April 20, 2024, 06:14:38 pre podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.091 poruka u 18.751 tema - 20.949 članova - Poslednji član: KeithTeaxy
X3MShop banner

Autor Tema: nekoliko tipova izvodjenja bench press-a  (Pročitano 7754 puta)

Van mreže aragorn

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 410
nekoliko tipova izvodjenja bench press-a
« poslato: Septembar 20, 2007, 11:49:22 pre podne »
Posto je malo zapostavljen ovaj deo foruma ,kako se blize takmicenja ,kako u bodybuildingu tako i u powerliftingu,moramo nesto uciniti da se to izmeni.

Elem, ovde bih kako ianslov govori pokusao da malo proznorimo o dve najcesce koriscene tehnike podizanja ,kod izvodjenjan bench press-a.

J METODA


Jedan oblik izvodjenja ove tehnike se moze lepo videti na Milanovom videu koji je postavljen na youtube.com.
Osnovna karakteristika ovog nacina,koji MIlan odlicno promovise je da se u donjem delu pokreta ,sa grudi,stvori ono sto se zove "opruga" da bi se onda ,uz koriscenje ,primarno,latissimus dorsi misica i triceps brachii misica.

Sekundarno se ,naravno,veoma angazuju misici grudi/pectoralis major et minor/,kao i deltoideus.


Ovde bih narocito naglasio da angazovanje pektoralisa u prvoj 1/2 pokreta u mnogome zavisi od brachialis misica ,koji stvara veliki pritisak ka rukama./jedne ka drugoj/

Takodje, ovde imaju dve varijante.Jedna je da se sipka zeli "razvuci"/ka plocama/ sto angazuje vise triceps ili ako zelimo sipku polomiti na dvoje/kao drvce koje drzimo sa obe ruke/,a druga je ona predhodno navedena sa vecim angazovanjem brachialis misica.


Veoma veliki nedostatak/koji zavisi od tipa gradje vezbaca/ u ovoj tehnici izvodjenja je taj sto se odmah po odvajanju tega od grudi laktovi sire ,a onda sve vise do zakljucavanja u njima/tj ispravljanja laktova/.Ovo veoma izrazito radi recimo Jani mUrtomaki - poznati Finac i ujedno trenin partner Ano Turtienina.

Pitacete,naravno ,sta je tu nedostatak kad vecina i spontano siri laktove "jer oseca da je tako lakse".


RADI SE O ROTACIJI, KOJU IZVODI GLAVA RAMENE KOSTI U GLENOIDALNOJ JAMI LOPATICE ,A KOJA STARHOVITO OPTERECUJE ,KAKO SAM ZGLOB TAKO I MISICE TKZ "CAURE ROTATORA" ,KOJU CINE NIZ MALIH MISICA KOJI ROTIRAJU RAMENU KOST U ZGLOBU RAMENA.
ZATO DOLAZI DO VEOMA VELIKIH BOLOVA U RAMENU ,KAKO SE TEZINA SVE VISE POVECAVA,A KOJI VODE POREKLO OD SOTNIH MIKROSKOPSKIH RUPTURA OVIH MISICA I NJIHOVIH TETIVA.


E,sad ima ljudi koji izvode bench na ovakav nacin uz obavezno vezbanje ovih misica "caure rotatora",cime se vrhi stalna rehabilitacija i prevencija i ,izgleda, da oni to solidno podnose uz izuzetne rezultate,sto i svedoci Milan Jovanovic ,kako rezultatima tako i svedocenjem povratnom informacijom.

Ovde se primecuje vrsta polusfere koja se opisuje kada se odvaja teg od grudi....

