April 24, 2024, 05:57:19 posle podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.097 poruka u 18.751 tema - 20.949 članova - Poslednji član: JankoStev
X3MShop banner

Autor Tema: Trt ili ne?  (Pročitano 2073 puta)

Van mreže Cindra

  • Član
  • *
  • Poruke: 5
Trt ili ne?
« poslato: Februar 06, 2023, 11:00:16 pre podne »
Pozdrav svima,

Dugo se nisam bavio treningom, sada ponovno krećem ali želim korigirati testosteron ( malo energije, loš san, skupljanje masnoće po prsima i bokovima, bezvoljnost, promjene raspoloženja, razdražljivost ).

92 kg, 186 cm i 31 god.

Kada god bi radio nalaze rekli bi da je normalan ( mislim da nije :) ), a današnji nalaz kaže ovako:

Ukupni testosteron 3,62 ng/ml ( od 2,49 do 8,36 )
Slobodni 2,55 %( od 1,53 do 2,88 )
LH 5 ( od 1,7 do 8,6 )
FSH 1,8 ( od 1,5 do 12,4 )

Htio bi optimizirati testosteron, znači ne ciklus za bildanje nego optimizacija.
Molim Vaše mišljenje, da li je za moju dob testosteron ok ili bi bilo bolje da je nešto viši

Hvala

Andrija

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.538
Odg: Trt ili ne?
« Odgovor #1 poslato: Februar 06, 2023, 11:12:40 pre podne »
Ovaj odgovor sto ti sad pisem uzmi sa rezervom, nije savet vec misljenje samo pre svega!!!

Prvo treba poci od toga sta si ti uradio ili nisi uradio tj probao da svoje hormone optimizujes pre razmisljanja o trt-u? Stil zivota, da li si se igrao sa anabolicima ikad, ostvario potomstvo?
Licno da imam ovakve rez. A prethodno svoj sistem nisam gasio nikad hemijom, ne bih bio zabtinut ali bih pratio stanje.
E sada stil zivota, da li vezbam, koliko vezbam, kakav je san, ishrana, koliko sam aktivan, koliko ucestvujem u kompeticiji, koliko radim, seksualni zivot i slicno... To su pitanja koja treba da postavis prvo sebi tj izanaliziras. Jer uzimati trt da bi se pokrenuo iz statike (bez ptethodno navedenih ozbiljnih razloga) je samo stvar lenjosti (ne kazem da si lenj, samo citam sta pise, pa navodim mogucnosti)
Naravno suvisno je pricati da konsultacije moras proci i edukacije sa licenciranim osobama itd ovo su samo misljenja jer trt nije igracka nego terapija za ceo zivot.

Van mreže Cindra

  • Član
  • *
  • Poruke: 5
Odg: Trt ili ne?
« Odgovor #2 poslato: Februar 06, 2023, 11:24:44 pre podne »
Pozdrav,

hvala na opširnom odgovoru. Imam iskustva u teretani, ne previše ali nekoliko godina.
Imam sina od godinu dana i svakako bi mogao poboljšati životne navike.
Problem je u simptomima koje sam napisao i u tome što jako teško skidam masnoće sa kukova, trbuha i prsa.
Godinama razmišljam o terapiji ali nisam se htio igrati dok ne dobijem dijete.

Jedna doktorica iz Zg mi je rekla da mogu uzimati 8% testosteron kremu i prepisala mi istu nakon što je vidila prethodne nalaze i ove nove.

Problem je u tome što imam povećana prsa od dijetinjstva i strah me startati sa terapijom bez nekog AI.

Da li sam ljen to treba pitati moju ženu haha, ali u suštini nemam baš neku motivaciju ako i imam pređe u anksioznost tako da mislim da bi trebao probati sa TRT ali svakako sam se htio ovdje raspitati.

