Mart 28, 2024, 02:04:30 posle podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.040 poruka u 18.747 tema - 20.945 članova - Poslednji član: Fredgor
X3MShop banner

Autor Tema: Diskus hernija - trening i zivot  (Pročitano 99172 puta)

Van mreže nebojsaprotic

  • Bantamweight Member
  • ***
  • Poruke: 165
Odg: Diskus hernija - trening i zivot
« Odgovor #30 poslato: Novembar 21, 2015, 08:12:01 posle podne »
Поштовани,

Ја радим вежбе које су ми показали на рехабилитацији у Сокобањској. Срећом имао сам неког пријатеља да ме тамо приме брзо, иначе се чека по 3 или 4 месеца на преглед. Битно је да немаш бол у доњем делу леђа (лумбалном) приликом вежбе. Уколико имаш, не смеш да вежбаш. Неке вежбе су унифициране и сви могу да их примењују и пожељно је да свако са овим проблемом ради,а неке су посебне у зависности од повреде. Мени су дали вежбе да радим које се односе искључиво на јачање мишића: трбушних, леђних, ногу, и то без икаквих савијања, истезања. Док су другој особи (која такође има дискус хернију) поред мене,поред тих вежби, дал да ради неке вежбе истегљивости. Ја сада упоређујем вежбе које је радио мој отац, који је такође имао овај проблем. То су опет биле неке друге вежбе, али је и он радио вежбе јачања мишића стомака и леђа. Неки Модус је да морају да се раде вежбе јачања стомака, леђа, јер логично је да ти мишићи и држе кичму. е сад, што имаш јаче мишиће, то више смањујеш бол. Прими ударац у стомак кад је опуштен и млитав или кад је јак, реално постоји разлика. Ево које ја вежбе радим, тј. које су ми препоручили физијатри:
1. притискање леђа доњим делом на чврсту подлогу и рукама истовремено (руке су поред тела, окренуте ка унутра тј ка поду), док дижеш стопала и главу на горе;
2. притискање леђа доњим делом на чврсту подлогу и рукама истовремено (руке су поред тела, окренуте као споља), док дижеш стопала и главу на горе;
3. притискање леђа доњим делом на чврсту подлогу докс у руке под правим углом уз тело, док дижеш стопала и главу на горе;
4. притискање леђа доњим делом на чврсту подлогу док су руке под углом од 45 степени у односу на тело, док дижеш стопала и главу на горе;
5.притискање леђа доњим делом на чврсту подлогу док су руке под углом од 90 степени у односу на тело, док дижеш стопала и главу на горе;
6.притискање леђа доњим делом на чврсту подлогу док су руке спојене над грудима (вучеш их у супротну страну), док дижеш стопала и главу на горе;
7.притискање леђа доњим делом на чврсту подлогу док су руке спојене над стомаком (вучеш их у супротну страну), док дижеш стопала и главу на горе;
8.притискање леђа доњим делом на чврсту подлогу док су руке на ногама које вучеш рукама у супротну страну док ноге вучеш ка унутра и ка споља.
9. легнеш на бок исправиш се, једну ногу на којој лежиш савијеш под углом од 90 степени, а другу  ногу дижеш 30 степени и спушташ, па онмда пређеш на другу.
10. легнеш на бок, једну ногу на којој лежиш савиојеш подуглом од 90 степени, подигнеш другу ногу у равни са телом и помераш је лево десно као кад ходаш, дођеш до средине и спустиш. То радиш опет, прво једну па другу ногу.
11. Узмеш велики јастук, ставиш једну ногу на њега под углом од 90 степени, друга нога затегнута (на којој лежиш) и дижеш је да вежбаш бочне трбушњаке. Опет ово радиш прво једну страну па другу.
12. Леђни трбушњаци. Ставиш мањи јастук испод стомака као полугу. опустиш руке поред себе, затегнеш ноге. и дижеш цело тело лумбалним делом. Јачаш леђа на овај начин.
13. Трбушњаци. Окренеш се на леђа,у V положај, руке поред себе. и полако се дижеш , руке прате исправљене твоје дизање, мнеђутим не дижеш се до краја већ до бола у стомаку, ту станеш 5 секунди па се спустиш полако.
14. Легнеш опет на стомак, мали јастук испод, затегнеш ноге, руке исправљене  изнад главе, подижеш прво једну року и цело тело лумбалним делом, па другу руку, све време поглед ка поду.
15. Легнеш на стомак, мали јастук испод, цео се исправи, дижеш прво леву руку и десну нопгу заједно, па онда деснур руку и леву ногу, као кад пливаш. Дижеш наизмнично и пази да не дижеш превише него у равни са телом.
16.Одеш до врата или ормара, прибијеш се уз њега/њих, исправиш леђа, као кад си на поду, притснес подлогу лумбалним делом, исправис руке под углом од 90 степени и савијаш колена. Ово су чучњеви у суштини само што мораш да восиш рачуна да ти леђа буду права и руке док то радиш. Потребна је концентрација велика.