DRUGA VARIJANTA J METODE

Postoji ,pored predhodno navedene,postoji metoda gde se "stepenicasto" pocev od stalka teg spusta na grudi,pa  se ,zatim, isto tako "stepenicasto" vraca na stalak.Uz uspostavljeni luk u ledjima teg se gura ukoso ka stalku i time vertikalna komponenta sile je DALEKO MANJE IZRAZENA I TIME ROTACIJA U RAMENU /KOJA JE ,INACE, POSTEPENA I TIME I LAKSA ZA RAME/ VEOMA OLAKSANA ,ALI JE PUTANJA DUZA,PA JE VELIKI BROJ ONIH KOJI IZ OVOG RAZLOGA NE IZVODI OVU VARIJANTU.

Za ovu drugu varijantu je cvrstina sprege latisimus-triceps od presudne vaznosti! Takodje,vezbe za rotatore su obavezne,jer sve vrste potisaka sire zglobnu cauru i itme se biomehanika zgloba razmena narusava ,pa je neophodno stalno jacati ove misice koji nalezu na nju i time je ucvrscuju.


WESTSIDE METODA

Predhodno smo rekli, da ,zbog opterecenja rotatora i njihovih tetiva,dolazi do mikroskopskih ruptura i time bolova u ramenu sa J metodom.
Sa vremenom,usled zbirnog efekta ovih mikro povreda,NASTAJE VECA POVREDA U VIDU PUCANJA VECIH VLAKANA ,A CESTO I CELOG PRIPOJA,POSLE CEGA JE OPERACIJA NEMINOVNOST.

Usled svih ovih nagomilanih problema doslo je ,prvo do pronalaska "majce",od starane Inzer-a daleke 1983 godine.


Medjutim ,prava revolucija bench press-a je dosla iskustvom i pronalascima veoma raznolikih resenja od strane ,sad vec cuvenog trenera,Lui-e Simmons-a koji vodi skolu Westsidebarbell.

OVOM TEHNIKOM SE TEG POTISKUJE U PRAVOJ LINIJI ,STO KRACOM PUTANJOM,DIREKTNO KA NOZNIM PRESTIMA..Ne treba ni naglasavati da je "monstroum triceps" neophodan alat za ovu tehniku,a odmah za njim latisimus,KOJI SU OSNOVA IZVODJENJA.Takodje treba napomenuti da je VEMA VAZAN POTISAK, KOJI STVARAJU NOGE U,PRILIKOM ODVAJANJA TEGA SA GRUDI,kao i vezbe veslanja pod uglom od 45 stepeni za jacanje oslonca,sa koga se potiskuje.

Teg se ovde spusta sto nize na abdomen/donje grudi ,negde oko xsiphoidnog nastavka grudne kosti/ i odatle se sto kracom putanjom gura na gore.

Pitacete, "seta je prednost, ove,nad predhodnim tehnikama,obzirom da zahteva specijalizaciju tela, da bi se mogla upraznjavati"?

NEMA ROTACIJE U RAMENOM ZGLOBU ,PA SE MOZE DIZATI VEOMA VELIKE TEZINE CEO ZIVOT BEZ OPASNOSTI OD POVREDE OVIH VEOMA TANANIH MISICA.

A da zahteva vreme da se postigne specijalizacija tela ,da bi se mogla primenjivati -ZAHTEVA,ali ,kada se jednom usvoji,PROSTA JE KAO PASULJ.

Tako, da ,koji je god vas maksimum,120 ili 320 kg podizete bezbedno teg, A TO JE NAJBITNIJE!!

Poz.




"Ja sam Put,Istina i Zivot"Hristos Gospod

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.305
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: nekoliko tipova izvodjenja bench press-a
« Odgovor #1 poslato: Septembar 20, 2007, 11:56:40 pre podne »
salzem se...tui samo nastavi da pises,ja kao sto sam rekao.nisam bas potkovan sa ovom tematikom...a ted je dobio veliku lovu d apredje an drugi forum..hahahhahahahhahhahahhahahah

Van mreže Milan J

  • VIP
  • Light Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 538
  • Puke but keep going!
    • realitykikngs
Odg: nekoliko tipova izvodjenja bench press-a
« Odgovor #2 poslato: Septembar 21, 2007, 08:01:17 posle podne »
Tede, nisam stigao da prokomentarisem. Procitao sam odmah ali vreme...