Lp

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.538
Odg: Trt ili ne?
« Odgovor #3 poslato: Februar 06, 2023, 11:41:21 pre podne »
Ako nisi dirkao hemiju, malo vise inzenjeringa licnog zivota, apetit za motivaciju slab a tek 31 jedna jbg  ::) , nalazi nisu za trt... To sa kremama je nestabilna razina u krvi, nikad ne bih isao na tu opciju. Trening koncipiraj tako da moze da bude odrziv kao i ishranu, pa polako... Dosta ljudi  je promenilo zivot i hormone iz korena samo promenama u stilu zivljenja, neminovno je da onda to sve prati. Mora postojati ozbiljnija medicinska indikacija za trt...

Btw tu anksioznost osecas jer telo ima otpor prema radu, ili promeni, vremenom nestaje, tj postaje sve manja i manja dok u jednom trenutku samo pocnes da osecas potrebu za tim adrenalinom i ulaskom u nove izazove i priželjkujes to non stop, e tad, tad uzmi pa izmeri hormone hehehhe
« Poslednja izmena: Februar 06, 2023, 11:45:33 pre podne pirat »

Van mreže Cindra

  • Član
  • *
  • Poruke: 5
Odg: Trt ili ne?
« Odgovor #4 poslato: Februar 06, 2023, 11:49:39 pre podne »
Hvala ti puno, dobro ću razmisliti prije nego krenem u TRT ( ako uopće i krenem )
Hvala još jednom

Usput, nikad nisam sa kemijom eksperimentirao

Van mreže BOGISHA

  • Cruiserweight Member
  • *****
  • Poruke: 902
  • Sve je to od loseg vina
Odg: Trt ili ne?
« Odgovor #5 poslato: Februar 06, 2023, 11:57:48 pre podne »
Tvoj hormonalni status nije katastrofa uzmi u obzir da si neaktivan, verujem i ishrana tu i tamo, tako da nema tu ni govora o terapiji. Lagano za par meseci možeš da poboljšaš sve parametre samo malo ozbiljnosti i rada i sve ok.

Van mreže Cindra

  • Član
  • *
  • Poruke: 5
Odg: Trt ili ne?
« Odgovor #6 poslato: Februar 06, 2023, 12:03:00 posle podne »
Hvala puno, onda ću pojačati trening, korigirati prehranu ( + proteini + creatin i omega 3 koje uzimam ), a kremu koju ću dobiti u narednih nekoliko dana ću čuvati za sada i ne korisitit.

Samo još jedno pitanje, da li je pametno u nekom periodu onda iskorisitit tu testosteron kremu ( kao mini ciklus ) kada mi je već prepisana ?

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.538
Odg: Trt ili ne?
« Odgovor #7 poslato: Februar 06, 2023, 12:22:56 posle podne »
pa jbt ne... jel citas sta ti se pise... pocni od malih stvari ka vecim, doziraj ali imaj kontinutiet... nisi ni prvi ni poslednji koji je upao u kanal iz koga se treba malo pogurati da se iscupa, nemoj samo da losa navika ostane pa da ti jednog dana stvarno treba trt...

Na mreži Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.306
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: Trt ili ne?
« Odgovor #8 poslato: Februar 07, 2023, 06:56:14 pre podne »
Tvoj hormonalni status nije katastrofa uzmi u obzir da si neaktivan, verujem i ishrana tu i tamo, tako da nema tu ni govora o terapiji. Lagano za par meseci možeš da poboljšaš sve parametre samo malo ozbiljnosti i rada i sve ok.

ovo je VISE NEGO adekvatan odgovor

najveci problem je CITANJE po interentu kako vidim, posto sam primetio da covek kaze TRT + AI

 vec se koristi skracenim terminima, sto znaci da je dubokoooo (koliko moze da dobaci) u tome, ali da filtira uglavnom ono sto njemu prija usima

TRT= povecanje testosterona
AI= sprecavanje nezeljenih posledica tesosterona
= PROBLEM!!