Препорука је да се све вежбе раде са понављањем од минимум 5 пута. Ово је кад почињеш тек да вежбаш, онда како ти буде било боље повећаваш. што више радиш то боље.

Кад урадим све ове вежбе, пређем да радим згибове, радим са теговима за руке. То радим стојећи водећи рачуна да ми тело буде исправљено. Најбоље је да имаш два тега у руци због баланса. мени на пример не одговоара да радим склекове, па сам их избацио. Е сад ваљало би да избациш последњу тежину коју си некад дизао, ја не желим да оптерећујем кичму безвезе. шта ће ти то. Ионако можеш да постигнеш добре резултате са мањим тежинама. не трба ово да ти се деси још неки пут.

Још пар савета: иди на пливање ако можеш (НАЈБОЉЕ ПО МЕНИ), ако не можеш иди да шеташ што више, Вози бицикл са иправљеним телом, спавај на боку са јастуком између ногу, или на леђима са јастуком испод бутина, никако на стомаку. Држи право кичму стално, посебно кад седиш (ако радиш неки канц. посао) И НЕМОЈ МНОГО ДА БРИНЕШ И ДА УПАДАШ У НЕКЕ ДЕПРЕСИЈЕ. Ако те боли узими крему дееп релиеф у апотеци и мажи где те боли, Проћиће то, потребно је време, неком мало дуже неком краће. Многим спротистима се то дешава. Ево Чавић је освојио злата на првенствима, све време је имао дискус хернију, али је то одржавао. Најбољи је пример мој отац, ја сам био клинац, он је јаукао од болова, носили смо га до ВЦ . Кад му је било мало боље, ишао је на штакама, није могао да се ослони на ноге. и Полако кренуо - физикалне терапије, вежбе и ево сад кад су биле поплаве он је сам реновирао целу моју кућу. Ја му мало помагао али он углавном све одрадио.

Надам се да сам да корисне савете
Hvala Velizare :)

Van mreže jale28

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 58
Odg: Diskus hernija - trening i zivot
« Odgovor #31 poslato: Decembar 01, 2015, 02:55:01 posle podne »
Pozdrav,
Moze li pomoc oko treninga.Staz u teretani mi je 4 god , s tim da sam 4 god posle toga pravio pauzu i bavio se plivanjem zbog povrede kicme.Prije 2 mjeseca sam ponovo poceo i to polako sa lakim kilazama ali nisam imao srece,ponovo se povrijedim i to na sjedecem leg curlu(imao sam pojas,male tezine,fiksirao sam kicmu za klupu ali eto) diskus malo iskocio izmedju l4-5 i l5-s1. Dvoje sedmice sam odorio.Neurolog mi je rekao 10 dana i da nastavim ali pod nadzorom nekog iskusnog.Od s
Fizioterapeuta sam dobio vjezbe i od sportskog doktora takodje.znaci staticke za jacanje core-a.Da li bih mi mogao neko pomoci sto se tice treninga sa tegovima,sta da radim?Juce sam polako poceo,citavo tijelo sam obuhvatio sem nogu.Benc sa podignutim nogama,odrucenje sa bucicama za ramena,biceps pregib s bucicama,lat ispred glave,triceps s konopom... Zanima me za pocetak sta bih smio da radim?Takodje i koju vrstu kardija na suvom?
« Poslednja izmena: Decembar 01, 2015, 02:57:25 posle podne jale28 »

