April 16, 2024, 01:40:54 posle podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.089 poruka u 18.750 tema - 20.949 članova - Poslednji član: Richardpew
X3MShop banner

Autor Tema: NAJČEŠĆI SIMPTOMI I OBOLJENJA  (Pročitano 355504 puta)

Van mreže StormRider

  • Član
  • *
  • Poruke: 43
Odg: NAJČEŠĆI SIMPTOMI I OBOLJENJA
« Odgovor #45 poslato: Oktobar 04, 2007, 10:12:48 pre podne »
ja bar jedanput nedeljno imam,zato i pitam
sta jedem pogresno ili imam neku bolest ?

pitam doktoricu koga cu ?  :(

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.305
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: NAJČEŠĆI SIMPTOMI I OBOLJENJA
« Odgovor #46 poslato: Oktobar 04, 2007, 10:19:01 pre podne »
ja bar jedanput nedeljno imam,zato i pitam
sta jedem pogresno ili imam neku bolest ?

pitam doktoricu koga cu ?  :(

pa znam..sve ok onda.

ali ispalo je da je pitanje poprlicno zajedljvio..ironicno..ili da kazem..da se zajebvas..

da si ovako lepo objasnio..onda ok...

nadam se da razumes...

a odgovr ces odbiti kada doc dodje..

Van mreže StormRider

  • Član
  • *
  • Poruke: 43
Odg: NAJČEŠĆI SIMPTOMI I OBOLJENJA
« Odgovor #47 poslato: Oktobar 04, 2007, 10:24:15 pre podne »
nikakva ironija
ozbiljan sam skroz

hvala na informaciji,i kad mogu da ocekujem odgovor ?

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.305
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: NAJČEŠĆI SIMPTOMI I OBOLJENJA
« Odgovor #48 poslato: Oktobar 04, 2007, 10:24:58 pre podne »
nikakva ironija
ozbiljan sam skroz

hvala na informaciji,i kad mogu da ocekujem odgovor ?

stvarno ne bih znao....ja da sam doktorka..ja bih ti omdah rekao..ovako..morati ces biti strpljiv

Van mreže StormRider

  • Član
  • *
  • Poruke: 43
Odg: NAJČEŠĆI SIMPTOMI I OBOLJENJA
« Odgovor #49 poslato: Oktobar 05, 2007, 09:47:43 pre podne »
doktorica ima dobru nogu!!!

i kraj!!!

da znas brate :D
bas me prijatno iznenadila sinoc svojom pojavom
ko bi rekao da su nam doktorice takve :D

Van mreže dr_Jelena

  • Lepotica
  • Light Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 692
    • More ...
Odg: NAJČEŠĆI SIMPTOMI I OBOLJENJA
« Odgovor #50 poslato: Oktobar 07, 2007, 11:48:57 pre podne »
a odgovr ces odbiti kada doc dodje..

jbt, vidi stvarno ... nema priče o dijareji .... ajd sad ću da sklepam nešto !?!  :P
I'm strong enough to hold you on my shoulders ... again and again ...

Van mreže dr_Jelena

  • Lepotica
  • Light Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 692
    • More ...
Odg: NAJČEŠĆI SIMPTOMI I OBOLJENJA
« Odgovor #51 poslato: Oktobar 07, 2007, 12:33:42 posle podne »
Dakle ....
 


DIJAREJA

Dijareja (proliv) predstavlja učestalo izbacivanje tečnije stolice sa različitim stepenima viskoziteta – od mekše konzistencije do potpunog izbacivanja vodenog sadržaja. Broj stolica u slučaju proliva može iznositi i više od 20 puta na dan (kao kod crevnih infekcija). Izbačeni sadržaj creva ponekad može sadržati i krv, gnoj ili mešavinu krvi i gnoja. Pre samog nastupa dijareje dolazi do izraženijih pokreta creva, što neretko bude praćeno krkljanjem i bolnim grčevima. Uz to, može se javiti jaka žeđ i smanjena količina mokraće.

