masu ili da se zadrzi neka forma posle dijete?

Van mreže aleksandar84

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 313
Odg: Sta posle dijete?
« Odgovor #8 poslato: April 29, 2011, 12:40:57 posle podne »
bravo za temu

recimo ovde sam odavno citao o tome kako i sta posle dijete
http://www.fitnesshealth101.com/fitness/weight-training/body-building/post-contest-diet

ukratko
jako je bitno voditi racuna da se izbegava junk food...

Uticaj prejedanja (binge eating) na vase telo
- insulin - usled prejedanja insulin se izrazito povecava i to dovodi do usporavanja brzine metabolizma
- tiroidna - kada se prejedate posle teskih dijeta kazete svom telu da vise ne mora da proizvodi thyroxin i to dovodi do usporenja metabolizma
- kortizol - usled prejedanja dolazi do lucenja kortizola i to dovodi do talozenja masti

1 pijte puno vode
2 ne dozvolite da unos kalorija povecate za vise od 500cal od onoga koliko ste unosili na dijeti
3 povecajte nivo kardia da biste povisili stopu metabolizma


na brzaka sam prekucao bitne stavke, ali je moguce da su ove informacije netacne, pa u tom slucaju neka moderatori obrisu poruku kako bi se izbegla konfuzija...

posto i mene zanima ova tema, uglavnom kad sam citao o tome, imperativ je da nastavis da jedes cisto i da pratis sta ti se desava sa telom...
« Poslednja izmena: April 29, 2011, 01:02:11 posle podne aleksandar84 »

Van mreže tenssa

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 3.963
Odg: Sta posle dijete?
« Odgovor #9 poslato: April 29, 2011, 12:55:58 posle podne »
500 cal po danu???????

Van mreže Djokili

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 385
Odg: Sta posle dijete?
« Odgovor #10 poslato: April 29, 2011, 12:56:30 posle podne »
Auu,a ja planirao da zavrsim keto par dana pred more.Jadan ja sve ce da mi se vrati :)

Van mreže aleksandar84

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 313
Odg: Sta posle dijete?
« Odgovor #11 poslato: April 29, 2011, 01:01:21 posle podne »
500 cal po danu???????

moja greska u provodjenju, do 500cal povecati svaki dan (znaci ako je dijete bila 2000 sad ce da bude 2500)

Van mreže saska 88

  • Lepotica
  • Middleweight Member
  • *****
  • Poruke: 426
Odg: Sta posle dijete?
« Odgovor #12 poslato: April 29, 2011, 01:02:48 posle podne »
500 cal po danu???????

Ne, nego ako si na dijeti npr. unosio 2000 cal, onda ne smes posle dijete da premasis vise od 500, tj. maksimalno da uneses 2500. :)

Van mreže saska 88

  • Lepotica
  • Middleweight Member
  • *****
  • Poruke: 426
Odg: Sta posle dijete?
« Odgovor #13 poslato: April 29, 2011, 01:03:12 posle podne »
Preteče me! :D

Van mreže tenssa

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 3.963
Odg: Sta posle dijete?
« Odgovor #14 poslato: April 29, 2011, 01:19:41 posle podne »
Aaaa to je u pitanju, hvala na pojasnjenju. :)