Van mreže Velizar

  • Član
  • *
  • Poruke: 3
Odg: Diskus hernija - trening i zivot
« Odgovor #32 poslato: Decembar 01, 2015, 03:18:32 posle podne »
Поздрав,

По мени би требао да одмориш месец дана без спорта. Само ради лумбални део, за то време.

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.290
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: Diskus hernija - trening i zivot
« Odgovor #33 poslato: Decembar 01, 2015, 05:45:48 posle podne »
Pozdrav,
Moze li pomoc oko treninga.Staz u teretani mi je 4 god , s tim da sam 4 god posle toga pravio pauzu i bavio se plivanjem zbog povrede kicme.Prije 2 mjeseca sam ponovo poceo i to polako sa lakim kilazama ali nisam imao srece,ponovo se povrijedim i to na sjedecem leg curlu(imao sam pojas,male tezine,fiksirao sam kicmu za klupu ali eto) diskus malo iskocio izmedju l4-5 i l5-s1. Dvoje sedmice sam odorio.Neurolog mi je rekao 10 dana i da nastavim ali pod nadzorom nekog iskusnog.Od s
Fizioterapeuta sam dobio vjezbe i od sportskog doktora takodje.znaci staticke za jacanje core-a.Da li bih mi mogao neko pomoci sto se tice treninga sa tegovima,sta da radim?Juce sam polako poceo,citavo tijelo sam obuhvatio sem nogu.Benc sa podignutim nogama,odrucenje sa bucicama za ramena,biceps pregib s bucicama,lat ispred glave,triceps s konopom... Zanima me za pocetak sta bih smio da radim?Takodje i koju vrstu kardija na suvom?

moj ti je savet,kao nekoga ko ima trostuku diskus herniju,da ne trazis nacine i treninge putem neta.
Da ti neko napise STA da radis,to je van svake pameti jer je to toliko podmukla povreda da npr dvojica sa istom dijagnozom ,jedan moze da radi jednu vezbu,a drugi ne (govorim iz licnog primera gde drugar moze da radi vezbe u parteru,a ja ne mogu ni da pomislim,dok njemu hyperekstzija oci vdi od bolova)

neko dole ispod rece
najbitnije je da ojacavas misice lumalnog dela i stomaka (tzv CORE),
a koje su to vezbe
to nemoj da ti niko savetuje,vec ih najdi sam sta ti odg

Van mreže jale28

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 58
Odg: Diskus hernija - trening i zivot
« Odgovor #34 poslato: Decembar 01, 2015, 08:23:15 posle podne »
Najrealniji odgovor od tebe Pedja.Svi smo individue.Poceo sam juce lagano,vjezbe za core,staticke,trbusnjaci ledjnjaci (be hiperekstenzija) pa posle citavo tijelo po malo,sa manjim tezinama.Tako da nalazim sebi sto mi odgovara a sto ne.Malo mi je problem samo sa kardijom,doca mi rekao za pocetak bez trcanja,sto je i po meni upravu.Radim malo bicikl za pocetak,pa nadam se da ce sa ojacanjem core-a i sam trening polako progresovati.

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.525
Odg: Diskus hernija - trening i zivot
« Odgovor #35 poslato: Decembar 02, 2015, 01:08:55 posle podne »
najgore za d.h. ti je nekontrolisan nagli pokret... gde god da je imao na bilo kom prsljenu.... cimanje , nabijanje itd... tu diskovi se pomeraju, iskacu ...