Svaka cast na trudu i sistematizaciji gradiva.


Nisam bas 100% da su te dve tehnike toliko razlicite kao sto ti tvrdis, a nisam imao vremena da prekopam na netu.

tehnike su slicne i verujem da opterecenje koje trpe ramena je priblizno, a pogotovo ako se vezba u benc majici. Opet kazem da je to moje ad hok razmisljanje i da nisam studirao ovu temu.


u svakom slucaju hvala.
"Every man dies. Not every man really squats" R.I.P. Jesse Marunde

Van mreže Ted Arcidi

  • Cruiserweight Member
  • *****
  • Poruke: 851
  • CCCP ВСЕГДА CCCP...
Odg: nekoliko tipova izvodjenja bench press-a
« Odgovor #3 poslato: Septembar 21, 2007, 08:32:27 posle podne »
brate gde si ti?a sta sam ja rekao za tehniku hahahahah posto me pomenu ,ovde nisam cak ni pisao
« Poslednja izmena: Septembar 21, 2007, 08:37:39 posle podne Ted Arcidi »


Uploaded with ImageShack.us

Van mreže Milan J

  • VIP
  • Light Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 538
  • Puke but keep going!
    • realitykikngs
Odg: nekoliko tipova izvodjenja bench press-a
« Odgovor #4 poslato: Septembar 21, 2007, 11:03:45 posle podne »
Matorim. Citam Aragornov clanak i pitam se gde si ti i eto. Sta ces?

Izvinjavam se i Aragornu i Tedu na dusevnom bolu i patnji koji sam im naneo ne razlikujuci njihova imena.

 :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
"Every man dies. Not every man really squats" R.I.P. Jesse Marunde

Van mreže aragorn

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 410
Odg: nekoliko tipova izvodjenja bench press-a
« Odgovor #5 poslato: Septembar 26, 2007, 03:39:50 posle podne »

Ma,ne beri brigu ,nije to nista, sto jedna jagnjeca "salata" nemoze da resi....

hehehehehehehe  :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
"Ja sam Put,Istina i Zivot"Hristos Gospod

Van mreže aragorn

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 410
Odg: nekoliko tipova izvodjenja bench press-a
« Odgovor #6 poslato: Septembar 26, 2007, 03:50:13 posle podne »
Sto se tice tehnike u majci,sasvim si u pravu,jer skoro 100 % takmicara koriste J metodu,ali ta putanja je pravija tj kosa kako tezina prilazi maksimumu.
Sto se tice "stepenicaste" metode,najizrazitiji predstavnici su Aichis i Kennelly.

Ja sam se vise u predhodno ,delimicno opisanom, metodu tj clanku ,oslanjao na RAW lifting.

Tu mislim,sto se tice Westside metode,da je najskolskiji i najbolji,koji sam ja video,Ryan Kennelly.

Prosto je do savrsenstva usvojio Simmons-ove savete.

Cak mislim da mu odgovara vise nego samom Simmons-u....

Nego ima tu nesto oko tog Westsidebarbell-a,koje ne mogu da opisem ...

Mozda, Milane, ti mozes da pomognes?


"Ja sam Put,Istina i Zivot"Hristos Gospod

Van mreže Mala...

  • Lepotica
  • Middleweight Member
  • *****
  • Poruke: 366
  • play it smart....
Odg: nekoliko tipova izvodjenja bench press-a
« Odgovor #7 poslato: Septembar 26, 2007, 06:08:26 posle podne »
...:):):) ja se divimm..:)
"It doesn't matter how hard u can hit, what really matter's how hard u can get hit and keep moving forward" :):)

Van mreže Milan J

  • VIP
  • Light Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 538
  • Puke but keep going!
    • realitykikngs
Odg: nekoliko tipova izvodjenja bench press-a
« Odgovor #8 poslato: Septembar 26, 2007, 10:19:26 posle podne »
...:):):) ja se divimm..:)