Dijareja može biti akutna ili hronična.
Akutni oblik: nastupa odjednom i iznenada, traje kratko i prolazi bez posledica
Hronični oblik: nastupa lagano, može trajati nedeljama pa i mesecima

Dijareja je najčešće posledica upale creva. Uzrok može biti zarazna bolest (trbušni tifus, kolera itd.), trovanje hranom (zagađena, pokvarena ili otrovana) i, konačno usled nazeba i rashlađenja (stomačni grip).
Isto tako, dijareja može nastati usled straha ili emotivnog uzbuđenja (putovanje, trema, ispit ...)
Poseban oblik dijareje se viđa kod oboljenja nekih drugih organa (zapaljenje bubrega, poremećaj tiroideje itd.)

Lečenje dijareje zavisi od isključivo uzroka i oblika u kome se on javlja (akutni / hronični).
Akutni: mirovanje, konzumiranje tečnosti i supa (nadoknada elektrolita – Na i K), ukoliko postoje bolni grčevi treba postaviti nešto toplo na stomak (termofor).
Ishrana osobe koja boluje od hronične dijareje je manje redukovana nego u akutnim slučajevima: treba uključiti kuvan pirinač, struganu jabuku i skrobastu hranu; dvopek, keks, razna testa i kašu od krompira, kuvanu ribu ili pečeno meso.

Ako je dijareja uzrokovana nekim drugim oboljenjem potrebno je lečiti osnovnu bolest.

Lekovi protiv dijareje skraćuju njeno trajanje i čine oporavak bržim - aktivni medicinski ugalj (carbo medicinalis).

Kod teških i dugotrajnijih dijareja je neophodno potražiti stručnu pomoć radi daljeg lečenja.
Antimikrobni lekovi se daju samo u slučaju poznatog uzročnika i kada je antibiogramom potvrđena potreba za određenim antibiotikom.

I'm strong enough to hold you on my shoulders ... again and again ...

Van mreže dr_Jelena

  • Lepotica
  • Light Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 692
    • More ...
Odg: NAJČEŠĆI SIMPTOMI I OBOLJENJA
« Odgovor #52 poslato: Oktobar 07, 2007, 01:55:21 posle podne »
 
A sad nešto specifičnije za naše članove ....
 


Oboljenja mišića (Miopatije)

Mišići omogućavaju pokrete tela. Različite vrste mišića imaju različite funkcije. Postoji veliki broj poremećaja koji mogu uticati na mišićni sistem. Oboljenja mišića izazivaju slabost, bol ili čak paralizu (nepokretnost). Veoma često je nepoznat uzrok oboljevanja mišića.
Neki od poznatih uzroka su:
•   Povreda ili pretreniranost, kao što su uganuća, istegnuća, grčevi ili tendinitisi (upale tetiva)
•   Genetski uzroci, kao kod mišićne distrofije
•   Pojedini karcinomi
•   Zapaljenja, kao kod miozitisa
•   Oboljenja nerava koji inervišu mišiće
•   Infekcije
•   Određeni lekovi

Najčešća uganuća se viđaju na članku noge ili zglobu šake. Simptomi: bol, otok, pomodrelost nemogućnost pokretanja zgloba. Može postojati i zvučno obeležje povrede (“kvrc”).

Istegnuća tetiva mogu biti akutna ili hronična a dešavaju se pri nepovoljnoj akciji mišića te posledično i njegove tetive  Najčešća istegnuća se vidjaju na leđima i tetivama kolena. Simptomi: bol, mišićni spazam, otok nemogućnost pokretanja mišića.
U prvom momentu tretman ovih povreda uključuje odmaranje povređenih područja, hlađenje,  nošenje bandaža ili zavoja koji će izvršiti kompresiju na područje i lekovi protiv bolova i oticanja. Nešto kasniji tretman (nakon povlačenja otoka i smanjenja nivoa bolnosti pokreta) uključuje razgibavanje i aktivno vežbanje povređenog zgloba i mišića uz dozirano opterećenje.

Mišićni grčevi su iznenadne, nevoljne kontrakcije ili spazmi jednog ili više mišića istovremeno. Često se javljaju nakon vežbanja ili u toku noći, u trajanju od nekoliko sekundi do par minuta. Grčevi mogu biti izazvani neadekvatnim funkcionisanjem nervnog impulsa. To se često događa nakon povrede kičmene moždine ili usled uklještenog nerva vrata ili leđa.
Drugi uzroci:
•   Istegnuća ili pretreniranost mišića
•   Dehidratacija
•   Nedostatak minerala u ishrani ili manjak minerala u telu
•   Nedovoljna prokrvljenost mišića
Grčevi mogu biti veoma bolni. Istezanje i blaga masaža mišića mogu odagnati bol.