Van mreže Kokiroki

  • Lightweight Member
  • ***
  • Poruke: 206
Odg: Diskus hernija - trening i zivot
« Odgovor #36 poslato: Februar 24, 2016, 04:34:08 posle podne »
Da li je neko od liftera ovde imao diskus herniju?

Van mreže eXe

  • Cruiserweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.115
    • eXe Gym - Novi Sad
Odg: Diskus hernija - trening i zivot
« Odgovor #37 poslato: Februar 25, 2016, 01:20:34 pre podne »
ja znam par koji jesu... poseta kiroprakticaru posle toga dosta istezanja i pocetak od 0...
eXe GYM
Vase Stajica 27, Novi Sad

eXe GYM - YOUTUBE



Personalni treninzi
https://www.facebook.com/exegym

Van mreže Kokiroki

  • Lightweight Member
  • ***
  • Poruke: 206
Odg: Diskus hernija - trening i zivot
« Odgovor #38 poslato: Februar 25, 2016, 11:24:05 pre podne »
Videcu sta cu raditi, kiroprakticari su malo rizicni, prvo kod fizijatra idem. l5-s1 na magnetnoj snimljeno. Chad Wesley Smith je imao od poznatih...

Van mreže nebojsaprotic

  • Bantamweight Member
  • ***
  • Poruke: 165
Odg: Diskus hernija - trening i zivot
« Odgovor #39 poslato: Februar 25, 2016, 10:20:48 posle podne »
ima neki lik u zemunu digao mi sestru iz mrtvih bukvalno, rekli joj da mora da operiše, ono bukvalno je bila u kanalu... savet neurohirurga je bio da operiše to.... i ona ode kod tog čoveka ( koji je na VMA profesor bio ) i za par meseci je unormalio, evo sad može i da šeta, nema bolova...mada skup je lik, msm da je oko 20e tretman, i skoro svi termini su mu popunjeni, lik je dobar dnevno sigurno 200e, valjda to govori da je dobar.
još jedna stvar on je dao djokovićevom terapeutu licencu ( onaj lik sto putuje sa njim i radi mu terapije ), i skolovao se u japanu neko vreme tako da.... ako zatreba kontakt javi mi na pm pa cu da probam da iskopam nesto pa se dogovori sa čovekom ako treba. pozdrav i sve najbolje

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.290
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: Diskus hernija - trening i zivot
« Odgovor #40 poslato: Februar 26, 2016, 06:20:11 pre podne »
ima neki lik u zemunu digao mi sestru iz mrtvih bukvalno, rekli joj da mora da operiše, ono bukvalno je bila u kanalu... savet neurohirurga je bio da operiše to.... i ona ode kod tog čoveka ( koji je na VMA profesor bio ) i za par meseci je unormalio, evo sad može i da šeta, nema bolova...mada skup je lik, msm da je oko 20e tretman, i skoro svi termini su mu popunjeni, lik je dobar dnevno sigurno 200e, valjda to govori da je dobar.
još jedna stvar on je dao djokovićevom terapeutu licencu ( onaj lik sto putuje sa njim i radi mu terapije ), i skolovao se u japanu neko vreme tako da.... ako zatreba kontakt javi mi na pm pa cu da probam da iskopam nesto pa se dogovori sa čovekom ako treba. pozdrav i sve najbolje