I ne kapiram odkuda reci poput "revitalizacija hormona" ?
Nemas tu ljudino sta da "revlitazuujes" to je termin koji mogu kozmeticari da kazu zenetinama kada im kenjanju oko koze i da im uzmu lovu.

ti kada JEDNOM krenes u igru LEKOVI/HORMONI tu si onda osudjen da dobro znas sta radis, da dobro poznajes materiju ili da imas nekoga ko te DOBROOOOOO savetuje (ja to ne radim, da ne pomislis da ti se nudim kao coach i slicno)

Posto vidim da citas, ali je jedno citanje, a drugo rzumevanje situacije "na terenu" moj ti je savet da se ne igras sa glupstima, a POGTOVO NE iz tvog razloga (tezak posao, mala deca i slicno .....)
« Poslednja izmena: Februar 07, 2023, 07:04:26 pre podne Pedja_Petrovic »

Van mreže Cindra

  • Član
  • *
  • Poruke: 5
Odg: Trt ili ne?
« Odgovor #9 poslato: Februar 07, 2023, 05:53:36 posle podne »
Pozdrav,

evo sada malo konkretnije. Naime, imao sam iskustva u teretani sa treninzima, sada ponovno treniram.
Kao dijete sam bio debeo i izgleda da imam predispozicije za nakupljanje masnoća više nego neki drugi pojedinci.
Nikada nisam uspio izgraditi izgled koji sam htio, a isto tako se nisam htio igrati sa steroidima.
Nakon godina proučavanja i konstantnog razmišljanja hoću li pokušati sa kurom ili ne, odustao sam.

Zadnjih godina sam ponovo dobio veliku želju da probam sa testosteronom.
Skoro sam i kupio Test Cyp i Aromasin ( htio sam uzimati cca 150 mg tjedno kako bi podigao testosteron, a da ipak nediem preko "crte" ). Naravno do tada sam isprobao sve što sam mogao da prirodno podigne testosteron - na kraju sam opet odustao od kure.

Čitajući puno shvatio sam da upadam u onu skupinu sa nuspojavama "niskog testosterona".

Imam 2 diska koja su "izašla" i kada god pokušam jače trenirati počinje bol ( sada to pokušavam riješiti korektivnim vježbama ).

Cilj mi je uvijek pa i dalje podignuti testosteron na višu razinu kako bi se i psihički i fizički osijećao bolje ( svijestan sam da kad se krene, teško da se može stati ).

Isto tako imam gyno još od puberteta ( ne jako ali je prisutna )

Nadam se da sad malo bolje vidite moje frustracije i da moja želja za povečanajem testa nije prošla, samo sam ovaj put dobio od doktorice terapiju koju želim iskušati i vidjeti kako ću reagirati.

Na žalost daleko smo od TRT klinika koje ozbiljno shvaćaju ljude i mislim da mi je svakako bolja opcija da se osobno informiram što više mogu jer nemam baš povjerenja u doktore po pitanju hormona u Hrvatskoj.





Van mreže BOGISHA

  • Cruiserweight Member
  • *****
  • Poruke: 902
  • Sve je to od loseg vina
Odg: Trt ili ne?
« Odgovor #10 poslato: Februar 07, 2023, 06:29:14 posle podne »
Sam si rekao da ti je doktorica dala terapiju, šta mi tu ima da se mešamo?

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.538
Odg: Trt ili ne?
« Odgovor #11 poslato: Februar 07, 2023, 07:27:48 posle podne »
31 godina... ovo je teško štivo za čitanje postalo na forumu... kakvi se sve indijanci u poslednje vreme javlaju, dižu mizantropiju na nove levele.. ali ovde leži najveći problem:

 
Citat
Čitajući puno shvatio sam da upadam u onu skupinu sa nuspojavama "niskog testosterona".