Tendinitis  (tendonitis – upala tetiva) označava zapaljenje tetive. Izaziva bol i osetljivost u blizini zgloba. Obično se javlja u području zgloba ramena lakta, kolena, kukova, peta ili zgloba šake. Zavisno od lokalizacije, nazivaju se različitim imenima (na pr. široko poznat teniski lakat).
Najčešći uzroci tendinitisa su povrede ili pretreniranost. Kombinovanje treninga, pravilno istezanje i adekvatno doziranje intenziteta pri vežbanju može sprečiti nastanak tendinitisa. Određena oboljenja, kao što je reumatoidni artritis takođe može biti uzrok tendinitisa. Prva pomoć kod ovih povreda uključuje odmaranje povređenih područja, hlađenje, nošenje bandaža ili zavoja koji će izvršiti kompresiju na područje i lekovi protiv bolova i oticanja. Nešto kasniji tretman (nakon povlačenja otoka i smanjenja nivoa bolnosti pokreta) uključuje razgibavanje i aktivno vežbanje povređenog zgloba i mišića uz dozirano opterećenje, ultrazvuk, fizikalnu terapiju, injekcije steroida i hirurški tretman.

Miozitis je zapaljenje skeletnih mišića, koji sačinjavaju voljnu muskulaturu. To su mišići pod našom voljom uz pomoć kojih pokrećemo svoje telo. Miozitis izazivaju povrede, infekcije i autoimmune bolesti.

I'm strong enough to hold you on my shoulders ... again and again ...

Van mreže sasacg

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 9.809
  • Get up you son of a bitch,'cause Mickey loves you!
    • http://www.realx3mforum.com
Odg: NAJČEŠĆI SIMPTOMI I OBOLJENJA
« Odgovor #53 poslato: Oktobar 07, 2007, 03:32:24 posle podne »
dr. is back :D
"You'll be able to spit nails. You're gonna eat lightening and you're gonna crap thunder, you're gonna become a very dangerous person"

HASTA LA VICTORIA SIEMPRE !!!

Van mreže dr_Jelena

  • Lepotica
  • Light Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 692
    • More ...
Odg: NAJČEŠĆI SIMPTOMI I OBOLJENJA
« Odgovor #54 poslato: Oktobar 08, 2007, 12:04:11 pre podne »
 
vidim da se pominje na forumu ... ali nisam primetila i objašnjenja .... pa dok imam vremena ...

HOLESTEROL


je prirodni deo krvi i različitih tkiva u organizmu (nervi i žuč). To je nerastvorljivi lipid koji sadrži sterolno jezgro i jednu OH grupu (omogućava rastvaranje masti u vodi). Holesterol je najrasprostranjeniji steroid u organizmu. Holesterol se u organizam unosi hranom (junetina, iznutrice, jaja)  - egzogeni holesterol. U proseku se dnevno unese 500-1000 mg egzogenog holesterola. U našem telu se sintetiše endogeni holesterol (u jetri i crevima). U organizmu se stvara najmanje 2-3 puta više holesterola nego što je moguće uneti hranom.

•   Holesterol je sastavni je deo membrana svih ćelija u  telu
•   Čini osnovu  žuči, vitamina D i nekih hormona (adrenalina i steroidnih hormona - estrogena i testosterona)
•   Ima zaštitino dejstvo od isparavanja kože (taloži se u površinskom rožnatom delu kože)
•   Esterifikovan oblik transportuje masne kiseline
•   Neiskorišćeni deo holesterola se depunuje u nervnom tkivu, žutom telu i kori nadbubrega

"dobar holesterol" sadrži 50 % proteina i samo 20 % holesterola a označen je kao HDL
"loš holesterol" je označen kao LDL i glavni je holesterol jer on prenosi 75 % masti krvi (50 % holesterola)
LDL izaziva stvaranje ateromatoznog plaka i doprinosi razvoju srčanih oboljenja. HDL uklanja holesterol iz krvnih sudova a potom se putem žuči izbacuje iz organizma (čisti krv od lošeg holesterola i sprečava pojavu ateroskleroze).