nebojsa
cena NIJE JEDINICA MERE BILO CEGA,kada je privatni posao u pitanju
stara klasicna zabulda srpskog zivlja,a neki tj mnogo to fanstacitcno koriste,i nude onos to drugi ne (satro)
ali nije to sada bitno
ono sto je bitnije
kako sam shvatio,taj covek radi na VMA i tamo je isti on ili njegove kolege rekle da se mora operisati,a ovamo je on digao iz mrtivh? malo tj prilcino apradsokaslno zvuci tj kao nastavnici u skolama i privatni casovi
elem
intersuje me tacno o kakvom dizanju bi se radilo konrketno tu,posto i skoro da na svaki 'znak" diskus hernije,lekari salju na operaciju jer je naravno tako lakse,umesto dugih i sporih rehabilitacija itd itd itd
naranvo
ovo govori iz na zalost empirsjkog znanja,kao neko ko ima trosuturku diskus herniju od koje su dva diska iscuerla i dodoriju kicmenu mozdunu ( 11 i 12 mm) a treci je gratsi i :nako" od 8 mm
ono sto je jos bitnije je to da shvaitete da DISKUS HERNIJA NIJE BOLEST virusna i mutirala zadnjih nekoliko godina ili gle cuda,od kada je osimiskjen MR
svako ko ima odredjeni broj godina tipa od 75god pa dole (moguce i manje) sigurno se seca nasih dedova,baba,ili ako nista drugo komsija od njih kako je nekada i neko od njih govorio da ga bole krsta,kriza ili da su mu ledja pala itd itd itd ili kako sve nisu to nazivali
TO JE UPRAVO TO bilo-nikakva krsta,nikakva padanja ledja nikakvih isijasi i ostala sranja (bilo je anravno i toga) vec jednostavno LJUDI NISU ZNALI i ZIVELI SU SA TIM na ovaj ili onaj nacin.
Tako da....treba razmisliti o svemu,a ako je dijagnostikovana bolest DH jer sigurno napukli ili isucerli disk NIJE MOGUCE VRATITI  osim u sliucaju da je covek allien pa poznaje vanzem;ajsku tehonolgiju lecenja,osim sto.....

Van mreže Kokiroki

  • Lightweight Member
  • ***
  • Poruke: 206
Odg: Diskus hernija - trening i zivot
« Odgovor #41 poslato: Februar 27, 2016, 01:54:06 posle podne »
Sta znam, ja nemam velikih tegoba, ali znajuci sta moze biti otisao sam i snimio i uverio se. Sad polako fizikalna pa cemo videti, najteze mi pada sto na mrtvo i cucanj mogu da zaboravim...

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.525
Odg: Diskus hernija - trening i zivot
« Odgovor #42 poslato: Februar 27, 2016, 02:06:34 posle podne »
ne moras toliko na cucanj, ali mrtvo da... naravno i cucanj drugacij pristup

Van mreže themp

  • Član
  • *
  • Poruke: 11
Odg: Diskus hernija - trening i zivot
« Odgovor #43 poslato: Decembar 20, 2018, 11:03:22 pre podne »
Imam dve manje protruzije,jedna u srednjem delu(torakalnom) a druga u donjem l5-s1.Ovo vucem vise od 10 godina.Tu povredu u srednjem delu sam dobio jedan dan kada sam radio i nosio teske stvari.Prestalo me i ponovo se pojavilo nekon godinu kada sam dizao tegove kod prednjeg dizanja za ramena 🙂.Od tada me cesto bolelo u srednjem i donjem delu.U donjem delu nmg.da.se.setim ali mislim da je od cucnjeva.Isao sam fizikalne i drzavno i privatno.Nista od toga.Dosta cesto me hvata ujutro a za to kazu da se ne pije dovoljno tecnosti a ja ne pijem bas dosta vode.Inace sve mi vezbe smetaju sa tegovima,jedino benc ne smeta.Generalno smeta mi dizanje tegova bez obzira i kada radim cucanj sa 30 kila osetim pritisak.Rameni potisak sa bucucama od 10kg opet osecam pritisak.Mislim da sam pogresio sto sam ikada poceo dizati.Trebao sam raditi samo bodyweight.
« Poslednja izmena: Decembar 20, 2018, 11:06:45 pre podne themp »

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.525
Odg: Diskus hernija - trening i zivot
« Odgovor #44 poslato: Decembar 20, 2018, 03:39:29 posle podne »
Isto ce ti biti... to hvatanje ujutru...dok ne nadjes dobar lezaj i jastuk, nikada neces srediti