I ja tebi... se divim, Malena


Kad porastem mnogo bih voleo da budem bela stolica..   :mrgreen:
"Every man dies. Not every man really squats" R.I.P. Jesse Marunde

Van mreže Milan J

  • VIP
  • Light Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 538
  • Puke but keep going!
    • realitykikngs
Odg: nekoliko tipova izvodjenja bench press-a
« Odgovor #9 poslato: Septembar 26, 2007, 10:22:15 posle podne »
Sto se tice tehnike u majci,sasvim si u pravu,jer skoro 100 % takmicara koriste J metodu,ali ta putanja je pravija tj kosa kako tezina prilazi

Nego ima tu nesto oko tog Westsidebarbell-a,koje ne mogu da opisem ...

Mozda, Milane, ti mozes da pomognes?





Mozes li da budes malko konkretniji. Koji deo ne mozes da opises?
"Every man dies. Not every man really squats" R.I.P. Jesse Marunde

Van mreže aragorn

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 410
Odg: nekoliko tipova izvodjenja bench press-a
« Odgovor #10 poslato: Septembar 26, 2007, 10:33:52 posle podne »
Ma,neka fama oko njih/a zna se od koga je prepisivao!!!/....

Hocu reci ,da je ,principski,to prakticno prepisan Zernovsky,Fomin i nesto Ivanova,samo sto je to on preneo u powerlifting.

I jos neke stvari,ali drugi put cemo o njima.
"Ja sam Put,Istina i Zivot"Hristos Gospod

Van mreže Milan J

  • VIP
  • Light Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 538
  • Puke but keep going!
    • realitykikngs
Odg: nekoliko tipova izvodjenja bench press-a
« Odgovor #11 poslato: Septembar 26, 2007, 11:51:00 posle podne »
To je i normalno u nauci. Ne pocinjes od tabula raze. nego od prethodnih znanja.

Na jednom drugom forumu sam imao diskusiju i WS i malo sam morao da branim svoj nezno negativan stav. Sasvim nezno. Jer WS je oformljen preko povreda sledbenika. Dosta su lutali u pocetku.
"Every man dies. Not every man really squats" R.I.P. Jesse Marunde

Van mreže Mala...

  • Lepotica
  • Middleweight Member
  • *****
  • Poruke: 366
  • play it smart....
Odg: nekoliko tipova izvodjenja bench press-a
« Odgovor #12 poslato: Septembar 27, 2007, 10:38:04 pre podne »
Milane...heh bojim se da si malo veci od bele stolice.... :D :D
"It doesn't matter how hard u can hit, what really matter's how hard u can get hit and keep moving forward" :):)

Van mreže aragorn

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 410
Odg: nekoliko tipova izvodjenja bench press-a
« Odgovor #13 poslato: Septembar 27, 2007, 11:07:00 pre podne »
Dosta znam o njihovim pocetcima i tako je kako kazes.

Recicu ,za one koji ne znaju,da u naboljoj grupi u westside-u/Simmons,Tate,Patterson,Krozalesky.../ sem jednog,svi imaju jednu operaciju ,pa navise.

Hocu reci, prilicno su tvrdoglavi sa nastojanjem da stalno dizu prag za max.

Ali,ima tu jos nesto.Naime,snaga se nemoze dizati do u nedogled!To svaki od pomenutih naucnika - Rusa tvrdi,A STICALI SU ZNANJE NA OGROMNOM UZORKU,STO NIJE SLUCAJ SA WESTSIDE.

Nisu samo tu lokomotorni i CNS u pitanju.Ima tu i vestacke agresivnosti, da se postigne sto veci rezultat,A PRI TOME. NISAM STEKAO UTISAK DA NESTO BRINU O PRIRODNIM OGANICENJIMA SVOGA TELA.

Ego,eto, to je u pitanju!!! Najveci problem su ovde,STATICKI DELOVI  LOKOMOTORNOG SISTEMA.....

Sta hocu da kazem?Radi se o tome da su,pored velikog znanja i iskustva dosli do situacije da su prepuni povreda/svaki!!/,i da im vec godinama rastu samo rezultati u suplementarnim vezbama,a da core liftove mogu veoma retko da rade....