LDL čestice bivaju parcijalno odstranjene putem jetre i žuči ali LDL receptori na površini ćelije imaju mnogo veću ulogu u uklanjanju LDL-a iz krvotoka (estri holesterola se hidrolizuju a dobijeni holesterol služi za za izgradnju ćelijske membrane, deponuje se u ćeliji, ponovo se esterifikuje ili napušta ćeliju u cilju sinteze žuči)
LDL receptori su odgovorni za uklanjanje lošeg holesterola iz krvne plazme, a broj LDL receptora je ključan u regulaciji LDL holesterola u plazmi. Opasnost od nagomilavanja holesterola u ćelijama postoji u situacijama kada ne postoje receptori, kao što je slučaj u porodičnoj hiperholesterolemiji ili kada je ishrana bogata mastima i holesterolom.


E sad ...  :shock:

Zvanična medicina prevenciju hiperholesterolemije vidi ovako:
prestanak pušenja, adekvatna ishrana i suplementacija, fizička aktivnost, lekovi (antilipidni lekovi kao na pr. statini)
Adekvatna ishrana obuhvata: smanjen ukupni energetski unos, masti ograničene na 30 % ili manje od ukupnog kalorijskog unosa, 8-10 % u odnosu na ukupnu količinu masti moraju sačinjavati zasićene masne kiseline (stearinska i palmitinska), polinezasićene masne kiseline treba unositi 10 %, 15 % mononezasićenih masnih kiselina, 2.4 g soli dnevno, holesterol smanjiti na manje od 300mg dnevno. Kompleksni UH moraju biti zastupljeni sa 55-60% ukupne energetske vrednosti, vitamini C i E, beta karotin, povećan unos vlakana i neverovatno, ali istinito, umerene količine alkohola (120 g vina, 360 g piva ili 25 g viskija)





I'm strong enough to hold you on my shoulders ... again and again ...

Van mreže Nico

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 788
Odg: NAJČEŠĆI SIMPTOMI I OBOLJENJA
« Odgovor #55 poslato: Oktobar 08, 2007, 11:13:11 posle podne »
vadio sam krv, radio EKG, i ultrazvuk i stigli su mi nalazi.
1.Sto se krvi tice svaka tacka je na mestu, ali svaka, osim Uree, koja mi je 2x veca od gornjeg normalnog praga.
doktor mi je preporucio da obavezno smanjim unos proteina, koji je oko 300g dnevno na tezinu od 92 kg. Meni se ta ideja bas i ne dopada ali bih ipak hteo da pitam da li se izlazem nekom riziku, oboljenju ili sta vec?
2.Sto se tice EKG, imam blok desne grane srcanog misica (?) (izvinjavam se unapred ako sam se pogresno izrazio, nemam nalaz kod sebe pa nisam siguran da se tako zove, ali nadam se da znate na sta mislim)
pa bih zamolio nekoga da mi kaze da li bih mogao da imam nekih poteskoca vezanih za vezbanje u teretani itd...
3.ultrazvuk mi je pokazao da imam iskrivljenu zucnu kesu, sto je kako sam shvatio ne tako velik problem.

Sve sto mi je rekao doktor je da se ne naprezem i da smanjim unos proteina, a meni ni jedna od te 2 stavke ne odgovaraju, pa me zanima da li stvarno imam razloga za brigu ili....

zaboravio sam da napomenem jos jednu vaznu stvar, imam poviseni krvni pritisak 140/90 i naravno i za ovo sam dobio savet da smanjim fizicku aktivnost (teretanu) i proteine. :(
sav sam nesto felerican a tek mi je 21god... :( :(
« Poslednja izmena: Oktobar 08, 2007, 11:15:52 posle podne Nico »

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.305
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: NAJČEŠĆI SIMPTOMI I OBOLJENJA
« Odgovor #56 poslato: Oktobar 09, 2007, 10:28:26 pre podne »
ZATO STO SI MU REKAO DA UNOSIS TOLIKO GRAMA PROTEINA I DA SE BAVIS SA OVIM SPROTOM.

TO MU JE BILA ODSKOCNA DAKSA DA NADJE IZGOVR ..

TRAZI DRUGO MISLJENJE I NEMOJ RECI DA SE BAVIS SA VOIM I STA JEDES.

VIDETI CES STA CE DA TI KAZU.

IDI MOLIM TE PA JAVI