Izvini stvarno na surovoj iskrenosti(uostalom šta te briga nije upućena lično nego nekom Cindra profilu)...
Ajde malo pogledaj neko štivo tipa Andrew Huberman (Andrew D. Huberman), kucaj na google, yt šta već... šta taj batica priča o sprezi dopamin, adrenalin, testosteron... možda dođeš do nekih novih zaključaka... primeni , istraj jedno 3 meseca makar, pa onda dođi sa nekom novom idejom...


edit
postoje stvarno legitimne kliničke slike za trt(ti ih nemaš), kao i rezultati koji ukazuju na potrebnu terapiju, meni samo nije jasno kako vas nije sramota, zar vas nimalo nije blam i da li osećate neki poraz u životu da izlaz tražiš i pre svega izgovor u testu... mislim ajde neko je hemijao pa se ugasio, neko ima primarni hipogonadizam, neko je mator pa ne zeli da ide ko prebijena raga itd itd... sve mogu da razumem, ali ovakve instance ljudi stvarno ne mogu. Pa ti druze i na trt-u moraš da se pokreneš i da se cimaš... jel razumeš to ? i tada moraš da rešavaš probleme i prihvataš ih kao sastavni deo života od koga ne možes pobeći... i opet moraš da doživljavaš neprijatnosti i ostale pizdarije, to je normalno i to je život jbg...
« Poslednja izmena: Februar 07, 2023, 07:39:26 posle podne pirat »

Na mreži Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.306
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: Trt ili ne?
« Odgovor #12 poslato: Februar 08, 2023, 06:15:15 pre podne »
Mislim da je suvisno dalje ubedjivati

Citat
Nadam se da sad malo bolje vidite moje frustracije

Citat
Cilj mi je uvijek pa i dalje podignuti testosteron na višu razinu kako bi se i psihički i fizički osijećao bolje

Citat
Skoro sam i kupio Test Cyp i Aromasin ( htio sam uzimati cca 150 mg tjedno kako bi podigao testosteron, a da ipak nediem preko "crte"

Kao i sto sam rekao

Citat
Nakon godina proučavanja i konstantnog razmišljanja

Citas, ali razmisljas onakko kako ti zelis, ili kako bi ti zeleo ili kako bi ti hteo da to izgleda, a stvarnost kod ZLOUPOTREBE lekova je sasvim drugacija ljudino.

Citat
samo sam ovaj put dobio od doktorice terapiju

da li bi hteo (ne moras naravno) da uslikas taj "nalaz" kao i gde tacno je navedeno da ti je potrebna T terapija sa testo gelom? Naravno, detalje mozes da blurujes tipa tvoje ime, ime dokotrice itd...samo me intresuje iz kog razloga (dijagnoza) kao i sta je tacno prepisala.

hvala

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.538
Odg: Trt ili ne?
« Odgovor #13 poslato: Februar 08, 2023, 10:05:24 pre podne »
Citat
da li bi hteo (ne moras naravno) da uslikas taj "nalaz" kao i gde tacno je navedeno da ti je potrebna T terapija sa testo gelom?

tesko... jako tesko :) ta doktorica bi morala da bude neka zesca budaletina....

Na mreži Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.306
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: Trt ili ne?
« Odgovor #14 poslato: Februar 09, 2023, 06:01:55 pre podne »
Citat
da li bi hteo (ne moras naravno) da uslikas taj "nalaz" kao i gde tacno je navedeno da ti je potrebna T terapija sa testo gelom?

tesko... jako tesko :) ta doktorica bi morala da bude neka zesca budaletina....

a gle
testosteron je LEK
kod nas to prepisuju endkrinolozi. Necu sada ulaziti kada, zasto, zbog cega itd...
Kod nas moze da se dobije (kupi) ili na recept T za intramuskularnu upotrebu

Mene intresuje, da li je zena koja mu je "prepisala" T gel, endokrinilog i cisto da vidim da li zaista u Hrv ima na recept da se dobije uopste tako nesto. Meni nepoznata materija, moram da priznam. Ja sam svoje gelove morao da kupim.