Mislim,da nisu shvatili ,DA I NA SPEED DAY-U,KAO I NA MAX DANIMA DOLAZI DO VEOMA VELIKOG OSTACENJA STATICNIH BDELOVA LOKOMOTORNOG SISTEMA,A DA NEGOVORIM O KAMENCIMA SOLI KOJI SE ,NEIZBEZNO,STVARAJU NA TETIVAMA.

Mislim,da REPETITION METODU NEDOVOLJNO  koriste,a za ilustraciju ovoga,govore DA IM,ZADNJIH GODINA,STRAHOVITO ODGOVARA/PO NJIHOVIM RECIMA!!/DA NEKOLIKO DANA U NEDELJI URADE CIST BODYBUILDING TRENING.


Ima tu jos mnogo toga,ali cu otici previse u detalje i presiroko .


Poz
« Poslednja izmena: Septembar 27, 2007, 11:08:32 pre podne aragorn »
"Ja sam Put,Istina i Zivot"Hristos Gospod

Van mreže Milan J

  • VIP
  • Light Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 538
  • Puke but keep going!
    • realitykikngs
Odg: nekoliko tipova izvodjenja bench press-a
« Odgovor #14 poslato: Septembar 28, 2007, 07:44:19 posle podne »
Milane...heh bojim se da si malo veci od bele stolice.... :D :D


nema sta da se bojis. jesam. Ali to nije bitno
Dosta znam o njihovim pocetcima i tako je kako kazes.

Recicu ,za one koji ne znaju,da u naboljoj grupi u westside-u/Simmons,Tate,Patterson,Krozalesky.../ sem jednog,svi imaju jednu operaciju ,pa navise.

Hocu reci, prilicno su tvrdoglavi sa nastojanjem da stalno dizu prag za max.

Ali,ima tu jos nesto.Naime,snaga se nemoze dizati do u nedogled!To svaki od pomenutih naucnika - Rusa tvrdi,A STICALI SU ZNANJE NA OGROMNOM UZORKU,STO NIJE SLUCAJ SA WESTSIDE.

Nisu samo tu lokomotorni i CNS u pitanju.Ima tu i vestacke agresivnosti, da se postigne sto veci rezultat,A PRI TOME. NISAM STEKAO UTISAK DA NESTO BRINU O PRIRODNIM OGANICENJIMA SVOGA TELA.

Ego,eto, to je u pitanju!!! Najveci problem su ovde,STATICKI DELOVI  LOKOMOTORNOG SISTEMA.....

Sta hocu da kazem?Radi se o tome da su,pored velikog znanja i iskustva dosli do situacije da su prepuni povreda/svaki!!/,i da im vec godinama rastu samo rezultati u suplementarnim vezbama,a da core liftove mogu veoma retko da rade....

Mislim,da nisu shvatili ,DA I NA SPEED DAY-U,KAO I NA MAX DANIMA DOLAZI DO VEOMA VELIKOG OSTACENJA STATICNIH BDELOVA LOKOMOTORNOG SISTEMA,A DA NEGOVORIM O KAMENCIMA SOLI KOJI SE ,NEIZBEZNO,STVARAJU NA TETIVAMA.

Mislim,da REPETITION METODU NEDOVOLJNO  koriste,a za ilustraciju ovoga,govore DA IM,ZADNJIH GODINA,STRAHOVITO ODGOVARA/PO NJIHOVIM RECIMA!!/DA NEKOLIKO DANA U NEDELJI URADE CIST BODYBUILDING TRENING.


Ima tu jos mnogo toga,ali cu otici previse u detalje i presiroko .


Poz


Na jednom drugom forumu me ispljuvase kada sam, ne toliko recito, rekao da su WS malo lujkasti i da furaju svoje, bez obzira na povrede.

Hvala. Odlicna analiza.
"Every man dies. Not every man really squats" R.I.P. Jesse Marunde